Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
kempy
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: pn wrz 19, 2005 10:06 am

Najlepsza wg was gra karciana

śr lip 07, 2010 6:50 pm

Nie chcę być nieuprzejmy, ale w wątku takim jak ten powinny się wypowiadać osoby które grały lub miały sensowny kontakt z conajmniej kilkunastoma grami. Dopiero wtedy można z czystym sumieniem używać zwrotów "X jest najlepsze". Przykro mi się robi jak widzę gdy ktoś buduje swoją hierarchię najlepszych CCG grając wcześniej tylko w tą jedną i słuszną - M:tG. (:
Ostatnio zmieniony śr lip 07, 2010 6:51 pm przez kempy, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Re: Najlepsza wg was gra karciana

czw lip 08, 2010 4:55 pm

A policz sensowne tytuły dostepne na rynku polskim. Wyjdzie ci, że na chwile obecną masz jedynie: Dominion, M:tG, World of Warcraft oraz Warhammer Invasion. Do tego trzeba doliczyć niszowe The Spoils oraz Veto!. Reszta karcianek albo się skończyła (choćby Duel Masters), albo był to settling typu broken (exemplum Doom Trooper, który był na tyle brokenem, że szerzył się niczym nie zahamowany munchkinizm) które ostatecznie padły.

I co wybrać? Albo Dominiona, WoW'a albo M:tG - czyli gry najbardziej rozpowszechnione i rozsławione w Polsce, przez konwenty, turnieje i eventy.

Osobiście najbardziej lubie grać w Dominiona, gdyż widać tu umiejętności taktyczne graczy. Ciężko jest właściwie dobierać i kupować karty, gdyż i tak wszystko zależy od tego jak się układa gra między wszystkimi czterema graczami. M:tG ciągnę rozpędem, ale i tak gram bo jeszcze choć trochę mnie to rajcuje. Dla mnie gra ta skończyła się na Onslaught, bo od tamtego czasu każdy następny blok/core set jest po prostu gorszy.
Ostatnio zmieniony czw lip 08, 2010 4:59 pm przez Specu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
kempy
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: pn wrz 19, 2005 10:06 am

Re: Najlepsza wg was gra karciana

sob lip 10, 2010 3:22 pm

Specu pisze:
A policz sensowne tytuły dostepne na rynku polskim. Wyjdzie ci, że na chwile obecną masz jedynie: Dominion, M:tG, World of Warcraft oraz Warhammer Invasion. Do tego trzeba doliczyć niszowe The Spoils oraz Veto!. Reszta karcianek albo się skończyła (choćby Duel Masters), albo był to settling typu broken (exemplum Doom Trooper, który był na tyle brokenem, że szerzył się niczym nie zahamowany munchkinizm) które ostatecznie padły.

I co wybrać? Albo Dominiona, WoW'a albo M:tG - czyli gry najbardziej rozpowszechnione i rozsławione w Polsce, przez konwenty, turnieje i eventy.

Osobiście najbardziej lubie grać w Dominiona, gdyż widać tu umiejętności taktyczne graczy. Ciężko jest właściwie dobierać i kupować karty, gdyż i tak wszystko zależy od tego jak się układa gra między wszystkimi czterema graczami. M:tG ciągnę rozpędem, ale i tak gram bo jeszcze choć trochę mnie to rajcuje. Dla mnie gra ta skończyła się na Onslaught, bo od tamtego czasu każdy następny blok/core set jest po prostu gorszy.


Fakt że pominąłeś w tej swojej liście dwa nadal żywe dinozaury tj. Legend of the Five Rings CCG (15 lat na rynku) czy Vampire: The Eternal Struggle (Jyhad z 1994) powinien z miejsca kończyć jakąkolwiek dyskusję.

Pewna bardzo fajna polska strona poświęcona karciankom (działająca głównie jako database) wypluwa taką listę znanych jej autorowi gier:

.hack//ENEMY
24 TCG
7th Sea
A Game of Thrones
Age of Empires II
Alien/Predator
Allegiance
Ani-Mayhem
Arcadia
Austin Powers
Avatar
Babylon 5
BaneMaster: The Adventure
Battle Cards
Battlelords
Battlestar Galactica
Battletech
Ben 10
Beyblade
Bionicle
Bleach
Bloodwars
Boy Crazy
Buffy the Vampire Slayer
C23
Call of Cthulhu
Cardcaptors
City of Heroes
Conan
Crown of the Emperor
Crystalicum
Cyberpunk
Dark Age: Feudal Lords
Dark Eden
Dark Millennium
Digi-Battle
Digimon D-Tector
Dinosaur King
Dixie
Doom Trooper
Doomtown
Dr Who
Dragon Ball GT CCG
Dragon Ball Z CCG
Dragon Ball Z TCG
Dragon Booster
Dragon Storm
Dredd
Duel Masters
Dune
Eagles
Echelons of Fire
Echelons of Fury
Epic
Epic Battles
EVE: The Second Genesis
Fantasy Adventures
Fastbreak
Firestorm
Flights of Fantasy
Football Champions
Fullmetal Alchemist
G. I. Joe
Galactic Empires
Gridiron
Guardians
Gundam M.S. War
Gwiezdna Kohorta
Harry Potter
Hecatomb
Hercules
Heresy
High Stakes Drifter
Highlander
Horus Heresy
HumAliens
Huntik
Hyborian Gates
Illuminati NWO
Imajica
Initial D
James Bond 007
Jedi Knights
Kartazma
Killer Instinct
Kingdom Hearts
Knights of the Zodiac
Kult
Legend of the Burning Sands
Legend of the Five Rings
Looney Tunes
Lord of the Rings
Lost Colony Showdown
Magi-Nation Duel
Magic the Gathering
Marvel Recharge
MegaMan
Middle Earth
Mitos y Leyendas
MLB Showdown
Monster Rancher
Monthy Python and the Holy Grail
Mortal Kombat
Mystical Empire
Mythos
Naruto
NASCAR Racing Challenge
NBA Showdown
Nerve
Neopets
NetRunner
NFL Showdown
On The Edge
One-on-One Hockey Challenge
Ophidian 2350
OverPower
PEZ
Pirates
Pirates of the Caribbean
Playoff Hockey
Pokémon
Power Cardz
Quest for the Holy Grail
Rage: Apocalypse
Rage: Tribal War
Red Zone
Redemption
Rifts
Ruins World
Sailor Moon
Scooby Doo
Shadowfist
ShadowRun
Sim City
Simpsons
Spellfire
Spongebob Squarepants
Spycraft
Star of the Guardians
Star Quest
Star Trek CCG
Star Trek CCG Second Edition
Star Trek TCG
Star Wars CCG
Star Wars TCG
StarGate
Super Deck!
Super Nova
Survivor
Tank Commander
Teenage Mutant Ninja Turtles
Tempest of the Gods
Terminator
Terror
The Crow
The Dragon's Wrath
The Last Crusade
The Nightmare Before Christmas
The Spoils
Thorgal
Timestream: The Remnant
Tomb Rider
Top of the Order
Towers in Time
Ultimate Combat
Universal Fighting System
Vampire the Eternal Struggle
Veto!
Veto 2ed.
Vrooom!
VS System
WarCry
Warhammer 40,000
Warlord: SotS
Warlords
Wars
WCW Nitro
Wheel of Time
WildStorms
Wing Commander
Winx Club
Wizard in Training
World of Warcraft
WWF/WWE Raw Deal
Wyvern
X-Files
X-Men
Xena
XXXenophile
Young Jedi
Yu-Gi-Oh! OCG
Yu-Gi-Oh! TCG
Z-G

I nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się bawić grami martwymi, które upadły wyłącznie przez problemy finansowe/licencyjne a same w sobie są conajmniej niezłe (Decipher'owe Star Wars, Doomtown, 7th Sea).

Ja zwróciłem tylko uwagę na fakt, że mało obiektywne jest szerzenie opinii "najlepszą grą jest..." nie mając rozeznania pośród wielu innych tego typu gier.

I z tym Dominionem bym uważał. Jeszcze chwila i pojawią się tutaj głosy że najlepszą karcianką jest poker.
Ostatnio zmieniony sob lip 10, 2010 3:41 pm przez kempy, łącznie zmieniany 8 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 8702
Rejestracja: śr mar 24, 2004 4:41 pm

Re: Najlepsza wg was gra karciana

sob lip 10, 2010 4:35 pm

Dominion ciężko uznać za kolekcjonerkę. To jednak tylko gra symulująca pewne zasady karcianki, ale jednak opierająca się na innych mechanizmach budowania combosów. JA na swój użytek takie gry nazywam "grami kartami" - sporo się tego porobiło, a i polskich tytułów kilka jest [Wiedźmin, Zombiaki].

Pozdro
 
Awatar użytkownika
Umbra
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1158
Rejestracja: wt paź 07, 2003 10:59 am

Re: Najlepsza wg was gra karciana

śr mar 23, 2011 5:36 pm

A ja ostatnio bardzo wciągnąłem się w "niszowe The Spoils" i choć wiem, że nie ma tu raczej użytkowników (poza repkiem i może kimś jeszcze) grających w spoilsy, to muszę napisać, że uważam tą grę za najlepszą grę karcianą w jaką było mi dane zagrać. Chociaż nie jestem znawcą i nie grałem we wszystko, to 14 lat (z przerwami) doświadczenia w Magicu, i wielokrotne granie po drodze w kilka innych tytułów (m.in. Thorgal, VETO czy SW) pozwala mi twierdzić, że ta gra ma szanse się wybić i jest naprawdę miodna. Lepsza moim zdaniem od rzeczonego Magica (który przez kilka rzeczy niestety umarł dla mnie turniejowo, teraz składam decki tylko ze starych edycji, nowe karty są okropnie brzydkie) i naprawdę wciągająca. Z tego co obiło mi się o uszy, ludzie zaangażowani w MtG tworzyli The Spoils, ale tego pewny nie jestem. Naprawdę polecam.
Ostatnio zmieniony śr mar 23, 2011 5:37 pm przez Umbra, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Re: Najlepsza wg was gra karciana

czw mar 24, 2011 2:06 pm

W sumie masz rację, ale w Polsce jest jeszcze jeden czynnik który definiuje popularność gry - większość karciankowców to ludzie grający już w coś - w domyśle MtG. Popatrz jaka była historia WoW'a. Na początku gigantyczny bum, potem krótka stabilizacja, a teraz temat przysycha jako gra niszowa i tak już raczej zostanie. Podobnie było z Veto i innymi grami. Community nie zdążyło się na tyle wykształcić, żeby zaistnieć na poważnie. Każda karcianka nagle na jakejś płaszczyżnie sciera się z "jedynym słusznym" MtG i przegrywa z maszyną komercyjną w postaci DCI, gdzie obie strony mogą naprawdę zrobić niezłą kasę na tym biznesie (czy to sędziując, organizując, grając czy w końcu sprzedając).

IMO świetna jest gra Warhammer Invasion. Po prostu mistrzostwo świata - proste zasady, mało wsadza się pieniążków a jednocześnie super fun. Co z tego jednak, jeśli nie ma graczy.. To samo tyczy się The Spoils. Kogo kolwiek nie zapytać w choćby Warszawie, ten kiwa głową bo wie co to jest, ale nie gra, bo gra w MtG i mu styka...
Ostatnio zmieniony czw mar 24, 2011 2:08 pm przez Specu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Umbra
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1158
Rejestracja: wt paź 07, 2003 10:59 am

Re: Najlepsza wg was gra karciana

czw mar 24, 2011 2:53 pm

Inwazja naprawdę jest tak mało popularna? Z tego co pamiętam, zawsze ktoś w to grał ostatnimi laty jak wpadałem do barda albo na jakieś kony (choć akurat na konwencie dawno już żadnym nie byłem). Mi tam spoilsy dają na tyle wielką rozrywkę, że wystarczy mi, żeby znalazła się chociaż setka napaleńców, z których kilku/nastu zawsze wpadnie na jakiś kon czy turniej. Może kiedyś się rozwinie.
Wiem też niestety, że Magic wstrzymuje wszystko inne. Niestety bo choć do gry mam ogromny sentyment, to jednak jest tyle innych tytułów wartych uwagi.
A pamiętacie jak kiedyś w kraju popularne były Gwiezdne Wojny? Mały byłem ale dobrze pamiętam, artykuły, turnieje i wymiany na ławkach.

Pozdro.
 
Awatar użytkownika
kempy
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: pn wrz 19, 2005 10:06 am

Re: Najlepsza wg was gra karciana

śr kwie 06, 2011 4:13 pm

Specu pisze:
W sumie masz rację, ale w Polsce jest jeszcze jeden czynnik który definiuje popularność gry - większość karciankowców to ludzie grający już w coś - w domyśle MtG. Popatrz jaka była historia WoW'a. Na początku gigantyczny bum, potem krótka stabilizacja, a teraz temat przysycha jako gra niszowa i tak już raczej zostanie. Podobnie było z Veto i innymi grami. Community nie zdążyło się na tyle wykształcić, żeby zaistnieć na poważnie. Każda karcianka nagle na jakejś płaszczyżnie sciera się z "jedynym słusznym" MtG i przegrywa z maszyną komercyjną w postaci DCI, gdzie obie strony mogą naprawdę zrobić niezłą kasę na tym biznesie (czy to sędziując, organizując, grając czy w końcu sprzedając).


Spore tzw "community" ma ciągle Legend of the Five Rings CCG. Osobiście znam ludzi, którzy grają w tą grę od momentu jest powstania 16 lat temu. W listopadzie pojawia się kolejna edycja Emperor Edition. Lokalne turnieje przyciągają co najmniej kilkanaście osób a turnieje klasy Kotei mają w Polsce frekwencję 60+ graczy.

Tak, ta gra jest dobra, ale nie da się na niej zarobić (jako gracz).

---

Spoilsy są wesołe i szybkie. Niewiele grałem, ledwo co na starterach kilka partii, ale śmiechu było sporo. Obecnie nie mam czasu i pieniędzy na coś innego niż L5R, ale gdybym miał się czymś interesować na rynku CCG to byłoby właśnie Spoils.
Ostatnio zmieniony śr kwie 06, 2011 6:40 pm przez kempy, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 8702
Rejestracja: śr mar 24, 2004 4:41 pm

Re: Najlepsza wg was gra karciana

śr kwie 06, 2011 4:31 pm

Inwazja ma w tej chwili całkiem solidną bazę graczy, w rankingu jest ponad 200 osób i dochodzą nowe. Galakcie udało się zmotywować ludzi do robienia turniejów.

Pozdr.
 
Awatar użytkownika
Umbra
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1158
Rejestracja: wt paź 07, 2003 10:59 am

Re: Najlepsza wg was gra karciana

śr kwie 06, 2011 4:53 pm

kempy pisze:
Spoilsy są wesołe i szybkie. Niewiele grałem, ledwo co na starterach kilka partii, ale śmiechu było sporo. Obecnie nie mam czasu i pieniędzy na coś innego niż L5R, ale gdybym miał się czymś interesować na rynku CCG to byłoby właśnie Spoils.

To zapraszamy :) To bardzo tania, szczególnie w porównaniu do magica gra. Na oficjalnym polskim forum są ludzie, którzy pomagają złożyć pierwszy deck, osobiście kupiłem cztery talie po 15 złotych. I nie takie starterowe ; )
Ostatnio zmieniony śr kwie 06, 2011 4:53 pm przez Umbra, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Indoctrine
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 138
Rejestracja: ndz kwie 04, 2010 8:56 pm

Najlepsza wg was gra karciana

ndz kwie 10, 2011 12:15 pm

1. Illuminati NWO

Najlepsza karcianka, wymagająca zarówno strategii w budowaniu talli (na wysokim poziomie, karty są bardzo rozbudowane!), jak i taktyki. Możliwości układania się z graczami, oszustwa, sojusze, ukryte cele... I klimat powszechnego spisku, mniam :)
Niestety nie do zdobycia łatwo.. Ja mam jakieś 75% kart po polsku, do tego Factory Set kupiony za ciężkie pieniądze w USA.

2. Mythos

Klimat, i tylko to ;)

3. MtG

Komercha straszna, ale potencjał gry spory. Tyko nie da się być casualem, i coś sobą reprezentować.
 
Awatar użytkownika
Umbra
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1158
Rejestracja: wt paź 07, 2003 10:59 am

Re: Najlepsza wg was gra karciana

pt kwie 22, 2011 10:57 am

Indoctrine pisze:
1. Illuminati NWO
Najlepsza karcianka, wymagająca zarówno strategii w budowaniu talli (na wysokim poziomie, karty są bardzo rozbudowane!), jak i taktyki. Możliwości układania się z graczami, oszustwa, sojusze, ukryte cele... I klimat powszechnego spisku, mniam :)
Niestety nie do zdobycia łatwo.. Ja mam jakieś 75% kart po polsku, do tego Factory Set kupiony za ciężkie pieniądze w USA.


Coś mi się kojarzy ta nazwa. To jest żyjąca karcianka?
 
Awatar użytkownika
Indoctrine
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 138
Rejestracja: ndz kwie 04, 2010 8:56 pm

Najlepsza wg was gra karciana

pt kwie 22, 2011 11:07 am

Czy jest żywa? Raczej nie za bardzo. Dostępność do kart jest praktycznie zerowa. Można kupić na aukcjach tylko. Na szczęście do grania, nie trzeba nie wiadomo ilu.. To nie MtG ;) Factory Set za 200$ i masz wszystkie karty po 1 sztuce, tak z 10 pudełek boosterków po 55 karty, i masz już wszystko by robić dowolne talie na każdą okazję.

Dobrze jednak mieć jakiś współgraczy w otoczeniu.

To jest przykład, że kolekcjonerska gra karciana, musi mieć ten marketing. Karty naprawdę rzadkie, bardzo mocne, powinny trafiać się nieczęsto, kosztować kupę kasy i dawać realną przewagę. Wtedy cały interes się nakręca. Illuminati miało za bardzo ujednolicony schemat common-uncommon-rar. Często rar był gorszy od karty powszechnej. Co więcej, firma (Copernicus) nie promowała należycie, nie było za bardzo turniejów itp..
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Najlepsza wg was gra karciana

sob kwie 23, 2011 11:53 pm

Karty naprawdę rzadkie, bardzo mocne, powinny trafiać się nieczęsto, kosztować kupę kasy i dawać realną przewagę. Wtedy cały interes się nakręca. Illuminati miało za bardzo ujednolicony schemat common-uncommon-rar. Często rar był gorszy od karty powszechnej.

W MtG sporo rare'ów to tzw. crap i sytuacja, że jest gorszy od commona, zdarza się niezwykle często :)
 
Awatar użytkownika
Ryoga
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 598
Rejestracja: ndz maja 09, 2004 10:56 pm

Re: Najlepsza wg was gra karciana

ndz kwie 24, 2011 10:21 am

Z drugiej strony mamy portfel walkerów i ich naczelnego, Jace, the Cash Drainer.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Re: Najlepsza wg was gra karciana

ndz kwie 24, 2011 5:57 pm

Dlatego w obliczu pieniądzożernego medżika są alternatywy w postaci np. Warhammer Invasion, gdzie mimo częstych dodatków, wiemy co dostajemy i dostajemy wszystko. Jest to na pewno in pluis. Wizardzi mają tę przewagę że machina komercyjna oparta o nienaturalny twór o nazwie DCI już jest tak zakorzeniony że stała się samonakręcającą maszynką do robienia pieniędzy. Niby naturalna kolej rzeczy, ale poniekąd zapomina się o graczach
 
Awatar użytkownika
Indoctrine
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 138
Rejestracja: ndz kwie 04, 2010 8:56 pm

Najlepsza wg was gra karciana

pn kwie 25, 2011 2:32 pm

W MtG sporo rare'ów to tzw. crap i sytuacja, że jest gorszy od commona, zdarza się niezwykle często


Ale jednak najlepsze karty, to rary, nieprawdaż? :) A i ich ilość wydrukowana, jest jakby mniejsza od tych crapów ;)
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Najlepsza wg was gra karciana

pn kwie 25, 2011 8:18 pm

Ale jednak najlepsze karty, to rary, nieprawdaż?

Lightning Bolt - common
Force of Will - uncommon
Skullclamp - uncommon
Aether Vial - uncommon
Wasteland - uncommon

FoW jest bezsprzecznie najlepszą kontrą w historii MtG (no dobra, jest też bodajże Mana Drain, również bardzo bardzo dobry), Bolta dodaje się do każdego decku z czerwonym, zaś Skullclamp to chyba najbardziej przegięty kartonik w MtG ;)
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Re: Najlepsza wg was gra karciana

wt kwie 26, 2011 7:38 am

Swords to Plowshares
Sinkhole - najdroższy common w mtg :)
Sensei's Divining Top

Wymieniać można sporo...
 
Awatar użytkownika
Indoctrine
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 138
Rejestracja: ndz kwie 04, 2010 8:56 pm

Najlepsza wg was gra karciana

wt kwie 26, 2011 9:12 am

Tak czy inaczej, jak chcesz w MtG mieć szansę na turniejowe granie, trzeba inwestować :) Szczególnie, że nowe dodatki, wychodzą bardzo często. Dzięki temu, maszynka się kręci i wszyscy w to grają. Sam grałem kiedyś..
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Re: Najlepsza wg was gra karciana

wt kwie 26, 2011 9:31 am

Z drugiej strony jak chcesz grać turniejowo i nie chcesz ciągłej inwestycji - graj w Legacy. Nowe dodatki wnoszą do Legacy przy dobrych wiatrach 10 kartoników na cały format, więc ewentualne upgrejdy są w miarę tanie. Cenowo wygląda też podobnie. Dobry deck do T2 to wydatek rzędu 2000zł i niedługo masz rotację. W Legacy za 2500zł masz bardzo dobry deck którym grasz cały czas, nie martwiąc się o rotację.
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Najlepsza wg was gra karciana

wt kwie 26, 2011 10:39 am

Dobry deck do T2 to wydatek rzędu 2000zł

Wampiry - 300 zł ale tym trzeba umieć grać ścisłe tier 1
Valakut - 500-600 zł ścisłe tier 1
UW Caw-Go - maks 1600 zł ścisłe tier 1
UB Infect - 400 zł tier 1,5
RDW - 500-600 zł tier 1,5

Ponadto jest masa decków, które w niewielkiej cenie mogą powalczyć na polskiej scenie. Fajnym przykładem jest RG Infect, który zrobił niedawno topa na NQ Warszawa, a który da się złożyć do 150 zł. Podstawą jest skill i trafienie w meta ;)
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Re: Najlepsza wg was gra karciana

wt kwie 26, 2011 2:02 pm

Skill jest mało istotny z jednego, ale najważniejszego względu - nigdy nie był, nie jest i nie będzie warunkiem koniecznym do końcowej wygranej. Jest jedną ze składowych, ale nie definiuje gry w sposób tak znaczący żeby jednoznacznie to stwierdzić.

Osobiście uważam że skill nie pomaga nam wygrać lecz przeszkadza w odniesieniu zwycięstwa przeciwnikowi, bo na niektóre elementy gry nie mamy wpływu (tj. ręka przeciwnika, deck przeciw któremu gramy itp).

Skill nabywamy empirycznie, a im więcej się go posiada tym mniejsze ma znaczenie, ponieważ dominować zaczynają inne elementy gry w sposób bardziej znaczący niż sama umiejętność gry.

Thoctar pisze:
i trafienie w meta ;)


A widzisz... tu zahaczamy o istotę tematu. O wiele łatwiej (przy porównywalnym skillu na przestrzeni serii turniejów) wejść do top4 deckiem np. Caw-Go niż Valakutem. Dlaczego? Już tłumaczę - czysta matematyka - weź wypadkową wszystkich topów z ostatnich 2 miechów zrobionych przez te dwie talie. Wyjdzie Ci że deck droższy sumarycznie zrobił lepsze miejsce niż deck tańszy. Tyczy się to wszystkich archetypów, co potwierdza medżikową regułę - cena nie bierze się znikąd. Jest tylko jedna zmienna - meta. Meta ma to do siebie że lubi hejtować archetypy. Im lepiej deck radzi sobie w zhejtowanym meta, tym droższy się staje - stąd cena topowych karcioszek które ciężko zhejtować.
Ostatnio zmieniony wt kwie 26, 2011 2:07 pm przez Specu, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Najlepsza wg was gra karciana

wt kwie 26, 2011 6:26 pm

Skill jest mało istotny z jednego, ale najważniejszego względu - nigdy nie był, nie jest i nie będzie warunkiem koniecznym do końcowej wygranej.

Obv, można zawsze zawinąć szpilki w naleśnik i dać przeciwnikowi do zjedzenia, wtedy wygrywamy bez skilla.


Już tłumaczę - czysta matematyka - weź wypadkową wszystkich topów z ostatnich 2 miechów zrobionych przez te dwie talie. Wyjdzie Ci że deck droższy sumarycznie zrobił lepsze miejsce niż deck tańszy. Tyczy się to wszystkich archetypów, co potwierdza medżikową regułę - cena nie bierze się znikąd. Jest tylko jedna zmienna - meta. Meta ma to do siebie że lubi hejtować archetypy. Im lepiej deck radzi sobie w zhejtowanym meta, tym droższy się staje - stąd cena topowych karcioszek które ciężko zhejtować.

Przykłady wzięte z kosmosu. Tak samo mogę podać przykład z poprzedniego sezonu T2, gdzie Jund za 700 zł stanowił 32% topów, a Bant za 2800-3000 zł stanowił zaledwie 6%. Dane wg. wizards.com na 16 października 2009. Wylądował, cała misterna (i "czysta") matematyka poszła...
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Najlepsza wg was gra karciana

wt kwie 26, 2011 8:00 pm

Thoctar pisze:
Przykłady wzięte z kosmosu. Tak samo mogę podać przykład z poprzedniego sezonu T2, gdzie Jund za 700 zł stanowił 32% topów, a Bant za 2800-3000 zł stanowił zaledwie 6%. Dane wg. wizards.com na 16 października 2009. Wylądował, cała misterna (i "czysta") matematyka poszła...


Wykonałeś zadanie połowicznie, ponieważ zgromadziłeś tylko dane nie analizując ich. Teraz co należy zrobić? Wykonać zestawienie. Wylicz proszę jakie średnie miejsce zajmuje kierowca Junda na turnieju, a jakie Banta, wykonaj statystykę porównawczą rankingów (a jakże... mając ranking 1500 z dużym prawdopodobieństwem dopiero zaczynasz przygodę z mtg), porównaj w końcu gry z innymi archetypami. Nastręcza to pewnego problemu, gdyż podpierając się danymi od Wizardów, czyli poniekąd ze wszystkich wysłanych danych z DCI Reportera, trzeba by dotrzeć do wszystkich tych turniejów i powyciągać dane. Nie jest to niemożliwe, ale dopiero analizując te dane jesteś w stanie wyciągnąć wnioski. Brać pod uwagę należy bardzo dużo czynników gdyż analiza danych to dość wrażliwa działka matematyki, jednak metoda ta sprawdza się doskonale przy 100x bardziej zaawansowanej grze - szachy, gdzie do przeanalizowania masz kilkadziesiąt razy więcej danych, a mimo to margines błędu wynosi zaledwie +/-3%

EDIT:

Matematyka zawsze powie prawdę, pod warunkiem, że uwzględnisz wszystkie możliwe dane. Zawodowi szachiści kolekcjonują dane nt. przeciwników - co grają, jak grają, w jakich wariantach i kombinacjach. Nie jest to łatwe, ale licząc na skilla, wyszkolenie i technikę daleko by nie zajechali. Łatwe to nie jest (zazwyczaj mają od tego najętych ludzi) ale przynosi realne i wymierne rezultaty, mimo że danych jest do przeanalizowania zdecydowanie więcej, oraz margines błędu jest zupełnie inny.
Ostatnio zmieniony wt kwie 26, 2011 8:09 pm przez Specu, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Re: Najlepsza wg was gra karciana

śr sie 10, 2011 9:18 pm

Wypowiadałem się już w temacie, ale powróciłem do dyskusji i przecieram oczy ze zdziwienia.

Po kolei:

kempy pisze:
Nie chcę być nieuprzejmy, ale w wątku takim jak ten powinny się wypowiadać osoby które grały lub miały sensowny kontakt z conajmniej kilkunastoma grami. Dopiero wtedy można z czystym sumieniem używać zwrotów "X jest najlepsze"


Przecież tu chodzi o to jakie WASZYM ZDANIEM są najlepsze gry karciane. To tak jakbyś zapytał jakim waszym zdaniem jest najlepszy samochód, a później tłumaczył, że wypowiadać się mogą wyłącznie ci, którzy prowadzili w życiu conajmniej kilkanaście samochodów.

kempy pisze:
I nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się bawić grami martwymi,


Nic poza DOSTĘPNOŚCIĄ i... BRAKIEM KOMPANÓW DO GRY.


kempy pisze:
Fakt że pominąłeś w tej swojej liście dwa nadal żywe dinozaury tj. Legend of the Five Rings CCG (15 lat na rynku) czy Vampire: The Eternal Struggle (Jyhad z 1994) powinien z miejsca kończyć jakąkolwiek dyskusję.


Błagam. Obydwie gry są martwe z jakiś powodów. Legenda miała boom swego czasu w Wawie i skończyło się na tym, że wszyscy doszli do wniosku, że jest źle zbalansowana. Później powychodziły jakieś dodatki, ale nikogo już to (poza GARSTKĄ zapaleńców) nie interesowało. VTES ma jeszcze kilku fanatyków, spotkałem ich kilkakrotnie w Paradoxie, ale można ich policzyć na palcach jednej ręki. I tak a propos - to że ktoś nie zna/ nie widział tego, czym ty się podniecasz, nie znaczy od razu, że mogę "kończyć jakąkolwiek dyskusję". Ja też mogę autorytarnie stwierdzić, że jak ktoś nie widział Yojimbo Kurosawy, to nic nie wie o kinie... Tylko czy to byłaby prawda?

Umbra pisze:
który przez kilka rzeczy niestety umarł dla mnie turniejowo


Mhm. Jedyna karcianka w kraju, która ma regularne sankcjonowane turnieje...

Specu pisze:
Każda karcianka nagle na jakejś płaszczyżnie sciera się z "jedynym słusznym" MtG i przegrywa z maszyną komercyjną w postaci DCI,


LOL. Nie ma to jak skrytykować sprawnie działającą firmę za to, że jest sprawna.

Umbra pisze:
Inwazja naprawdę jest tak mało popularna?


Chciałem kupić prawie wszystko co wyszło. Zainwestować grube pieniądze. Porozmawiałem z kilkoma osobami "kto byłby chętny do gry?". Wśród moich znajomych była tylko jedna osoba, która wykazała jakieś zainteresowanie. Reszta - zero odzewu. W żadnym sklepie/lokalu w Warszawie nie widziałem, żeby ktokolwiek łupał w Inwazję. Może chodzę w niewłaściwe miejsca. Ja narzekam, że graczy mtg jest za mało w kraju. W samej Wawie jest może 40 graczy którzy grają turniejowo. Casuali drugie tyle. Czy to dużo jak na stolicę?

Reasumując - Po co wydawać pieniądze na martwe karcianki? Wcześniej kupiłem kilka i nie miałem kompletnie z kim grać. Bardzo podobała mi się mechanika i prostota Duel Masters. Karty leżą w szafie i się kurzą razem z innymi. W porę sprzedałem LOTR, Rage, Doom Trooper'a. Trochę żałuję, że pozbyłem się Kultu. Nawet bardzo żałuję. Ale co począć jak:

1. Nie ma z kim grać.
2. Nie ma skąd kupować singli.

Magic nie jest idealny, ale jest dobry, popularny i dobrze zorganizowany od strony comunity. To coś znaczy. A piętnowanie, że "komercyjny", "drogi" i "klimacik nie odpowiada", jest niepoważne.

Osobiście chciałbym by pojawiło się coś lepszego niż MTG. Ale do tego potrzebna jest sprawna organizacja, dostępność i comunity. I przyszłe firmy produkujące CCG powinny to wziąć pod uwagę.
 
Awatar użytkownika
avatar86
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: sob paź 02, 2010 7:08 pm

Najlepsza wg was gra karciana

czw sie 11, 2011 12:10 am

Gizmoo pisze:
Osobiście chciałbym by pojawiło się coś lepszego niż MTG.

Tylko nie to....nie chce mi się wdrażać w nową karciankę :razz:
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Najlepsza wg was gra karciana

czw sie 11, 2011 2:26 pm

Gizmoo pisze:
Magic nie jest idealny, ale jest dobry, popularny i dobrze zorganizowany od strony comunity. To coś znaczy. A piętnowanie, że "komercyjny", "drogi" i "klimacik nie odpowiada", jest niepoważne.


Widzisz... M:tG było pierwsze. Prekursor. Wizardzi podjeli ryzyko i jak widać się opłaciło. Ale tutaj pojawia się jeden element. Powstała organizacja przez które pompowane są gigantyczne pieniądze w rozwój karcianki. Czy jakakolwiek inna gra karciana posiada taki support? Nie. Tylko i wyłacznie Hasbro w połączeniu z DCI pakuje miliony dolarów rocznie na rozwój. Inne karcianki, które nie mają takiego wsparcia finansowego oraz zainwestowanych milionów zielonych w rozwój community, prędzej czy później gryzie piach zapomnienia.

Gizmoo pisze:
LOL. Nie ma to jak skrytykować sprawnie działającą firmę za to, że jest sprawna.


To nie jest krytyka. Komercjalizacja sprzyja rozwojowi. Pokazać chciałem jednak że komercja obecna w MTG obecna jest tylko tu. Zadna inna firma czy produkt nie są tak rozbuchane medialnie. Żadna firma nie wpompowała tylu zielonych w propagowanie swojego produktu. między innymi dlatego powiedziałem wcześniej, że każda karcianka będzie zmagać się z popularnością MTG, ale nie będzie zdolna finansowo do podjęcia rękawicy i konkurencji na płaszczyźnie promocji, reklamy i rozwijania community. W takich przypadkach tylko karcianki pokroju Dominiona mają szansę wybić się i zarabiać kasę.

PS. Komercja jest niejako 12 muzą (bo dziesiątą i jedenastą są film i telewizja) :D
Ostatnio zmieniony czw sie 11, 2011 2:31 pm przez Specu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Gendo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: czw lut 16, 2006 4:47 pm

Re: Najlepsza wg was gra karciana

czw sie 11, 2011 8:36 pm

Gizmoo, błagam cię, to , że czegoś nie ma w Wawie , to nie znaczy, że nie istnieje. L5r nie jest martwą grą w Polsce. W takiej Bydgoszczy masz ponad 20-osobową grupę graczy. A na Bydgoszczy się światek Legendy nie kończy. Faktem jest , że w Warszawie nie ma graczy , ale nie znaczy to , że ich nie ma w całej Polsce.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Najlepsza wg was gra karciana

czw sie 11, 2011 10:10 pm

Gendo pisze:
to , że czegoś nie ma w Wawie , to nie znaczy, że nie istnieje. L5r nie jest martwą grą w Polsce.


W Wawie też by się parę osób znalazło, jednak życie gry jest zawsze oceniane przez aktywność community. Czy w L5K są organizowane eventy? Wszak każda bardziej znana karcianka z WoWem na czele ma swoje eventy organizowane nierzadko o całkiem niezłą pulą nagród.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości