Zrodzony z fantastyki

 
Anonim_1

Midnight po polsku

czw gru 20, 2007 10:11 am

Witam!

Midnight, choć mocno opóźniony, wkrótce powinien trafić na rynek w polskojęzycznej edycji. Sam setting jest sam w sobie na tyle interesujący, by można było inwestować bez ryzyka - sama podstawka zawiera dość informacji o świecie, by można było poradzić sobie bez dodatków przez całe miesiące. Galakta pewnie planuje wydawanie suplementów, ale byłoby bardzo miło, gdyby Midnight nie okazał się kolejnym settingiem, do którego materiały dodatkowe publikują jedynie fani. Byłoby świetnie, gdyby wydawnictwo "zainwestowało" w promocję i zaczęło publikować jakieś teksty na swojej stronie. Pytanie brzmi - czego Wy oczekiwalibyście od Galakty?

Ja sam liczę na wsparcie w kwestii przygód. Jestem bardzo leniwym MG, więc zwykle nie chce mi się tworzyć charakterystyk postaci tła, montować wątków drugoplanowych, itd. Ze swojej strony życzyłbym sobie najbardziej:
* opisów NPCów z kompletnymi charakterystykami
* PDFów z siatkami bitewnymi ciekawych miejsc
* przygód i pomysłów na przygody
* ciekawych lokacji, wraz z mapkami
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

czw gru 20, 2007 1:51 pm

Czego ja oczekuję?

* Krótkich przygód, które możnaby poprowadzić jako jednostrzały np. na konwentach.
* Opisów lokacji.
* BNów.

To tyle jeśli chodzi o środowisko fanowskie. Mało wymagający jestem, potrzebuję głównie inspiracji :-) Od Galakty oczekuję przed wszystkim w miarę regularnego wydawania podręczników, bez wielkich opóźnień. No i nie brania przykładu z innych polskich wydawnictw zajmujących się d20 ;-)

Midnight nie okazał się kolejnym settingiem, do którego materiały dodatkowe publikują jedynie fani. Byłoby świetnie, gdyby wydawnictwo "zainwestowało" w promocję i zaczęło publikować jakieś teksty na swojej stronie.
Mi osobiście taki stan rzeczy odpowiada. Wtedy wydawnictwo może zająć się wydawaniem dodatków. IMO powinno się postawić na kontakt z fanami i wspieranie ich.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

czw gru 20, 2007 2:12 pm

Skłaniam się do poglądu irona. Jeśli już mówimy o "miłych gestach ze strony wydawnictwa", to nie wymieniałbym raczej publikacji własnych przygód etc. (to jednak rzecz fanów - Galakta powinna raczej do tego zachęcać i wspierać podobne działania, nie samemu się tym zajmować), a prędzej publikację przykładowych stron szykowanych produktów, udostępnienie swego rodzaju SRD, aktywną promocję i obecność na większych konwentach, a także "pewne" zapowiedzi.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

czw gru 20, 2007 5:37 pm

Punktualnego wydawania pozycji, braków opóźnień, kontaktu na linii Galakta - fani. Czyli tego, czego obecnie raczej nie ma.
 
Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3050
Rejestracja: czw cze 07, 2007 10:04 pm

czw gru 20, 2007 5:40 pm

Kymil Nimesin pisze:
Punktualnego wydawania pozycji, braków opóźnień, kontaktu na linii Galakta - fani

Kymil +1. Przydałoby się także kilku ciekawych BN-ów i krótkich przygód - czyli wszystkiego tego co opisał iron_master.

Kymil Nimesin pisze:
Czyli tego, czego obecnie raczej nie ma.

No fakt. Nie ma, i miejmy nadzieję, że będzie.

I przydałoby się kilka konkursów, aby można by było rozszerzyć setting.
 
Awatar użytkownika
Mockerre
Wydawnictwo Galakta
Wydawnictwo Galakta
Posty: 154
Rejestracja: wt maja 25, 2004 9:19 pm

czw gru 20, 2007 6:34 pm

Punktualnego wydawania pozycji, braków opóźnień, kontaktu na linii Galakta - fani. Czyli tego, czego obecnie raczej nie ma.


Jestem, jestem. Może przysypiam trochę snem zimowym, ale postaram się nawiązać lepszy kontakt ;)

Co do materiałów promocyjnych, BNów, lokacji - liczymy w tym względzie na pomoc fanów, ale nie będziemy zasypiać gruszek w popiele i postaramy się wspierać system nie tylko takimi materiałami, ale i dużą liczbą konkursów/projektów, które mamy nadzieję zachęcą graczy do zainteresowania się Światem skąpanym w Cieniu.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

czw gru 20, 2007 8:18 pm

Mockerre pisze:
Jestem, jestem. Może przysypiam trochę snem zimowym, ale postaram się nawiązać lepszy kontakt Wink

Oo, może to trochę OT, ale wypowiedź w tym temacie osoby z wydawnictwa, to już dobry krok.
 
Anonim_1

pt gru 21, 2007 6:50 am

iron_master pisze:
Od Galakty oczekuję przed wszystkim w miarę regularnego wydawania podręczników, bez wielkich opóźnień.

O, tutaj zdecydowanie popieram, wydawnictwo wydające bez opóźnień byłoby prawdziwym skarbem. :)

Zsu-Et-Am pisze:
Jeśli już mówimy o "miłych gestach ze strony wydawnictwa", to nie wymieniałbym raczej publikacji własnych przygód etc.

A ja tak - dla mnie idealnym rodzajem wsparcia jest to w rodzaju WotC - przygody od czasu do czasu, publikacje innych materiałów, galerie grafik z podręczników, dodatkowo wycinki wzięte bezpośrednio z dodatków.

Mockerre - Galakta planuje odpalenie własnej strony poświęconej Midnightowi?
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

pt gru 21, 2007 4:32 pm

Odpowiem za Mockerre'a, strona już jest ;-)
 
Anonim_1

pt gru 21, 2007 10:08 pm

Tia, ale pustawa jakoś... Bardziej mi to przypomina ideę wspierania a'la FFG (czyli nie bardzo), wolałbym coś w stylu WotC. :)
 
Awatar użytkownika
Mockerre
Wydawnictwo Galakta
Wydawnictwo Galakta
Posty: 154
Rejestracja: wt maja 25, 2004 9:19 pm

sob gru 22, 2007 10:36 pm

Jak Galakta będzie tak duża jak WotC to pewno będzie mieć strony jak WotC;) Ale postaramy się jak najlepiej.
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

sob gru 22, 2007 11:29 pm

Nawet ja przestałem wierzyć w punktualność polskich wydawnictw. :D A byłem optymistą.

Stronka : dwie recenzje i mapka? Może by tak przynajmniej dać jakiś bardzie szczegółowy opis świata? Parę przykladowych stronek z podręcznika. Nie wymaga to wiele pracy. Bo teraz to równie dobrze by mogło strony nie być :D Kto zna M to mapę znajdze - a temu kto nie zna goła nic mapa nie da. Coś więcej wrzucić - byle by nie było tak ubogo.
 
Anonim_1

sob gru 22, 2007 11:38 pm

Sony pisze:
Parę przykladowych stronek z podręcznika.

AFAIR gdzieś na forum Galakty była wzmianka o tym, że jest szansa na sneak peek do podręcznika, kiedy skład zostanie zakończony. Świetną sprawą byłoby wrzucenie części udostępnionej przez FFG do darmowego użytku w ramach OGL jako pdf lub rtf (oczywiście w surowej, pozbawionej grafik wersji) - to też wymagałoby niewiele pracy, a fani byliby naprawdę zadowoleni.
 
Awatar użytkownika
Mockerre
Wydawnictwo Galakta
Wydawnictwo Galakta
Posty: 154
Rejestracja: wt maja 25, 2004 9:19 pm

pn gru 31, 2007 10:48 am

Fragmenty - jak najbardziej.
Midnightowy SRD - z tym może być gorzej, ale mam nadzieje, że też uda się wreszcie zamieścić (jakiś czas po premierze....)
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

sob sty 12, 2008 2:23 pm

Skoro mamy tu kogoś z wydawnictwa, nie sposób z tego nie skorzystać ;-)

Pytanie może nad wyraz przyszłościowe, ale co po podręczniku podstawowym? Jakie dodatki na początek planujecie wydać? Aha, prosiłbym obok nazwy krótki opis, bo wszystkie mają podobną nazwę ;-P

Wiem, że to zależy od tego jak setting się sprzeda, ale staram się być optymistą ;-)
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob sty 12, 2008 5:08 pm

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wkrótce po podstawce ma wyjść Korona Cienia w wersji 3.5 - pierwsza oficjalna przygoda do Midnight. Co do innych planów również jestem ciekaw :).
 
Awatar użytkownika
Mockerre
Wydawnictwo Galakta
Wydawnictwo Galakta
Posty: 154
Rejestracja: wt maja 25, 2004 9:19 pm

ndz sty 13, 2008 10:33 pm

Linia będzie szła śladami linii wydawniczej FFG. Nie jestem natomiast pewien jak to będzie z bestiariuszem (Minions of Shadow), któego elementy zostały przedrukowane w podręczniku podstawowym. Podobnie ma się sprawa z Fury of Shadow - to zestaw pudełkowy, więc trudno mi w tej chwili powiedzieć w jakiej formie i kiedy mógłby się ukazać.
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

pn cze 16, 2008 8:53 pm

Po długim okresie niepewności Galakta w końcu podała termin premiery Midnighta - będzie to przełom października i listopada tego roku. Proszę, oto źródło.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

pn cze 16, 2008 9:35 pm

Hehe, ja myślałem, że Galakta w ogóle z pomysłu zrezygnowała ;-P Już miałem kupować oryginał, ale ta wiadomość sprawiła, że może jeszcze trochę poczekam. Ale ani tygodnia dłużej.
Pytanie, czy Midnight mimo wszystko się przyjmie, czy znajdą się fani, którzy go kupią i będą jako taką aktywność wykazywać? W momencie, kiedy do domów wkracza 4ed (a z tego co się orientuję całkiem wielu Polaków na nią przechodzi do czasu wydania Midnight pewnie jeszcze więcej) jest to bardzo dyskusyjne.
Cóż, ja swoje dedeki już sprzedałem lub sprzedaję (za wyjątkiem materiałów settingowych ;-)). Najwyżej Midnight też sobie przerobię na SW, w internecie nawet materiały są :-)
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

pn cze 16, 2008 10:00 pm

Oj, nie przeceniałbym siły odziaływania wydania D&D 4. edycja na kondycję rynku RPG w Polsce, a rynku d20 w szczególności. Wątpię, by poza nienazbyt liczną grupą zapaleńców w Polsce znalazło się tak wielu nabywców nowej edycji, aby znacząco zaszkodzić rodzimym projektom. Wilększość RPG-owców nawet słabo się orientuje, co tam się dzieje za Atlantykiem. Midnightowi mogą zaszkodzić co najwyżej inne rodzime projekty, ale na to - z racji znikomej aktywności innych wydaców gier fabularnych - nie zanosi się.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

wt cze 17, 2008 7:53 pm

M.S. pisze:
by poza nienazbyt liczną grupą zapaleńców
Według mnie tych zapaleńców jest jednak trochę więcej, wystarczy spojrzeć na aktywnośc na forum D&D, czy środowiska w ogóle - z tego co wiem, D&D Game Day wypadł całkiem nieźle. Dodatkowo cena (65-70 zł) jest na tyle atrakcyjna, że całkiem możliwe, że wiele osób się skusi. Sam, gdybym miał wrócić do dedeków, wybrałbym 4ed.

Poza tym - rodzime produkcje? Gdzie Ty je widzisz? ;-P W Polsce panuje martwica na erpegi. Monastyr znikł, do NS Portal wydał jedną, bardzo IMO średnią, żeby niie powiedzieć słabą kampanię (a raczej zarys jej i zbiór pomysłów), Megakonkurs okazał się być porażką, RPO miało wyjść, a nie ma. Praktycznie w terminie ma jako tako szansę ukazać się Klanarchia, a i to nie jest pewne, choć Furiath może weźmie za pysk wydawców.
Z zagranicznych tłumaczonych D&D 3.5 zamilkło, nWoD leży i kwiczy, WFRP też coś ostatnio milczy. Posucha, nikt nic nie wydaje. Fani indie przerwali tłumaczenia.
Ja sam zacząłem grać w zagraniczne epregi (na razie produkty PEGa - bardzo mi się podobają), bo straciłem wiarę w to, że może coś w Polsce ruszy.
IMO nowe dedeki mogą bardzo zaszkodzić rodzimym projektom, których prawie nie ma.

Midnight ma szansę tylko wtedy, jeśli Galakta potraktuje jego wydanie naprawdę specjalnie - jeśli skończy się na tym, że setting zostanie wydany, bez większej reklamy, promowania, wpsierania fanów - nic z tego nie wyjdzie.
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

wt cze 17, 2008 8:00 pm

Kiedyś grałem w 3 edycje DND - głównie FR. Potem wyszła niby 3.5, kupiłem podręczniki i wtedy dopadłem Midnighta i czekałem na polską wersję, czekałem, cierpliwie czekałem... Wyszła 4 edycja DnD i to w nią zamierzam grać teraz. Więc Midnight już nie będzie dla mnie. DND poszło z duchem czasu, a Midnight - cóż w zapowiedziach na kiedyś tam - a niech sobie już wisi.
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

wt cze 17, 2008 8:23 pm

Zapaleńcy zawsze kupowali i będą kupować zagraniczne podręczniki. Natomiast przeciętni gracze, tacy, którzy wyznaczają środki na swe hobby w granicach roządku, albo będą kupować krajowe RPG-i, albo żadne. Ewentualna krajowa posucha tylko nielicznych skusi na zagraniczne RPG-i, bo większość z tych, którzy kupili D&D 4. edycja, i tak by ją sobie sprawiła, niezależnie co by nowego pojawiło się u nas (chyba że byłoby to coś naprawdę wyjątkowego). Dlatego Galakta dobrze robi, wydając teraz Midnight - nie ma zbyt wielkiej konkurencji.
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

wt cze 17, 2008 9:01 pm

Przecież cena trzech podręczników do DND 3.5 edycji jest niemal taka sama jak trzech coreboów 4 edycji. Pieniądze tu niewiele mają chyba znaczenia:)
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

wt cze 17, 2008 9:06 pm

Przy obecnym kursie dolara bardziej opłaca się kupować za granicą. Llewelyn gdzieś wspominał, że swój zestaw 4ed kupił za ~150zł z przesyłką, czyli taniej niż polska edycja 3.5, która w oryginale też by pewnie wyszła taniej. Sam kupiłem Sundered Skies + Solomon Kane za 206 zł i gdyby nie to, że nie nikt nie chciał zrobić grupowego zakupu, zaoszczędziłbym na przesyłce (Noble Knight - wyzyskiwacze chcieli $20) ;-P
Ale zgodzę się z ostatnim zdaniem, gdybym był spiskowcem, zastanawiałbym się, czy Galakta specjalnie na taką posuchę nie czekała ;-)
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

wt cze 17, 2008 9:33 pm

Tzn o jakiej konkurencji mówicie?:)
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

śr cze 18, 2008 8:45 am

O tej, która ostatnio jakoś przycichła, czyli na przykład o wydawnictwach ISA lub Portal. ;)
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

śr cze 18, 2008 9:00 am

M.S. pisze:
O tej, która ostatnio jakoś przycichła, czyli na przykład o wydawnictwach ISA lub Portal. ;)

Portal jest skierowany do innego targetu odbiorców. A gdyby nie ISA to wydawanie Midnighta w ogóle nie miałoby sensu - ISA rozpropagowała DnD w Polsce i właściwie nabijali Midnightowi klientów.
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

śr cze 18, 2008 9:32 am

szelest pisze:
A gdyby nie ISA to wydawanie Midnighta w ogóle nie miałoby sensu - ISA rozpropagowała DnD w Polsce i właściwie nabijali Midnightowi klientów.


Do pewnego etapu ISA faktycznie była Galakcie niezbędna (i w pewnym sensie jest nadal, bo przecież wydaje podręczniki źródłowe, niezbęne dla Midnighta), ale teraz stanowi także konkurencję - jako wydawca Dragonlance i Zapomnianych krain.
 
Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1002
Rejestracja: śr paź 20, 2004 4:05 pm

śr cze 18, 2008 8:09 pm

FR wyszło w Polsce jakieś 4 lata temu. Dragonlance: 2. Od tego czasu ich rynkowe życie dawno już dobiegło końca. Problem polega na tym, że ogólnie cała edycja 3 i 3.5 pomału zaczyna kończyć swój rynkowy żywot. Obawiam się, że z przyczyn zupełnie od ISY i Galakty niezależnych Midnight mógłby okazać się gwoździem do trumny systemu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości