Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob cze 20, 2009 10:00 am

Jeśli chodzi o hitorię do roku 1385 to najlepsze jest Grand History of the Realms. Późniejsze wydarzenia bierze się głównie z podstawki do 4 edycji, czyli Forgotten Realms Campaign Guide i Forgotten Realms Player’s Guide. Przydatna może się także okazać seria artykułów na stronie Wizardów pod wspólnym tytułem Countdown to the Realms. Ostatnie źródło informacji to natomiast powieści, w których często umieszcza się co ważniejsze wydarzenia z historii Krain.
 
Awatar użytkownika
LordiSion
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 57
Rejestracja: sob lip 07, 2007 7:25 pm

sob cze 20, 2009 10:49 am

A właśnie co do powieści, która opisuje wyrżnięcie drowiego panteonu? Śmierć Vhaerauna oraz Wojnę Eli i Lolth?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob cze 20, 2009 10:53 am

Trylogia Lady Penitent Lisy Smedman składająca się z Sacrifice of the Widow, Storm of the Dead i Ascendancy of the Last
 
Awatar użytkownika
LordiSion
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 57
Rejestracja: sob lip 07, 2007 7:25 pm

sob cze 20, 2009 3:06 pm

Wielkie dzięki za pomoc, teraz musze nadrobić troche zaległości:D
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

sob cze 20, 2009 3:54 pm

A wiadomo coś o dziejach Arilyn Moonblade?
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

sob cze 20, 2009 4:44 pm

Podobno na zachodzie miano wydać kolejny tom serii, pt. "Reclamation". Na stronie Elaine nawet pojawił się fragment. Niestety, nic więcej nie wiem, i znane nam losy Arilyn kończą się na Evermeet: Wyspie Elfów, czyli jej małżeństwie z lordem Danilo Thannem.
Notabene niektórzy interpretowali tenże fragment "Reclamation" jako stwierdzenie faktu narodzin pół-elfiego dziecka Arilyn i Danila...
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob cze 20, 2009 7:03 pm

Reclamation miało wyjść, ale ostatecznie zostało wstrzymane. Powodu nie podano, ale osobiście wydaje mi się, że miało to związek z pracami nad 4 edycją. "Pieśni Miecze" mimo wszystko niezbyt pasują klimatem do nowej odsłony FR. Faktem jest także, że obecna edycja pomija tą postać, zresztą jak wiele innych.

Natomiast nie jest prawdą, że znane losy Arilyn kończą się na "Evermeet" (gdzie mówi się o małżeństwie i chyba także dziecku). Najpóźniejszy chronologicznie jest epilog opowiadania "Im więcej się zmienia" z "Krain Niesławy" (datowane mniej więcej na rok 1390 RD), z którego dowiadujemy się, że Arilyn została nauczycielką córki Elaitha Azariah.
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

śr lip 01, 2009 10:50 am

A co z Jarlaxlem i Artemisem? I sorki za takie lakoniczne pytania :)
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

śr lip 01, 2009 11:13 am

Jest trylogia "Najemnicy", a potem któraś książka z serii zwanej "Transitions" - nie wydana po polsku, nie pamiętam tytułu. Krótko mówiąc, obaj żyją (chyba), tyle że się rozstali.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

śr lip 01, 2009 11:46 am

Uzupełniając wypowiedź Zireael mogę powiedzieć, że Jarlaxle wrócił do Podmroku i znów dowodzi Bregan D`aerthe, choć bardzo często opuszcza kwaterę tego oddziału udając się na długie wyprawy. Sama grupa też zresztą zmieniła nieco swój charakter działając teraz nie tylko w Podmroku, ale też na powierzhcni od Luruar (dawne Srebrne Marchie) do Tethyru i Impilturu.

Natomiast o Artemisie z tego co wiem nowy podręcznik nie wspomina. Zapewne wciąż żyje (bo to ikona tak jak i Drizzt), ale coś się z nim dzieje to za bardzo nie wiadomo.
 
Fenrir
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 94
Rejestracja: śr sie 24, 2005 2:00 pm

śr lip 01, 2009 1:00 pm

A Artemis przypadkiem nie jest zwykłym człowiekiem? Powinien umrzeć ze starości choćby.
Tak, wiem to FR jest, tu wszystko się da :razz:
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

śr lip 01, 2009 1:14 pm

Owszem, Artemis jest człowiekiem, ale w trakcie swoich przygód wchłonął odrobinę esencji pomroka. Kto wie, jakie to ma efekty wg. Salvatore'a?
 
Widmo
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: czw gru 04, 2003 5:36 pm

śr lip 01, 2009 8:17 pm

To ile artemis już ma lat?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

śr lip 01, 2009 8:27 pm

Zakładając, że dożył do startu 4 edycji Zapomnianych Krain (czyli roku 1479 RD) można powiedzieć, że ma gdzieś między 140 a 150 lat. Z tego co wiem nigdzie nie podano dokładnej daty jego urodzenia.
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

śr lip 01, 2009 9:13 pm

A wiadomo co nieco o losie córki Elaitha?

I jeszcze jedno mnie nurtuje: czy Gond nadal żyje i co z Lantanem?
 
Awatar użytkownika
shakh
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pn mar 01, 2004 2:38 am

śr lip 01, 2009 9:22 pm

Thoctar pisze:
A wiadomo co nieco o losie córki Elaitha?


Trafiła pod opieke Arilyn Księżycowej Klingi
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

śr lip 01, 2009 9:26 pm

Thoctar pisze:
A wiadomo co nieco o losie córki Elaitha?

Musiałbym poszperać, bo nie jestem pewien czy gdzieś w 4 edycji się o niej wspomina, ale tak na szybko to wydaje mi się, że nie. Osobiście przyjąłbym wyjaśnienie, że skoro przeżyła Spellplague (a opowiadanie "Im więcej się zmienia" to potwierdza) to pewnie wciąż żyje i zapewne nosi obecnie miecz ojca.

Thoctar pisze:
I jeszcze jedno mnie nurtuje: czy Gond nadal żyje i co z Lantanem?

Lantan zatonął na skutek fal wywołanych przez pojawienie się Abeiru na miejscu Maztici i obecnie jest wielkim podwodnym złomowiskiem chronionym przez morskie potwory. Na powierzchni został tylko niewielki skrawek lądu, na którym chyba nikt już nie mieszka.
Gond natomiast nadal żyje i wciąż jest bogiem rzemiosła.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

sob lip 04, 2009 8:55 pm

hej, witam po przewie :)

Radnonie, skąd to opowiadanie
"Im więcej się zmienia"
?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob lip 04, 2009 10:16 pm

Witaj z powrotem Kymil, brakowało nam tu Ciebie.

Opowiadanie jest z "Krain Niesławy", potem przedrukowano je jeszcze w The Best of the Realms III.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

sob lip 04, 2009 10:33 pm

Dzięki.

Mam nadzieję, że uda mi się wrócić na dłużej... i chyba w tym temacie spróbuję pokrótce referować co tam o Forgottenach piszą w dragonach.
 
irae
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: pt lip 10, 2009 12:23 pm

ndz lip 12, 2009 2:17 pm

i chyba w tym temacie spróbuję pokrótce referować co tam o Forgottenach piszą w dragonach.


jakbyś mógł sie dowiedzieć co z Drizztem to bym był wdzięczny :P (tak tak wiem, nikt go nie lubi, ale ja się na nim wychowałem, w sensie forgottenowym :P)
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

ndz lip 12, 2009 2:39 pm

irae pisze:
jakbyś mógł sie dowiedzieć co z Drizztem to bym był wdzięczny :razz: (tak tak wiem, nikt go nie lubi, ale ja się na nim wychowałem, w sensie forgottenowym :razz: )

Drizzt żyje i ma się całkiem dobrze. Tak jak poprzednio najłatwiej spotkać go na Północy, a mieszka pewnie wciąż w Mithrilowej Hali. Generalnie niewiele się zmieniło. Natomiast co działo się z nim podczas Spellplague ma być opisane dopiero w The Ghost King.

P.S. Nie przesadzałbym też z tym, że nikt go nie lubi, dla mnie to wciąż jest fajny bohater, do którego czuję pewną sympatię :) .
 
irae
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: pt lip 10, 2009 12:23 pm

ndz lip 12, 2009 3:52 pm

Natomiast co działo się z nim podczas Spellplague ma być opisane dopiero w The Ghost King.


Ale jak patrzyłem na jakiejś stronie (nie pamiętam jakiej), gdzie były podane lata akcji to przy ghost king chyba był 1379. Mogę się mylić oczywiście :)

Wiem, że w 1 części jak walczył z Obouldem (the Orc's King?), był wybieg na lata do przodu, że królestwo Oboulda rozrośnie się i takie tam (był to opis świata po Spellplague?)

Swoją drogą kraj rządzony przez orki i takie tam...bleeh, Tolkienem jedzie :P
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

ndz lip 12, 2009 5:55 pm

irae pisze:
Ale jak patrzyłem na jakiejś stronie (nie pamiętam jakiej), gdzie były podane lata akcji to przy ghost king chyba był 1379.

Bardzo możliwe. Osobiście opieram się na tym co Salvatore mówił w wywiadzie z okazji premiery The Pirate King (link na głównej stronie), w którym padło zdanie, że The Ghost King ma przeprowadzić Drizzta przez Spellplague.

irae pisze:
Wiem, że w 1 części jak walczył z Obouldem (the Orc's King?), był wybieg na lata do przodu, że królestwo Oboulda rozrośnie się i takie tam (był to opis świata po Spellplague?)

Tak. W 4 edycji na Dzikim Pograniczu istnieje dość potężne i rządzone przez dynastię potomków Oboulda Królestwo Wielu Strzał.

irae pisze:
Swoją drogą kraj rządzony przez orki i takie tam...bleeh, Tolkienem jedzie :razz:

Bardziej Warcraftem - Królestwo Wielu Strzał to nic innego jak taki WoWowy Durotar tylko pod zmienioną nazwą :) . Z tolkienowskim Mordorem ma akurat stosunkowo niewiele wspólnego.
 
irae
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: pt lip 10, 2009 12:23 pm

ndz lip 12, 2009 7:17 pm

Tak. W 4 edycji na Dzikim Pograniczu istnieje dość potężne i rządzone przez dynastię potomków Oboulda Królestwo Wielu Strzał.


Swoją drogę to trochę nieprawdopodobne dla mnie, żeby takie królestwo miało rację bytu. Chaotyczny oraz zły charakter goblinów, orków i tym podobnego plugastwa wyklucza możliwość utrzymania na dłuższą metę takiego tworu. Obould był pobłogosławiony przez Gruumsha (dał mu siłę, intelekt itp.), dlatego mógł próbować stworzyć takie coś. Następcy raczej takich przymiotów nie posiadali. Skoro w 1479 r. rządzi Obould XIV, to przez 100 lat nastąpiła wymiana bodajże 10 władców (Obould z sagi o Drizzcie, był bodajże czwartym), z tego wynika, że raczej nie posiadają oni przymiotów swojego poprzednika skoro tak krótko rządzą.

Bardzo możliwe. Osobiście opieram się na tym co Salvatore mówił w wywiadzie z okazji premiery The Pirate King (link na głównej stronie), w którym padło zdanie, że The Ghost King ma przeprowadzić Drizzta przez Spellplague.


Samo to wydarzenie nie miało raczej wpływu na Drizzta. On nie korzystał z magii (poza Guenhwyvar, która pewnie po zerwaniu "łączności" mogła przestać odpowiadać na wezwanie). Nie wiem jaki wpływ miały te płaszcze cienia (czy jak to się tam zwało) mające spowodować zmiany klimatyczne na korzyść Pomroków, na samą Dolinę Lodowego Wichru...No nic czekam z niecierpliwością na 2 część :)

P.S Premiera tejże ksiązki już była? I na kiedy planowana jest premiera the ghost king?
 
Widmo
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: czw gru 04, 2003 5:36 pm

ndz lip 12, 2009 8:34 pm

A może mógłby ktoś wyjaśnić zwięźle(ale w miarę obszernie i zrozumiale w jednym poście) co to dokładnie jest Spellplague?
 
Awatar użytkownika
shakh
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pn mar 01, 2004 2:38 am

pn lip 13, 2009 1:02 am

Spellplague czyli plaga czarów. smierć Mystry, zniszczenie splotu i jego cienistego odpowiednika, szaleństwo magów, i przetasowanie w panteonie...
 
Ooral92
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 340
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 2:58 pm

pn lip 13, 2009 3:02 am

A może mógłby ktoś wyjaśnić zwięźle(ale w miarę obszernie i zrozumiale w jednym poście) co to dokładnie jest Spellplague?

Spellplague czyli plaga czarów. smierć Mystry, zniszczenie splotu i jego cienistego odpowiednika, szaleństwo magów, i przetasowanie w panteonie...


Taaa... Jak zwykle pomocni :P

Nie zaglądałem tutaj odkąd wyszła 4 edycja. Trochę żeście się naprodukowali :P
Może ktoś pokrótce opisać jak zmieniła się (i na czym teraz polega) magia w Zapomnianych Krainach lub odesłać do strony internetowej/strony w tym temacie gdzie jest coś na ten temat?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

pn lip 13, 2009 11:15 am

irae pisze:
Swoją drogę to trochę nieprawdopodobne dla mnie, żeby takie królestwo miało rację bytu.(...)

Królestwo istnieje pewnie dlatego, że orki są "fajne" i swoje państwo muszą mieć. No i pasuje to do nowych WoWowatych Krain :). Szkoda tylko, że twórcy nie umieścili tego kraju gdzieś na wschodzie (np. w Tharze) gdzie i zielonoskórzy są dużo bardziej inteligentni. Generalnie uzasadnienie fabularne Królestwa Wielu Strzał jest bardzo mizerne i trudno znaleźć sensowny powód dlaczego przetrwało tak długo (i to rządzone przez jedną dynastię) oraz zdołało pokonać znacznie wyżej rozwinięte Srebrne Marchie. Zresztą zrobienie z Oboulda (tego drizztowego) bóstwa też się średnio kupy trzyma.

irae pisze:
Samo to wydarzenie nie miało raczej wpływu na Drizzta.

Na samego Drizzta to pewnie specjalnie nie wpłynęło, ale jednak zmiany wywołane śmiercią Mystry to coś więcej niż zawirowania magii. W związku z tym chętnie zobaczę co Drizzt w tym chaosie porabiał.

irae pisze:
Nie wiem jaki wpływ miały te płaszcze cienia (czy jak to się tam zwało) mające spowodować zmiany klimatyczne na korzyść Pomroków, na samą Dolinę Lodowego Wichru

O ile dobrze pamiętam to te Cieniste Kobierce (bo tak to się nazywało) zostały dość szybko zniszczone przez fearimmów, a atak Wybrańców Mystry na Pomrok pozbawił Pomroki możliwości tworzenia nowych. Zmiany klimatyczne dotknęły, więc tylko Anauroch, a reszta Krain pozostała bez zmian.
To jest jednak wersja z czasów 3 edycji, być może w 4 coś tutaj dodano lub zmieniono.

Widmo pisze:
A może mógłby ktoś wyjaśnić zwięźle(ale w miarę obszernie i zrozumiale w jednym poście) co to dokładnie jest Spellplague?

Polecam artykuł TORa pod tytułem Najnowsza historia Krain. Nie jest zbyt może obszerny, ale kwestie Spellplague wyjaśnia dość dobrze (i chyba dokładniej niż podstawka do 4 edycji).
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

czw lip 16, 2009 12:33 pm

Wydaje mi się że Spellplague wynika stąd że Mystra jako bogini magii w FR w czasach antycznych stworzyła Splot oddzielając większość użytkowników od "surowej mocy magicznej" przeto ułatwiając korzystanie z niej na Torilu coś takiego jak boczne kółeczka w rowerze :razz: czary epickie omijały te ograniczenia i korzystały właśnie z potencjału "surowego Dowemeru" stąd ich potęga. W momencie gdy Splot(będący częścią Mystry) został zatruty\spaczony energią Odległej Dziedziny przez Ciricka nastąpiła korozja Splotu a po śmierci Mystry "Surowa magia" okazała się zbyt trudna do kontrolowania dla większości magów szczególnie tych starszych i potężniejszych od zawsze przyzwyczajonych do Splotu (Stąd śmierć Halistera i szaleństwo Elministra) to tak jakby dać za mocne korki cała sieć energetyczna może wysiąść :razz: to mniej więcej stało się z magią w FR zbyt dużo mocy w zbyt krótkim czasie dla zbyt nieprzygotowanych podmiotów i nastąpiło przegrzanie obwodów znane jako Spellplague :D

Oczywiście powyższe rozważania to tylko moje domysły oparte na drugoedycjnym podręczniku (tym o Netirllu który jest dostępny na stronie Wizardów w PDF zapomniałem nazwy:P) i oficjalnych informacjach z historii 4ED więc nie wiem ile z moich rozważań można uznać za kanoniczne :wink:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości