Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Najbardziej klimatyczne gry

wt lis 15, 2011 10:31 pm

Feniks pisze:
Pierwszy widok grafiki mało nie przyprawił mnie o zawał po tym jak grało się trochę w najnowsze RPGie to naprawdę widać jak daleko poszedł rozwój grafiki w ciągu 15 lat.
Mnie wciąż przyprawia. Bo pod względem oprawy audiowizualnej Planescape pozostaje w ścisłej czołówce mojego prywatnego rankingu i niełatwo będzie go z tej pozycji zepchnąć. Mało jest gier stanowiących doświadczenie równie oryginalne i przy tym spójne pod względem estetycznym . Tak, tak, spójne - ale weźcie poprawkę na to, że mówi to człowiek, którego zmysły na co dzień pieści stołeczna architektura (czyli absolutny chaos zaklęty w kamieniu).

Nie lubię tego smęcenia o ponadczasowej grafice 2D i boskich rysowanych tłach, ale... Ten pikselowaty staroć podobał mi się tak samo za pierwszym razem (a grałem ładnych parę lat po premierze) jak podoba się obecnie. Grafika 2D nie jest ponadczasowa - niewątpliwie ponadczasowe jest jednak... no, to coś, czego wolę nie określać w zbyt wzniosłych słowach.

A soundtracku P:T właśnie słucham :D . Gdyby mieli na niego więcej czasu...
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Najbardziej klimatyczne gry

wt lis 15, 2011 10:54 pm

Jean, ale to nie smęcenie. Rysowane lokacje w obu BG, IWDach to perełki.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Najbardziej klimatyczne gry

wt lis 15, 2011 11:54 pm

Nie tylko zresztą widoczne w RPG, bo w The Longest Journey też były ręcznie malowane i prezentowały (i cały czas prezentują) bosko.
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

Najbardziej klimatyczne gry

śr lis 16, 2011 2:08 pm

No to moj szok jest w druga strone grafika jest tragedia i fakt ze np postac chodzi bokiem lub do tylu zamiast sie odwrocic nieco odrzuca. Za to reszta wciaga.
 
Awatar użytkownika
Rag
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 242
Rejestracja: wt mar 06, 2007 10:23 am

Re: Najbardziej klimatyczne gry

śr lis 16, 2011 4:00 pm

Co do klimatycznych gier to jest jeszcze Dark Colony - RTS, gameplay, ani oprawa nigdy wybitne nie były, ale specyficzny, dosyć mroczny klimacik wprost wyciekał momentami z ekranu.
 
Gedeon

Najbardziej klimatyczne gry

sob gru 03, 2011 8:16 pm

Ja jakoś chyba preferuję ręcznie rysowane 2d. 3d i tak nie wygląda realistycznie, tylko lalkowato i plasitkowo. Rękodzieło przynajmniej może być artystyczne :D
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Najbardziej klimatyczne gry

ndz gru 04, 2011 11:19 am

Ja bym polecił klimat piracki czyli "SeaDogs", w której wcielamy się w dowódcę okrętu i wypełniamy różnego rodzaju misje na wyspach archipelagu. Możemy służyć Francji, Anglii bądź Hiszpanii albo dążyć do stworzenia własnego pirackiego państwa.
 
Awatar użytkownika
Vermin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1019
Rejestracja: pt gru 04, 2009 11:21 am

Re: Najbardziej klimatyczne gry

pt gru 16, 2011 6:58 pm

@Earl
Pirates Sida Meiera lepsze :P
 
Czartownik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 6:31 pm

Najbardziej klimatyczne gry

sob gru 17, 2011 11:38 pm

Diablo 2 - czyli rzeź potworków i pokonanie trójki złych braci. Mroczny klimat potęguje bardzo dobra muzyka i mroczna grafika.
Gothic 1 - klimat w kolonii, która otoczona jest magiczną barierą jest nie do opisania. Zaczynamy jako słaby nowicjusz kończąc na magu, przystępując do któregoś z obozów, zwiedzając tereny orków. Najbardziej klimatyczny wg. mnie jest obóz bractwa.
Wiedźmin 1 - wyśmienita ekranizacja wiedźmina cechuje się genialnymi dialogami, wiedźmińskim klimatem i idealnie dopasowaną grafiką.
I dodam jeszcze trylogie:
God of War - po prostu epicka gra, mocno czuć klimat mitologii greckiej i wszechobecnej rzezi, idealny system walki i genialna fabuła stawiają tą grę w pierwszej trójce najbardziej klimatycznych i najlepszych gier EVAH :razz:
 
Gedeon

Najbardziej klimatyczne gry

pn gru 19, 2011 9:27 pm

Tak mnie zastanawia - czy tą trójkę naj gier stanowią Diablo 2, Gothic 1, Wiedźmin 1 i God of War?

Acha, czy jesteś pewien, że GoW to epicka gra? Bo ja tak się waham jeszcze między grą liryczną i dramatyczną.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Najbardziej klimatyczne gry

pn gru 19, 2011 9:30 pm

@ Vermin

Pirates Sida Meiera lepsze


Czy PSM to jest pełna nazwa tej gry?
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Re: Najbardziej klimatyczne gry

pn gru 19, 2011 9:34 pm

earl pisze:
@ Vermin

Pirates Sida Meiera lepsze


Czy PSM to jest pełna nazwa tej gry?

Sid Meier's Pirates
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Najbardziej klimatyczne gry

pn gru 19, 2011 9:39 pm

Dzięki za informację.
 
Earnil
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: wt sty 03, 2012 7:31 pm

Najbardziej klimatyczne gry

śr sty 04, 2012 9:43 pm

Panowie nie wiem czy została tu wymieniona więc zapodam - Dungeon Master 1/2 - stare baardzo stare ale epickie jak mało co. Gra typu dungeon RPG - prawie zero fabuły, brak dialogów ale grywalność jest wprost magiczna w swojej klasie bez konkurencji. Pamiętam jak mój staruszek się w to zagrywał jak miałem bodaj ze 4 może 5 lat ;) Nie będę wymieniał plusów może poza jednym: system czarów! Tak zawiły i skomplikowany, że głowa mała a mianowicie zamiast menu zaklęć mamy runy (około 20 znaków) i żeby rzucić odpowiednie zaklęcie trzeba najpier wybrać odpowiedni zestaw runek i dopiero. Zniecęcające prawda ale satysfakcja z rzucenia kuli ognia - bezcenne ;)

Nie będę się rozpisywał - Dungeon Master w google zassać i spróbować.
 
zangief
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: wt gru 27, 2011 11:59 pm

Re: Najbardziej klimatyczne gry

ndz sty 08, 2012 7:46 am

Na pewno seria Ishar i Black Mirror.
 
Gedeon

Najbardziej klimatyczne gry

pt sty 13, 2012 9:15 pm

Panowie nie wiem czy została tu wymieniona więc zapodam - Dungeon Master 1/2 - stare baardzo stare ale epickie jak mało co. Gra typu dungeon RPG - prawie zero fabuły, brak dialogów ale grywalność jest wprost magiczna w swojej klasie bez konkurencji.

Coś co jest ,,epickie" i jednocześnie pozbawione fabuły, to coś jak rozgrzany do czerwoności lód.
Poza tym, ja osobiście preferuję gry liryczne i dramatyczne, więc chyba nie skorzystam.

W sumie to do klimatycznych dodałbym serię ,,Europa Universalis". Dlatego, że daje nam możliwość kształtowania historii (i to w powiązaniu z historycznymi wydarzeniami). Sporą satysfkację może dać stworzenie z Polski imperium kolonialnego (oraz np. utwierdzenie dynastii Sobieskich na tronie, co mi się udało). A największe zdziwko miałem jak grałem Francją. Otóż moje państwo było najnowoczejsze, najbardziej rozwinięte na świecie itd. Zbliżał się rok Rewolucji Francuskiej. Pomyślałem sobie ,,trochę głupio, gospodarkę mam super, a tu mi wyskoczy z d. tekst, że jest kryzys i rewolucja. A tu... Rewolucja Francuska wybucha, ale polega na tym, że lud francuski staje w obronie reform króla przeciwko magnatom, a monarchę dzielnie wspiera jego najlepszy dowódca - minister wojny i (po kilku latach) Arcyksiąże Korsyki - Napoleon Bonaparte :D
Z kolei jak grałem w wersję średniowieczną (Mroczne Wieki" to dynastia Piastów uległa finlandyzacji, na skutek tego, że po wygaśnieciu głownej linii, korona przeszła w ręce linni bocznej, którą kiedyś umieściłem jako wasalnych książat Finlandii.
 
Awatar użytkownika
sskellen
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 254
Rejestracja: czw mar 31, 2005 10:24 am

Najbardziej klimatyczne gry

pt sty 13, 2012 10:38 pm

Najpierw, co popieram z wcześniejszych postów:
Master of Magic, Planescape i BG2 (kochałem ta elfkę), a teraz coś ze starej szafy:

seria UFO szczególnie 2 terror from the deep, pierwsze spotkanie z lobstermanami to po prostu szok i panika, klimat podwodnej walki turowej, gdzie strach jest elementem taktycznym - niezapomniane!

Z nowszych tytułów ostatnio jestem oczarowany prostotą i brutalnością free2play gierki alien swarm, jak ktoś lubi stare UFO i Aliens to szczał w 10:)

Dodam jeszcze WOW'a w pierwszym okresie jego działalności, kiedy krainy były terra incognita, a spotkanie polaka na serwerze to było wielkie wydarzenie.
 
Gedeon

Najbardziej klimatyczne gry

pt sty 13, 2012 11:19 pm

BG2 (kochałem ta elfkę

Którą? Bo jak ktoś słusznie zauważył - wszystkie romanse kobiecie w GB 2 to blondwłosa elfka healerka :D

Master of Magic - z tego co czytałem dobra gra, chętnie bym zagrał... Ale coś mi się zdaje, że bym jej nie ogarnął (jeszcze po angielsku)
 
Awatar użytkownika
sskellen
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 254
Rejestracja: czw mar 31, 2005 10:24 am

Najbardziej klimatyczne gry

sob sty 14, 2012 5:17 pm

Oczywista, ze blond healerka!
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Najbardziej klimatyczne gry

sob sty 14, 2012 6:54 pm

... Ale która? Rzecz właśnie w tym, że wszystkie były elfimi blond healerkami :P.
 
Awatar użytkownika
sskellen
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 254
Rejestracja: czw mar 31, 2005 10:24 am

Najbardziej klimatyczne gry

sob sty 14, 2012 10:11 pm

 
Gedeon

Najbardziej klimatyczne gry

sob sty 14, 2012 10:56 pm

No ten romans to ciekawy wątek. Długi, uciążliwy (chyba najbardziej ze wszystkich romansów), nierzadko zabugowany, ale ciekawy.
 
Awatar użytkownika
the czart
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1705
Rejestracja: pn lis 21, 2005 1:52 pm

Najbardziej klimatyczne gry

sob sty 14, 2012 11:14 pm

Generalnie wszystkie kobiece romanse w BG są bardzo fajne ( choć IMHO viconia ma ciekawszy niż Jaheira :wink: ), męskie, cóż, są nieco mniej ciekawe niestety ( no, chyba że bawimy się w mody :) ).
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Najbardziej klimatyczne gry

sob sty 14, 2012 11:34 pm

W zasadzie bez modów w ogóle nie da się dla żeńskich BG mówić o "romansach" w liczbie mnogiej...
 
Gedeon

Re: Najbardziej klimatyczne gry

ndz sty 15, 2012 12:09 am

Podobno miały być dwa: Anomen i Haerd'dalis, no ale Haer'dalisa wycięto.
 
Awatar użytkownika
the czart
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1705
Rejestracja: pn lis 21, 2005 1:52 pm

Najbardziej klimatyczne gry

ndz sty 15, 2012 12:12 pm

Nie tyle wycięto, co nie dokończono :wink: . Zresztą tak czy inaczej dochodzimy do starej prawdy, że w Baldursie najlepsze są mody :) .
 
Gedeon

Najbardziej klimatyczne gry

ndz sty 15, 2012 9:21 pm

Najlepsze nie najlepsze, ale przyznam, że jest wiele modów dorównujących poziomem temu co zrobili twórcy gry - być może są i takie, co w jakichś sferach przerastają.
 
Awatar użytkownika
the czart
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1705
Rejestracja: pn lis 21, 2005 1:52 pm

Najbardziej klimatyczne gry

pn sty 16, 2012 9:58 pm

Kwestia gustu. Mi np. wiele radości dostarczył prościutki mod "item upgrade pack", baaardzo rozbudowujący ilość przedmiotów do złożenia u cromwella i caspenara. Część ulepszeń to rozbudowywanie "kanonicznych" przedmiotów o nowe właściwości ( furia niebios +5, licator +5, lepsze zbroje rodowe kheldorna i valgara ), część to zupełnie nowe przedmioty, choć niektóre są nieco gięte ( pierścień dający +1 czar wszystkich poziomów, czy co prawda dość niełatwa do złożenia kolczuga, za to dająca KP 0, i nie ograniczająca złodziejstwa/czarowania ). Albo mod podmieniający część przedmiotów na te z "władcy pierścieni" ( ponownie z jednym przegięciem - pierścień pozwalający przyzwać astralnego devę do znalezienia w twierdzy d'arnise :) ). Tylko "jedynego pierścienia" nie ma.
Ostatnio zmieniony pn sty 16, 2012 10:10 pm przez the czart, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Gedeon

Najbardziej klimatyczne gry

wt sty 17, 2012 8:01 pm

No akurat mody itemowe mnie średnio ruszają. W zasadzie jedyny, w który gralem, a który dodawał dużo przedmiotów był The Darkest Day - ale większość z tych nowych przedmiotów nie działała, albo działała źle, albo była niezbalansowana - ale ten mod generalnie ma opinię zabugowanego.
 
Awatar użytkownika
GranatowaDama
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: pn cze 22, 2015 10:12 am

Najbardziej klimatyczne gry

pn cze 22, 2015 10:32 am

Według mnie najbardziej klimatycznymi grami w jakie kiedykolwiek grałam były "Zaginięcie Ethana Cartera" oraz wielokrotnie już tutaj wspominany "Gothic" <3 Właściwie dopiero zaczynam swoją przygodę z nim, ale muszę przyznać, że obóz sekty został zrobiony kapitalnie :D muzyki lecącej w tle mogłabym słuchać na okrągło.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości