Zrodzony z fantastyki

 
Wanderer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 26, 2004 9:39 pm

Miary i waluty w fantasy

śr sty 12, 2005 12:09 am

Nie wiem, czy to najlepszy dział dla tego tematu, ale trudno.

Jednostki miar

Używanie współczesnych miar podczas sesji fantasy, chociaż jest łatwiejsze i nie powoduje konfliktów, kiepsko wpływa na klimat i "wiarygodność" świata gry. Zawsze lepiej z ust oberżysty usłyszeć informację, że do miasta jest zaledwie 7 wiorst (skrótem przez zagajnik można przejść ten dystans w 4 pacierze), a za kwaterkę korzennego piwa bohater zapłaci 2 szelągi, nawet, gdy gracz musi się później zapytać MP: "Eee... a ile to jest te 7 wiorst?".
W tym celu chciałem zaprezentować krótkie zestawienie jednostek długości, powierzchni, objętości, masy, wartości i czasu. Mam nadzieję, że przydadzą się na sesjach (i że forumowicze rozbudują trochę to zestawienie).

Nie chciałbym tutaj robić nudnego wykładu o historii miar i sposobów mierzenia, ponieważ takowe czytelnik z łatwością znajdzie w necie. Warto jednak na wstępie zaznaczyć, że wiele z podanych miar nie było precyzyjnie określonych (głównie z powodu braku jednolitych narzędzi do mierzenia lub pomyłek w nazewnictwie) i dlatego ich współczesne wartości mogą się różnić w zależności od opracowania. Mieszkańcy świata fantasy nie będą się tym przejmować, ponieważ i tak muszą większość rzeczy mierzyć "na oko" - dopiero eksperci w poszczególnych dziedzinach mają odpowiednie przyrządy i wiedzę, by np. odmierzyć idealny pud, kantar czy arszyn.

Po zastanowieniu wyciąłem połowę jednostek, żeby było czytelniej - bardziej egzotyczne jednostki może załączę w późniejszych postach

Miary długości
(w anglojęzycznym DnD podstawową miarą jest stopa (foot). Jeden kwadrat na mapie zazwyczaj ma bok równy 5 stopom, co w systemie metrycznym równe jest 152 cm. Podobny dystans odmierzą nam: 12 quabdach, 2 arszyny, 5 shaku lub 3 draa :) Oczywiście z różną precyzją - zazwyczaj +/- 10 cm)

linja - ~2 mm
cal - 12 linji (2,4-2,6 cm)
stopa - 12 cali (~30 cm)
łokieć - 2 stopy (~60 cm)
arszyn - 28 cali (~71 cm)
jard - 3 stopy (~91 cm)
sążeń - 3 łokcie (~180 cm)
wiorsta - 500 sążni (~914 m)
mila - 1760 jardów (~1609 m) *
mila - 7 wiorst (~6,4 km) *

* mil było w zasadzie tyle, ile systemów mierzenia. Zamieszczam dwie przykładowe (współczesną angielską i staropolską, zdaje mi się).

Miary powierzchni
- jeszcze dopiszę

Miary wagi
(w DnD podstawową miarą jest funt. Wynosi on trochę mniej niż pół kilograma - nie jestem pewien, ale chyba w polskim tłumaczeniu zastosowano prosty przelicznik 2:1)

złotnik - 96 doli (~5 g)
łut - 3 złotniki (~15 g)
uncja - 2 łuty (28-32 g)
funt - 16 uncji - 32 łuty (~0,45 kg)
pud - 40 funtów (15-20 kg)
berkowiec - 10 pudów (~170kg)

Miary pojemności

kwarta - 1 litr
garniec - 4 kwarty

Na razie tyle. Jeśli znacie jakieś ciekawe systemy miar, pasujące do fantasy, to piszcie! Może jakieś egzotyczne sposoby odmierzania różnych wartości?

I coś, w czym raczej nie mogę zabłysnąć: waluty. Szlag mnie trafia, gdy słyszę cenę we wszędobylskich sztukach złota! Na sesji staram się wrzucać dukaty, denary, grosze, tablice kupieckie, handel wymienny... ale i tak zawsze trzeba odnieść cenę do podręcznikowych gp. Może ktoś zaproponuje jakiś ciekawy system monetarny?
Ostatnio zmieniony sob lip 17, 2010 11:30 am przez Ginden, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2997
Rejestracja: wt kwie 29, 2003 12:16 pm

śr sty 12, 2005 10:07 am

Sztuki złota są swego rodzaju uproszczeniem. W Scarred Lands każdy kraj posiada własną jednostkę monetarną i na dodatek jej uśredniona wartość w gp nie jest sobie równa. W efekcie należy stworzyć tabelą kursów walut (na szczęście nie trzeba zakładać zmiany kursów ze względu na aktywność rynku, inflację itd. :wink:) by połapać się w obrocie pieniężnym pomiędzy poszczególnymi krajami.

Jest to bardzo fajne rozwiązanie i jednocześnie baaaardzo męczące i czasochłonne. W przypadku tzw. przygód drogi, gdzie bohaterowie przemieszczają się przez kilka (kilkanaście) dziedzin, konieczność dokonywania przeliczeń wszystkich cen co najmniej dwukrotnie (cena podręcznikowa na walutę danego państwa, a potem na walutę posiadaną przez graczy) zniechęca do takiego kombinowania.

Ale jeżeli ktoś lubi się bawić w realizm i cyferki - może to być ciekawe doświadczenie.

Pozdrawiam,
d.
 
MarcouMG
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 308
Rejestracja: pn wrz 08, 2003 8:02 am

śr sty 12, 2005 12:32 pm

Z walutą lepiej żeby owszem istniały państwowe nazwy lecz miały jasno określoną wartość w "standartowych sztukach złota". Na targu wszyscy będą się targować w walutach miejscowych, a w eleganckich sklepach ceny będą w standartowych sztukach złota. Tu przede wszystkim należy się zastanowić czy tworzymy system walutowy o wartości pieniądza opartej na jego masie(masie kruszca) czy wartości zapewnianej przez jakieś pańswo i bank narodowy.
Spodobały mi się jednostki wraz z wytłumaczeniami(trzeba wiedzieć co się mówi) np.
wiorsta (werszt) - zasięg donośności głosu ludzkiego
sążeń (siąg) - największa szerokość rozkrzyżowanych poziomo rąk
na tej stronie.
Szczególnie, że np jednostki powierzchni i masy są przeliczalne na stopy i funty.
jedn. powierzchni:
sążeń kwadratowy = 36 stóp kw.
morga = 300 prętów kw. = 0,55976 ha
włóka = 30 morgów = 16.7928 ha
jedn. masy:
cetnar = 4 kamienie = 100 funtów = 1600 uncji = 3200 łutów = 12800 drachm = 38400 skrupułów = 921600 granów = 5068800 graników = 40,550 kg
kamień = 25 funtów = 10,138 kg
funt = 32 łuty = 0.406 kg
łut = 0.013 kg
granik = 0.000008 kg
Zacznę z nich korzystać :) gracze się nie połapią :D
Ostatnio zmieniony sob lip 17, 2010 11:30 am przez Ginden, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Thomas Percy
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2969
Rejestracja: śr lip 03, 2002 11:50 am

śr sty 12, 2005 3:37 pm

Ponazywać monety jest OK, choć gracze skaczący między DM-ami, światami i systemami niekoniecznie nauczą się nowych nazw i mogą używać starych.

Wszelkie tabele kursów, wahania cen, niemetryczne jednostki miar, wag itp., inne nazwy miesięcy to dla mnie - poza sytuacją gdy PCs specjalnie to interesuje - żmudna, nudna, bezużyteczna robota, pseudotwórczość.

Weźmy wymianę pieniędzy w Polsce parę lat temu - przez kilka mies.-lat ludzie i tak przeliczali wszystko na trudniejszy komunistyczny system. W rpg to pewnie akurat tyle sesji, że skończy się kampania, a gracze dopiero zassają.

Są rzeczy tak zakorzenione w mentalności, że walka z nimi to walka z wiatrakami.
 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

śr sty 12, 2005 4:05 pm

Witam

http://ebiblia.roteh.pl/literature/slowniczekmiar.htm - polecam osobom bardziej zainteresowanych tematem.

Co do przelicznika walut kiedyś stosowałem dość skomplikowany system przeliczeń (nie dość, że istniały waluty narodowe, to jeszcze właściwie żadna nie posiadała przelicznika dziesiętnego)* W ten sposób "symulowałem" brak umiejętności liczenia u niektórych Bohaterów (studenci politechniki spośród których rekrutuje się spora część moich Graczy, liczą wolniej ode mnie :lol:). Teraz jednak nie powtórzyłbym tego eksperymentu. Mimo wszystko za dużo pracy. W moim autorskim świecie istnieją różne nazwy walut, ale ich "wartość rynkowa" jest bardziej jakościowa niż ilościowa - jedynym wyjątkiem jest krasnoludzki dukat wart dwa razy więcej niż suweren z Królestwa Południowego, Denar z Państwa Wysp, czy oren z Królestwa Sahrim (które różnią się między sobą jedynie próbą kruszcu - no i wizerunkami na rewersie/awersie).

*Jak znajdę odpowiednie notatki to wkleję je tutaj - wątpię jednak, bo pisałem je ręcznie i baaardzo dawno temu.

Pozdrawiam.

PS. aha, wiorsta = staja ;) (tyle, że w innym języku)
 
Awatar użytkownika
Canthir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1053
Rejestracja: wt cze 27, 2006 5:13 pm

czw sie 11, 2005 3:43 pm

Ja mam rozpiskę prawie wszystkich jednostek miar, które były używane na terytorium Polski w okresie rozbiorów, niedługo przed i po. wychodzi tego jakieś 20 stron A5. Mam też spis jednostek miary używanych w Hanzie. Są tam beczki, kufle, odrobiny (mniej niż łut).... Niestety obie publikacje są w Szczecinie, a ja pisze z Krakowa, po powrocie zamieszcze co kiekawsze.

Co do walut i pieniędzy, to ja zmniejszam wagę monet z 10 gramów do 2. Przelicznik funkcjonuje taki:

1 smh = 100 sp = 1k sz = 10k ss = 100k sm
1 smh (sztuka mithilu) - waluta uzywana w drugiej i trzeciej erze (epoki w świecie autorskim), obecnie żadko spotykane. Stosowane przy transakcjech pomiędzy królestwami i przez baardzo doświadczonych poszukiwaczy przygód, którzy odwiedzili pradawne grobowce strzeżone przez hordy nieumarłych i potężne klątwy.

Każda moneta (sp, sz, ss i sm) jest wybijana przez inne królestwo jeżeli ma iśc do ogólnego obiegu, żadziej spotykane są waluty obsługiwane w pojedyńczych królestwach (grawerowane muszle w podwodnych miastach...)


Pozdrawiam

PS. Głupie pytanie: czy Podmrok jest tylko w FR, czy też w innych swiatach i czy można go zaadaptować do autorskiego? Nie chciałem zakładać nowego tematu więc pisze tutaj. proszę o odpowiedź na PW.

PZDR
 
Vern
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 750
Rejestracja: śr lip 05, 2006 12:18 pm

pt sie 12, 2005 7:26 pm

Od pewnego czasu pisze sobie o więzieniu planarnym, w którego skład wchodzą liczne zawieszone w przestrzeni wyspy. Mieszkańcy są odcięci od zewnętrznego świata, radzą sobie sami, są samowystarczalni. Pewnie niedługo opublikuję pierwszą część. Ale wracając do tematu - jest tam waluta nazywająca się "Brant"; to mały, miedziany pieniążek z dziurką w środku i hexagoidalnym kształcie. Z racjo dość nietypowych warunków pojedyncza waluta bedzie odpowiednia i powinna się sprawdzić.
 
Awatar użytkownika
Canthir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1053
Rejestracja: wt cze 27, 2006 5:13 pm

Nowe stare jednostki miar używane w Polsce...

pn sie 15, 2005 6:59 pm

Witam!

Jak pisałem wcześniej mam dostęp do kilku ciekawszych jednostek miar, więc uznałem, że podzielę się wiedzą o nich z szanownymi Forumowiczami. Oto niektóre z nich:

Zaczerpnięte z książki"Życie codzienne w średniowiecznym mieście hanzeatyckim na Pomorzu" (Regionalna Agencja Promocji Turystyki w Szczecinie 1998):

1 Łaszt - około 2 ton
1 Łut - 15 gram
1 Kufel - 1 litr
1 Wiadro - 155 litrów
1 Oxhoft - 206 litrów
1 Spint - 2,5 litra
1 Beczka Piwa - 114,5 litra
1 Beczka Śledzi - 14,75 litra

Zaczerpnięte z książki "Historia Polski tom II" (? 1964)

Miary długości
Rzemieślniczo-handlowe wg konstytucji 1764r.


Sążeń - 178,66 cm
Łokieć - 59,55 cm
Stopa - 29,78 cm
Sztych - 19,85 cm
ćwierć - 14,89 cm
Dłoń - 74,44 mm
Cal - 24,8 mm
Ziarno - 3,2 mm

Obowiązujące w Królestwie Polskim w latach 1819 - 48


Sznur - 43,2 m
Pręt - 4,32 m
Sążeń - 1,73 m
Łokieć - 57,6 cm
Pręcik - 43,2 cm
Stopa - 28,8 cm
Cal - 2,4 cm
Linia - 2 mm

Miary drogowe

Mila nowopolska - 8534,5 m
Dawna mila wielka - 7407 m
Dawna mila mała - 5555 m
Mila - 7146 m
Półmila - 3573 m
ćwierćmila - 1786,5 m
Staja milowa - 893,25 m
Sznur - 44,67 m
Pręt - 446,7 cm
Łokieć warszawski - 59,55 cm

Miary rosyjskie obowiązujące od 1846r.

Wiorsta - 1066,78 m
Sążeń - 2,13 m
Arszyn - 71,12 cm
Łokieć - 47,4 cm
Stopa - 30,48 cm
Werszek - 4,44 cm
Cal - 2,54 cm

Miary austriackie

Mila - 7585,6 m
Sążeń - 189,64 cm
Łokieć - 77,92 cm
Stopa - 31,61 cm
Piędź - 10,54 cm

To chwilowo tyle... Komp się tnie i boje się, ze mi się pisanie skasuje więc wysyłam com napisał, resztę dopisze w edicie...

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob lip 17, 2010 11:33 am przez Ginden, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Black Dagger
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 92
Rejestracja: sob cze 12, 2004 4:46 pm

pn sie 15, 2005 8:58 pm

Przyznam, ¿e nie mam rozwiniêtego systemu miar w moich sesjach. Ciê¿ar podajê w kilogramach lub funtach, odleg³o¶æ w milach i dniach drogi. D³ugo¶æ najczê¶ciej jest w stopach, czasem metrach. Uwa¿am, ¿e tak jest dobrze. Tworzy pewnien klimat, a nie powoduje sytacji, kiedy bez encyklopedii i konsultacji z MG gracz nie mo¿e zrozumieæ jednego zdania od jakiego¶ parobka. Jest to du¿o wygodniejsze i ³atwiejsze do przeprowadzenia. Z autopsji zreszt± wiem, ¿e gracze czêsto nie doceniaj± tak wielkich starañ u mistrzów.
Wyj±tkiem jest Wied¼min, gdzie staram siê archaizowaæ rozgrywkê.
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Miary i waluty w fantasy

sob lip 17, 2010 11:34 am

Temat został poprawiony, a w związku z tym, że jest ciekawy, podbijam.
*prosi moderatora o przesunięcie do zasad domowych*

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości