Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 24
 
Awatar użytkownika
TST
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 877
Rejestracja: wt gru 07, 2004 4:06 pm

Matura -prośba o pomoc

pn sty 09, 2006 2:43 pm

Ten temat jest poświęcony wszelkim ludkom chcącym uzyskać pomoc w walce z maturą.
 
Awatar użytkownika
Skavenblight
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 261
Rejestracja: śr gru 22, 2004 7:09 pm

pn sty 09, 2006 7:17 pm

Uwaga.
Poszukuję literatury przedmiotu na temat przemian polityczno-społecznych w końcu XX wieku i ich wpływu na polską fantastykę.
Literaturę podmiotu znalazłam, ale tej drugiej nie wiem nawet, gdzie szukać.
Dziękuję z góry za pomoc.
 
Awatar użytkownika
ShpaQ
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1387
Rejestracja: wt lis 25, 2003 5:47 pm

śr sty 11, 2006 10:51 am

Skavenblight - napisz najpierw co masz to poszperam w swojej biblioteczce i moze cos sensownego znajde.
Poza tym jest maly problem, przemiany spoleczno polityczne to zero problemu - opracowan jest mnostwo i jeszcze troche, ale nie przypominam sobie praktycznie niczego w tym stylu. Mozesz miec problem zeby znalezc jakakolwiek monografie - bedziesz musial szukac artykulow w Nowej Fantastyce albo podobnych periodykach. Ewentulanie prace licencjacke/magisterskie/doktorskie na w uczelnianych bibliotekach.
:papieros:
 
Awatar użytkownika
Skavenblight
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 261
Rejestracja: śr gru 22, 2004 7:09 pm

śr sty 11, 2006 4:18 pm

ShpaQ pisze:
Skavenblight - napisz najpierw co masz to poszperam w swojej biblioteczce i moze cos sensownego znajde.
Poza tym jest maly problem, przemiany spoleczno polityczne to zero problemu - opracowan jest mnostwo i jeszcze troche, ale nie przypominam sobie praktycznie niczego w tym stylu. Mozesz miec problem zeby znalezc jakakolwiek monografie - bedziesz musial szukac artykulow w Nowej Fantastyce albo podobnych periodykach. Ewentulanie prace licencjacke/magisterskie/doktorskie na w uczelnianych bibliotekach.
:papieros:


Dzięki, już znalazłam. Co nieco, ale poszperam i znajdę jeszcze.
Akurat artykułów w NF sensownych nie mam, choć przekopałam z 50 numerów, jakie posiadam. Może sensowne są, ale nie pasują do moich koncepcji.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

śr sty 11, 2006 4:43 pm

Skavenblight pisze:
Dzięki, już znalazłam. Co nieco, ale poszperam i znajdę jeszcze.

Podziel sie :).
Ostatnio zmieniony czw sty 12, 2006 9:44 am przez Seji, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
ShpaQ
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1387
Rejestracja: wt lis 25, 2003 5:47 pm

czw sty 12, 2006 8:47 am

Wlasnie, nam tez sie przyda. :papieros:
 
Awatar użytkownika
MadMill
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 239
Rejestracja: śr mar 03, 2004 6:25 pm

pt sty 13, 2006 7:08 pm

Wiecie co, nie lepiej jest zalozyc jakis poddzial poswiecony tylko matura, bo jak kazdy zacznie pisac co mu jest potrzebe w jednym temacie, to bedzie z tego kogiel-mogiel. To jest tylko propozycja, wiec nie krzyczcie na mnie :wink:
 
RG

pt sty 13, 2006 10:26 pm

To nie jest taki głupi pomysł z tym osobnym działem dla matury. MadMill ma racje. jeżeli ktoś zada pytanie na jakiś konkretny temat, a w między czasie ktos inny zada pytanie na inny temat, to już osoby odpowiadające na pytanie wcześniejsze same moga się pogubić, czy dobrze odpowiedziały. Może założycie taki dział "POMOC". I w tym dziale każdy użytkownik forum, bedzie mógł założyć temat, którego celem bedzie uzyskanie pomocy na jakikolwiek temat, nie zwiazany z tematyką innych dzialów np: matura, egzamin na studiach, czy cokolwiek innego.
Tyle z mojej strony. Pozdrawiam. :wink:
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

pt sty 13, 2006 11:28 pm

No to naucza sie czytac mniedzy wierszami. To nie jest forum dla maturzystow, ktorzy biora sie za temat, ktorego nie potrafia ugryzc.
 
Awatar użytkownika
TST
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 877
Rejestracja: wt gru 07, 2004 4:06 pm

sob sty 14, 2006 1:17 pm

Seji +1 , ten temat uważam za skończony.
 
Awatar użytkownika
axcel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1047
Rejestracja: czw wrz 16, 2004 7:28 pm

sob sty 14, 2006 2:58 pm

Dobra, to może ktoś będzie miał dla mnie jakiś ciekawy pomysł.

Szukam różnych wizji totalitaryzmu w fantastyce. Mam już zaplanowaną pracę, tylko potrzebuję oprzeć to na jakiejś sensownej bibliografii - co druga książka SF ma coś na ten temat, ale szukam czegoś oryginalnego. Na razie zdecydowałam się na Paradyzję Zajdla, bo urzekł mnie wątek z fałszowaniem fizyki :P

[Aha, gwoli wyjaśnienia - temat nie mówi nic o fantastyce, ale postanowiłam wybierać z tego gatunku. Chyba, że ktoś podrzuci jakiś ciekawy tytuł spoza, wtedy kto wie...]
 
Awatar użytkownika
bukins
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 627
Rejestracja: śr cze 01, 2005 10:00 pm

sob sty 14, 2006 3:08 pm

To obowiązkowo "1984" Orwella. Może dodaj jeszcze "Całą prawdę o planecie Ksi" nikogo innego jak Zajdla... ;)
 
Awatar użytkownika
axcel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1047
Rejestracja: czw wrz 16, 2004 7:28 pm

sob sty 14, 2006 3:17 pm

Nie, właśnie nie.
axcel pisze:
szukam czegoś oryginalnego.

1984 jest nawet w lekturach szkolnych, a przynajmniej fragmenty. Ponoć kilka osób w szkole wybrało ten temat i jestem pewna, że niemal wszyscy pójdą Orwellem... Nie, odpada. Sam ton twojej wypowiedzi jest kontrargumentem - "obowiązkowo", bo to klasyk, kanon, etc...
Nie, precz ze sztampowością! ;)

Waham się, czy np. Huxley nie będzie też zbyt oklepany, ale tam jest jeden z piękniejszych systemów totalitarnych, jakie widziałam (a raczej "czytałam" :P) i kusi...

A co do Ksi - dwa Zajdle? Nie leży mi to za bardzo. Przeczytałam chyba 99% tego, co ów napisał i mogłabym zrobić maturę na samych jego książkach - ale chyba by to nie przeszło ;) A przynajmniej ja jakoś nie widzę za bardzo mieć kilka książek jednego autora - zwłaszcza dość niszowego. To by sugerowało, że jestem jakoś tak, hmm, ograniczona ;)
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

sob sty 14, 2006 4:44 pm

Poszukaj an forum. Mam dziwne wrazenie, ze to juz bylo...

Uropie - jesli moga byc filmy, to Appleseed, Metropolis.
 
Awatar użytkownika
Ezechiel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 860
Rejestracja: czw mar 27, 2003 11:07 am

Hmm

sob sty 14, 2006 5:18 pm

Fahrenheit 481 - Bradbury'ego - książka.
Dzień drogi do Meorii - Oramusa

Obie są mało znane, a dobrze ilustrują mechanizmy władzy w totalitaryzmach. Jeśli chodzi o Zajdle, to zdecydowanie lepiej pisać o Paradyzji. Jest bardziej rozpoznawalna i "oczywistsza"

Poszukuję literatury przedmiotu na temat przemian polityczno-społecznych w końcu XX wieku i ich wpływu na polską fantastykę.


Upadek PRLu :Zajdel (Wszystkie powieści), Wiśniewski-Snerg (Robot), Oramus (Dzień drogi do Meorii), Parowski (Czas fantastyki - esej krytyczny o fantastyce), Lem (Bajki robotów, Cyberiada, Kosmonauci)

III RP: Redliński (Krfotok - choć straszna chała, to głośna była), Ziemkiewicz (Cała kupa wielkich braci), Pacyński (Wrzesień !- mocna rzecz, polecam), Kołodziejczak (Czerwone dywany, odmierzony krok)
 
Borys

sob sty 14, 2006 6:28 pm

axcel pisze:
Szukam różnych wizji totalitaryzmu w fantastyce. (...) coś na ten temat, ale szukam czegoś oryginalnego.

Nie wiem, czy trylogia Apostezjon Edmunda Wnuka-Lipińskiego podpada pod "oryginalność", ale na pewno jest to pozycja warta uwagi. Poza tym bardzo dużo totalitaryzmu jest u Dicka, zawsze w oryginalnym ujęciu. Na myśl przychodzą np. opowiadania Model Yancy'ego i znakomite Wezwanie do naprawy (oba ze zbioru My zdobywcy).
 
Awatar użytkownika
Raqnarok
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: ndz kwie 03, 2005 4:59 pm

sob sty 14, 2006 8:41 pm

Borys, ubiegłeś mnie :P jak tylko zobaczyłem temat wiedziałem że Wnuk-Lipiński będzie pasował idealnie. Pozatym, z tego co się orientuje, to raczej autor mniej znany szerokiemu gronu odbiorców. Swoją drogą świetna książka, nawet jeśli nie będzie pasować do twojej pracy ;)
 
Awatar użytkownika
axcel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1047
Rejestracja: czw wrz 16, 2004 7:28 pm

ndz sty 15, 2006 1:12 am

Hmm. Tytuł kojarzę, ale autora mniej... Hmm. Zaraz moja autosugetia wmówi mi, że gdzieś już go gdzieś widziałam.

W każdym razie dzięki, postaram się to przeczytać. Zwłaszcza, jeśli nie tylko z racji mojego temtu uważacie to za warte uwagi.

Ezechiel pisze:
Fahrenheit 481 - Bradbury'ego - książka.
Dzień drogi do Meorii - Oramusa

O pierwszej pomyślałam, choć nie czytałam. Drugą czytałam, a zupełnie umknęła mojej uwadze...;) Zawsze to jakieś opcje, przemyślę.

Jak ktoś jeszcze na coś wpadnie, dajcie znać, ale póki co przemyślę to, co już padło - może wystarczy, a może sama coś jeszcze znajdę... Dzięki za zainteresowanie.
 
ChuChi
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: ndz cze 27, 2004 3:39 pm

Re: Hmm

pt lut 03, 2006 10:58 pm

"Kołodziejczak (Czerwone dywany, odmierzony krok" - Blisko, ale to dzieło popełnił autor Całej kupy wielkich braci.
 
Awatar użytkownika
Ezechiel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 860
Rejestracja: czw mar 27, 2003 11:07 am

pt lut 03, 2006 11:19 pm

"Kołodziejczak (Czerwone dywany, odmierzony krok" - Blisko, ale to dzieło popełnił autor Całej kupy wielkich braci.


Dzięki za poprawkę. Autor Cdok ciągle mi się myli, choć od wydania książki upłynęły lata ;-)
 
Awatar użytkownika
Ballis
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 120
Rejestracja: sob lis 22, 2003 2:22 pm

pt lut 03, 2006 11:31 pm

To może Bułyczow? Właściwie w każdym jego tekście przemycona jest ocena państwa totalitarnego.

A co do filmów - wspominał już ktoś Equilibrium?
 
ChuChi
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: ndz cze 27, 2004 3:39 pm

sob lut 04, 2006 9:39 am

To może pierwszą antyutopie - "My" Zamiatina? Książki Zajdla nadają się jak ulał, w końcu praktycznie każda jest antyutopią, czy krytyką państwa totalitarnego (np. Paradyzja, Limes Inferior). "Pianola" Voneguta, "451 F" Bradburiego, "Nowy Wspaniały Świat" Huxleya - na razie tyle. Nie wiem tylko, czy to jest jeszcze potrzebne, przypadkiem odgrzebałem ten wątek... :)
 
ah! my goddess....
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pt lut 10, 2006 7:00 pm

pt lut 10, 2006 7:23 pm

Więc kolej na mnie ... bo jak to się mówi przyszła kryska na matyska :gilotyna: :hahaha: mój temat maturalny brzmi "mity i legendy jako tworzywo literatury fantasy"...chcę by to nie było banalne(władca i harryś w odstawke) i mam problem z wybraniem Z TAKIEEEEEEEEGO OGROMU POZYCJI :cry: Co polecacie ?? i jakie legendy i mity się wam kojarzą z tymi dziełami

PS osobiście bardzo bym chciała użyć mang fantasy(choć mam problem ze znalezieniem Mitologii japońskiej w papierze i nie wiem czy znajde w niej jakieś pokrycie :help: )
Pana Preczeta biorę na 100%.
 
Awatar użytkownika
Ezechiel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 860
Rejestracja: czw mar 27, 2003 11:07 am

Hmm

pt lut 10, 2006 7:37 pm

Zamiast Władcy porponuję Silmarillion i dzieła okołotolkienowskie. W dowolnym opracowaniu znajdziesz dużo nt. nawiązan Tolkiena i do Tolkiena, w kontekście mitów. Polecam kontakt z ŚKF- tam siedzą zawodowi mordercy w tym temacie ;-) .

Mit Arturiaski, rycerski zostaje - tutaj dowolne fantasy.
 
ah! my goddess....
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pt lut 10, 2006 7:00 pm

pt lut 10, 2006 11:01 pm

heh ŚKF tzn. śląski klub fantasyyyyytyki???(laików się nie bije)??? stronki którą znalazłam w wyszukiwarce wp nie mogę ugryźć :shock: może jakiś link(jako zbytek łaski :mrgreen: )
 
Awatar użytkownika
MadMill
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 239
Rejestracja: śr mar 03, 2004 6:25 pm

pt lut 10, 2006 11:39 pm

Ludzie pomyslcie, ze to jest TYLKO matura ustana z polaka. Ona nie jest nigdzie brana pod uwage chyba, ze ktos jest az nazbyt ambitny i chce tracic czas na robienie super prezentacji, a nie nauczyc sie na pisemny. Bez przesady, nie robcie jakias niewiadomo jak zajefajnych prac, bo sie w czasie nie zmiescicie. Praca musi byc konkretna, na temat i przygotowana samemu i wtedy 100%, ze sie zda. Po co wiecej. Komu potrzebne jest 100% z ustnego polaka, jak z pisemnej czesci bedzie mial 25%? Skupcie sie na ustnych egzaminach zamiast przez caly rok robic prezentacje. Przechodzilem przez to i wiem co mowie. W mojej szkole polaka nie zdali tylko ci, co nie mieli pracy, mieli ja nie na temat i praca sie z bibliografia nie zgadzala. Pomyslcie nad tym.
 
Awatar użytkownika
TST
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 877
Rejestracja: wt gru 07, 2004 4:06 pm

sob lut 11, 2006 11:03 am

Mad Mill -nie zaczynaj proszę off topa. Nie chcę żeby temat który ma pomagać , stał się tematem o samej maturze. Możesz założyć osobny temat (w off topie). Ten jest dla ludzi którym na ustnej zależy.
 
Awatar użytkownika
Possessed
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: pn lut 13, 2006 9:17 pm

wt lut 14, 2006 6:10 pm

To i ja zwrócę się do was z uprzejmą prośbą o pomoc - "motyw lustra w literaturze". Gdybyście mieli jakieś sugestie byłabym wdzięczna ze przytoczenie :)
z góry dziękuję :*
 
Awatar użytkownika
DrugiejSzansy
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 521
Rejestracja: czw gru 23, 2004 9:43 am

śr lut 15, 2006 12:45 am

Mitologia, ST i NT - podstawa;
Portret Doriana Gray;
druga Alicja;
Nana (mniej);
Mistrz i Małgorzata (powinnaś coś znaleźć);
Rozpacz;
może Ferdydurke.

Poezji nie śmiem.
 
Xaar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: czw lut 16, 2006 7:03 pm

"Zjawy-upiory-wampiry w wybranych tekstach kultury.

czw lut 16, 2006 7:21 pm

"Zjawy-upiory-wampiry w wybranych tekstach kultury. W jaki sposób artyści ukazują te postacie"

Przekopiuje tu to co napisałem w komentarzu do jednego z felietonów...

Jestem akurat w trakcie pisania pracy maturalnej na temat upiorów i wampirów. Temat wydawał mi się z początku miły i przyjemny, ale po przeczytaniu M.J. "Wampir. Biografia symboliczna" jestem można powiedzieć w rozterce.
Może źle zrozumiałem tą książkę, ale wynikałoby z niej że wampir to nic tylko seks, perwersja, fantazje erotyczne, homoseksualizm, nekrofilia i inne zboczenia :|
Czy jest jakiś "normalny" cel wykorzystania postaci wampira w literaturze?
Bo jeśli nie to chyba będę musiał wypić sobie dla kurażu przed egzaminem bo nie wyobrażam sobie żebym mógł ze stoickim spokojem wygłaszać jakoby wampiryzm był metaforą seksu oralnego :/

I druga sprawa apropo upiorów - czy znacie jakieś ciekawe przykłady upiorów/zjaw które nie zajmują się: odkrywaniem słabości, lęków, kompleksów i wyrzutów sumienia rzeczywistych bohaterów. I ogólnie nie pełnią funkcji dydaktycznej, nie wskazują co jest dobre a co złe (to na przykładzie "Wesela").

Pozdrawiam :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 24

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości