Zrodzony z fantastyki

 
Yarpen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 64
Rejestracja: wt sie 09, 2005 6:11 pm

Maztica

czw lip 27, 2006 5:42 pm

Witam, mam taką małą prośbę.

Czy ktoś dałby namiary na jakieś podręczniki/inne źródła wiedzy o tej krainie? Słyszałem o niej tylko trochę, a chciałbym ją zdeka poznać.

Z góry dziękuję - Yarpen
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

czw lip 27, 2006 5:57 pm

Nic prostszego. Akurat Maztica miała to szczęście, iż przeznaczone do niej podręczniki zostały darmowo udostępnione na stronie WotC, w dziale Downloads. Są to materiały do 2 ed. - nowszych publikacji niestety brak, jest to jednak utrudnienie tylko pod względem mechaniki, a tej nie ma zbyt wiele. W razie czego można zresztą dokonać jej konwersji na własną rękę lub poszukać w sieci.

Maztica Campaign Setting
Golds and Glory
Fires of Zatal
Endless Armies
City of Gold
 
Yarpen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 64
Rejestracja: wt sie 09, 2005 6:11 pm

czw lip 27, 2006 7:16 pm

Dziękuję za linki. A to, że są do 2 edycji to mi bardziej pomaga a nie przeszkadza :)
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

czw lip 27, 2006 7:26 pm

Dokładnie, 2 edycyjne podreczniki są pod względem opisania innych Krain Torilu bardzo dobre :)
Do podręczników które podał Zsu, które tak naprawdę wystarczą można jeszce zaproponować Gold and Glory (a jakże, drugoedycjyne ;)) gdzie również jest mowa o Maztice (a dokładniej o organizacji Jaguarów) oraz jeśli dobrze pamiętam Serpent Kingdoms, gdzie jest wspomniane o Maztice choć nie pamietam co dokładnie :P W każdym razie te podręczniki które są do ściągnięcia ze strony Wizrdów całkowicie wystarczą :)

Edit. Racja, nie zauważyłem :P
Ostatnio zmieniony czw lip 27, 2006 7:41 pm przez amnezjusz, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

czw lip 27, 2006 7:38 pm

Akurat Gold and Glory można znaleźć na stronie WotC - nawet podlinkowałem :wink:.

yarpen - uwaga na przyszłość: na Forum nie dziękujemy w osobnej notce. Od tego jest opcja Edytuj.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

czw lip 27, 2006 8:37 pm

Do wymienionych przez moich przedmówców pozycji warto dodać jeszcze Lands of Intrique (także dostępne na stronie Wizardów) gdzie możemy znaleźć sporo informacji na temat fearuńskiej strony handlu z Masticą. Mamy tutaj nieco o towarach stamtąd sprowadzanych, nieco o szlakach żeglugowych i tego typu rzeczy. W sumie nic ważnego ale może się przydać.
 
Falomiot
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: sob sty 27, 2007 2:21 pm

sob sty 27, 2007 10:29 pm

Właśnie zaczynam prowadzić kampanie na Maztice ma ktoś jakiś pomysł na przygody?? bo co BG mają tam robić zabijać Majów czy Asteków chciałem wywołeś drugi Czas Niepokojów ale sądze że to lekkie przegięcie :razz:
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

sob sty 27, 2007 11:11 pm

Pierwsze myśli, które przyszły mi do głowy.
1. Walka o wpływy w Maztice - czyli intrygi by kościół Helma, Złoty Legion z Amnu oraz Waterdhaviańczycy. Rzecz tym bardziej ciekawa, że gubernator Cordell nie cieszył się łaskami u żadnej z tych opcji i fabułę można rozciągnąć wokół intrygi mającej usunięcie go ze stanowiska.
2. Zwykła eksploracja nowych lądów - poznawanie nowej kultury. Od ciebie zależy czy będziesz chciał łupić i grabić nowy ląd czy też spokojnie okdrywać jego tajemnice pragnąc żyć z tubylcami w pokoju. Ten wariant może zwierać również groźbę zbrojnego powstania mazticańczyków przeciwko najeźdzcom - czyli normalka ;)
3. Jeśli chcesz coś ciekawego to możesz wplatać w przygodę tak imperium Sahuaginów, które może nękać tak odkrywców jak i mazticańczyków. Ja osobiście proponuje dodanie wątku zapomnianej/wymarłej cywilizacji, która kiedyś zamieszkiwała Mazticę. Ty i twoi towarzysze możecie odkryć prawdę o tej rasie a przy okazji doprowadzić do czegoś spektakularnego - nie wiem czego, choice is yours.

Takie tam proste pomysły z których możesz wykrzesać coś więcej :)
 
Awatar użytkownika
Nefarius
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3957
Rejestracja: śr mar 08, 2006 6:39 pm

sob sty 27, 2007 11:34 pm

Ja od siebie dodam tylko sugestię, by wykorzystac BN specjalnie stworzonego dla tej krainy a to, że to BN mojej pracy to już drobny szczegół :razz:

http://forum.polter.pl/krol-kharistanor ... 31994.html
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

ndz sty 28, 2007 11:12 am

Do podanych przez amnezjusza pomysłów (bardzo fajnych zresztą) i udanego BN-a w wykonaniu Nefariusa od siebie dodam jeszcze kilka sugestii.
Przede wszystkim jest to świetne miejsce na wszelkiego rodzaju pirackie przygody (korsarzy różnego autoramentu u wybrzeży nowego świata nie brakuje). Poza tym można wykorzystać wątek zapomnianego i zawalonego przed wiekami przejścia w Podmroku prowadzącego do Maztiki, zapewne nie jedna rasa chciałaby zdobyć kontrolę nad tym miejscem. Innym ciekawym rozwiązaniem może być nawiązanie do tajemniczego latającego miasta, które według podręczników unosi się gdzieś na północą kontynentu a jego przeznaczenie jest nieznane (niektórzy twierdzą, że to inna, zapomniana enklawa Netherilu). Jeśli lubisz natomiast bardziej humorystyczne przygody to może warto wyruszyć na jakąś wyprawę u boku Vola zbierającego materiały do nowych przewodników.
Jak widać możliwości jest całe mnóstwo i praktycznie każdy rodzaj przygody da się umieścić na terytorium Maztiki.
 
Pacal_II
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 80
Rejestracja: czw paź 04, 2007 3:22 pm

czw paź 04, 2007 3:37 pm

A ma ktoś pomysły na grę w Maztice zanim została odkryta przez faeruńczyków. Gdzie bohaterami byliby Mazticanie?
 
Awatar użytkownika
DAS
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: ndz kwie 22, 2007 2:11 pm

ndz paź 28, 2007 5:24 pm

Tak jeszcze do poprzedniego pytania o przygody to mogę podać przekład z obecnej kampani, w którą gram. Właśnie razem z drużyną kupilśmy elfia fregatę z evermeet i wyruszamy do Maztiki po przyprawy. Może to pospolita ale są one warte więcej niż ich równowaga w złocie. Nie musze chyba wspominać iż fakt że chcemy je kupić prosto od tubylców nie bardzo podoba się amnijczykom co doprowadzi (znając mojego MG) do wielu bitw itd.
 
Awatar użytkownika
little_diner
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 575
Rejestracja: ndz cze 13, 2004 6:27 pm

ndz paź 28, 2007 6:26 pm

DAS pisze:
kupilśmy elfia fregatę z evermeet

To chyba jesteście bbbardzo wysoko postawionymi złotymi elfami, bo szczerze wątpię by elfy sprzedawały swoje super-statki byle komu.

Ale kampania kupiecka w Maztice jest jak najbardziej na miejscu.
 
gryf_gryf
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: wt paź 30, 2007 8:21 pm

pn gru 17, 2007 7:23 pm

Ja prosiłbym o zwyczaje Maztican i ich życie codzienne (najlepiej głupawe szczegóły tzn. co jedzą, na co polują, jaką mają broń etc.), a także przyprawy, jakie można tam kupić i ich ceny.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

wt gru 18, 2007 12:01 pm

Nefarius pisze:
Ja prosiłbym o zwyczaje Maztican i ich życie codzienne (najlepiej głupawe szczegóły tzn. co jedzą, na co polują, jaką mają broń etc.), a także przyprawy, jakie można tam kupić i ich ceny.

Z całym szacunkiem, ale nikt nie ma zamiaru wypisywać tu takich, jak je nazwałeś, głupstw. Bo po co? Masz podlinkowane podręczniki, wystarczy ściągnąć i przeczytać.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

wt gru 18, 2007 6:04 pm

Trochę z innej beczki. ISA jakiś czas temu wydała Oko Helma. Czy w książce tej mozna znaleźć coś ciekawego o Maztice?
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

wt gru 18, 2007 6:22 pm

Kymil - nie przesadzaj. Wciąż jeszcze nie wszyscy znają angielski, nie każdy może wykorzystać to, co jest dostępne - a jednak wcale nie wyklucza to ciekawości czy nawet chęci wykorzystania w grze.

iron - książki nie czytałem, ale mam wrażenie, że stanowi ona fabularyzowaną prezentację "spojrzenia Faeruńczyka na Mazticę" (i pobieżną prezentację tej ostatniej) - choć mogę się mylić.
 
Awatar użytkownika
Vitriol Plugawiciel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 866
Rejestracja: pn paź 24, 2005 5:17 pm

wt gru 18, 2007 6:52 pm

iron_master pisze:
Czy w książce tej mozna znaleźć coś ciekawego o Maztice?

Jasne, opisuję życie mieszkańców Maztiki, ich stosunki religijne i poszczególne rodzaje magii np. plumę, magię piór a także czekanie na powrót wielkiego Qotala, boga piękna i natury.
 
gryf_gryf
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: wt paź 30, 2007 8:21 pm

sob gru 22, 2007 10:34 am

Zsu-Et-Am pisze:
Wciąż jeszcze nie wszyscy znają angielski


Ja akurat znam angielski. Ale są tacy, którzy go nie znają.

Kymil Nimesin pisze:
Masz podlinkowane podręczniki, wystarczy ściągnąć i przeczytać.


No dobra, ale gdzie znajdę te podlinkowane podręczniki.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob gru 22, 2007 10:44 am

W mojej notce, drugiej w tym temacie. Poniżej kopia tejże - a raczej podanych linków:
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

sob gru 22, 2007 1:48 pm

gryf_gryf pisze:
No dobra, ale gdzie znajdę te podlinkowane podręczniki.


gryf_gryf pisze:
Ja akurat znam angielski. Ale są tacy, którzy go nie znają.


Ale najwyraźniej nie znasz polskiego.

Wiecie co, ja rozumiem, że nie każdemu chce się czytać wielostronicowy wątek, żeby znaleźć linki podane w jego środku, ale na litość boską to jest jedno stronicowy wątek, już przez czystą przyzwoitość wypadałoby go przeczytać zanim sie w nim wypowie, a co dopiero pytać o linki które są o kilka postów wyżej. Przez takich ludzi czasem, aż ręce opadają, na szczęście są tu jeszcze tacy, którzy pomogą, ale ludzie czytajcie topic zanim coś powiedziecie.
 
gryf_gryf
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: wt paź 30, 2007 8:21 pm

ndz gru 23, 2007 9:47 pm

Sorki, ale nie miałem zbyt dużo czasu. A co do znajomości polskiego mam, bynajmniej nie chwaląc się, szóstki na koniec roku.

A, i byłbym zapomniał- dzięki Zsu-Et-Am, jesteś jak zawsze niezawodny. :spoko:
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

ndz gru 23, 2007 11:04 pm

Do usług, jednak na przyszłość pamiętaj o tym, że podziękowania/przeprosiny etc. dodajemy przez edycję poprzedniej notki, ew. traktujemy je jako dopisek do postu, który wnosi coś do tematu :wink:.

I na tej notce zakończmy ten kilkupostowy OT.

Spróbujmy może pomyśleć o czym innym. Co Maztica ma do zaoferowania grającym? Dlaczego warto - Waszym zdaniem - zagrać w jej obrębie albo w ogóle wpleść ją do akcji w większym stopniu, niż tylko jako "źródło przypraw na końcu świata"? Co jest w Maztice takiego, co pozwala odróżnić ją od Faerunu i uznać ją za wartą uwagi?
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

pt gru 28, 2007 9:45 am

Odniosę się do książki Oko Helma, pierwszej części Trylogia Matziki. Jest ona świetnym wstępem do kampanii w tym barwnym regionie. Opisuje zwyczaje i kulturę Matziki. Przedstawione są też tam przygody Złotego Legionu- najemników, którzy wyruszyli z Amnu na podbój Matziki. Po lekturze książki widać, że autor kierował się poczynaniami Krzysztofa Kolumba i konkwistadorów. Przywódca Złotego Legionu wruszył drogą morską na zachód, aby znaleźć morską drogę do Kara-Tur. Zwyczaje mieszkańców Matziki przypominają obyczaje Azteków. Składanie ofiar na wielkich piramidach kojarzy się jednoznacznie. Podbój także znamy z lekcji historii. "Konkwistadorzy" zaślepieni żądzą złota nie zważając na niebezpieczeństwo brną w głąb lądu.
Czytałem tylko część pierwszą, ale mam ochotę na więcej.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość