Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Miecz Alphyso

pn lis 02, 2009 4:58 pm

Miecz Alphyso
Obrazek

Obrażenia: 2k6 + 3 (premia zarówno do obrażeń, jak i testów ataku) + 1k8 obrażeń od dźwięku przy trafieniu.
Krytyk: 19-20/x3
Typ: Cięte
Waga: 8kg
Rodzaj: Wielki Miecz, broń egzotyczna wręcz.
Specjalne: Może nim władać każda klasa jakby posiadała atuty – broń egzotyczna, ogniskowanie broni, finezja w walce (Miecz Alphyso).

Opis: Jest to ogromny miecz z równie potężną rękojeścią. Mierzy niespełna dwa metry. Ostrze tej broni ma nieprzeciętną szerokość, wynoszącą około półtorej stopy, natomiast grubość klingi szacuje się na pół cala. Długość rękojeści to nie więcej niż dwie stopy. Przy zakończeniu ostrza widnieje otwór w kształcie koła zajmujący miejsce centralnie między krawędziami klingi, a zaraz obok rękojeści znajduje się pół okrągłe wcięcie zakłócające idealnie gładką linię brzegu miecza podkreślając tym samym nietypowy zmysł i kunszt kowala. Cała broń wykonana jest z niezwykle lekkiego materiału, i jest tak doskonale wyważona, że pozwala nawet najbardziej wątłemu osobnikowi unieść go i władać z pełną wprawą. Przy dłuższym patrzeniu można dostrzec, że ostrze posiada lekko niebieskawą barwę, która przy zakończeniach miecza robi się idealnie biała. Rękojeść pokryta jest pożółkłym bandażem, który beznamiętnie zwisa przy samym dole miecza subtelnie tańcząc na wietrze. Władający bronią trzymając ją w dłoniach objęty jest magicznym działaniem klingi, przez co zyskuje umiejętności do władania tym mieczem tak, jakby robił to od zawsze znając nawet najtrudniejsze możliwości ataków. Ci, którzy przeżyli starcia z legendarnym Alphyso mówią też, że gdy zostali ugodzeni ogromnym ostrzem miecza czuli w uszach przeszywający pisk, który prawie zwalał ich z nóg. Kilku nawet twierdziło, że było to gorsze od samego cięcia mieczem.

Historia: Ten niezwykły miecz należał niegdyś do jednego z czterech najsłynniejszych i najpotężniejszych awanturników Wybrzeża ostatnich czasów. Mowa o Alphyso. Mężczyzna prawdopodobnie pochodził kiedyś z Pradawnego Rodu Aluz, lecz pragnąc osłabić moc klanu wyrzekł się swojego pierwotnego ciała urywając tym samym ostatnią linię genealogiczną Aluzów. Wraz z dostaniem się do swojego nowego ciała otrzymał od swego przełożonego – Solvara – owy miecz i ubranie, w którym chodzi do dzisiaj. Gdy zdobył serce Wielkiej Kniei Vilverlin postanowił zawładnąć nad potęgą grozy czającej się w zastępach lasu i poprowadzić ogromną armię ku zniewoleniu całej ludzkości i podporządkowaniem jej sobie. Armia w końcu wyruszyła na zachodnie wybrzeże, lecz podczas jednej z dramatycznych bitew wieńczących tą ekspansję zła znaleźli się mocni, którzy obalili Alphyso. Jego ciało zginęło w tłumie wraz z mieczem i wiele osób z późniejszych epok szukało ostrza Alphyso. Nikt jednak nie znalazł ani szczątków po bitwie, ani nic należącego do tego potężnego wodza. Legendy głoszą, że tylko postać pragnąca odnowić chwałę Alphyso odnajdzie jego klingę, lecz wciąż te informacje pozostają bezużytecznymi legendami.

Cena: ---- (jedyny egzemplarz na świecie jest poszukiwany).
Ostatnio zmieniony wt lis 10, 2009 3:20 pm przez Ancient Lord, łącznie zmieniany 5 razy.
Powód:
 
Sayujin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr paź 14, 2009 11:18 am

Miecz Alphyso

pn lis 02, 2009 7:52 pm

O miecz Zabuzy :D .

A na poważnie, to opis mi się podobał, choć mimo iż "wykonany jest z niezwykle lekkiego materiału", to nie można pominąć faktu że jest on "ogromny, z równie potężną rękojeścią", więc wydaje mi się, że 2kg to trochę za mało.

Co do historii, cóż jest on twoja, więc niema chyba sensu rozwodzić się nad jej poprawnością, czy czymś podobnym.
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Miecz Alphyso

pn lis 02, 2009 7:58 pm

więc wydaje mi się, że 2kg to trochę za mało.


Miecz jest magiczny - może to pomoże w interpretacji ;)
 
Sayujin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr paź 14, 2009 11:18 am

Re: Miecz Alphyso

pn lis 02, 2009 8:01 pm

Ancient Lord pisze:
Miecz jest magiczny - może to pomoże w interpretacji ;)


Cóż, domyśliłem się, jednak zostanę przy swojej opinii... :)
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Miecz Alphyso

pn lis 02, 2009 8:03 pm

Wiesz, nie wiedziałem jak rozwiązać kwestię wagi, bo z założenia miecz miał być potężny, ale dawać użytkownikowi swobodę jakby trzymał w ręku sztylet. Dlatego waga jest tylko obrazowa, że klinga ta jest czymś bardzo lekkim nastawionym na finezyjną walkę
 
Sayujin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr paź 14, 2009 11:18 am

Miecz Alphyso

pn lis 02, 2009 8:09 pm

Rozumiem intencję, jednak taki miecz nie może (moim skromnym zdaniem) ważyć tyle co butelka Coli. Pozwoliłem sobie zważyć swoją katanę, która (nie ukrywam) w żaden sposób nie jest magiczna/zaklęta. Jej długość wynosi niewiele ponad 50% miecza Alphso, o szerokości nie wspominając, a waga (oczywiście pomijając mizerną poprawność wyniku wagi miecza na wadze kuchennej) wynosiła około 2kg.
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Miecz Alphyso

pn lis 02, 2009 8:13 pm

Butelka Coli waży mniej :P

Zatem skoro Twoja katana jest mniejsza od połowę od opisywanego miecza i waży tyle co on, to wszystko jest w porządku. Jest ona ze stali (o ile się nie mylę), a wystarczyłoby zrobić miecz z mithrilu (oczywiście mówię o realiach fantasy), żeby jego waga pokaźnie zmniejszyła się. Że o innych stopach nie wspomnę.
 
Sayujin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr paź 14, 2009 11:18 am

Miecz Alphyso

pn lis 02, 2009 8:18 pm

Połowę mniej długości, a szerokość, no cóż półtorej stopy, czyli rozumiem, że ok. 50 cm tak? Więc moja katana ma trochę ponad cal szerokości, czyli prawie 20 razy mnie. Co do grubości, mój miecz ma około 0,5 cm, a miecz Alphyso 0,5 ale cala. Skoro gdyby był po prostu 2x mniejszy wszystko byłoby poprawnie, w takim razie miecz Alphysoi powinien waży, jakby na to nie patrzeć trochę więcej...

Co do butelki Coli miałem na myśli dwu litrową...
Ostatnio zmieniony pn lis 02, 2009 8:18 pm przez Sayujin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Miecz Alphyso

pn lis 02, 2009 8:19 pm

Ale podałem przykład pewnego stopu metalu. Oczywiście jest to coś potężniejszego niż mithril, co można wywnioskować z historii i specjalnych właściwości miecza. ;)
 
Sayujin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr paź 14, 2009 11:18 am

Miecz Alphyso

pn lis 02, 2009 8:24 pm

Nie da się ukryć, że nie podałeś materiału, z którego wykonano miecz. Rozumiem, że może być wykonany z lekkiego metalu oraz jest przedmiotem magicznym, ale wciąż pozostanę przy tym, że waga jest za niska. Btw. zawsze dyskutuje się o rzeczach najmniej dla danej sprawy istotnych... :wink:
 
Awatar użytkownika
Rinue
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: sob cze 20, 2009 1:04 pm

Miecz Alphyso

pn lis 02, 2009 9:02 pm

Skoro miecz jest nastawiony na finezyjną walkę to może wliczyć go na listę przedmiotów z którymi działa weapon finesse?

Wagę można wytłumaczyć doskonałym wyważeniem broni (przy pomocy magii oczywiście, jak miecz Rylda Argitha). Jak nie to zwiększ wagę :P
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Miecz Alphyso

pn lis 02, 2009 9:02 pm

Dobrze, że Twoje postacie na sesjach nie są tak czepliwe :P

BTW: Jeszcze poczytam i rozeznam się w temacie materiałów w systemie DnD i coś wymyślę - bo ogólnie w ekonomii i towarach nie jestem rozeznany.
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Miecz Alphyso

pt lis 06, 2009 10:38 pm

Ancient Lord pisze:
Waga: 2kg

Ancient Lord pisze:
Obrażenia: 2k6 + 3 (premia zarówno do obrażeń, jak i testów ataku).

Zdajesz sobie sprawę, że przy takiej wadze, obrażenia NIE mogą wynosić 2k6?
Po za tym, walka dwumetrowym mieczem, choćby nie wiem jak lekki był, musi się zakończyć tragicznie - żul poderżnie ci gardło tępym scyzorykiem, bo trafisz go i musisz wykonywać ponowny zamach. Który w przypadku takiej wagi musi być duży, by nadać siłę uderzenia.
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 9:46 am

Zdajesz sobie sprawę, że przy takiej wadze, obrażenia NIE mogą wynosić 2k6?
Po za tym, walka dwumetrowym mieczem, choćby nie wiem jak lekki był, musi się zakończyć tragicznie - żul poderżnie ci gardło tępym scyzorykiem, bo trafisz go i musisz wykonywać ponowny zamach. Który w przypadku takiej wagi musi być duży, by nadać siłę uderzenia.


Tak, ale przecież DnD to świat magii i miecza. Próżno tu szukać logiki i praw fizyki, gdyż jest to świat hhf.
 
Awatar użytkownika
goracepapu
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 801
Rejestracja: czw lip 30, 2009 9:44 pm

Re: Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 11:15 am

A propo zamachu to akurat przy lekkiej broni wykonuje się mały zamach. Wynika to mniej więcej z prawa Newtona F=m*a.
Skoro twoja siła jest stała, to mogą się zmieniać masa i przyspieszenie. Jak maleje masa, rośnie przyspieszenie, a tym samym szybciej możesz dojść do dużych prędkości.
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 11:32 am

A propo zamachu to akurat przy lekkiej broni wykonuje się mały zamach. Wynika to mniej więcej z prawa Newtona F=m*a.
Skoro twoja siła jest stała, to mogą się zmieniać masa i przyspieszenie. Jak maleje masa, rośnie przyspieszenie, a tym samym szybciej możesz dojść do dużych prędkości.


Rozumiem piąte przez dziesiąte, gdyż fizyka to mój najsłabszy punkt, ale powiem, że to się trzyma kupy. Zatem dobrze, że nawet fizycznie jako tako się zgadzają gabaryty miecza.
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Re: Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 12:41 pm

goracepapu pisze:
A propo zamachu to akurat przy lekkiej broni wykonuje się mały zamach. Wynika to mniej więcej z prawa Newtona F=m*a.
Skoro twoja siła jest stała, to mogą się zmieniać masa i przyspieszenie. Jak maleje masa, rośnie przyspieszenie, a tym samym szybciej możesz dojść do dużych prędkości.

Ale sama szybkość nie wystarcza do 2k6 obrażeń, zwłaszcza przy wadze 2 kg.
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 12:43 pm

Ale sama szybkość nie wystarcza do 2k6 obrażeń, zwłaszcza przy wadze 2 kg.


Ale tu odpowiedzią jest po prostu magia. Miecz może być niezwykle ostry i zrobiony z niezwykle trwałego kruszcu.
A lekkość miecza spowodowana jest magią.
 
Sayujin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr paź 14, 2009 11:18 am

Re: Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 12:57 pm

Rinue pisze:

Wagę można wytłumaczyć doskonałym wyważeniem broni (przy pomocy magii oczywiście, jak miecz Rylda Argitha). Jak nie to zwiększ wagę :P


Akurat wyważenie samo w sobie (pomijając aspekty magiczne) ma tu nie wiele znaczenia. Miecz dobrze wyważony może mieć niższą odczuwalną wagę mając większą wagę faktyczną od miecza źle wyważonego. Co oczywiście nie zmienia faktu, że jeśli oba wrzucimy na jakąś wagę to wyważenie lepsze czy gorsze w żaden sposób nie wypaczy wyniku... Co do Rozpruwacza (bo chyba tak nazywał się miecz Rylda), to nie pamiętam co dokładnie było o nim napisane, ale czy, aby na pewno chodziło tylko o WYWAŻENIE za pomocą magii?
 
Awatar użytkownika
Chochliczek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 178
Rejestracja: pn lis 10, 2008 9:55 pm

Re: Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 1:11 pm

Nie rozumiem co szkodzi po prostu zwiększyć wagę?

PS.:
Wynika to mniej więcej z prawa Newtona F=m*a.

I Bóg zabił kotka.
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 1:20 pm

Nie rozumiem co szkodzi po prostu zwiększyć wagę?


Bo miecz jest magiczny i skierowany ku finezyjnej i szybkiej walce.

IMO sam fakt, że jest magiczny zaprzecza dalszej dyskusji.
 
Awatar użytkownika
Chochliczek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 178
Rejestracja: pn lis 10, 2008 9:55 pm

Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 1:23 pm

Można rozwiązać magią a można logiką :).

Miecz skierowany ku finezyjnej i szybkiej [a nie nastawionej na duże obrażenia] walce, po prostu jest mniejszy :). Inna rzecz, że ten miecz mógł ważyć normalnie, ale mamy świat fantasy - był dzierżony przez super-silnego-wojownika który walczył nim z równą gracją jak lekkim patykiem [co nie zmieniało faktu, że był wielki [więc i tak o finezję ciężko].
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 1:36 pm

[co nie zmieniało faktu, że był wielki [więc i tak o finezję ciężko].


Aspekt umiejętności władania tak dużą bronią próbowałem wyjaśnić atutami specjalnymi. "Może nim władać każda klasa jakby posiadała atuty – broń egzotyczna, ogniskowanie broni, finezja w walce" - chodzi o to, że postać trzymająca miecz zyskuje magiczną siłę i umiejętności, przez które opcjonalnie wie jak zręcznie i skutecznie posługiwać się takim orężem, jakby robiła to od zawsze i było to naturalne.
 
Awatar użytkownika
Chochliczek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 178
Rejestracja: pn lis 10, 2008 9:55 pm

Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 1:45 pm

Ok, rozumiem twój tok myślenia, ale spójrz na to tak:
Przy tej samej wadze, łatwiej ci będzie wykonywać skomplikowane finty itp. półmetrowym mieczem, czy większym od ciebie?

PS. Chodzi o finezję w broni? Jeśli tak, to dopisz, że w tym wypadku finezja w broni działa z mieczem dwuręcznym - bo inaczej figa.
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 1:49 pm

Poprawione: Opis i Specjalne.
 
Awatar użytkownika
Chochliczek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 178
Rejestracja: pn lis 10, 2008 9:55 pm

Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 2:10 pm

I jak dla mnie wszystko gites, tylko naprawdę zmieniłbym ciężar - przecież to tylko ciężar "fizyczny" - nie zmieniający w D&D niemal niczego. Można dopisać, że jest idealnie wyważony i magicznie jest sprawione, że waga jest dla posiadacza niemal nieodczuwalna - a duża waga będzie ładnie pasować do obrażeń :).
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 2:27 pm

Hmm, w sumie racja. Niech będzie. Tylko wiesz, pod tym względem ja się przyzwyczaiłem prowadzić tak, że mag za cholerę nie da rady zręcznie machnąć dwuręcznym mieczem jeśli ma mało siły. A tu miecz ma być także dla magów.

Ale patent z wyważeniem jest dobry :) Już zmieniam.
 
Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2079
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 11:12 pm

Re: Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 3:05 pm

Ancient Lord pisze:
Obrażenia: 2k6 + 3 (premia zarówno do obrażeń, jak i testów ataku).

Czyli to po prostu miecz o usprawnieniu +3, po co utrudniać.
Ancient Lord pisze:
Krytyk: 19-20/x3

Miecze zwykły mieć x2, no ale to broń egzotyczna, niech więc zostanie.
Ancient Lord pisze:
Rodzaj: Wielki Miecz, broń egzotyczna wręcz.
Specjalne: Może nim władać każda klasa jakby posiadała atuty – broń egzotyczna, ogniskowanie broni, finezja w walce (Miecz Alphyso).

Czyli ta broń automatycznie zapewnia biegłość każdemu kto nią włada? I jeszcze dodatkowe +1 do trafienia? A co to za dziwny wymysł? I takim klocem finezja w broni ? Popatrz może jakie bronie wchodzą w finezje i przemyśl to podejście.
Może i Zabuza to nim walczył jak widelcem, ale on to był naprawdę silny (bo dzierżył ten miecz jedną ręką). I jakoś walka nim nigdy na finezyjną to nie wyglądała.
Ancient Lord pisze:
Cena: ---- (jedyny egzemplarz na świecie jest poszukiwany).

Broń mało skomplikowana i wcale znów nie taka droga, czemu więc nie ma cen i wymagań? To artefakt? Broń się mieści, jak sadzę, w 30 000 sz, to i życzeniem można sobie taką zrobić.

W każdym razie ot taka sobie kolejna zabawka. Miecz Kisame byłby ciekawszy :P

A co do wagi to niech sobie waży ile chce. W dnd nawet papierowy wielki miecz zadaje 2k6 :P, bo to wielki miecz.
Ostatnio zmieniony sob lis 07, 2009 3:07 pm przez Namrasit, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Chochliczek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 178
Rejestracja: pn lis 10, 2008 9:55 pm

Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 3:16 pm

Takie dziwostki bo to artefakt jakiś jak rozumiem - więc zmienia różne rzeczy... :)
Mi się skojarzyło od razu z "Zero no Tsukaima" - chłopak tam łapał broń, to umiał nią wywijać jak chciał, ne?
 
Sayujin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr paź 14, 2009 11:18 am

Re: Miecz Alphyso

sob lis 07, 2009 7:30 pm

Chochliczek pisze:
Mi się skojarzyło od razu z "Zero no Tsukaima" - chłopak tam łapał broń, to umiał nią wywijać jak chciał, ne?


No, tylko on był kimś na kształt bożego pomazańca, czy tam wtórnym wcieleniem jakiegoś legendarnego wojownika xD (o ile mnie pamięć nie myli).

A jeśli chodzi o
Ancient lord pisze:
Może nim władać każda klasa jakby posiadała atuty – broń egzotyczna, ogniskowanie broni, finezja w walce


To wydaje mi się (domysły spowodowane niejednoznacznością tej części opisu), że chodziło nie o "jakby", a o "która by" (opcjonalnie "jaka by") i są to wymagania, a nie dodatkowe "bonusy". Ale na ten temat niech wypowie się autor.
Ostatnio zmieniony sob lis 07, 2009 7:36 pm przez Sayujin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości