Zrodzony z fantastyki

 
Kastor Krieg

czw sie 16, 2007 10:22 pm

Dobra, w takim razie Łowcy w Mroku stają się defaultem, może coś się jeszcze wykluje.
 
Yen Liu
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 35
Rejestracja: pt sie 10, 2007 9:50 am

pt sie 17, 2007 1:17 pm

IMO tłumaczenie wielce ryzykowne. Kolejny podręcznik to będzie Łowca: Bezczelne Wyciąganie Kasy i używając teraz słowa Łowca wiążesz sobie potencjalnie ręce.

Słówko "myśliwy" pewnie się hardkorowym wodnikom nie spodoba, bo przywodzi na myśl zboczonego starucha z dwururką. Choć, do licha, to w końcu łak, więc gdzie jak nie tutaj powinien się pojawić leśniczy? Pozostaje jeszcze słowo "drapieżnik" i wariacje na temat Nocnego Drapieżcy.
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

pt sie 17, 2007 1:39 pm

Yen Liu pisze:
IMO tłumaczenie wielce ryzykowne. Kolejny podręcznik to będzie Łowca: Bezczelne Wyciąganie Kasy i używając teraz słowa Łowca wiążesz sobie potencjalnie ręce.


Jeśli tak to WW by użył też określenia Hunter, więc podobnie wychodzi.

Yen Liu pisze:
Pozostaje jeszcze słowo "drapieżnik" i wariacje na temat Nocnego Drapieżcy.


Kojarzące się z Predator Kings, w których zupełnie przypadkowo WW umieścił wariację drapieżnika ;)
 
Yen Liu
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 35
Rejestracja: pt sie 10, 2007 9:50 am

pt sie 17, 2007 2:13 pm

Tyle że w j. angielskim jest przynajmniej kilka słów na określenie łowcy (hunter, huntsman, traper - łowca polujący przy pomocą pułapek) a i można "tworzyć" własne przez dodanie końcówki -er. Np. rater to osoba polująca na gryzonie.
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

pt sie 17, 2007 2:41 pm

Ale łowcy wampirów są określani przez hunter. Podobnie jak HiD.
 
Awatar użytkownika
Sting
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3287
Rejestracja: czw lip 29, 2004 7:27 pm

pt sie 17, 2007 3:07 pm

Dla mnie Nocni Łowcy brzmi najbardziej po naszemu. Łowcy w Mroku tak trochę niegramatycznie, bo aż się prosi o dodanie czego?. Średniowiecza? Miasta? Lasu? Natomiast "nocni" - kojarzy się i z cieniem i mrokiem.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

pt sie 17, 2007 11:38 pm

Ale "Nocni Łowcy" to (tłumacząc na krzywy ryj) "Night Hunters". Łowcy w Mroku oddają dziwnie brzmiącą nazwę orginalną. Hunters in Darkness mają też trochę "kwadratowe" brzmienie, można by porównać je do imion indiańskich (Moje ulubione to "Ten, który zgubił kartę Visa i się nie przejął" :P).

Yen Liu pisze:
Łowca: Bezczelne Wyciąganie Kasy

WW zarzeka się, że za nic w świecie (poczekamy, zobaczymy), a na forum WW wszyscy wyrażają się raczej niepochlebnie o wszelkich pomysłach wskrzeszenia nadnaturalnych łowców nadnaturali, uważających się wciąż za ludzi.
Poza tym dużo materiału na ten temat puścili już w innych podręcznikach, np. w Armory i Antagonists.
 
Awatar użytkownika
Sting
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3287
Rejestracja: czw lip 29, 2004 7:27 pm

pt sie 17, 2007 11:48 pm

Tłumaczenia są jak kobiety: wierne niekoniecznie piękne, piękne niekoniecznie wierne. :wink:
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

sob sie 18, 2007 12:09 am

Ale tu mamy tłumaczenie piękniejsze od orginału (tam jest nawet taki rymozgrzyt między esami: Hunters in Darkness). I gubiące ewentualny smaczek (indianistyczny) :wink: .
 
Yen Liu
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 35
Rejestracja: pt sie 10, 2007 9:50 am

sob sie 18, 2007 4:01 pm

Ale łowcy wampirów są określani przez hunter.
Ale jak każda inna frakcja będą mieli wewnętrzne podziały, hierarchię, itp. Nie wykluczałabym, że pojawią się wariacje na temat łowienia a tym samym różne angielskie terminy, które mają tylko jeden polski odpowiednik. Osobiście oczekuję kolizji tego terminu. A czy Łowca to prawda czy fałsz, w poniedziałek się (mam nadzieję) przekonam na własne oczy gry dotrze do mnie Changeling.
 
Hajdamaka

sob sie 18, 2007 4:08 pm

Lowcy w Mroku sa ok - jak powiedzial to NoOne3 ( sorry, jak przekrecilem ) brzmia po indiansku, co dodaje klimatu. Nocni Lowcy kojarza mi sie z Neuroshima... i brzmia tak jakos pospolicie. "Chlopaki idziemy zapolowac? - Stary, jest juz 1 w nocy! - Spoko, bedziemy Nocnymi Lowcami"
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

sob sie 18, 2007 6:03 pm

Yen Liu pisze:
Ale jak każda inna frakcja będą mieli wewnętrzne podziały, hierarchię, itp. Nie wykluczałabym, że pojawią się wariacje na temat łowienia a tym samym różne angielskie terminy, które mają tylko jeden polski odpowiednik. Osobiście oczekuję kolizji tego terminu. A czy Łowca to prawda czy fałsz, w poniedziałek się (mam nadzieję) przekonam na własne oczy gry dotrze do mnie Changeling.


Oprzyjmy się na tym co jest. Huntera nie ma i się nie zanosi. Co innego, jeśli już byłoby coś wiadomo.Poza tym hunter to raczej po prostu łowca, lub myśliwy. A myśliwego byśmy chyba nie chcieli?
I jaki termin proponujesz, skoro wszystkie łowieckie, łącznie z myszołapem może nam zająć ów hipotetyczny Hunter?
 
Yen Liu
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 35
Rejestracja: pt sie 10, 2007 9:50 am

sob sie 18, 2007 7:45 pm

Nic nie proponuję, milczę. Z tyłu Changelinga jest ponoć układanka, której rozwiązanie to "the hunter is coming 2008". Przekonam się za dwa dni. Może to tylko żart, zobaczymy. :)
 
Awatar użytkownika
foresterr
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: śr lis 24, 2004 8:13 pm

sob sie 18, 2007 8:04 pm

Cofając sie trochę w wątku...

Kastor Krieg pisze:
Panowie Burz mi zgrzytają jedynie płcią (albo zmiennie na Pani Burz w przypadku kobiety? Ale kobieta "jest z Pań Burz"? Czy z Panów Burz?).


Hm, a czy w oryginale komukolwiek zgrzytają, i pojawiają się konstrukcje w rodzaju 'Storm Lady' or sth? Bo jednak 'lord' to, wydaje mi się, jednoznacznie rodzaj męski...
 
Kastor Krieg

sob wrz 22, 2007 5:02 pm

Na razie w przekładzie używam, w ostatecznym rozrachunku:

Krwawe Szpony
Kościane Cienie
Łowcy w Mroku
Władający Żelazem
Władcy Burz

Widmowe Wilki

Żarliwi
Królowie Drapieżców
Białe Pazury

Ogary Zguby


Kościenie chwilowo odwiesiłem na kołek, chyba jednak są 'slightly over-the-top'. Do mojej wcześniejszej (i zarazem powyższej) propozycji Masters-Lords nikt się nie odniósł. Podobieństwo nazw jednak jest ceną którą jestem w stanie zapłacić za uniknięcie tak Panów, jak i Mistrzów.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

ndz wrz 23, 2007 4:39 pm

Jak znam zycie, gracze blyskawicznie przesiada sie na nazwy plemion w pierwszej mowie...
 
Kastor Krieg

ndz wrz 23, 2007 4:41 pm

Dlaczego tak uważasz? Nazwy w FT są klimatyczne, ale bez przesady - polskich IMO też ludzie będą używać, a ich "dziwność" można swobodnie in-character tłumaczyć tym, że są to nieprecyzyjne ze swej natury przekłady z wieloznacznego FT właśnie.
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

pn wrz 24, 2007 12:35 am

Kościane Cienie i Władający Żelazem niespecjalnie mi dźwięczą w uchu. Niewygodne są jakby trochę. Jednak Kościenie mają swój urok, więcej nawet niż Gnatożuje. A Iron Masters, cóż, nie wiem za dobrze, jak by to zadziałało, ale można poszukać przekładu na takiej linii, jak kiedyś zrobiono z Glass Walkers Tubylców Betonu. Bo Władający są jacyś tacy nieporadni.
 
Kastor Krieg

pn wrz 24, 2007 12:40 am

Nie skreślam Kościeni. Nie widzę jednak oddania Iron Masters w podobny sposób, co Glass Walkers. Nie mamy odpowiedniej kapeli undergroundowej :razz:
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

pn wrz 24, 2007 1:44 pm

A ja nie mam na półce wilka. Przypomnij - to są ci miastowi z hiphopowym logotypem? I mają "iron" w nazwie bo...? Bo miasto? Bo miecze? Bo pistolety? Bo twardzi? Czy to musi być żelazo? Czy starczy jakiś metal? Czy trzeba ich przekładać pod linijkę?

I wciąż jestem za Predator Kings jako za Królami-Drapieżcami z myślnikiem.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

pn wrz 24, 2007 7:21 pm

Kastor Krieg pisze:
Dlaczego tak uważasz?

Kastor Krieg pisze:
Kościane Cienie
Władający Żelazem
Widmowe Wilki
Ogary Zguby

Ja wolałbym wersję w Pierwszej Mowie od tych. Wiem, że niektóre są ciężko przetłumaczalne, ale...

Jakub_Bartoszewicz pisze:
Kościenie

Jakub_Bartoszewicz pisze:
A Iron Masters, cóż, nie wiem za dobrze, jak by to zadziałało, ale można poszukać przekładu na takiej linii, jak kiedyś zrobiono z Glass Walkers Tubylców Betonu. Bo Władający są jacyś tacy nieporadni.

Jakub jak zwykle mnie uprzedził. Nie wiem, dlaczego Kastorze masz taką alergię na nazwy ze starego Świata Mroku i dlaczego tak unikasz podobnych do starowodowych zabiegów. One bardzo często dawały znakomity efekt, jak wspomnieni Tubylcy Betonu...
 
Kastor Krieg

pn wrz 24, 2007 8:28 pm

Nie mam na nie alergii. Po prostu trudno coś takiego wpaść. Tłumacz oWoDu też nie wymyślił tej nazwy, ale rąbnął ją podziemnej kapeli. Wymyśl mi podobnie genialną nazwę dla Masterów, to cię ozłocę i z pewnością użyję w przekładzie.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

pn wrz 24, 2007 10:38 pm

Kastor Krieg pisze:
Wymyśl mi podobnie genialną nazwę dla Masterów, to cię ozłocę i z pewnością użyję w przekładzie.

<smiech> Wystarczy mi ze bedzie dobra.

Kastor Krieg pisze:
Tłumacz oWoDu też nie wymyślił tej nazwy, ale rąbnął ją podziemnej kapeli.

Co pozostawia pytanie, dlaczego by nie spróbować czegoś podobnego?
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

wt wrz 25, 2007 12:27 pm

Nikt mi nie odpowiedział, wygrzebałem Wilkołaka i przeczytałem sobie Masterów. Kojarzyłem ich wcześniej z jakimiś hiphopowymi wojownikami, a tu widzę, że to wilki z misją. Pomijając fakt, że nazwa Tubylców Betonu została zerżnięta z jakiejś kapeli, możemy spróbować podobny przester tłumaczeniowy zastosować do Iron Masterów.

Są z miasta i okolic.
Szybko przystosowują się do zmian.
Są kimś w rodzaju społeczników.
Są niegłupi i opanowani.
Lubią ludzi i cenią sobie swoją ludzką stronę.
Bić też się potrafią.
Symbol szczepu to metalowa wilcza paszcza.
Są przebiegli i czczą swoje terytorium.
Ich patronem jest Czerwony Wilk.

Słowa, które mogą się przydać:
Przewodnik, kowal, mistrz, znawca, tubylec, władca, związany, tropiciel, badacz, autochton, szaman; metal, stal, żelazo, żeliwo, beton, cement, rdza, blacha, miedź, miasto, ulica, szosa, asfalt, społeczność, społeczeństwo, mury, szyby, cegły, zbrojenia, futro, ślady, łapy, stopy, tropy; szlifować, polerować, doskonalić, tworzyć, zbierać, kształtować, kuć, nitować, spajać, bronić, honorować, czcić, gniazdować...

Szamani Miast, Stalowe Tropy, Rdzawe Futra czy inni Gniazdujący na Asfalcie to raczej nie to, czego szukamy, ale warto uruchomić burzę mózgów.
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

wt wrz 25, 2007 3:38 pm

Żyjący w Żelazie? Jako były miłośnik Glass Walkersów, i fan wielki Iron Masters zachowałbym Żelazo, ale odniósł je bardziej do adaptacyjności plemienia.
 
Awatar użytkownika
Turel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 72
Rejestracja: pn kwie 02, 2007 8:00 pm

wt wrz 25, 2007 8:21 pm

Bardzo mi się podoba podejście Jakuba. Nazwy wszystkich plemion powinny być przetłumaczone w ten sposób. Chrzanić angielskie imie. Wymyślmy coś co brzmi fajnie (fajnie do stopnia że chce się tym grać już za samo brzmienie) i jednocześnie oddaje charakter tych Uratha. Wszyscy w ten sposób skorzystają.

Stalowe Paszcze. Kroczący w Asfalcie. Żelazny Przewodnik. Strażnik Kuźni.

Po głowie też mi chodzi coś z "hartem" w sensie hartowania np. stali. Hart jednocześnie może się kojarzyć z psem (nota bene nie byle jakim), motywem doskonalenia (vide szlif), jak też można to połączyć z jakimś "współczesnym" materiałem którego się nie hartuje, np. asfalt. Tylko "Hartujący Asfalt" mi nie brzmi, i wogóle wydaje się że ciężko cokolwiek z tego ułożyć. Ale jest to ładne i pasujące słówko. Może ktoś inny coś do tego dopasuje?

I jeszcze chwila bulwersu: Jezus Maria, Żarliwi jako przezwisko, a nie oficjalna nazwa!!
 
Kastor Krieg

wt wrz 25, 2007 8:31 pm

Podejście cacy, ale łatwo przesadzić jak sobie pofolgujemy i rozbić się o oficjalny dodatek w którym ktoś wyjaśnia "dlaczego nazwaliśmy plemię tak właśnie". Sorry, ale raczej nie da rady.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

wt wrz 25, 2007 9:06 pm

Dalej nie kumam, czemu nie Panowie Żelaza i Władcy Burz. Proste, dobrze brzmiące, odpowiadające angielskiej wersji.

Za to Żarliwi są fajni, to dobre tłumaczenie. W ogóle słowo żar ostatnio za mną chodzi, ale przetłumaczenie w ten sposób tego plemienie brzmi fajnie, dobrze ich oddaje i jest dostatecznie bliskie. Pozostałe mogą być - choć Łowcy w Mroku są dziwni.
 
Kastor Krieg

wt wrz 25, 2007 10:08 pm

Panów Żelaza chcę uniknąć z racji "żeńskich postaci z Panów Żelaza" - "Amanda Miażdżąca-Wiatr, Rahu z Panów Żelaza"? Błe. Pisanie okazjonalne o "Paniach Żelaza" też jakoś wygląda na łatanie - wolę nazwę "nautralną płciowo", jeśli się da. Z Królami Drapieżców są podobne problemy, ale jakoś mi mniej zgrzyta, bo ratuje to istniejący mechanizm skojarzeniowy z frazy (wilk / inne zwierzę) >> (król drapieżników), gdzie wilk czy lew może sobie być dowolnej płci.
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

wt wrz 25, 2007 11:14 pm

Hartowanie jest dobrym odejściem jeśli miałbym coś powiedzieć. Ale za duże odstępstwo też złe Więc może "Hartujący Żelazo"? :wink:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości