Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn sty 22, 2007 9:52 pm

Temat już od dłuszego czasu wisi, a dyskusja przeniosła się do komentarzy dot. listy epików. Wskrzeszać jej nie ma sensu, chciałem natomiast zadać pytanie dotyczące dwóch dość znanych wojów FR- Mirta i Durnana. Wynieśli z Podgóry ogromne bogactwa a 1302 RD. Wynikało by z tego, że mają po dziewięćdziesiąt lat, gdy tymczasem ich opis w City of Splendors i opowiadaniu Spokojny dzień w Skullporcie (ze zbioru Krainy Podmroku) raczej nie wskazuje na bezzębnych staruszków. Jak to wytłumaczyć? Znalazłem 3 sposoby:
1. Moje rachunki są błędne, Durnan i Mirt byli w Podgórze w wieku 14-16 lat (co i tak czyni z nich starców);
2. Po prostu trzymają się bardzo dobrze (zgodnie z oficjalną rozpisą Mirt ma 18 S i Zr- bez przedmiotów- a za jego wiek kara do ww. atrybutów powinna wynosić -6, więc wytłumaczenie nieco naciągane)
3. Khelben bądź inny potężny mag wsparł ich Życzeniem.
Czy któryś z nich jest prawdziwy? I czy WotC bądź autorzy książek o FR w ogóle wyjaśnili kiedykolwiek tą zagadkę?

Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony

wt sty 23, 2007 12:21 am

Jestem prawie na 100% pewny, że w którymś podręczniku do AD&D było napisane, że obaj używali potions of longevity dzięki czemu żyją ile żyją (a żyją około 120 lat :)).

Awatar użytkownika
Pulpa
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt lut 02, 2007 5:34 pm

Jestem tu nowy, więc odpowiadam na pytanie zawarte w temacie:
- Drizzt Do'Urden
-Artemis Entreri
Lepszych od nich nie znajdziecie. Zwłaszcza, że Entreri jest półpomrokiem i będzie długowieczny :)

Awatar użytkownika
JanF
Stały bywalec
Stały bywalec

pt lut 02, 2007 6:01 pm

Pulpa pisze:
Zwłaszcza, że Entreri jest półpomrokiem i będzie długowieczny :)

Półpodmrokiem? Z Przewodnika Geograficznego po Fearunie wynika, że to człowiek. Skąd masz te informacje?

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt lut 02, 2007 6:08 pm

Pulpa pisze:
- Drizzt Do'Urden
-Artemis Entreri

Dawka śmiechu na dziś zażyta. Oni nie mieszczą się nawet w pierwszej 10. ( gdybyś raczył przeczytać ten topic, nie napisałbyś tych bzdur )

Pulpa pisze:
Zwłaszcza, że Entreri jest półpomrokiem i będzie długowieczny

JanF pisze:
Półpodmrokiem? Z Przewodnika Geograficznego po Fearunie wynika, że to człowiek. Skąd masz te informacje?

Nie ma czegoś takiego jak półpomrok. I Entreri jest pomrokiem. W którymś z opowiadań to było.

Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony

pt lut 02, 2007 6:17 pm

JanF pisze:

No cóż, trudno by mu było zostać połowa Podmroku ;) A tak na serio to w Promise of the Witch King, Entreri nie tyle co staje shadem, ale tak jakby zaczyna przejmować shade'owe właściwości (np. wydłużenie lifespanu czy też zmiana koloru skóry na szary) a to wszystko dzięki sztylecikowi Entreriego, którym wcześniej zabił jakiegoś shade'a :)

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt lut 02, 2007 6:27 pm

amnezjusz pisze:
No cóż, trudno by mu było zostać połowa Podmroku A tak na serio to w Promise of the Witch King, Entreri nie tyle co staje shadem, ale tak jakby zaczyna przejmować shade'owe właściwości (np. wydłużenie lifespanu czy też zmiana koloru skóry na szary) a to wszystko dzięki sztylecikowi Entreriego, którym wcześniej zabił jakiegoś shade'a

A to wszystko jest tak dyskretnie naciągane. Nie ma to jak sztucznie przedłużyć życie postaci i dalej zbijać kokosy. Czego jeszcze Bob nie wymyśli?

Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony

pt lut 02, 2007 6:48 pm

A to wszystko jest tak dyskretnie naciągane. Nie ma to jak sztucznie przedłużyć życie postaci i dalej zbijać kokosy. Czego jeszcze Bob nie wymyśli?

Wiesz, trzeba było jakoś wyrównać szanse pomiędzy Entrerim a Drizztem a poza tym dzięki temu zabiegowi ta dwójka będzie mogła rywalizować przez dziesiątki kolejnych lat :P

Awatar użytkownika
JanF
Stały bywalec
Stały bywalec

pt lut 02, 2007 8:51 pm

No cóż... Ja niestety nie miałem nigdy dostępu do literatury zagranicznej i 'potyczkę' między Enterim a Drizztem praktycznie opuściłem przy Bezgłośnej Klindze, gdzie ten pierwszy przekonany jest o zgonie drugiego... Jednak moją uwagę bardziej zawsze przykuwała postć Artemisa.

A co powiecie na takiego Jarlaxa? W sumie umiejetności wojownika nie muszą opierać się tylko na walce wręcz, ale i technice. Dlaczego go tu wymieniam? Szczerze jestem po prostu oczarowany sposobem walki tej postaci polegającej na nieziemnim wykorzystaniu niezliczonej liczby magicznych przedmiotów jakie ma przy pasie. Szybki, podstępny, nieprzewidywalny i niezwykle charyzmatyczny.
A tak na marginesie - jakby ktoś miał rospiskę mechaniczną Jarlaxa byłbym wdzęczny za udostępnienie mi jej.

Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony

pt lut 02, 2007 9:00 pm

Oficjalnej rozpiski Jarlaxle'a nigdzie nie znajdziesz...choć być może nadchodzące Drow of Underdark odsłoni tajemnice tak jego jak i całego Bregan Daerthe. W każdym razie kiedyś znalazłem jego nieoficjalkę i był tam postacią około epicką. Jeśli już chodzi o postacie stworzone przez Salvatore'a to ten drow jest jedną z ciekawszych.

No i witamy po dłuższej przerwie JanF :)

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt lut 02, 2007 11:50 pm

amnezjusz pisze:
Wiesz, trzeba było jakoś wyrównać szanse pomiędzy Entrerim a Drizztem a poza tym dzięki temu zabiegowi ta dwójka będzie mogła rywalizować przez dziesiątki kolejnych lat

A ja zamieni ich w smoki, to walka pójdzie już w setki lat :razz: Ale żebym nie wykrakał...

JanF pisze:
Szczerze jestem po prostu oczarowany sposobem walki tej postaci polegającej na nieziemnim wykorzystaniu niezliczonej liczby magicznych przedmiotów jakie ma przy pasie.

Tak zbaczając z tematu (OT), to Jarlaxle jest chyba największym powergamerem, jeśli chodzi o wyposażenie. Bo czego on nie ma? Ma wszystko i za to go lubię.

JanF pisze:
A tak na marginesie - jakby ktoś miał rospiskę mechaniczną Jarlaxa byłbym wdzęczny za udostępnienie mi jej.

Nie ma oficjalniej full rozpiski, ale w Underdarku podana jest liczba leveli Jarlaxe'a, AFAIR SW wynosi 18 czy 19.

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

sob lut 03, 2007 10:49 am

Kymil Nimesin pisze:
A ja zamieni ich w smoki, to walka pójdzie już w setki lat :razz: Ale żebym nie wykrakał...

Przemianę w smoki już przerabialiśmy przy innej okazji więc bym się raczej tego nie obawiał :D. Zapewne pamiętasz pewnego cormyrskiego czarodzieja, który w to się bawił.

JanF pisze:

Oficjalnej, tak jak już wspomniano, nie ma. Nieoficjalne można znaleźć na forum Wizardów (zapewne nie jedną nawet). Poza tym kiedyś pojawiła się także na dnd.pl (i moim skromnym zdaniem była jedną z najlepszych).

Natomiast opowiadania dotyczące Enteriego o jakim tutaj wspomniano to "Ten wspaniały miecz" z "Krain Cienia". Jest to swego rodzaju wstęp do drugiej i trzeciej części Sellswords a przy okazji całkiem miłe opowiadanko (jak i cały zbiór "Krain Cienia" zresztą). Zgadza się również, że po tym Artemis zaczął nabierać cech Pomroka, choć ciężko jest go nazwać typowym Pomrokiem (dlatego określonie półpomrok jest całkiem trafne). Od siebie dodam, iż mi to rozwiązanie całkiem się spodobało i było dość interesujące.

Awatar użytkownika
Pulpa
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob lut 03, 2007 10:54 am

Zgadzam się z przedmówcą. Entreri będzie teraz godnym przeciwnikiem dla Drizzta (bo dotąd się starzał i tracił refleks).

Co do Jarlaxla, to jest jedna z moich ulubionych drowich postaci (tuż po Drizzt'cie i Pharounie Mizzrymie) jaka kiedykolwiek istniała, uwielbiam jego poczucie humoru i sposób walki. Poza tyn z Artemisem tworzą zgrabny duecik ;)

Awatar użytkownika
JanF
Stały bywalec
Stały bywalec

sob lut 03, 2007 11:36 am

Entreri będzie teraz godnym przeciwnikiem dla Drizzta (bo dotąd się starzał i tracił refleks).

Szczerze? Uważam, że jest nawet lepszy...
Po pierwsze Enteri w życiu kieruje się zimną i beznamiętną profesję, trudno u niego znaleźć jakiekolwiek słabości, które są na oko dostrzegalne u Drizzta. Niestety taka jest prawda, ale silna podstawa moralna często może stanowić poważną barierę w rozwoju idealnego wojownika. Oczywiście, mówię tu o nieskaźlitenie dokładnej maszynie do zabijania.
Do tego ostatnio Drizzt spotkał Enteriego przez tym jak ów zdobył Szpon Charona (co obecnie czyni go jeszcze potężniejszym)... Ba! Nawet bez niego udało mu się pokonać w uczciwym pojedynku Drizzta 1 vs 1, bez żadnych ingerencji zewwnętrznych (jak to zdarzało się we wcześniejszych zmaganiach).

Awatar użytkownika
Pulpa
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob lut 03, 2007 11:47 am

Czy ja wiem czy Entreri jest beznamiętny? On się rozwija. Zaczyna kierować się rozsądkiem i już kilkakrotnie zabił kogoś z pewnymi oporami, a pewnego niziołka nawet z litości. Moim zdaniem to wielka zasługa Salvatore'a, że rozwija wszystkie swoje postacie i tworzy z nich postaci pierwszoplanowe.

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

sob lut 03, 2007 11:55 am

Tutaj zgadzam się z tym co napisał Pulpa, Artemis od jakiegoś czasu (właściwie to od "Bezgłośnej Klingi" a potem "Sługi Reliktu") dość mocno się zmienia. Widać, że w raz z tym jak się starzeje nabiera też pewnych ludzkich odruchów przestając być czystą maszyną do zabijania. Jeszcze bardziej widać podczas jego podróży z Jarlaxlem i wycczynów na Ziemiach Krwawnika. Czego by nie mówić o Salvatore ten wątek naprawdę mu się udał a Entrerii stał się postacią co najmniej ciekawą.

Awatar użytkownika
Pulpa
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob lut 03, 2007 12:12 pm

Dotąd pisałem o męskich bohaterach. Czas więc wspomnieć o damie.
Moją ulubioną bohaterką, którą uważam za najlepszą wojowniczkę wśród kobiet jest Arilyn Księżycowa Klinga. Bardzo sympatyczna postać,a książki z Nią to sam miód i orzeszki (choć oczywiście większy miód jest w książkach z Drizztem :razz: )

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob lut 03, 2007 12:51 pm

Pulpa pisze:
Moim zdaniem to wielka zasługa Salvatore'a, że rozwija wszystkie swoje postacie i tworzy z nich postaci pierwszoplanowe.

Jeszcze wyjdzie, że Bob potrafi dobrze pisać książki...

Pulpa pisze:
(choć oczywiście większy miód jest w książkach z Drizztem )

Taki z uszu, tak?

Pulpa pisze:
którą uważam za najlepszą wojowniczkę wśród kobiet jest Arilyn Księżycowa Klinga.

Niestety, Arylin ma jedynie 10 leveli. Jest wiele potężniejszych od niej kobiecych postaci, walczących wręcz.

I apeluję o przeczytanie całego tematu. Jest w nim wykazane, które postacie są najpotężniejsze, które zaliczją się do czołówki etecera etecera. Nie ma sensu pisanie '' moim zdaniem x jest najpotężniejszy'', kiedy zostało wykazane, że jest słaby. Bo Drizzit jest słaby.

Awatar użytkownika
Pulpa
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob lut 03, 2007 1:01 pm

Możliwe, ale patrzysz na to tylko od strony technicznej, ja patrzę na stronę fabularną. Jest wielu potężniejszych od tych bohaterów których podałem, ale w swoim poście wykazujesz też, że żaden forumowicz nie może mieć zdania, bo xyz ma 40 level i prestiżówkę, więc wkj nie ma z nim szans, bo ma tylko 15 level w dwóch klasach itp. itd. Każdy może mieć swoje zdanie i opinię, a ja swoje zdanie już wam wyłuszczyłem i moim zdaniem nie masz prawa go negować, bo co ty by była za dyskusja gdybym pisał "50 % forumowiczów za najpotężniejszego uważa Elminstera, więc ja też tak sądzę, bo inaczej by mnie zbesztano"?

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob lut 03, 2007 2:35 pm

Pulpa pisze:
Możliwe, ale patrzysz na to tylko od strony technicznej, ja patrzę na stronę fabularną.

Przepraszam, ale jakie masz porównianie? Ile przeczytałeś książek, w których centralną postacią jest wojownik? Z kim porównujesz te postacie?

Pulpa pisze:
Każdy może mieć swoje zdanie i opinię,

Oczywiście, jednomyślność to jedna z najgorszych możliwych rzeczy.

Pulpa pisze:
moim zdaniem nie masz prawa go negować,

Ależ mam.

Nie atakuje w żaden sposób twojej osoby, a jedynie przedstawiam dowody na to, że się mylisz. I ma do tego prawo. Po to jest forum, aby dyskutować, przedstawiać fakty i argumenty ( no i do flejmu).

Pulpa pisze:
"50 % forumowiczów za najpotężniejszego uważa Elminstera,

Elminster jest cienki :razz:

Pulpa pisze:
więc ja też tak sądzę, bo inaczej by mnie zbesztano"?

Jakość nie ilość. Historia wiele razy pokazała, że większość ma tendencje do wielkich pomyłek. Nie namawiam, abyś słuchał większości.

Pulpa pisze:
bo xyz ma 40 leve i prestiżówkę, więc wkj nie ma z nim szans, bo ma tylko 15 level w dwóch klasach itp.

Postać 20 lvl. może pokonać 30 lvl. Jakość nie ilość. A Drizzt ma kiepską jakość.

Poza tym przemawia, przeze mnie niechęć, do pana Boba i jego książek, bohaterów i tak dalej w nieskończoność. A więc niektóre moje wypowiedzi nie są całkiem obiektywne.

Awatar użytkownika
Pulpa
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob lut 03, 2007 3:10 pm

No to dochodzimy do konsensusu. A książek przeczytałem duuuuuuużo. Mam prawie wszystkie wydane w Polsce książki w FR i kilkanaście w DL, więc poznałem już dużo postaci, ale i tak najbardziej lubię te które wymieniłem.
Ewentualnie dodałbym:
- Cadderly'ego
- Khelbena "Czarnokija" Arunsuna
- Grompha Baenre
- świętej pamięci Azouna IV

Wpisuję ich nie jako tych najbardziej wyczesanych, ale klimatycznych i z fajną osobowością (choć nikt im chyba nie zarzuci, że bić się nie umieją, czy to magią czy orężem).
Ostatnio zmieniony sob lut 03, 2007 4:43 pm przez Pulpa, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob lut 03, 2007 3:54 pm

Pulpa pisze:
- Cadderly'ego
- Khelbena "Czarnokija" Arunsuna
- Grompha Baenre

Na Corellona, to nie są wojownicy! Po co ich wypisałeś?

Pulpa pisze:
- świętej pamięci Azouna IV

On już nie żyje, a więc umieszczanie go tu, nie ma sensu...

Pulpa pisze:
Wpisuję ich nie jako tych najbardziej wyczesanych, ale klimatycznych i z fajną osobowością

Abstrahując od faktu, iż nie są to wojowicy, wypisywanie klimatycznych postaci nie ma sensu. To nie jest temat na najfajniejszych, najśmieszniejszych czy something else, a na najpotężniejszych.

Awatar użytkownika
Pulpa
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob lut 03, 2007 4:47 pm

Sorry, mój błąd. Nie zmieniam treści posta, bo wolę już się przed wszystkimi przyznać do błędu. Jeśli chodzi o Azouna to czemu ma się nie liczyć? Wymieniono tu już postaci nieżyjące, a nie każdy musi grać w aktualnym roku Zapomnianych Krain. Co do Cadderly'ego. Jest kapłanem, a kapłan to profesja walcząca zarówno orężem jak i magią, więc w pewien sposób to też wojownik.
Gromph i Czarnokij rzeczywiście tu nie pasują i tu akurat miałeś rację :) Jakoś tak z rozbiegu ich wpisałem.
Ostatnio zmieniony sob lut 03, 2007 4:52 pm przez Pulpa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob lut 03, 2007 4:51 pm

Pulpa pisze:
Jeśli chodzi o Azouna to czemu ma się nie liczyć? Wymieniono tu już postaci nieżyjące, a nie każdy musi grać w aktualnym roku Zapomnianych Krain.

No fakt, mój błąd.

Pulpa pisze:
Nie zmieniam treści posta, bo wolę już się przed wszystkimi przyznać do błędu.

Też nie zmieniam treści swojego, bo ktoś może podobnie przeoczyć jakiś fragment.

Awatar użytkownika
JanF
Stały bywalec
Stały bywalec

sob lut 03, 2007 9:04 pm

Jest kapłanem, a kapłan to profesja walcząca zarówno orężem jak i magią, więc w pewien sposób to też wojownik.

No, ale żaden kapłan nie może mierzyć się w walce wręcz z wojownikiem podobnego poziomu... Zresztą Cadderly nigdy nie skupiał się w dużym stopniu na walce wręcz i nigdy nie osiągnął zbyt wysokiego poziomu w tej sztuce. Szczególnie, że Deneir jest bóstwem raczej stroniącym od wojen i konfliktów... Naprawdę jakkolwiek chcielibyśmy interpretować jego dogmaty to nie znajdziemy w nich niczego związanego z walką wręcz.

Oczywiście... Cześć kapłaństwo bóstw wojen, walki i konfrontacji o wysokich stanowiskach wojskowych możliwe, że mogą dorównywać utalentowanym wojownikom krain. Póki co pokuszę się tylko na jeden przykłady - Fzoul Chembryl, najwyższy kapłan Bane w Twierdzy Zhentarin (lecz i tak by mógł się zmierzyć z jakimkolwiek wojownikiem musiałby korzystać ze swojego repertuary zaklęć).

Awatar użytkownika
Pulpa
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob lut 03, 2007 11:25 pm

Zgadzam się, ale jeśli ktoś zna losy Cadderly'ego to wie, że on trochę też bałaganu narobił.

Awatar użytkownika
Aiwass
Częsty bywalec
Częsty bywalec

ndz kwie 22, 2007 6:46 pm

Należy wspomnieć także o Gareth'cie Dragonsbane - królowi Damary. (Pal 20, Kpn Ilmatera 5). SW: 25. Facet jest królem państwa. Onacza to olbrzymie wpływy jeśli bierzemy je pod uwagę. Ekipa Drizzta może mu skoczyć.

Awatar użytkownika
Hezor
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn kwie 23, 2007 6:18 am

JanF pisze:
No, ale żaden kapłan nie może mierzyć się w walce wręcz z wojownikiem podobnego poziomu...

Powiez prosze, ze to zart. Bo jesli nie zartujesz, to musze powiedziec, ze niestety nie masz racji. Co moge latwo udowodnic :)

Awatar użytkownika
kumieg
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

pn kwie 23, 2007 8:53 am

Ok,ale czy nie zapomnieliscie o Shurrupaku(woj20,lotrzyk3,czar7)?? Jak dla mnie to on jest jednym z najpotezniejszych ale mimo to czesto pomijanych,czy to ze wzgledu na jego szalenstwo??
(Sor za brak polskich liter...)

Awatar użytkownika
Amon
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pn kwie 23, 2007 9:56 am

kumieg OK, ale czy nie zapomniałeś o możliwości czytanie wcześniejszych postów :>? Shurrupak w tym temacie pojawiał się już wielokrotnie :>

Imho najwiękrze szanse na bycie debeściakiem, z tych co już wymieniono ma Jarlaxe.
Mechanicznie jak by nie patrzeć ma jakiś 17/18 poziom (kiedyś nawet słyszałem że 19 ale słyszy to się różne żeczy...)

W tych poziomach tkwi czysty woj który wg opisu z książki walczy czymś na krztałt dwuch rapierów.

mniejsza z tym co to dokładnie jest - ważne że napewno wykorzystuje finezje w broni (w odróżnieniu od np sejmitarów Drizia czy Długiego miecza Artemiego).

Rozlożenie 18 poziomowego woja na takie atuty = duża premia ze zręczności to jest niezły nawet bulid :)
do tego dochodzi masa zbajerowanych itemów i "uklady fabularne"