Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Salantor
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: sob sie 02, 2008 11:18 pm

Najbardziej klimatyczne gry

sob sie 27, 2011 10:28 pm

American McGee's Alice, czyli bardzo smutna, bardzo zakręcona, a zarazem bardzo klimatyczna historia Alicji w spaczonej przez Królową Kier Krainie Czarów. Polecam zwłaszcza muzykę, bo mechanizmy i stopień trudności potrafią czasem mocno zirytować.

Sanitarium, czyli przygodówka o mającym amnezję pacjencie szpitala psychiatrycznego. Sporo psychodelicznych motywów, smutna muzyka, złożona fabuła, ciekawe (chociaż czasem też i za trudne) zagadki.

Shadowman, czyli TPP z bohaterem komiksów w roli głównej. Magia vodoo, wędrówki po świecie umarłych i wzniesionym w ich centrum Asylum, walki z przerażającymi potworami, seryjnymi mordercami, a to wszystko okraszone przez muzykę, od której ciarki przechodzą po plecach.

I panowie - to jest temat o klimatycznych grach, a nie o tym, czy IWD jest hakendsleszem czy nie :P
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Najbardziej klimatyczne gry

pn sie 29, 2011 3:52 pm

Ciekawe miejsca zawiera, czasem przytaczana przeze mnie, seria "Might and Magic", zwlaszcza części VII, VIII i IX w które grałem. We wszystkich tych grach bohaterowie, stanowiący jedną drużynę, muszą wykonać główne zadanie, by zbawić świat. Aby tego dokonać zobowiązani są podróżować (pieszo, wozem lub statkiem) po różnych krainach, wykonując różnego rodzaju misje przybliżające ich do ostatecznego celu oraz zwiększające ich doświadczenie i umiejętności. Napotykając przy tym na różnego rodzaju wrogów, których muszą pokonać jak i sojuszników, którzy pomogą im w tym przedsięwzięciu.
 
Awatar użytkownika
Bartek2016
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: śr sie 31, 2011 11:23 pm

Najbardziej klimatyczne gry

czw wrz 01, 2011 9:20 pm

no to ja teraz wyjadę z "Chrono Trigger" ! :)
gra na snes (była też wersja na ds) ,jeśli ktoś lubi stare gierki i ceni sobie właśnie: klimat i fabułę to ta gra jest dla niego
Przeszedłem ją chyba z 20 razy i wciąż nie była nudna ,za każdym razem była pełna emocji.
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Najbardziej klimatyczne gry

czw wrz 01, 2011 11:59 pm

sanitarium - świetny klimat. Might and magic VI-VIII -> fajny, dość lekki klimat fantasy. Baldurs gate (ale tylko część I, II nie miała wg mnie takiego klimatu, przez ogromne ograniczenie swobody gracza. bgII było ok, ale jednak bgI, czyli kopania naskhel, jarmark, knieje, beregost itd - to był klimat!). Dalej mamy... neverhood - żadna gra mnie tak nie przeraża. Niby wszystko ok, lekka gierka, ale zastanówcie się... Przez dużą część gry na całym świecie mamy cztery żywe istoty. Głównego bohatera, faceta siedzącego w telewizorze, potwora który chce nas zjeść, i jakaś ruchoma rzecz o podobnym zamiarze. Żadnych innych osób, tylko nasza plastelinowa postać człapiąca przez świat. I ten strasznie długi korytarz w jednym z budynków... Jak sobię przypomnę ten widok, jak nasz gość człapał przez niego pięć minut w jedną stronę, to dostaję choroby sierocej


EDIT: Jeżeli chodzi o środowisko gry, to dodałbym jeszcze gta sa, bo świat był bardzo klimatyczny. Wystarczy przypomnieć sobie jak się sunęło autostradą słuchając kdst. A jeżeli chodzi o fabułę, to bardziej klimatyczna była w vice city
Ostatnio zmieniony pt wrz 02, 2011 12:04 am przez firefly, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Yester
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: sob maja 02, 2009 10:49 pm

Najbardziej klimatyczne gry

pt wrz 02, 2011 12:41 am

Jeśli chodzi o klimat, żaden gatunek nie jest w stanie zapewnić wg. mnie lepszego niż przygodówki - to one dysponują narzędziami pozwalającymi budować naprawdę piękne i klimatyczne opowieści. Jaka szkoda, że nie lubię przygodówek jako takich :-P
Moim faworytem jest zdecydowanie Najdłuższa Podróż, gra w której jest genialny klimat, fantastyczna historia i pięknie zbudowany świat. Cóż, gra była na tyle dobra, że ją przeszedłem, mimo że jest przygodówką. Świetny dubbing, zagięcia czasu i przestrzeni, zwroty akcji i wczucie w postać, która powoli odkrywa siebie by potem dostać lekkiego kopa od rzeczywistości. No i dwa deklasujące wszelką konkurencję motywy - pokój z "April babcią" i kruk ;-)
Jeśli chodzi o RPGi - Baludrs Gate. Jedynka - dwójka ma bardziej wartką akcję, ale wg. mnie traci na klimacie gdy wkraczamy w high-magic.
Oprócz tego Mass Effect, moje ostatnie odkrycie. Naprawdę można się wczuć.
Edit: Jest jeszcze pierwszy Gothic, którego nikomu nie muszę przedstawiać - ta gra ma po prostu unikatowy klimat i świetnie zbudowany świat. Szkoda, że Gothic 2 był wg. mnie mierny a na trójkę szkoda nawet 5min.
Ostatnio zmieniony pt wrz 02, 2011 12:52 am przez Yester, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Gedeon

Najbardziej klimatyczne gry

pt wrz 02, 2011 12:19 pm

Moim zdaniem BG II ma dużo lepszy klimat od I. Tam się dzieją wielkie rzeczy, losy wszechświata się ważą, boskie potęgi działają.... Już nie mówiąc o tym, że postacie są dużo bardziej poglębione - w I bantery pojawiają się raz na parę godzin i mają po kilka wersów, w porownaniu z konwersacjami z II ubogo to wygląda. Zadania też - w I ogromna większość to ,,przynieś, podaj, zabij" w II mamy dużo więcej ciekawych i oryginalnych zadań.

A co dostajemy w I? Swobodę, która polega na tym, że aby przejść z miasta do miasta musimy leźć przez pustą lokację, w której jedyne co można spotkać to 2 potworki ukryte gdzieś w kącie.
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Najbardziej klimatyczne gry

pt wrz 02, 2011 1:46 pm

no i to jest poniekąd fajne, że świat nie jest taki epicki, nie każdy napotkany mag zna czary 9 poziomu itd. Ale faktycznie brakuje porządnych rozmów między postaciami
 
Gedeon

Najbardziej klimatyczne gry

pt wrz 02, 2011 2:10 pm

No akurat mi higm magic nie jest potrzebny do tworzenia klimatu, miałem na myśli raczej rozmach fabuły.
No i te niedostatki tekstów w jedynce, z czym zresztą się zgodziłeś.
 
Awatar użytkownika
BOMBER
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: pt lis 04, 2011 10:26 am

Najbardziej klimatyczne gry

pt lis 04, 2011 1:16 pm

Dla mnie zawsze najbardziej klimatyczną grą będzie Final Fantasy VII. I już chyba nic tego nie zmieni.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Najbardziej klimatyczne gry

pt lis 04, 2011 6:07 pm

Od siebie dodam też "Morrowind", w którą parę dni temu zacząłem grać. Jest ona w klimacie "M&M" a główny bohater musi wykonywać różne zadania, zdobywać punkty doświadczenia, awansować, podróżując przy tym po różnych krainach, rozmawiając z rozmaitymi istotami i walcząc z różnymi potworami.
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Najbardziej klimatyczne gry

sob lis 05, 2011 12:25 pm

Gdyby nie to, że w wielkości Morrowinda trochę rozpływa się klimat, byłby to ideał. Tak kompletnego i wykreowanego z porównywalnym rozmachem świata gry próżno szukać gdzie indziej. Gdyby tylko było w nim więcej życia i gdyby można wniknąć weń nieco głębiej... ale od czego są mody (wiadomo - od psucia gry :D ).
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Najbardziej klimatyczne gry

sob lis 05, 2011 12:54 pm

Na mnie duże wrażenie zrobił Gothic 3 (jeszcze nie grałam w dodatek, choć go mam). A trzeba powiedzieć, że sporo potrzeba, żeby mnie ruszyć, jako weterankę widoku 2D i Baldur's Gate...
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Najbardziej klimatyczne gry

sob lis 05, 2011 1:24 pm

Dodatek zatem powinien sprowadzić Cię na ziemię :) . Chyba że Hindusi w końcu wypuścili stosowne patche...
 
Awatar użytkownika
Heos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 74
Rejestracja: sob kwie 29, 2006 11:53 pm

Najbardziej klimatyczne gry

sob lis 05, 2011 7:06 pm

Seria TeS. Najbardziej Morrowind, przynajmniej do 11 listopada. Mam nadzieję, że Skyrim pobije Morrowind, chociaż ma ciężkie zadanie.
earl pisze:
Jest ona w klimacie "M&M" a główny bohater musi wykonywać różne zadania, zdobywać punkty doświadczenia, awansować, podróżując przy tym po różnych krainach, rozmawiając z rozmaitymi istotami i walcząc z różnymi potworami.

To jest krótki opis prawie każdego cRPG'a. A w TeS nie ma stricte zdobywania doświadczenia, awansuje się poprzez ćwiczenie umiejętności a nie pdki.
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Najbardziej klimatyczne gry

ndz lis 06, 2011 3:40 pm

w grach rpg jednak wolę lekkie i przyjemne produkcje, jak wspomniany przeze mnie MiM, BGI itd. Ciężki klimat chętnie oglądam w przygodówkach, strzelankach i strategiach. Ze strzelanek najbardziej klimatyczny był chyba Max Payne 2, ze świetną muzyką, i fajnymi komiksowymi przerywnikami. Z ciężkich strategii - CnC tiberian sun
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Najbardziej klimatyczne gry

czw lis 10, 2011 5:25 pm

Jean pisze:
Gdyby nie to, że w wielkości Morrowinda trochę rozpływa się klimat, byłby to ideał. Tak kompletnego i wykreowanego z porównywalnym rozmachem świata gry próżno szukać gdzie indziej.


Nie powiesz chyba, że świat "Might and Magic" nie jest równie kompletny i zrobiony z rozmachem.
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Najbardziej klimatyczne gry

czw lis 10, 2011 5:48 pm

Nie powiem, bo nie wiem. Nie grałem w żadną część M&Msów dłużej niż 10 minut i raczej mnie do nich nie ciągnie, choć generalnie w tym roku odgrzebuję rozmaite komputerowe starocie. Bariera międzymordzia jest w tym przypadku niestety zbyt silna (kierowanie drużyną połączone z widokiem z pierwszej osoby to dla mnie, mówiąc oględnie, zbyt egzotyczny pomysł). No i chyba po prostu wolę steampunkowych Dwemerów od trekkerskich Starożytnych.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Najbardziej klimatyczne gry

czw lis 10, 2011 5:54 pm

Cóż, co kto lubi. Mi "Morrowind" przypadł do gustu właśnie dlatego, że jest w podobnym klimacie jak "MM". A co do staroci - to jak go skończę (albo i nie) to wezmę się za pierwszą część "Gothica", który leży u mnie jakieś 3 lata jeszcze nierozpakowany.
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Najbardziej klimatyczne gry

czw lis 10, 2011 6:43 pm

A tak w ogóle, skoro jesteśmy w temacie klimatycznych gier, to powinienem chyba wspomnieć o zagubionym gdzieś w otchłaniach mojego komputera "Blade Runnerze", grze w której nie podobała mi się masa rzeczy, ale filmowego klimatu odmówić jej nie sposób.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Najbardziej klimatyczne gry

czw lis 10, 2011 7:14 pm

Blade Runner jest w pytkę, choć parę rzeczy mnie irytowało (np. fakt, że dopiero po przejściu gry odkryłem, że da sie ustawić, że samemu wybiera się kolejnośc poruszanych w rozmowie kwestii:P). Chyba jedyna przygodówka, którą naprawdę lubię.
 
Gedeon

Najbardziej klimatyczne gry

sob lis 12, 2011 12:20 pm

Bariera międzymordzia jest w tym przypadku niestety zbyt silna (kierowanie drużyną połączone z widokiem z pierwszej osoby to dla mnie, mówiąc oględnie, zbyt egzotyczny pomysł).

Mam tak samo. Nie mogłem zmęczyć M&M, nie mogłem Wizadry.
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Najbardziej klimatyczne gry

sob lis 12, 2011 12:35 pm

ah, wizardry 8... Jedyna gra w jaką grałem (choć to raczej kwestia tego, że grywam niewiele), i walka była tak pomyślana: turowa, i na początku każdej tury ustalamy rozkazy, nie znając kolejności ruchu poszczególnych postaci i przeciwników.
-"Haha, zły raspaxie (czy jak tam), zaraz spłoniesz od mojej kuli ognia!... O, nie wiedziałem że się ruszysz, to zmienia postrać rzeczy"
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Najbardziej klimatyczne gry

sob lis 12, 2011 8:30 pm

A co sądzicie o serii "Settlers" i przygodach małych, śmiesznie wyglądających osadników? Podoba Wam się ten świat, w którym o względy Najwyższego rywalizują Horus, Jowisz i Chi-Yu, wykorzystując do tego swoich poddanych?
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Najbardziej klimatyczne gry

sob lis 12, 2011 8:32 pm

tylko część 3. No i jednak pod koniec się robi nudnawa, bo każda misja taka sama, i ciągle od nowa budujemy to samo w wiosce. Ale klimacik ma przyjemny
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Najbardziej klimatyczne gry

sob lis 12, 2011 8:41 pm

Dla mnie to była pierwsza gra, w którym odwzorowano z grubsza różne współzależności istniejące w gospodarce, czego dotychczas nie było. Gracz może pi razy oko nauczyć się, jak wiele zależy od współdziałania różnych, pozornie odległych od siebie, dziedzin produkcji, jak np. rolnictwo i górnictwo ale też jak przebiega często proces produkcyjny (drwal - transport - tartak, rolnik - woda - młyn - piekarnia + węgiel z kopalni). Uczy się też gospodarności i oszczędności, np. tego, że jeśli chce się coś zbudować, trzeba sadzić drzewa, bo może zabraknąć desek lub drzew, które ścięło się i przeznaczyło na budulec do tartaku.
 
Gedeon

Najbardziej klimatyczne gry

sob lis 12, 2011 11:03 pm

No po prostu gra edukacyjna na lekcję nauczania początkowego ,,wszystkie zawody są potrzebne".
Ja lubiłem dwójkę, trójka jakoś nie ten tego.
Jedyna gra w jaką grałem (choć to raczej kwestia tego, że grywam niewiele), i walka była tak pomyślana: turowa, i na początku każdej tury ustalamy rozkazy, nie znając kolejności ruchu poszczególnych postaci i przeciwników.

No wiesz, jakby nie patrzeć, tak jest realistyczniej :D Co nie zmienia faktu, że na pewno może to być wkurzające.
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Najbardziej klimatyczne gry

ndz lis 13, 2011 1:56 am

nie mówię że to lepsze, czy gorsze od normalnej turowej walki. Po prostu inne, i ma swój urok. Włączam MiMa, odpalam turową walkę, i duszę "S", ew ruszając się (eh, szkoda że w VI części w walce turowej nie dało się ruszać), i jest super. W wizardry 8 kombinuje, czy kapłan zdąży wyleczyć maga zanim zginie, i czy może kazać wojownikowi tego maga chronić. Ale wtedy wojownik nie zabije tego pająka itd itp. Też jest super :)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Najbardziej klimatyczne gry

wt lis 15, 2011 9:01 pm

Ja lubiłem dwójkę, trójka jakoś nie ten tego.


No i jest jeszcze "Dziedzictwo królów", gra odbiegająca i formą, i treścią od innych "Settlersów". Gra tam się normalnymi ludźmi i prowadzi liniową akcję po to, aby główny bohater, Dario, odzyskał koronę królewską swojego rodu. Co więcej, same opcje są strasznie rozbudowane i z reguły podczas jednej misji gracz nie jest w stanie wykorzystać ich choćby w 2/3. Wymaga też sporo czasu, by załapać wszystkie zasady i procesy, rządzące procesami gospodarczymi i militarnymi, ale jest znakomita.
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Najbardziej klimatyczne gry

wt lis 15, 2011 9:27 pm

Nie grałem, ale polegając na Twoim zdaniu: trochę jak z heroesem IV - fajna gra, ale nie pasuje do serii
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

Najbardziej klimatyczne gry

wt lis 15, 2011 9:28 pm

Ja za to zachęcony waszymi opisami sięgnąłem po Planescape i pierwsze wrażenia są zaskakujące.

Pierwszy widok grafiki mało nie przyprawił mnie o zawał po tym jak grało się trochę w najnowsze RPGie to naprawdę widać jak daleko poszedł rozwój grafiki w ciągu 15 lat.

Za to gra jest tak wciągająca, że wciąż jestem w pierwszej lokacji chodze i gadam do każdego zombiaka, każdego szkieleta i większość z nich jest charakterystyczna i wnosi coś do gry, a to jeden rzuci cień na historię postaci a to inny pozwoli odblokować właściwość przedmiotu, jeszcze inny sprawi, że mój kompan Marte zacznie opowiadać jakąś historię. Jest to prawdziwy szok po takim NW gdzie przeciętny mieszkaniec miasta był po to, żeby coś się na ekranie ruszało.

Temat choć oklepany straciłeś pamięć budzisz się co robisz? To jednak wciąga naprawdę i ma się ochotę odnaleźć winnych i swoją przeszłość.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość