Zrodzony z fantastyki

 
Mordok
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 12:06 pm

Możliwość mówienia i rzucanie zaklęć

pt kwie 25, 2014 12:11 pm

Witam.
Jestem dość początkujący w świecie Warhammera, ale zastanawiam się jak to jest z czarami. Nie przeczytałem oczywiście wszystkich dodatków, jednak w Księdze Zasad jest napisane, że aby móc rzucać zaklęcia czarodziej musi mieć swobodę mówienia, by wymawiać odpowiednie formuły.
Zatem, czy wystarczy zakneblować czarodzieja, żeby odebrać mu możliwość rzucania zaklęć? A co z obcięciem języka - czy to uniemożliwia czarodziejowi rzucanie zaklęć na zawsze? A może istnieje możliwość wypowiadania formuł na przykład za pomocą jakiegoś rodzaju języka migowego? :P Albo są jakieś sposoby lub jacyś magowie, którzy nie muszą wypowiadać formuł podczas rzucania zaklęć?

Z góry dzięki za odpowiedź.
 
Awatar użytkownika
wysłannik
Moderator
Moderator
Posty: 668
Rejestracja: śr cze 09, 2010 10:54 am

Możliwość mówienia i rzucanie zaklęć

pt kwie 25, 2014 8:02 pm

Mordok pisze:
czy wystarczy zakneblować czarodzieja, żeby odebrać mu możliwość rzucania zaklęć?

W zasadzie to raczej tak :)

Jeżeli gość straci język, to też traci możliwość czarowania. Pamiętam, że była chyba nawet taka manifestacja chaosu, w której bohater odgryzał sobie język i tym samym tracąc możliwość czarowania (Księga Spaczenia).
Jednak myślę, że niektórzy potężni czarodzieje nie potrzebują języka by czarować. Na przykład lisze nie mają języków a czarują. Nie mam teraz dostępu do podręcznika do pierwszej edycji, bo tam lisz raczej był opisany, więc nie powiem jak to dokładnie jest z tymi istotami. Może oni jakoś inaczej rzucają zaklęcia... nie pamiętam. Kiedyś to sprawdzę :)
Ostatnio zmieniony pt kwie 25, 2014 10:05 pm przez wysłannik, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Mordok
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 12:06 pm

Możliwość mówienia i rzucanie zaklęć

pt kwie 25, 2014 11:07 pm

Zastanawiam się w takim razie jaki sens ma tzw. wypalanie, czyli odebranie magowi "cząstki duszy" umożliwiającej czarowanie, skoro wystarczy czarodziejowi obciąć język. :) Chyba że by się okazało, że właśnie na tym wypalanie m.in. polega.
 
honkou
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: pn wrz 09, 2013 10:28 pm

Możliwość mówienia i rzucanie zaklęć

pt kwie 25, 2014 11:30 pm

Uuu, ciekawy temat. Dorzuce swoje dwa grosze :)

Z tego co sie orientuje, ludzcy magowie uzywaja slow w czasie czarowania, poniewaz ich umysly nie sa w stanie same ogarnac natury magii. Podam przyklad z zycia wziety, to tak jakbys powtarzal na glos jakies slowo przez dluzszy czas. W pewnym momencie to przestaje juz brzmiec jak slowo i uswiadamiasz sobie ze to tylko ciag literek. Z magia jest tak samo, mowisz cos na glos zeby to zrozumiec.
Uwazam ze sa wyjatki od tej reguly. W koncu taki arcymag powinien juz dobrze zrozumiec, na czym polega rzucenie magicznego zadla, ale w przypadku ludzi bylbym z tym ostrozny :razz:
Elfy natomiast, zwlaszcza te po pojsciu do bialej wiezy, raczej wszystko rozumieja instynktownie, tak wiec smialo mozesz stworzyc wykoksanego maga wywolujacego deszcz machnieciem reki :wink:

Co do wypalania, uwazam ze to glownie taki straszak. Mag bez jezyka troche pocierpi i przez reszte zycia bedzie siedzial cicho, natomiast wypalanie sprowadza na ofiare potworne meczarnie, poczucie bezradnosci wynikajace z utraty mocy i swiadomosc, ze czesc jej duszy juz nigdy nie bedzie zbawiona.

Zastanawialem sie jeszcze nad guslarzem. Jego profesja nie zawiera zadnego jezyka tajemnego. Myslicie, ze po prostu cos mruczy pod nosem, czy moze raczej jego czary sa tak slabe ze nie potrzebuja gadania?

Pozdrawiam
 
Darandel
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: wt kwie 22, 2014 10:11 am

Możliwość mówienia i rzucanie zaklęć

sob kwie 26, 2014 12:41 am

Mi i naszemu MG wydaje się, że guślarz mówi bez zastanowienia, dla niego stek bezsensownych wyrazów, nie ma pojęcia, że używa języka tajemnego. Ot, wie jak coś zrobić, nie wie natomiast, co robi (coś jak pochodne w liceum. Niby wiem, jak coś robić, ale nie mam pojęcia, co ja właściwie obliczam :D)
 
honkou
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: pn wrz 09, 2013 10:28 pm

Możliwość mówienia i rzucanie zaklęć

sob kwie 26, 2014 3:21 pm

Przypomnialem sobie jeszcze jedna rzecz. Czarodziej, ktory nie zostal wypalony, moze nadal uzywac chowanca ze zdolnoscia "Glos pana." Czyli obciecie jezyka nie wystarczy :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości