Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Modyfikowanie kart postaci

wt sie 05, 2008 11:46 pm

Zostałem o to zapytany, ale szczerze mówiąc nie wiem. Czy można publikować swobodnie własne wersje karty postaci do D&D? Czy można zamieszczać tam logo D&D? Czy można przerabiać oficjalne karty postaci?
Jeżeli są jakieś obostrzenia, to jakie?

Wszystkie pytania dotyczą publikowania w internecie.


PS: Niezależnie od zapytania opcja "szukaj" pokazuje mi 0 wyników. COs jest nie tak. Piszę o tym tutaj, aby usprawiedliwić ew. powielenie tematu.
 
Awatar użytkownika
Salantor
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: sob sie 02, 2008 11:18 pm

wt sie 05, 2008 11:52 pm

Nie czuję się wielkim ekspertem, ale chyba z oficjalnych oznaczeń i symboli można korzystać tylko za przyzwoleniem wydawcy, gdyż znaczek D&D to zarejestrowany symbol handlowy a jego rozpowszechnianie, nawet nieodpłatne, podpada pod łamanie praw autorskich.
Tak więc przerabiać karty oficjalne i zamieszczać swoje można, ale bez znaczka. A przynajmniej tak mi podpowiada moja skromna wiedza z zakresu prawa. Jak się mylę, niech mnie kto poprawi.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

śr sie 06, 2008 12:31 pm

Cóż, ja również mogę zgadywać, chciałbym jednak usłyszeć opinię kogoś, kto sie na tym zna. Wiem, że na :wink:

Aha, jeszcze dodam pytanie, istotne, jeżeli nie można (a wiem, że znak D&D jest TM, więc chyba nie można) wykorzystywać znaku D&D< to czy można go pozostawić przy przerobionej karcie postaci.

Oczywiście mowa o celach nie komerycjnych (darmowe udostępnienie w internecie).

PS: Pytam na Polterze, bow iem, że na stronie jest nieoficjalna karta postaci ZK 3.0.
 
Awatar użytkownika
Llewelyn_MT
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1178
Rejestracja: sob sty 31, 2004 7:06 pm

stanowisko Redakcji działu D&D

śr sie 06, 2008 2:13 pm

Dziękujemy za wskazanie tego pliku. Od czasu jego publikacji zmienił się niemal cały skład redakcji, włącznie z szefem działu. W dziale tak wielkim jak D&D nie można mieć w pamięci wszystkiego co kiedykolwiek zostało opublikowane. Wszelkie odnośniki do tego pliku zostały usunięte.

Dodatkowo proszę zwrócić uwagę, że karta postaci z Wizards posiada notkę o prawach autorskich.
karta postaci WotC pisze:
©2008 Wizards of the Coast, Inc. Permission granted to photocopy for personal use only.
Nawet jeśli nie jest to tam napisane, przerabianie tej karty jest dozwolone, ale tylko na użytek własny. Umieszczając tę kartę na stronie internetowej przekracza się zasadę dozwolonego użytku prywatnego.

Stanowisko Redakcji jest następujące:

Ze względu na niejasny status prawny nie jest dozwolone umieszczanie na forum i na stronie działu D&D kart postaci wykorzystujących zastrzeżone elementy graficzne, w szczególności logo Dungeons & Dragons. W przypadku przerabiania znalezionych w internecie kart postaci innych autorów bez elementów zastrzeżonych należy wystąpić o zgodę autora na ich publikację.

Podkreślam jednocześnie, że być może użycie logo D&D na kartach postaci zamieszczanych za darmo zostanie uregulowane przez obiecywaną od miesięcy licencję Wizards dla stron fanowskich. Póki co nie mamy podstaw by uważać taką działalność za dopuszczalną.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

śr sie 06, 2008 9:21 pm

Dodatkowo proszę zwrócić uwagę, że karta postaci z Wizards posiada notkę o prawach autorskich.

1. Polska wersja karty postaci też ma notatkę, stąd moje wątpliwości, czy można ją przerobić po usunięciu loga?
2. Czy starczy pozwolenie ISA, by publikowac bez loga?
3. Czy starczy pozwolenie ISA, by publikować z logo (tzn czy ISA ma prawo wyrazić na to zgodę)?
 
Awatar użytkownika
Llewelyn_MT
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1178
Rejestracja: sob sty 31, 2004 7:06 pm

czw sie 07, 2008 12:00 am

Przerobić na własny użytek wolno ci wszystko. Publikacja wymaga zgody właściciela praw autorskich. Jakie są szczegóły umowy między ISA i WotC nie wiem, ale wątpię by nasze wydawnictwo miało w tej sprawie wiele do powiedzenia.

Widzę dwa wyjścia.
  1. Możesz zapytać wydawnictwo ISA, które czasem na pewne pytania odpowiada. Jeśli uda Ci się to ustalić to podziel się z nami tą informacją.
  2. Możesz zrobić własną kartę postaci, która może mieć podobny układ jak oryginalna i nikt Ci z pewnością nie powie złego słowa. Na dobrą sprawę nie jest to trudniejsze niż przeróbka.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość