Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
TOR
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1188
Rejestracja: wt maja 11, 2004 1:04 pm

Moderatorowy Przewodnik Forumowy

sob kwie 15, 2006 6:49 pm

Drodzy użytkownicy,
w ramach przeprowadzanej właśnie (od 10.04.06) przez moderatorów operacji Czystka przejrzałem sporą część tematów na forum. Poprawiłem błędy w tytułach wielu z nich. I widzę, że pojawiają się kolejne z tymi samymi błędami. Ponieważ zaczyna to przypominać syzyfowe wtaczanie kamienia na górę pomyślałem, że poświęcę trochę czasu na uzmysłowienie Wam istniejących problemów. Przedstawiam niniejszym zaczątek Moderatorowego Przewodnika Forumowego (MPF).

Część pierwsza: Tematy

Warunek konieczny
Temat musi być "mówiący", tj. przybliżać to, co się w nim znajduje. Tematy w rodzaju "Proszę o pomoc" bądź "Takie sobie przemyślenia" są niedopuszczalne i (jeśli traficie na gorszy dzień któregoś z moderatorów) mogą zostać usunięte.

Końcowe znaki interpunkcyjne
Tematu nie kończymy kropką. Nigdy. Można natomiast stosować inne znaki interpunkcyjne na końcu tematu, tj. znaki zapytania (?) i wielokropki (...).

Uwagi:
1. Wielokropek ma 3 (słownie: trzy) kropki.
2. Jeśli chcemy użyć znaku zapytania, stawiamy 1 (słownie: jeden) znak zapytania na końcu tematu.
3. Między ostatnim słowem tematu a końcowym znakiem interpunkcyjnym nie stawiamy spacji.

"Nowe" tematy
W temacie w żadnym wypadku nie należy zawierać fraz w rodzaju "nowe zaklęcie", "nowa rasa", "nowy sposób na wnerwienie moderatorów".

Użytkownicy widzą, że temat jest nowy, ponieważ jest on oznaczony jako nieprzeczytany. Natomiast po pewnym czasie temat przestaje być "nowy" i jeśli zawiera podobne określenia, wygląda po prostu źle.

Inne częste błędy
W zdaniach typu "Między niebem a ziemią" (porównanie/przeciwstawnienie dwóch pojęć rozdzielonych "a") przed "a" nie ma przecinka. Nigdy.

Przed "czyli" stawiamy przecinek. Zawsze.

Jeśli w temacie znajduje się myślnik, to spacje powinny się znaleźć zarówno przed jak i po nim. Zawsze.

Przed przecinkiem (,) nigdy nie stawiamy spacji. Po przecinku zawsze stawiam spację.

Dobre prakyki
Uwaga: Znajdujące się poniżej porady są dokładnie tym - poradami. Nie zobowiązują do niczego.

Dobrym pomysłem jest podanie w temacie dodatkowych informacji na temat jego zawartości. W przypadku czarów może to być podany w nawiasie poziom i klasy, na których listach czarów znajduje się zaklęcie. W przypadku klas prestiżowych - następujące po nazwie ogólne określenie klasy w 2-3 słowach.

cdn.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob kwie 15, 2006 7:43 pm

Uwag ciąg dalszy:

Warunki konieczne
Nazwa tematu musi być treściwa i, w miarę możliwości, krótka.

Końcowe znaki interpunkcyjne
Uwaga: gdy temat kończy się skrótem wymagającym użycia kropki (np. "cdn."), wtedy i tylko wtedy należy ją zastosować.

Tematów nie kończymy wykrzyknikami w ilości większej niż jeden.

Inne częste błędy
Stosując wielokrotne wykrzykniki lub znaki zapytania, względnie duże ilości wielokropków, można doprowadzić tylko do jednego. Kasacji notki przez rozdrażnionych Moderatorów.

Spację stawiamy po znaku interpunkcyjnym (dwukropku, średniku, kropce, wykrzykniku, znaku zapytania). Nigdy przed ani po obu stronach.

Przecinki oddzielają zdania składowe i wtrącenia. To naprawdę łatwe do zapamiętania. Wystarczy jeszcze zrozumieć, że zdania możemy rozpoznać po obecności orzeczenia, a wątpliwości z rodzaju: "czy tu powinien być przecinek?" przepadną. Przynajmniej w zdecydowanej większości przypadków.

W słowach obcego pochodzenia, zakończonych spółgłoską, nie stosujemy apostrofu (') przy odmianie. Należy z niej korzystaj jedynie wówczas, gdy dany wyraz kończy się samogłoską.

Nie każdy skrót kończymy kropką. Ten wymóg tyczy się jedynie tych skrótów, które NIE kończą się ostatnią literą danego słowa lub też są skrótowcami (skrótami oznaczającymi kilka słów: np. "tzn. - to znaczy" lub "itd. - i tak dalej"). Przykładowo, stawiamy kropkę po "np.", ale nie po "nr" lub "wg".

Emotikony
W temacie nie stosujemy emotek. Żadnego rodzaju.

Nie tworzymy z notek "komiksów", składających się głównie/wyłącznie z samych emotek.

Dobre praktyki
W temacie możemy podać, do której edycji przeznaczona jest dana praca/której z edycji tyczy się pytanie.

Jeśli zamieszczamy na Forum w krótkim czasie (np. w ciągu jednego dnia) większą ilość podobnych opracowań, np. kilka zaklęć, przedmiotów lub potworów, dobrym wyjściem jest wrzucenie ich w jednym temacie. Nie dotyczy to prac dłuższych (jak choćby klasy postaci).
 
Awatar użytkownika
Thoron
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1853
Rejestracja: sob maja 01, 2004 9:03 pm

wt kwie 18, 2006 1:35 pm

Troche ode mnie:

Zakladanie tematow
Naglowek tematu nie moze zawierac bledow ortograficznych. Od razu prosi sie o skasowanie. Tak samo powinno byc z pierwszym postem w temacie. O ile mozna pozwolic na pewne nieznaczne potkniecia, to juz razace bledy od razu dyskwalifikuja watek.
Pamietajcie, ze zakladajac topic tworzycie nowe poletko do dyskusji i posrednio sami jestescie odpowiedzialni za jej poziom. Tak wiec postarajcie sie szczegolowo opisac interesujace Was zagadnienie/problem, ogolnie nakreslic sytuacje, zeby nastepne dwie strony nie byly wypelnione postami z pytaniami o sama istote tematu. Chodzi o to, zeby od poczatku stworzyc dyskusje, a nie wywiad.
Oczywistym warunkiem jest rowniez sprawdzenie poprawnosci ortograficznej tematu (jesli masz z tym problemy, skorzystaj z edytora tekstu z mozliwoscia sprawdzania pisowni, np. MS Word lub OpenOffice, ewentualnie słownika ortograficznego). Chcialbym rowniez zaznaczyc, ze poziom ortograficzny jest calkowicie rozdzielny z merytorycznym, co nie oznacza, ze ktorys z nich ma byc niski. I o ile wartosc merytoryczna jest czesto dosc trudna do okreslenia i nie idzie w parze z dlugoscia postu, to poprawnosc ortograficzna jest wymagana. Warto podkreslic, ze sam poziom ortograficzny moze zdyskwalifikowac caly post, bez wzgledu na jego dlugosc i poziom merytoryczny. Piszac dlugie wiadomosci z pewnoscia sie staracie, postarajcie sie poswiecic te piec minut wiecej na sprawdzenie pisowni.
W zwiazku z trwajaca operacja Czystka moderatorzy beda nieco surowiej patrzec na poziom jezykowy notek. Nie wyklucza sie tutaj usuwania postow bez ostrzezenia i poprawiania bledow ortograficznych z ich zaznaczeniem (wszak nikt nie jest doskonaly i ludzie ucza sie na bledach). Zadne dysfunkcje nie zwalniaja od przestrzegania wyzej wymienionych zalecen.
 
Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9343
Rejestracja: czw cze 05, 2003 2:32 pm

wt kwie 18, 2006 6:13 pm

I jeszcze coś ode mnie:

Wyszukiwarka - tak, wyszukiwarka już działa. Tak więc zanim założycie JAKIKOLWIEK nowy temat, skorzystajcie z tego jakże przydatnego narzędzia. Zwłaszcza, jeśli szukacie odpowiedzi na jedno, konkretne pytanie tudzież wydaje wam się, że konkretne zagadnienie nie należy do szczególnie oryginalnych.
Ponadto, warto zapamiętać, że istnieje coś takiego jak synonimy. Jeśli wyszukiwarka odpowiada milczeniem na hasło "najpotężniejsze zaklęcie", to być może warto spróbować jeszcze z "najpotężniejszym czarem".

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość