Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
polterka
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: czw maja 24, 2012 2:41 pm

Matura -prośba o pomoc

śr wrz 19, 2012 11:16 am

Najbardziej pasującymi książkami do książek fantasty, są prócz "Makbeta" - "Władca pierścieni" "Wiedźmin" i oczywiście "Harry Potter" A książki Sapkowskiego to, nowy wspaniały cykl - nowy wspaniały świat!
NARRENTURM to pierwszy tom fantastyczno-historycznej trylogii, której akcja rozgrywa się na Śląsku w początkach piętnastego wieku. Autor kultowej sagi o wiedźminie udowodnił, że równie dobrze czuje się w odmiennej konwencji literackiej. Głęboka erudycja i dbałość o szczegół w połączeniu z mistrzostwem pióra sprawiają, że Śląsk z czasów wojen husyckich ożywa na kartach książki.
Więcej na temat jego twórczości oczywiście w Google.pl,warto tam zajrzeć. :)

Jeśli już chcesz się wesprzeć opisem z innej strony tudzież serwisu, zaznacz proszę że jest to cytat podając jednocześnie źródło. Nie jest to pierwszy post tego typu, więc każdy następny będzie skasowany
Pozdrawiam, Specu
Ostatnio zmieniony śr wrz 19, 2012 11:53 am przez Specu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

śr wrz 19, 2012 4:45 pm

W "Siewcy Wiatru" akurat najbardziej złym jest Antykreator (spirytus movens całego zła), w dalszej kolejności Jaldabaot (egoista i egocentryk). Pozostałe postaci zaś mają wymieszane cechy dobre ze złymi, zarówno anioły jak i demony. Z jednej strony chcą zmieniać świat na lepsze (w ich mniemaniu), z drugiej jednak nie mogą się oprzeć egoistycznym interesom i zachciankom, co powoduje pomiędzy nimi różne, często krwawe spory (bunt Lucyfera czy też wojna domowa i próba obalenia Gabriela). Ale faktycznie - to też jest znakomity przykład na różnorodne postrzeganie dobra i zła.
 
szczepan1235
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: wt wrz 18, 2012 7:21 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

pt wrz 21, 2012 4:13 pm

Myślałem więc nad tym i doszedłem do wniosku, że Opowieści z Narnii wezmę na pewno. Następnie pozostaje mi do wyboru czarnoksiężnik z archipelagu, wiedźmin lub może ten siewca wiatru.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Matura -prośba o pomoc

sob wrz 22, 2012 8:43 am

Chcesz się oprzeć na Narnii + coś? trochę mało szczerze powiedziawszy. Wiedźmaka się czyta jak burza, nawet nie zauważasz, Siewcę osobiście wchłaniałem w takim tempie, że miałem wrażenie że oglądam film (swoją drogą jakby ktoś pokusił się o ekranizację, mogłoby wyjść coś naprawdę ciekawego).

IMO bierz wszystko. Dodatkowo można się wesprzeć Mistrzem i Małgorzatą Michaiła Bułhakowa (powinno być w kanonie lektur licealnych, chyba że przez ostatnie 10 lat aż tyle się zmieniło :P ). Masz tam typowy przykład alternatywnej historii oraz elementy baśni, więc jak najbardziej wpisuje się w temat pracy, a wspierając się jedną z najważniejszych powieści XX wieku napewno zaplusujesz.
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Matura -prośba o pomoc

sob wrz 22, 2012 1:42 pm

Musisz pamiętać, aby skupić się właśnie na wyborach, a nie ciekawych bohaterach :P Dlatego na przykład trylogia husycka (gdzie tych wyborów mieli masę, fajnie ktoś zauważył kontrast pomiędzy Szarlejem a Reynecośtam) będzie lepsza niż Harry Potter (bo tam jednak wizja świata - mimo tych rozkmin Malfoyów na przykład - była dość czarnobiała), Mistrz i Małgorzata (tutaj się przyznam, że tak średnio pamiętam, ale tam jednak wyborów nie było chyba trudnych) czy Siewca Wiatru (znów, nieźle wykreowani bohaterowie, bardzo zróżnicowani i niejednoznaczni, ale jednak nie wiem, czy mieli takie trudne wybory moralne).

Ja tam się w sumie nie znam, ale podparcie się Wiedźminem/Reynecośtam to całkiem przyjemny pomysł. Wybrałbym dwie lektury z klasyki (Balladyna moim zdaniem nawet fajnie by pasowała) i dwie nowsze, żeby wilk był syty i owca cała. Pisanie i przedstawianie prezentacji maturalnej może podobno stać się fajną zabawą, ale należy także pamiętać, że członkowie komisji od czasu do czasu są ludźmi - nie ma sensu wybierać jakichś nieznanych im prawdopodobnie lektur (Wiedźmina ktoś będzie znał, Czarownika z archipelagu lub Kossakowską - już mniej).


Ja też w sumie jak nie uda mi się napisać dobrej pracy na olimpiadę to będę musiał wziąć się za prezentację, trochę mniej związaną z książkami, ale może i tak ktoś pomoże.

Temat: 241. Kicz językowy i muzyczny. Omów temat, odwołując się do wybranych utworów disco polo.

Bibliografii o kiczu jest sporo, więc z tym nie potrzebuję porady, jako że słucham dp na co dzień to nie będę miał problemu z wybraniem tekstów, ale chciałbym Was poprosić o zweryfikowanie (mniej więcej) mojego planu. Chciałbym przedstawić - oprócz standardowego wyprowadzenia zjawiska kiczu, popularności tego w kulturze masowej etc. - kicz w disco polo na dwóch płaszczyznach: jako zasadę tworzenia, element marketingu i swoistą zabawę z językiem (Bracia Figo Fagott, Tomasz Niecik, kabarety) oraz kontrastowo kicz jako wypadkową gustu słuchaczy i miałkości twórców (Bobi, Boys, Spike et consortes).

Jak znajdujecie ten koncept?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

wt wrz 25, 2012 9:24 pm

Thoctar pisze:
Temat: 241. Kicz językowy i muzyczny. Omów temat, odwołując się do wybranych utworów disco polo.


Z discopolowych rytmów najbardziej wpadła mi w ucho piosenka zespołu Voyager "Polskie dziewczyny", gdyż pobrzmiewa w nich nutka patriotyzmu:
"Polskie dziewczyny najładniejsze są
Polskie dziewczyny całować wszyscy chcą
Polskie dziewczyny zna je cały świat
Polskie dziewczyny bywa, że są bez wad".

A tutaj pełny utwór:
http://www.youtube.com/watch?v=S0avelh4crs
 
Awatar użytkownika
mr_mond
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 470
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 7:11 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

wt wrz 25, 2012 10:44 pm

To niezła myśl, doradziłbym jeszcze (bo nie wiem, czy uwzględniasz to w swojej bibliografii) wspomnienie o zjawisku campu, który polega na czymś nieco innym niż kicz, a chyba się też pojawia, zwłaszcza, jeśli mowa o zabawie językiem.
 
MaciejTruck
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: śr lis 28, 2012 8:32 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

śr lis 28, 2012 8:35 pm

Cześć wszystkim :)
Jako, że jestem maturzystą, jestem zobowiązany do przygotowania i stworzenia niezwykle czasochłonnej prezentacji na maturę ustną. Wybrałem ciekawy, jak dla mnie temat: "Rola komiksu we współczesnej kulturze. Omów na podstawie wybranych przykładów."
W ogóle nie mam pojęcia jak zrobić taką prezentację.
Wybrałem następujące komiksy: "Cat shit one," "Kapitan Kloss," "Solidarność," "Star wars." Oczywiście niektóre tomy :)
Moglibyście mi podrzucić jakieś pomysły, może zmiany w wyborze lektur. Podpowiedzieć, co wybrać do literatury podmiotu..
Byłbym Wam bardzo wdzięczny.
 
Awatar użytkownika
amenarhi
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn paź 22, 2012 11:04 am

Matura -prośba o pomoc

śr lis 28, 2012 10:00 pm

Wydaje mi się, że zapomniałeś o podstawach, a więc choćby Batman...;) Przecież dzisiaj jest ikoną popkultury. Robiłam podobną prezentację maturalną, lecz dotyczącą architektury gotyckiej we współczesnej kulturze. Gdzieś mam jeszcze notatki ^^

Co do literatury, no to fajnie, jakbyś się odniósł w taki sposób - komiks (tytuł) oraz film, książka, serial, etc - dotyczący postaci z tego komiksu, tego wszystkiego, co powstało później. Jest masa możliwości, Batmany, Spidermany, Kpt Ameryka, X-men, to wszystko są genialne przykłady, jak prosty komiks rozrósł się do gigantycznych rozmiarów. Teraz w popkulturze Batman ma dwie sagi filmowe, Spiderman też dostał trylogię filmów, obaj bohaterowie doczekali się kreskówek (sama oglądałam!:P), a jako dzieciak miałam nawet zabawkę Batmana, którą kochałam ponad wszystko:P Pomysłów jest multum.

Ale możesz też pomyśleć, aby zaproponować coś innego... Poproś kogoś z autorów o zgodę i przedstaw amatorskie komiksy - to świetny sposób na wyrażanie siebie w dzisiejszych czasach. Zalety? Krótszy niż powieść, można przekazać jakiś pomysł, ideę, można pokazać swój styl rysowania etc... Wady? Czasochłonność w tworzeniu, choć i tak robi się go krócej niż pisze powieść:)

Możesz też wziąć pod uwagę krótkie komiksy w gazetach, które mają w czytelny, zabawny i odmienny sposób przekazywać info o świecie, choćby krótkie komiksy w gazetach z wieściami polityczno-innymi. Na pewno takie znasz i mógłbyś je ująć, jako przykłady współczesnego wykorzystania. Niektóre portale i gazety wręcz kreują komiksy, któe mają być ich znakami rozpoznawczymi.

Fajny temat. Aż mi się zatęskniło za moją maturą:P W razie czego, służę pomocą.
:)
Ostatnio zmieniony śr lis 28, 2012 10:01 pm przez amenarhi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
MaciejTruck
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: śr lis 28, 2012 8:32 pm

Matura -prośba o pomoc

śr lis 28, 2012 10:38 pm

Dużo osób mówi mi, że jest to temat niezwykle ambitny i czasochłonny. Ale który temat taki nie jest? :P
Na razie role komiksu, jakie dostrzegłem to: edukacyjna, forma rozrywki, odzwierciedlenie w komiksie ważnych problemów dnia codziennego.
Jeżeli macie pomysły i uwagi, proszę piszcie :)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

śr lis 28, 2012 10:54 pm

Jeśli idzie o rolę edukacyjną, to warto abyś zapoznał się z serią komiksów o Tytusie, w której to bohaterowie uczą się różnych umiejętności z różnych dziedzin wiedzy, zwiedzając jednocześnie świat realny i wyobrażony.
 
Vilgefortz93w
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 12:48 am

Matura -prośba o pomoc

ndz sty 13, 2013 12:51 am

Witam
mam problem mam temat ''Kreacje herosa w literaturze fantasy.Omów temat na wybranych przykładach" i zastanawiam się jakie książki wykorzystać i jaką dać tezę
BARDZO PROSZĘ O POMOC :(
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz sty 13, 2013 12:37 pm

Napisz najpierw jak widzisz ten temat, w jaki sposób chcesz go zaprezentować, to łatwiej będzie o literaturę.
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Re: Matura -prośba o pomoc

ndz sty 13, 2013 12:54 pm

earl pisze:
Napisz najpierw jak widzisz ten temat, w jaki sposób chcesz go zaprezentować, to łatwiej będzie o literaturę.

Ależ Earl, przecież on właśnie prosi również o tezę.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz sty 13, 2013 1:08 pm

No tak, przeoczyłem to ostatnie słowo :) Niemniej jednak wydaje mi się, że jeśli ktoś wybiera jakiś temat, to powinien mieć już jako-taką koncepcję, co chce napisać.
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Re: Matura -prośba o pomoc

ndz sty 13, 2013 1:20 pm

earl pisze:
No tak, przeoczyłem to ostatnie słowo :) Niemniej jednak wydaje mi się, że jeśli ktoś wybiera jakiś temat, to powinien mieć już jako-taką koncepcję, co chce napisać.

Obawiam się, że nasz najnowszy dyskutant podąża drogą, którą udeptali jego poprzednicy. Wziął temat, który wydawał mu się "oryginalny i trendy", mimo że nie ma o nim najmniejszego pojęcia ani pomysłu na jego realizację.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz sty 13, 2013 6:06 pm

Tak to wygląda, Gacoperzu, niestety. A potem nawet i pani polonistka nie pomoże w przygotowaniu, jeśli nie interesuje jej ten typ literatury.
 
Gedeon

Matura -prośba o pomoc

ndz sty 13, 2013 9:55 pm

Może teza "Wbrew obiegowym opiniom, bohaterowie literatury fantasy są różnorodni i posiadają pewną głębię psychologiczną"?
 
Vilgefortz93w
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 12:48 am

Re: Matura -prośba o pomoc

pn sty 14, 2013 10:49 pm

nie rozumiem troche tej tezy :neutral:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

pn sty 14, 2013 10:54 pm

Tłumaczę: Gedeonowi chodziło, że w obiegowych opiniach bohaterowie fantasy są jednowymiarowi, tacy sami i płytcy, dlatego musisz wykazać, że tak nie jest. :)
 
Gedeon

Matura -prośba o pomoc

wt sty 15, 2013 12:03 pm

Zwłaszcza, że poloniści z komisji na 90% będą podzielać tą opinię. Także po Twojej prezentacji, niezależnie, jak starałbyś się ich przekonać.

A na poważnie: taki temat daje Ci okazję do zaprezentowania różnych typów bohaterów. Np. operując tylko na najbardziej znanych przykładach:
- Stereotypy bohater fantasy, tak jak widzi większość ludzi - znaczy osiłek z wielkim mieczem szlachtujący wrogów (Conan)
- bohater fantasy dla dzieci i młodszej młodzieży - sierota dowiadujący się o swoim niezwykłym przeznaczeniu, stopniowo dojrzewający do tej roli, odkrywający że "przyjaźń to magia" i podobne bzdety (Harry Potter, Eragon itd.)
To były typowe przykłady, teraz można przejść do bardziej "skomplikowanych" postaci, które mocno odboegają od tego, co na ogół rozumie się przez "herosa" (czy można mówić o "antybohaterach"?)
- bohaterowie, którzy wcale nie chcą ratować świata, w wielkie wydarzenia zostają wplątywani przypadkiem, ale mimo tego, a także mimo tego, że mają wiele wątpliwości i czasem zdarza im się dokonywać czynów dwuznacznych moralnie, górują w jakimś topniu moralnie nad swoim otoczeniem i ostatecznie stają na wysokości zadania (np. Geralt)
- bohaterowie podobni do powyższych, tyle tylko, że nijak nie górują nad otoczeniem, tak jak zostają bohaterami przez przypadek, tak i zwycięstwo udaje im się odnieść przez przypadek, albo dzięki cwaniactwu i oszustwu (Arivald z Wybrzeża?)
- "Ekstremiści z dobrymi intencjami", idący po trupach do szczytnego celu (Mordimer Madderdin)
- Postacie, w których nie ma już absolutnie niczego heroicznego (no dobra, czasem uratują kogoś ze swojego najbliższego otoczenia) - różnego rodzaju najemnicy itd. którzy podejmują się brudnych zadań byle zarobić/przeżyć (bohaterowie książek Glenna Cooka?)

Generalnie to przykłady, na pewno są tu osoby, które podadzą lepsze i lepiej uargumentowane.

Można też wskazać na to, że de facto "nie czarno-biali" bohaterowie stają się nowym stereotypem, dziś każdy pisarz fantasty stara się czynić swoich bohaterów jak najbardziej dwuznacznymi moralnie, a każda postać, która jest zbyt szlachetna z miejsca zostaje uznana za niewiarygodną i płaską.
 
Vilgefortz93w
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 12:48 am

Re: Matura -prośba o pomoc

wt sty 15, 2013 3:05 pm

może inną teze bo tą nie wiem jak mógłbym udowodnić ale i tak dzięki za pomoc :)
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Re: Matura -prośba o pomoc

wt sty 15, 2013 3:17 pm

Vilgefortz93w pisze:
może inną teze bo tą nie wiem jak mógłbym udowodnić ale i tak dzięki za pomoc :)

Możesz ją też obalić. :P
 
Vilgefortz93w
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 12:48 am

Re: Matura -prośba o pomoc

wt sty 15, 2013 6:39 pm

z tym byłby duży problem :mrgreen:
 
Gedeon

Matura -prośba o pomoc

wt sty 15, 2013 10:11 pm

Hmm. Teza jest o różnorodności i głębokości kreacji bohaterów. Udowadniasz ją ukazując różnorodnych i głębokich (w niektórych przypadkach) bohaterów. Generalnie najprostszym udowodnieniem tezy "X jest prawdziwe" jest ukazanie różnych przykładów, gdzie występuje X, nie uważasz? Teza może się nie podobać (szczerze mówiąc, mnie samego nie powala, nie przychodzi mi na myśl lepszy). Ale nie bardzo widzę czego można w niej nie rozumieć. Z drugiej strony, nie oczekuję zbyt wiele po osobie, która wybiera temat, do którego nie potrafi wymyślić tezy.
 
Vilgefortz93w
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 12:48 am

Re: Matura -prośba o pomoc

pn sty 21, 2013 7:27 pm

wziąłem takie książki :
A.Sapkowski "Ostatnie życzenie"
J.R.R. Tolkien "Hobbit"
Terry Pratchett "Ciekawe czasy"
Mogą być czy jakieś inne bo się tak zastanawiam czy coś zmienić
 
Gedeon

Matura -prośba o pomoc

pn sty 21, 2013 7:34 pm

Nie wiem, jaką tezę wziąłeś. Jeśli tą, o którą rozmawialiśmy, to w sumie ujdzie - Geralt, Bilbo i Rincewind się różnią. Dołożyłbym jeszcze jakiegoś totalnego antybohatera.
 
Vilgefortz93w
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 12:48 am

Re: Matura -prośba o pomoc

wt sty 22, 2013 3:23 pm

na przykład bo takich anty to prawie nie znam :neutral:
 
Gedeon

Matura -prośba o pomoc

wt sty 22, 2013 5:22 pm

Ja już podałem przykład - Mordimera Madderdina z cyklu inkwizytorskiego Piekary. Może niech inni coś dorzucą.
 
Awatar użytkownika
amenarhi
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn paź 22, 2012 11:04 am

Matura -prośba o pomoc

śr sty 23, 2013 9:29 pm

Widzę, że rzeczywiście autor tego wątku liczy, że dostanie tezę i bibliografię podane na talerzu. Wydaje mi się, że nie ma sensu brać takiego tematu, jeśli nie ma się nawet chęci samodzielnie wysilić i trochę pogłówkować.

Mimo to podpowiem coś od siebie, raczej z sympatii do tematu, niż z innego powodu.

Kreacja bohatera - od początku - jakie są popularne obecnie kreacje (dodaj współcześnie wydawane książki i porównaj z dawnymi, napisz czemu teraz tacy a nie inni są modni), idąc tym tropem - jak różnią się kreacje na przestrzeni dziejów (kreacje herosów z czasów Tolkiena i naszych, albo jakiekolwiek inne epoki na kontrast). Kobiecy herosi (temat-rzeka, masz murowane 20/20 jeśli w komisji będzie feministka), pomysły czerpane z mitologii, wykorzystane do kreacji herosów (germańska, grecka...), co mają uosabiać bohaterowie i po co tak w ogóle ich kreować (pozytywne emocje, jakie mają wzbudzać), rola propagandowa w kreacji herosów (przychodzi mi do głowy tylko kpt. Ameryka, ale w literaturze też by się tego masa znalazła), wspomniane motywy kreacji antybohaterów, nawiązania do istniejących bohaterów (Karol Młot, Jezus, Allah oraz inni wielcy ludzie).

Chwilowo skończyły mi się pomysły, ale z tego chyba już zdołasz się na coś zdecydować.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości