Zrodzony z fantastyki

 
rabarbar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 31, 2012 1:49 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

sob mar 31, 2012 2:06 pm

Witajcie.
Podejrzewam, że użytkownicy którzy rejestrują się tylko aby uzyskać pomoc przy maturze są traktowani po macoszemu, ale mam nadzieję, że się nade mną zlitujecie :)

Wybrałem sobie temat: "Herosi w mitologii greckiej oraz współczesnej literaturze fantastycznej". Z mitologii wybrałem dwóch herosów: Heraklesa oraz Tezeusza. Natomiast z fantastyki Geralta oraz Froda.
Tu pojawia się moje pytanie: czy to dobry wybór? Może polecicie kogoś lepszego. I jeżeli Geralt i Frodo zostają to myślicie, ze opisanie Geralta na podstawie Miecza Przeznaczenia wystarczy? Czy mam sięgnąć do któregoś z 5 tomów Sagi? (jeżeli tak to który najlepiej by się sprawdził?) Bo do Froda myślałem żeby wziąć całego WP. A do Heraklesa i Tezeusza tylko wybrane mity (aby uniknąć pytań komisji z innych).

Wiem, że piszę trochę późno, ale pochłonęły mnie przygotowania do innych przedmiotów :)
 
Awatar użytkownika
Najaa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: ndz sie 07, 2011 8:15 pm

Matura -prośba o pomoc

sob mar 31, 2012 2:18 pm

Jak dla mnie lepszy był by tu Conan, zamiast wiedźmina.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

sob mar 31, 2012 2:30 pm

Jeśli już heros, to raczej widziałbym tutaj wojownika, takiego właśnie jakimi byli Herakles i Tezeusz. W tym wypadku porównanie do nich Froda nijak się ma i odpowiedni byłby, moim zdaniem, Aragorn. A co do Conana, zgadzam się z Najaą, że bardziej pasuje do wizerunku mitycznego bohatera niż Geralt.

I jeszcze jedno - użytkownicy logujący się z prośbą pomocy maturalnej nie są traktowani po macoszemu. Po prostu wielu stałych użytkowników nie chce odpowiadać na pytania, które zadawane są po raz n-ty lub też na problemy wydumane przez przyszłych abiturientów, którzy, wybierając temat, nie mają zielonego pojęcia o co w nim chodzi.
Ostatnio zmieniony sob mar 31, 2012 2:32 pm przez earl, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Aravial Nalambar
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 105
Rejestracja: czw maja 01, 2008 9:21 pm

Matura -prośba o pomoc

sob mar 31, 2012 2:33 pm

Też spytam przy okazji, choć prezentacje mam w zasadzie gotową...

Znacie jakieś ciekawe opracowania filozofii Lema? Chodzi mi o ogólną charakterystyką i szczegółowa analizę problematyki pierwszego kontaktu. Jarzębskiego czytałem.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

sob mar 31, 2012 2:43 pm

Rzuć okiem na te osoby, może znajdziesz coś dla siebie:
http://www.zimniak.art.pl/n/2012/0face12.html#Jury
 
rabarbar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 31, 2012 1:49 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

sob mar 31, 2012 2:44 pm

Przy Fordzie chciałem skupić się na jego podróży - jako walce dobra ze złem i przyrównać go trochę do Tezeusza który zabija Minotaura tak jak Frodo Saurona poprzez zniszczenie pierścienia. Zastanawiałem się również nad Aragornem ale myślę, że np. przedstawienie tego, że Tolkien na osobę która ma przyjąć na siebie taki ciężar jakim jest nałożenie na niego misji zniszczenia Pierścienia wybiera hobbita który z wyglądu nie przypomina herosa będzie dobrym posunięciem.

Co do Geralta to myślę, że nie jest to najgorszy wybór, ponieważ postać ta jest dosyć podobna do Heraklesa (pomoc ludziom, nadludzkie zdolności).
Ostatnio zmieniony sob mar 31, 2012 2:45 pm przez rabarbar, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Lapis
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: pt lis 18, 2011 2:12 pm

Matura -prośba o pomoc

sob mar 31, 2012 3:39 pm

Tylko ze Frodo nie wierzy w to co robi i idzie bo nie ma innego celu pchany przez Sama.

I zapominasz o scenie finałowej w której Frodo przegrał - Gollum odgryzł mu palec razem z pierścieniem i spadł w przepaść. Nie znalazł w sobie dość siły i zaczął uciekać by uratować swój skarb przed zniszczeniem.
Tak naprawdę wygrał tu Gandalf który zdołał odpowiednio porozstawiać pionki po szachownicy.
Ostatnio zmieniony sob mar 31, 2012 3:40 pm przez Lapis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
rabarbar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 31, 2012 1:49 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

sob mar 31, 2012 4:11 pm

Teraz zauważyłem, jaką gafę palnąłem z tym pokonaniem Saurona przez Froda. Chodziło mi o to, że Frodo docierając do Góry Przeznaczenia w sumie bezpośrednio przyczynia się do tryumfu sił Dobra nad Złem, a że to Sam przez całą drogę przekonuje go do celu dalszej podróży to w zasadzie tym lepiej dla mnie bo w postaci Froda mógłbym właśnie pokazać kontrast między herosem mitologicznym a bohaterem fantasy. Heros mitologiczny prze na przód, jest nieugięty i całkowicie wierzy w cel swojej misji a Frodo ma wątpliwości i w ostatecznej walce daje się omotać Pierścieniowi. Bo skupić się w pracy tylko na podobieństwach to chyba nie zrealizuje w pełni tematu.

A co do Gandalfa. To on zawsze wydaję się być postacią drugoplanową, bardziej pasuje do mitu arturiańskiego - jest bardziej podobny do Merlina i chyba nie pasuje zbyt do mitologii greckiej.

edit: Czyli uważacie że Conan byłby zdecydowanie lepszy od Froda czy Aragorna? Czy np. zbiór "Conan i pradawni bogowie" wystarczy do literatury podmiotu? A jako drugą postać z fantasy wziąć Geralta a do literatury podmiotu wziąć sam "Miecz Przeznaczenia? Czy to będzie dobry wybór waszym zdaniem?
Ostatnio zmieniony sob mar 31, 2012 4:46 pm przez rabarbar, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

sob mar 31, 2012 5:53 pm

Ale herosi mitologiczni też nieraz mają wątpliwości co do swojego postępowania, np. Achilles, który żałuje zabójstwa Hektora czy Parys, mający wątpliwości, czy dobrze zrobił uprowadzając Helenę.
 
Awatar użytkownika
Najaa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: ndz sie 07, 2011 8:15 pm

Matura -prośba o pomoc

sob mar 31, 2012 10:35 pm

[code][/code]czy Parys, mający wątpliwości, czy dobrze zrobił uprowadzając Helenę.[quote][/quote]

Coś takiego było w Iliadzie, bo jeśli tak to będę musiała przeczytać jeszcze raz.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

sob mar 31, 2012 10:41 pm

Nie wiem, czy w "Iliadzie" czy może w "Odysei", kiedy Helena, już po powrocie do Sparty, opowiadała o swoich przeżyciach Odyseuszowi.
 
Awatar użytkownika
Najaa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: ndz sie 07, 2011 8:15 pm

Matura -prośba o pomoc

sob mar 31, 2012 11:07 pm

To raczej Odyseja, Ilada kończy się wcześniej. No cóż Odyseje czytałam, ale nie szczególnie za nią przepadam. Może muszę poszukać sobie innego tłumaczenia.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz kwie 01, 2012 7:17 am

No właśnie nie wiem, czy też podczas oblężenie Troi Parys nie miał takich wątpliwości. Ale musiałbym przeczytać jeszcze raz cały epos.
 
Awatar użytkownika
Lapis
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: pt lis 18, 2011 2:12 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz kwie 01, 2012 10:23 am

Też słabo pamiętam ale to nie było gdzies przy okazji śmierci jego brata, Hektora?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz kwie 01, 2012 10:36 am

Być może, ale ręki uciąć sobie nie dam.
 
rabarbar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 31, 2012 1:49 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

ndz kwie 01, 2012 11:55 am

Myślicie, że Drużyna Pierścieni i Powrót Króla starczą do opisania Froda?
Drużyna Pierścienia gdy Frodo jeszcze wierzył w cel swojej wędrówki, a Powrót Króla gdzie wątpił w cel misji i w końcu dał się opętać Pierścieniowi?

Do Geralta wziąłem dwa zbiory opowiadań: Miecz przeznaczenia i Ostatnie życzenie, mam nadzieje, że starczy.
 
Awatar użytkownika
Najaa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: ndz sie 07, 2011 8:15 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz kwie 01, 2012 12:13 pm

Czyli jednak Rabarbarze zdecydowałeś się na Froda i Geralta. A może zmień Froda na Boromira ? Bardziej mi jakoś pasuje do mitologicznych bohaterów niż Frodo.

A co do Parysa. To też nie dam sobie ręku uciąć, ale na 60 % to nie było w Iliadzie.
 
Awatar użytkownika
Lapis
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: pt lis 18, 2011 2:12 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz kwie 01, 2012 12:29 pm

Moim zdaniem niepotrzebnie gmatwasz coś bardzo prostego. Ilu znasz poza Frodem współczesnych bohaterów fantasy nie będących super hiper kimśtam? Oczywiście zrobisz jak uważasz, ale moim zdaniem usiłujesz wykazać że białe jest czarne - w realiach matury ustnej owsze, może się to udać.
 
Mefisto38
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: ndz kwie 01, 2012 8:44 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz kwie 01, 2012 8:51 pm

Witam
Do matury wybrałem temat "różne wizje przyszłości". Wybrałem do tego:
Żołnierze kosmosu Heinleina
Limes Inferior Zajdla
Neuromancer Gibsona
Metro 2033 Glukhovskyego
Czy te książki trzymają się razem tzw. "kupy"? Czy jednak warto je wymienić na inne?
Jaką dobrać do nich literaturę przedmiotu?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz kwie 01, 2012 10:06 pm

Możesz np. wziąć "Chung Kuo" Davida Wingrove'a, gdzie akcja dzieje się w XXIII wieku, a świat jest od dawna opanowany przez Chiny. Wprawdzie jest to kilkunastotomowy cykl, niemniej jednak wystarczy jak przeczytasz pierwszy 1-2 tomy i Ci powinno wystarczyć.
 
Gedeon

Matura -prośba o pomoc

wt kwie 03, 2012 12:30 pm

Moim zdaniem dobór książek niezły.

Jeśli chodzi o literaturę przedmiotu, w tych tematach masz nazwy paru opracowań nt. sf, nie wiem, czy coś się przyda, ale możesz zerknąć.

http://www.science-fiction.com.pl/forum ... p?p=121261

http://weryfikatorium.pl/forum/printvie ... f98bd2ccdc
Ostatnio zmieniony wt kwie 03, 2012 12:33 pm przez Gedeon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
anna.klementyna
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 11:30 am

Matura -prośba o pomoc

wt kwie 17, 2012 11:38 am

Witam Was wspaniali ludzie :)

Przeczytałam całe 20 stron, zanim zdecydowałam się na własny post, w nadzieji, że już wcześniej ktoś miał podobny temat do mojego. Spotkałam się z jednym, jednak niewiele było odpowiedzi, które coś wnosiły do moich zmagań.

Oto moja bibliografia

Temat prezentacji: Religie i wierzenia w powieściach fantasy. Omów temat, analizując wybrane przykłady.


BIBLIOGRAFIA

I. Literatura podmiotu
1. Bishop Anne, Córka Krwawych [w:] Trylogia Czarnych Kamieni Księga I, Warszawa 2008.
2. Salvatore Robert Anthony, Ojczyzna [w:] Legenda Drizzta Księga I, Warszawa 2006.
3. Salvatore Robert Anthony, Wygnanie [w:] Trylogia Mrocznego Elfa Księga II, Warszawa 2004.
4. Sapkowski Andrzej, Czas Pogardy, Warszawa 1995.

II. Literatura przedmiotu

1. Couliano Ioan, Eliade Mircea, Słownik religii, Katowice 1990, [hasło:] Religie Grecji, s. 135 – 144.

2. Encyklopedia Popularna PWN, pod red. Ryszarda Marcinkowskiego, Warszawa 1982, [hasło:] Religia, s. 656.

3. GabrielW, Lloth – Arcydemon Cierpienia [w:] Studnia Dusz [online], [dostęp: 25 marca 2012], Dostępny w Internecie: http://sd.wikispot.org/Lolth

4. Inglot Jacek, Siedem grzechów głównych czytelnika polskiej fantastyki, [w:] „Nowa Fantastyka” 2000, nr 4 (211), s.67.

5. Mała Encyklopedia Religioznawcza, [w:] Euhemer przegląd religioznawczy, Nr 1 (147), Warszawa 1988, [hasła:] Karpiński Adam, Funkcje społeczne religii, s. 80 – 81, Swienko Henryk, Ofiara, s. 184, Wiara, s. 292 – 293, Życie pozagrobowe, s. 311 – 312, Nowaczyk Mirosław, Poniatowski Zygmunt, Religia, s. 218 – 224.

6. Sapkowski Andrzej, Leksykon Miłośnika Fantasy (6), [w:] „Nowa Fantastyka” 2000, nr 4 (211), s. 69.

7. Sapkowski Andrzej, Granica możliwości, [w:] Miecz Przeznaczenia, Warszawa 1992.

8. Silverberg Robert, Bogowie wszechmogący – gabinet luster, [w:] „Nowa Fantastyka” 2004, nr 11 (266), s. 78-79.

9. Słownik Wyrazów Obcych PWN, pod red. Prof. dr Jana Tokarskiego, Warszawa 1980, [hasło:] Fantastyka, s. 210.

10. Tresidder Jack, Słownik symboli. Ilustrowany przewodnik po tradycyjnych wyrażeniach obrazowych, znakach ikonicznych i emblematach, Warszawa 2005, [hasła:] Świątynia, s. 214-215, Śmierć, s. 215.



Właśnie zasiadłam do biurka i zamierzam pisac. Oczywiście mam juz porobione notatki, przeanalizowane wszystkie książki, i tu pojawia się moja pierwsza wątplwość.

Nigdy nie mogłam przebrnąć przez książki Piekary, są po prostu napisane jak dla mnie zbyt mało płynnym językiem. Czy sądzicie ze warto zamieścić tu pozycję typu Sługa Boży albo miecz Aniołów?


Jaką tezę postawić do tego tematu?

Czy macie jakieś niezwykłe pomysły, które mogły by wpłynąć mega pozytywnie na moją prezentację?

Z góry dzięki za odpowiedzi :)
 
Awatar użytkownika
Lapis
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: pt lis 18, 2011 2:12 pm

Matura -prośba o pomoc

wt kwie 17, 2012 4:04 pm

Jeśli idzie o Piekare jego ksiazki to tak naprawdę zbiorki opowiadań, coś jak Ostatnie Życzenie i Miecz Przeznaczenia, wiec możesz wziąść tylko jedno lub 2 opowiadania z ksiązki.

Ja bym postawiła na Węża i gołębicę. Powrót jesli idzie o Piekarę, to jest w Mieczu Aniołow własnie. Pierwsza część tego pakietu 2 opowiadań jest co prawda w Młocie, ale jeśli idzie o kwestie religijnie niewiele wnosi. Mogła by tu z tego co pamietam pasowac też Maskarada z Miecza.

Sporo o wierze jest tez w Rudej Sforze, tylko że to wierzenia jakutów a dwa to niezła cegła.
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Matura -prośba o pomoc

wt kwie 17, 2012 5:09 pm

Dwie książki jednego autora i to jeszcze nie najwyższych lotów. To może być strzał w stopę.
 
anna.klementyna
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 11:30 am

Matura -prośba o pomoc

wt kwie 17, 2012 6:15 pm

hmm właśnie, Piekara pisze opowiadania, nie pomyślałam o tym ... to już dyskwalifikuje je na starcie :( w temacie mam powieści, więc tego będę się trzymać.

Zaczęłam ponownie czytać Pomniejsze Bóstwa Pratchetta, myślę że to będzie dobry kontrast do mrocznych rytuałów w pozostałych książkach.

Co sądzicie?
 
Awatar użytkownika
Nausicaa
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: pn lip 12, 2010 10:19 pm

Matura -prośba o pomoc

wt kwie 17, 2012 7:30 pm

Wyrzuć Salvatore'a i Bishop, Sapkowski przejdzie. Chyba że jesteś mistrzem erudycji. Te książki na pewno nie spodobają się Twoim polonistom, jeśli sprawdzającym zechce się pogoglować. W ogóle wybieranie fantasy jako tematu to strzał w stopę, moja nauczycielka uważała cały ten gatunek za chłam do kwadratu. Dlatego szukaj uznanych twórców gatunku, klasyków.
Ja proponuję Diunę Franka Herberta, kilkukrotnie ekranizowaną. Jest główny bohater otoczony nabożną czcią, prorok i mesjasz. Jest dżihad i insze nawiązania do islamu. Z góry uprzedzam, że jest to powieść fantasy, ale w kosmosie (nie ma science, komputery są zakazane, a działanie przyprawy to czysta magia; ograniczanie terminu fantasy do klimatów quasi-średniowiecznych to nieporozumienie).
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Matura -prośba o pomoc

wt kwie 17, 2012 7:45 pm

Nausicaa ma niestety racje.
Diuna jest ok.

Salvator uznany jest za grafomana do kwadratu, zresztą słusznie.

Klasyka dużo lepiej działa na polonistów niż takie wtórne potworki.

Ale skoro juzmój poprzedni post zignorowałaś, to chyba nie mam po co to pisać (wnioskuje ze jesteś fanka rzeczonego autora).

Pozdrawiam
Paweł "Aes"
Ostatnio zmieniony wt kwie 17, 2012 8:15 pm przez Aesandill, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Lapis
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: pt lis 18, 2011 2:12 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

wt kwie 17, 2012 8:45 pm

To ja cię pocieszę - jesli nie jesteś humanistka i nie planujesz studiów humanistycznych to cokolwiek byś nie zaprezentowała komisja nie będzie cię chciała uwalić i może na 30% ale na pewno zdasz. Matura ustna z polskiego to takie dziwne coś do odbębnienia bo chyba nawet przy rekrutacji na polonistykę nie biora jej pod uwagę.
 
anna.klementyna
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 11:30 am

Matura -prośba o pomoc

wt kwie 17, 2012 8:56 pm

Tak Aesandill, jestem (niestety albo stety) jego fanką i co do tej pozycji już zdecydowałam :) Salvatore nie jest może super wybitnym twórcą, jednak jeśli chodzi o kreowanie świata - w moim wypadku zainteresowana jestem religią - to wszystko jest skrupulatnie opisane i wyjaśnione, jest ustabilizowana hierarchia, multum obrzędów, oraz, to co przede wszystkim mi się podoba, niekonwencjonalność. Będę mogła opisać kapłanki, wygląd świątyń i przebieg modłów. Sama bogini jest bardzo dokładnie przedstawiona, są jasno określone jej wymagania wobec wyznawców - ortodoksyjnych fanatyków.

Co do Anny Bishop i Córki Krwawych też nie byłam na początku do końca przekonana. Po wnikliwej analizie stwierdziłam jednak że jest to odpowiednia książka, ponieważ bardzo dużo czerpie z religii chrześcijańskiej, i tak właśnie będę ją przedstawiać. Jedyna zasadnicza różnica to to, że w chrześcijaństwie jest Niebo, a u nich tą samą rolę odgrywa Piekło. Mają zbawicielkę (nie zbawiciela) w postaci dziecka w zwykłej rodzinie, celebrują święta, np Winsol (nasze Boże Narodzenie), wierzą w życie pozagrobowe i składają hołd zmarłym. Zbawiciel jest jednocześnie uzdrowicielem i czyni cuda ( jak Jezus). Czego chcieć więcej?

Osobiście nie martwię się opinią autorów (może to i źle), ale sądzę, że bardziej będzie się liczyło to co powiem w prezentacji i w jaki sposób. Mój temat jest jak na mój gust dosyć niezwykły a jeśli chciałabym działać pozytywnie na polonistów wybrałabym motyw Ikara wałkowany przez 80% uczniów w mojej szkole (no, może te 80% to trochę przesada :))

Moje pytanie brzmi: czy macie jakieś ciekawe pomysły jak jeszcze urozmaicić tą prezentację? Diuna - muszę to przyznać - wcale mi się nie podoba. Tzn na pewno jest niezwykłym dziełem literackim, ale do mnie kompletnie nie przemawia. Jakieś inne pomysły?
 
anna.klementyna
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 11:30 am

Matura -prośba o pomoc

wt kwie 17, 2012 9:00 pm

Lapis - matura ustna z polskiego jest to akurat coś, czego obawiam się w najmniejszym stopniu - tzn wg mojej oceny na pewno zdam. Na studia humanistyczne się nie wybieram, ale moje ambicje każą mi zaprezentować coś niezwykłego :) Może dzięki mojej prezentacji ktoś odkryje w fantasy nowy, lepszy świat? Nigdy nie wiadomo ;D Z gatunkiem jestem obeznana, potrafię również odpowiedzieć na różnego rodzaju pytania związane z językiem utworów, stylem, sposobem narracji itp, zależy mi tylko na tym, żeby było ciekawie, nawet jeśli nie dla komisji, to przynajmniej dla mnie :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości