Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Ruffle
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 503
Rejestracja: pt lip 13, 2007 10:21 am

Muni - ed. 3.5

sob paź 28, 2017 2:27 am

Terminem "muni" określa się milczących ascetów, pustelników, którzy złożyli śluby ciszy. Taka forma wyrzeczenia sprawia, że muni nie są zbyt rozmowni i odzywają się jedynie wtedy, gdy sytuacja tego wymaga. Nie jest to milczenie absolutne, lecz próżno namawiać mnicha tego typu do czczych pogawędek i bycia gadatliwym. Dzięki życiu w milczeniu, ascezie i medytacji, muni otrzymują specjalne moce. Niestety ich główną wadą jest to, że nie są odbierani jako zbyt towarzyscy.

Alternatywna nazwa: milkliwy asceta.

P.S. Muni to orientalna nazwa mnichów z rzeczywistości, jednak równie dobrze można klasztor umiejscowić na Północy.

Kość Wytrzymałości: k8.
Obrazek

Wymagania
Oto wymagania, które postać musi spełnić, aby stać się muni.

Ślub milczenia.

Ślub milczenia: Musisz złożyć ślub i dotrzymywać go, w przeciwnym wypadku wszystkie moce wynikające z klasy prestiżowej staną się nieaktywne, tak jak przy upadku kapłańskim, a ty będziesz musiał odbyć pokutę (zyskujesz możliwość odbycia jej bez korzystania z czaru, ale tylko raz do kolejnego upadku). Aby dochowywać ślubu, musisz mówić niewiele (ograniczenia jak przy zaklęciu Magiczne usta) i raczej wtedy, gdy jest to konieczne.

Umiejętności klasowe

Oto umiejętności klasowe muni (i atrybut kluczowy dla każdej z nich): Ciche poruszanie się (Zr), Koncentracja (Bd), Nasłuchiwanie (Rzt), Pływanie (S), Rzemiosło (Int), Skakanie (S), Spostrzegawczość (Rzt), Ukrywanie się (Zr), Wiedza (religia) (Int), Wiedza (tajemna) (Int), Wspinaczka (S), Wyczucie pobudek (Rzt), Wyzwalanie się (Zr), Zachowanie równowagi (Zr), Zawód (Rzt), Zwinność (Zr).

Punkty umiejętności na każdym poziomie: 2 + modyfikator z Intelektu

Właściwości klasowe: 

Biegłość w broni i pancerzu: Muni nie otrzymuje żadnych biegłości w broni ani pancerzu.

Głuchy cios: (zn) Już od 1. poziomu wszystkie Twoje ciosy krytyczne wyprowadzane uderzeniem bez broni wywołują głuchotę lub ogłuszenie (50% szans na oba efekty). Głuchota lub ogłuszenie trwa 1 minutę/poziom i nie wpływa na cel, jeśli powiódł się rzut obronny na Wytrwałość o ST 15.

Milczący chód (zn): Otrzymujesz stałą premię z olśnienia +10 do testów Cichego poruszania się oraz efekt zaklęcia Przejście bez śladu, który działa jednak tylko dopóty, dopóki się na nim skupiasz (Koncentracja). Poziom czarującego: 3.

Magiczne usta (zc): Dzięki zachowywaniu milczenia, po drugim awansie w tej klasie prestiżowej możesz raz na dzień sprawić, że wypowiedzą się za ciebie usta stworzone z magii, jak przy zaklęciu o tej samej nazwie, natomiast przy awansie na poziom 4. w tej klasie prestiżowej, uzyskujesz dodatkowo cztery użycia tej zdolności na dzień. Poziom czarującego: 4.

Lewitacja (zc): Jesteś w stanie lewitować, jak przy zaklęciu o tej samej nazwie (1 użycie/dzień). Poziom czarującego: 4.

Cisza (zc): Przy awansie na poziom trzeci w tej klasie prestiżowej, jesteś w stanie wyciszyć obszar, jak przy zaklęciu o tej samej nazwie, natomiast przy awansie na poziom 5. w tej klasie prestiżowej, uzyskujesz dodatkowo cztery użycia tej zdolności na dzień. Zdolność wyciszania obszaru może zostać użyta jako kontra na zaklęcia opierające się na dźwięku [te z określnikiem: dźwięk]; możesz w akcji darmowej, nawet w turze przeciwnika, wyciszyć obszar, jeśli wroga istota używa zaklęcia opartego na dźwięku. W pozostałych wypadkach pozostaje użycie zdolności w akcji standardowej, we własnej turze. Poziom czarującego: 6.

Postać gazowa (zc): Jesteś w stanie przybrać postać gazową, jak przy zaklęciu o tej samej nazwie (1 użycie/dzień). Poziom czarującego: 6.

Milcząca mowa (zn): Dzięki tej zdolności, jesteś w stanie rozmawiać bez ograniczeń czasowych nie używając przy tym słów i nie obawiając się o złamanie Ślubu ciszy, a treści, jakie chcesz wygłosić, nie muszą być słyszane przez tych, do których nie "mówisz", choć nie możesz "rozmawiać" z więcej, niż jedną istotą w ten sposób. Dodatkowo rozmawiając w ten sposób, możesz "wsłuchiwać się" w powierzchowne myśli, jak przy zaklęciu Wykrycie myśli.

Długotrwały lot (zc): Jesteś w stanie latać na długi dystans i przez długi okres czasu, jak przy zaklęciu o tej samej nazwie (1 użycie/dzień). Poziom czarującego: 7.
Ostatnio zmieniony śr paź 03, 2018 7:26 pm przez Ruffle, łącznie zmieniany 8 razy.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Re: Muni - ed. 3.5

ndz paź 29, 2017 8:15 pm

Zdolności czaropodobne i nadnaturalne – rozumiem, że użycia raz dziennie? "Raz" jest dość enigmatyczne. 
Generalnie klasa baaaaardzo słaba. Jedyne co dostaje, to możliwość zanegowania własnych ograniczeń, słaby BAB, i ciszę, która nie jest jakaś znowu mocna (whisper gnome potrafi to rzucić na pierwszym poziomie). 
Powinna rozwijać specjalne zdolności mnicha (obrażenia bez broni, prędkość, KP itd.). Po co atut wyciszenie czaru, jeśli postać nie rzuca dosłownie żadnego zaklęcia?

Pomysł mi się nie podoba, bo odgrywanie milczka jest zwyczajnie kiepskie – nie mi to jednak oceniać – ale klasa dodatkowo nie gwarantuje żadnej korzyści z racji jej wybrania. Coś bym dorzucił.
 
Awatar użytkownika
Ruffle
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 503
Rejestracja: pt lip 13, 2007 10:21 am

Re: Muni - ed. 3.5

pn paź 30, 2017 10:54 am

Może cisza na życzenie? Spróbuję wymyślić jakiś dodatkowy efekt. Opierający się na uciszeniu. Np. zamiennik słowa mocy: ciszy. To, że nie rzuca dosłownie, to nie znaczy, że wcale nie może.

Może np. spory bonus do poruszania się po cichu?
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Re: Muni - ed. 3.5

pn paź 30, 2017 10:12 pm

Koncepcyjnie Ci nie pomogę, bo mi się to nie podoba, ale odpowiedz sobie na pytanie, czy cisza na życzenie to rzecz na tyle mocna, by obracać dookoła tego klasę? 

Jest już rasa milczących mnichów – buommani z Planar handbook. Jak dla mnie pomysł na milczenie bardziej się nadaje się na atut z serii vow of ... niż całą prestiżówkę ;) ale spróbuj rozbudować, może coś z tego jednak wyjdzie. 
 
Awatar użytkownika
Ruffle
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 503
Rejestracja: pt lip 13, 2007 10:21 am

Re: Muni - ed. 3.5

wt paź 31, 2017 8:35 am

Zmieniłem nieco. Właściwie dużo zostało dodane. Nie rozumiem o co chodzi z "atuteem z serii vow of...". Może i bym ten atut wybrał, ale nie kojarzę. Poza tym dawno już niczego nie tworzyłem i zasady wyleciały z głowy.

Buommani? Mam tylko podstawowe materiały, no ale może alternatywnie ktoś zdecyduje się na muni.

W każdym razie - dziękuję za poświęcenie uwagi i konstruktywną krytykę.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Re: Muni - ed. 3.5

czw lis 02, 2017 2:43 pm

Ad 1. W Book of exalted deeds (Księdze świętych czynów, której niestety nie wydała ISA :( ) jest kilka atutów: sacred vaow, vow of poverty, vow of nonviolence itd., które w zamian za wyrzekanie się pewnych czynności (posiadania dóbr materialnych czy przemocy względem czujących istot) dają mocne bonusy.
Ad 2. No, to już co kto lubi. Na pewno dodatkowa opcja dla postaci nie zaszkodzi, jeśli komuś zamarzy się naglę zamilknąć. W Pathfinderze wrzucili to w ogóle do dostępnych dla mnicha ślubów, więc jest to sprawa dla d20 znajoma:
http://www.d20pfsrd.com/classes/core-cl ... f-silence/

Co do samej klasy: brakuje jeszcze poziomów czarującego dla zdolności czaropodobnych. I skąd właściwie pomysł na latanie jako nagroda za milczenie? 
Klasa obraca się na razie dookoła motywu ciszy, uciszania innych, telepatii i latania (?). Dodałbym część zdolności używanych jako immediate action (akcja natychmiastowa? taka jak swift action, ale do użycia również w turze przeciwnika); dla przykładu: ktoś atakuje nas czarem opartym o głos/grzmot/jakieś roztrzaskanie, a postać w tym momencie może użyć swojej ciszy i to zablokować.

"za każdą godzinę dotrzymywania milczenia, uzyskujesz dodatkowo jedno użycie tej zdolności na dzień" to jest pomyłka, wystarczy doba milczenia, by móc spamować zdolnościami non stop? To raczej złamanie ślubu powinno odbierać moce na 1 dzień czy coś w ten deseń, bez dalszych konsekwencji. 
 
Awatar użytkownika
Ruffle
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 503
Rejestracja: pt lip 13, 2007 10:21 am

Re: Muni - ed. 3.5

czw lis 02, 2017 9:36 pm

Chodzi nie tylko o dotrzymywanie milczenia, ale też medytowanie i ascezę. Jest wzmianka w opisie na początku.
No bo co taki mnich robi w klasztorze? Oprócz trenowania sztuki walki?

Pomysł na latanie wziął się z rzeczywistości, poczytałem trochę o mnichach muni i było tam o mocach unoszenia się w powietrzu, choć głównym wyrzeczeniem muni jest milczenie, a nie medytacja i asceza.

Nie ma ciszy na życzenie, tylko za jedną godzinę milczenia na dzień jest jedno użycie. Nie można mieć zatem więcej, niż 24 użycia. Myślałem, że udało mi się to dobrze opisać.

Edit: tzn. Jedno użycie jest dodatkowe. Czyli 25/dzień
 
Awatar użytkownika
Ruffle
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 503
Rejestracja: pt lip 13, 2007 10:21 am

Re: Muni - ed. 3.5

sob sie 11, 2018 9:44 pm

I jak teraz się to prezentuje?
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Re: Muni - ed. 3.5

ndz sie 12, 2018 7:39 pm

W Book of exalted deeds nie ma takiego atutu, jak Vow of silence :P 
Ta przeklejka z Pathfindera po co? Twój muni nie ma żadnego ki pool, nie ma go też mnich z 3.5. A muni, według wymagań, nie musi być nawet mnichem.
Coś mi się tu rozjeżdża, mam wrażenie, że masz jakąś wizję, ale nie potrafisz jej ciekawie ubrać w zasady.
 
Awatar użytkownika
Ruffle
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 503
Rejestracja: pt lip 13, 2007 10:21 am

Re: Muni - ed. 3.5

śr paź 03, 2018 12:57 pm

Do wymagań mogę dodać uroczysty ślub ciszy, teraz jest to cecha z 1 lvlu. Usunę niebawem ten nieszczęsny atut w wymaganiach. Mam też pomysł na głuchy cios - specjalną umiejętność lepszą wraz z poziomami

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości