Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

[5.01.2006] Nie całkiem felietonowy felieton

czw sty 05, 2006 6:36 pm

Ten tekst zostanie najprawdopodobniej uznany za najkrótszy felieton w historii Naszego Forum. Niniejszym łamię w nim wiele, bardzo wiele niepisanych zasad, które wykwitły na tej stronce odkąd zacząłem ją odwiedzac.
Zauważyłem bowiem od niedawna ze zdwojoną siłą, iż na Forum wykształciła się swoista moralnośc, którą nie do końca umiałbym określic mianem "dobrej". Jaskrawym przykładem niech będzie ten oto fragment notki ShadEnca (jednego z najbardziej przeze mnie cenionych modów)

[URL=http://www.dnd.pl/viewtopic.php?t=12875]<span style='color:black'>Temat zamykam, za kilka dni, kiedy moderatornia zdecyduje o konsekwencjach dla forumowiczów zalewających forum spamem, usunę</span>

Tak nie może byc, moi drodzy Dzierżyciele Władzy! Zamykacie możliwośc wypowiadania się Forumowiczów i zasięgania ich opinii tylko... w imię czego? W imię jakiego punktu regulaminu? Czyżby w zamkniętym przez [b]ShadEnca
temacie znajdowała się zastraszająca ilośc spamu? Nic takiego nie widziałem. A może istnieje jakiś utajniony metaregulamin, w który nie mają wglądu szarzy Użytkownicy?
Nie wiem, po co był ten gest, ale na pewno nie doprowadzi do niczego dobrego.
Idziemy jednak dalej.

[URL=http://www.dnd.pl/viewtopic.php?p=256101&sid=1ca4d4f991b0b60d7b516ce8496966c6#256101]<span style='color:black'>A może, Wy, tam wysoko, pomyślelibyście o dialogu z forumowiczami? O kontakcie, o zbudowaniu mostu przez tą, no - niedużą przepaść</span>

Każdy z moderatorów powinien ten tekst wydrukowac (jeśli nie ma drukarki niech mi wyśle PM adres, wydrukuję za Niego i wyślę na swój koszt) i wkuc na blachę. Tekst młodego ale jak się okazuje bardzo rozsądnego, Użytkownika Forum - [b]Risha
. Jak chcecie rozmawiac z Użytkownikami, drodzy Moderatorzy, skoro zamykacie tematy, które wspomnieni Użytkownicy zakładają, by wyrazic swoje niezadowolenie (albo mówiąc bardziej oględnie - opinie)? Jakaż bezczelnośc przez Was przemawia, gdy piszecie, że dopóty Regulamin pozostanie taki a nie inny, dopóki będziecie go przestrzegac w tym kształcie. Bo co niby poza presją niezadowolonych Userów może spowodowac zmianę wadliwego (a więc nieodpowiadającego rzeczywistym potrzebom Forumowiczów) regulaminu? No co, pytam się! Wasze widzimisię?
Nie bądźmy śmieszni.
Dalej.

[URL=http://www.dnd.pl/viewtopic.php?t=12814]<span style='color:black'>Czytac</span>

Nie ma tego mostu. Zburzyliście go. Pogratulowac. Nieskromnie zauważę, że tekst, do jakiego umieściłem tutaj odnośnik, był pisany pod wpływem przeczucia, które dzisiaj znalazło swój finał.
Jakoś nie przepełnia mnie z tego powodu duma. Naprawdę, wolałbym się mylic w tym wypadku.

Kiedyś, w początkach RedForowej "kariery" obiecywałem sobie, że nigdy nie posunę się do tego gestu. Dzisiaj złamię złożone sobie słowo (dwa razy nawet, ale o tym w postskrypcie).
I tak, proszę wszystkich Forumowiczów o umieszczenie linka do tego tekstu i w miarę mozliwości wypowiadanie w nim swojego zdania. Jakakolwiek próba moderacji tego wątku ze strony któregokolwiek Moderatora (poza rzecz jasna Administratorami) będzie złamaniem regulaminu. Umieszczam tutaj ponadto ankietę z pytaniem, o [b]Jierdana
. Niech ten wątek stanie się przyczułkiem swobody wypowiadania swoich myśli, chocby nie odpowiadały one wyobrażeniom niektórych Moderatorów. Ten głos jest potrzebny.
Niech Forum stanie się w końcu miejscem dialogu, a nie jakiejś parodii tegoż.
I to by było na tyle.
Pozdrawiam.

PS. Tekst okazał się dłuższy niż myślałem. Jak widac, jestem niesłowny. Mam nadzieję, że mnie za to nie zbanujecie. A może wlepicie jakieś ostrzeżenie?

PPS. Zastanawiam się nad złożeniem prośby o możliwośc wgladu w wewnętrzne Forum moderatorskie. Z przyjemnością zapoznałbym się z merytoryczną treścią umieszczanych tam notek. Jak myślicie, czy RedForzy powinni miec możliwośc przeglądania ukrytych przed Użytkownikami notek, by ewentualnie zdawac Wam relacje z Ich poczynań?

PPS. Dzisiaj poważnie zastanawiałem się nad wlepieniem ShadEncowi ostrzeżenia (tak, tak, mam taką możliwośc). I następnym razem z niej skorzystam.

PPPS. W ankiecie zagłosowałem na "tak". Żarty Jierdana przestały mnie bawic jakiś czas temu. Nie widzę jednak powodu, by nie wypowiedziec się w tej sprawie. Jier dobrze, według mnie, że dostałeś ostrzeżenie i bana. Filio zasługiwał na klapsa, może dwa, ale to co robisz teraz jest żałosne (przelało jednak czarę goryczy, czego wyrazem jest ten tekst).

PPPPS. Nieprzyjemnie zaczął Nam się ten Nowy Rok. Zróbmy coś, żeby to zmienic.

PPPPPS. Temat zamknę PO rozwiązaniu sprawy. Nie przed, czy w trakcie. No chyba, ze ktoś to zrobi za mnie (wbrew Regulaminowi - przypominam).
 
Awatar użytkownika
Eri
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1607
Rejestracja: śr maja 02, 2007 11:12 pm

czw sty 05, 2006 6:46 pm

Jak już żyjemy w państwie policyjnym, to może zbanujmy też wszystkich nałogowych "dyzortografikuff"... *rozmarzyła się*
Głosowałam na "nie" - skoro "dys" nadal zyją, to niech i Jier by sobie żył. Oni sa gorsi.

BTW - za co Jieridan w ogóle dostał?<span style='font-size:15pt;line-height:100%'> Jak zwykle jestem nieuswiadomiona, bp głupich tematów nie czytam...</span>
Za spamming w temacie ze zdjęciami? Są gorsi...

PS: Heka, masz zepsutą sygnaturkę.
 
Awatar użytkownika
Toshi
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 529
Rejestracja: czw paź 20, 2005 12:06 pm

czw sty 05, 2006 6:52 pm

<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>Jesli dostał ostatnie ostrzeżenie za to co mysle to za:
Niekulturalna notke w temacie ze zdjeciami.
Która znikneła po zgłoszeniu.
[ jesli za cos innego to cóz pech]</span>
Jednak za więcej

A ludziom ktorzy nie dbaja o własne notki należy sie ostrzeżenie.
[ hm to ja chyba za chwile wyladuje na 6 ... ]

Zaglosowałem że mu się należalo ostrżezenie [ minimum] czy ban nie wiem.
 
Thomas Percy
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2969
Rejestracja: śr lip 03, 2002 11:50 am

czw sty 05, 2006 7:01 pm

Chcę najpierw wiedzieć, za co Jirdan został zbanowany.
 
Awatar użytkownika
mergan
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1005
Rejestracja: pn lis 01, 2004 10:12 am

czw sty 05, 2006 7:14 pm

za spam. po prostu miał trochę inny pomysł na posty i kształt forum. jak widać, nie podobało się to moderatorni. dobrze jest wiedzieć, że nie tylko my mylimy inaczej. <span style='font-size:8pt;line-height:100%'>tę kwestię poruszałem już w innym topicu</span>.
popieram również Eri.
i nie namawiam nikogo do rewolucji czy też innej rebelii. nie dajmy się zwariować. idę słuchać dalej Tannhäusera. wyrypista muza.
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

czw sty 05, 2006 7:15 pm

Najoględniej mówiąc Jierdan dostał ostrzeżenia za:

1. Umieszczanie pozbawionych treści notek.
2. Stosowanie wulgaryzmów.
3. Wielokrotna recydywa.

Sam chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej w tej sprawie.

Owszem - parę razy już natrafiłem na notki Jierdana, które żadnej sensownej treści nie przedstawiały, stąd też skrupulatnie i niemalże natychmiastowo były usuwane przez Moderatorów. Uważam, że należało mu się to ostrzeżenie, jednak zanim wypowiem się dalej w tej sprawie, wolałbym poznać zdanie czy może raczej wyjaśnienie/sprostowanie samego ShadEnca. Wyjaśnienie nie tylko w sprawie Jierdana, ale pewnych poglądów na funkcjonowanie i stosunek do regulaminu, bo między innymi o to rozbija się cała sprawa.

Dodam tylko, że w moim przekonaniu Regulamin powinien istnieć dla Użytkowników, a nie Użytkownicy dla Regulaminu.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

czw sty 05, 2006 7:17 pm

A ja mam sugestię do ShadEnca.
Właśnie zauważyłem, że wlepił warna merganowi. Proponuję, abyś wstrzymał się od moderowania do czasu wyjaśnienia tej kwestii. Bo to nie wpływa dobrze na nastroje na forum, jak i na Twoją ocenę jakości notek. Bo wygląda to trochę tak, jakbyś starał się uciszyć niezadowolonych z Twojej decyzji. A to byłaby niezdrowa sytuacja.
 
Kagi
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: ndz kwie 11, 2004 9:31 pm

czw sty 05, 2006 7:21 pm

A ja- ten z³y, gorszy. Spamerek, który to z forum nie powininen mieæ nic wspólnego.
Chwa³a Ci Hekatonpsychos, za to, co¶ zrobi³.

Wiêkszo¶æ ludzi z tego forum, je¶li w ogóle, skojarzy mnie z jakim¶_tam u¿yszkodnikiem, który pisze spamerskie, nic nie wnosz±ce notki, zak³ada spamerskie tematy. Ale wiecie co ? Dobrze mi z tym. Przez takie ironiczne podej¶cie odreagowujê to, co dzieje siê, dzia³o na tym forum.

I pomijaj±c ju¿ Jierdana, który wiele z³a uczyni³, jeszcze wiêcej dobra, któremu to z³o zosta³o sprawione :) - Chcia³bym tylko sprawiedliwo¶ci.
I je¶li tak bardzo czepamy siê regulaminu- czepiajmy siê go we wszystkich p³aszczyznach, a nie tylko na zasadzie- " o, to jest ten, je¶li jeszcze raz tak zrobi to dostanie '3', je¶li dwa razy do '56', a je¶li co¶tam to ban." Przecie¿ to chore.

Jeszcze raz, dziêki Ci Hekatonpsychos. Widaæ, ¿e jeste¶ z tej czê¶ci "Wy¿szych", która widzi co siê dzieje.

Jiera zostawiam w spokoju, bo mo¿e napisa³bym co¶ z³ego pod wp³ywem emocji.


Ze sp4merskim pozdrowieniem. Kagi.
 
Awatar użytkownika
B0rg
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1505
Rejestracja: czw sty 24, 2008 11:28 pm

czw sty 05, 2006 7:22 pm

<!--QuoteBegin-Thomas Percy+-->
Thomas Percy pisze:
<!--QuoteEBegin-->Chcę najpierw wiedzieć, za co Jirdan został zbanowany.

Dokładnie.

Hekaton, jak już piszesz taki tekst, to wypadałoby umieścić w nim meritum sprawy. Nie wszyscy siedzą na forum 24/7 i obserwują co jest kasowane.

PS: Ten brak "ć" w tekście to jakiś rodzaj buntu? ;)

<span style='color:olive'>Pisałem w pracy, tam nie mam tej literki (zabijcie mnie, Borg, nie wiem czemu) ;)
Hekatonpsychos</span>
 
Anonim_1

czw sty 05, 2006 7:28 pm

<!--QuoteBegin-Agnostos+-->
Agnostos pisze:
<!--QuoteEBegin-->Uważam, że należało mu się to ostrzeżenie, jednak zanim wypowiem się dalej w tej sprawie, wolałbym poznać zdanie czy może raczej wyjaśnienie/sprostowanie samego ShadEnca.

Zgodnie z życzeniem, oto moje stanowisko odnośnie całej sprawy:

Od kilku dni razem z innymi moderatorami usuwaliśmy spamerskie notki, których autorami byli między innymi mergan oraz Jierdan. Wczorajszej nocy sytuacja uspokoiła się, sądziliśmy więc, że swoista "fala" zatrzymała się, dlatego też nie ostrzegliśmy wspomnianych użytkowników przed kontynuacją takiej działalności. Niestety, dziś sytuacja zaczęła się powtarzać. Nie chcemy walczyć z forumowiczami, nie sprawia nam przyjemności dawanie ostrzeżeń. Czasami istnieje jednak konieczność zablokowania komuś możliwości umieszczania notek - nie tylko spamerskich, ale również atakujących innych użytkowników. <span style='color:red'>Stąd ostrzeżenie o wartości "3", które banem nie jest.</span>

Zamknięcie tematu dotyczącego obrony Jierdana, co przyznaję, było błędem - błędem człowieka zmęczonego dwoma dniami usuwania i przenoszenia notek, próby zachowania porządku, który zobowiązał się utrzymać podejmując się bycia moderatorem. Kiedy czytacie te słowa, jest ponownie otwarty, zaś informacja na temat jego usunięcia usunięta.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

czw sty 05, 2006 7:31 pm

No to jeszcze raz się wypowiem.
Uważam, że Jier w mniejszym stopniu zasługuje na bana niż spora część spamerów. Przyznaję, że mnie czasem irytuje, ale nie uważam banowania za najlepszą metodę w tym przypadku. Bo jak widać, jeden warn za dużo przelał czarę goryczy użytkowników.
Jierdan nie jest typem wielce szkodliwym. Ba, popmimo swoich śmiecionotkowych skłonności przejawia czasem pokłady tak potrzebnej RPGowcom kreatywności.

<span style='color:green'>Proszę więc moderatornię o zdjęcie jednego ostrzeżenia. Odwołuję się tu do "Precedensu Filia".
A jeśli jest to niemożliwe, to proszę o rozpatrzenie sprawy Jierdana ponownie, w większym gronie.</span>

[b]EDIT: Mało precyzyjnie się wyraziłem. Chodziło o zablokowanie możliwości pisania.


<span style='color:red'>Ostrzeżenie zmnieszone do wartości "2". -ShadEnc</span>
 
CHICK-en__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 583
Rejestracja: sob sie 21, 2004 11:08 am

czw sty 05, 2006 7:34 pm

A ja odno¶nie wszystkiego...

Powoli zaczynam mieæ dosyæ Forum, które jest jedynym miejscem na necie jakie ceniê. Pojawiaj±ce notki s± poni¿ej krytyki, a Moderatorzy rzucaj± warnami na prawo i lewo... Rozumiem, jest to Forum o tematyce DnD i d20, ale po co w takim razie jest Karczma? Odpowiem wam drodzy Modowie... Jest ono miejscem lu¼nej dyskusji... To tak odno¶nie Karczmy...
Co do Jierdana - rzeczywi¶cie, przegina³, ale a¿ tak, ¿eby dostaæ bana? Jest wielu, gorszych forumowiczów, którzy nie zostaj± banowani, a nawet s± lubiani...

Powoli przestaje rozumieæ cel Forum... Zawsze my¶la³em, ¿e do rozmów, a tymczasem rozmawiaj±c u¿ytkownicy dostaj± ostrze¿enia!
Super!
Oby tak dalej!
Zawsze o tym marzy³em...

U mnie powoli nadci±ga czas "Trachania w jadaczkê".

Dziêkujê za przeczytanie, lub nie tego tekstu... Jest on chocia¿ ma³ym wyrazem mej frustracji...
CHICK-en

P.S. Ja te¿ kiedy¶ nie mia³em "æ" na klawiaturze ;).
 
Awatar użytkownika
smaller
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1633
Rejestracja: śr lis 15, 2006 2:55 pm

czw sty 05, 2006 7:48 pm

Pff, to się musiało zdarzyć :?. Jak widzę temat ma dwojakie zadanie:
1. Czy Jierdan został zbanowany słusznie? (raczej drugoplanowe)
2. Czy grupa trzymająca władzę pozwala sobie na zbyt wiele? (chyba priorytet)

Pozwolicie, że zanim przedstawię swój punkt widzenia odwołam się do postów innych forumowiczów.

<!--QuoteBegin-J - prawodopodobnie Jierdan [size=1+-->
J - prawodopodobnie Jierdan [size=1 pisze:
<!--QuoteEBegin-->skąd na to wpadłeś, Szerloku??[/size]]big lolz

Widząc coś takiego, robi mi się niedobrze. Ale widząc to na forum dnd.pl po prostu rzygam bez ogródek. A takich kfiatków jest w postach Jierdana więcej niż dużo. Zdaję sobie jednak, że to tylko moje zdanie i nikt nie będzie na nie zwracał uwagi...

Znajdźmy złoty środek pomiędzy komunizmem i absolutyzmem. Ale nie wywołując boomy. Taka moja mała sugestia (ale DC nie jest za wielkie...).

<span style='color:olive'>Znajdźmy to co będzie odpowiadało większości Forumowiczów i nie krzywdziło reszty.
Hekatonpsychos</span>
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

czw sty 05, 2006 7:48 pm

Od kilku dni razem z innymi moderatorami usuwaliśmy spamerskie notki, których autorami byli między innymi mergan oraz Jierdan. Wczorajszej nocy sytuacja uspokoiła się, sądziliśmy więc, że swoista "fala" zatrzymała się, dlatego też nie ostrzegliśmy wspomnianych użytkowników przed kontynuacją takiej działalności.

Mam dziwne wrażenie, jakbym czytał dramatyczną relację z frontu jakiejś wojny. Panowie - w imię czego ta cała walka? W imię Regulaminu? Zła odpowiedź. W imię Porządku na forum - to już mi zdecydowanie bardziej odpowiada. Zastanówmy się jednak na ile Porządkowi i Ładowi sprzyja bądź sprzyjać może odbieranie niesfornym użytkownikom możliwości wypowiadania się na tym forum? Albo zamykanie tematów z Karczmy za spamerskie notki, pojawiające się w tychże notabene spamerskich od deski do deski, choć czasem nawet zabawnych tematach?

I wreszcie najważniejsze pytanie - po co komu nadgorliwość? Podobno jest ona gorsza od faszyzmu, a faszystowskich treści zgodnie z regulaminem (żeby nie wspomnieć o poszanowaniu historii) umieszczać tutaj nie wolno.

Apeluję o wstrzymanie z tą nadgorliwością! Bardzo sobie cenię pracę Moderatorów, której ilość niewątpliwie może czasem przytłaczać. W świetle tego, nadgorliwość tylko pogarsza Waszą sytuację. Niestety granicę pomiędzy wyświechtaną już przeze mnie nadgorliwością a tym, co jest dla każdego Moderatora obowiązkiem musicie ustalać we własnym zakresie i zgodnie z własnymi przekonaniami. IMO wystarczy przerzucić tę granicę nieco bliżej "obowiązku", ShadEnc, a będzie mniej niepotrzebnych ognisk zapalnych i konfliktów na linii Moderatorzy-Userzy.

Edit:
Może sprostuję od razu, że za nadgorliwość nie uważam bynajmniej ani usuwania notek zawierających wulgaryzmy, ani jakiejkolwiek moderatorskiej ingerencji w mniej lub bardziej poważnych tematach znajdujących się poza Karczmą Smocze Leże. Wszystkie me wątpliwości tyczą się niemalże wyłącznie niektórych (bynajmniej nie wszystkich) akcji podejmowanych przez Moderatorów na terenie Karczmy. Bo czy temat pozbawiony większej wartości merytorycznej, w którym Użytkownicy mają po prostu ochotę powymieniać między soba uwagi na ich poziomie jest wart uznania przez Moderatora za wroga? Niech każdy dyskutuje do woli, a gdy temat ucichnie i zejdzie na dalszą stronę wówczas niech nawet będzie skasowany - wątpię by wówczas ktoś to przyuważył, a nawet jeśli, to głosy oburzenia się chyba z tego powodu nie odezwą.
 
Pedro Alvarez
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 753
Rejestracja: pn gru 16, 2002 6:19 pm

czw sty 05, 2006 7:58 pm

Dobra, zaczynam pisaæ odpowied¼ do tematu. Jak skoñcze to pewnie kilka osób wetnie siê przede mnie bo planuje tochê elaboracji.

Jak chcecie rozmawiac z U¿ytkownikami, drodzy Moderatorzy, skoro zamykacie tematy, które wspomnieni U¿ytkownicy zak³adaj±, by wyrazic swoje niezadowolenie (albo mówi±c bardziej oglêdnie - opinie)


To na ogó³ za³atwia szablonowa odpowied¼ "pretensje na PW" co oczywi¶cie ma t± wadê/zaletê, ¿e do szerszej dyskusji nigdy nie doprowadzi.

gdy piszecie, ¿e dopóty Regulamin pozostanie taki a nie inny, dopóki bêdziecie go przestrzegac w tym kszta³cie.


To ju¿ fatalne za³o¿enie. Nie bêde teraz wertowa³ ksi±¿ki 120-letniego dr. Winczorka ale jedna z rzeczy, która na studiach ju¿ wpad³a mi do g³owy brzmi, ¿e prawo nale¿y dostosowywaæ do potrzeb spo³eczeñstwa a nie spo³eczeñstwo do potrzeb prawa.

Zastanawiam siê nad z³o¿eniem pro¶by o mo¿liwo¶c wgladu w wewnêtrzne Forum moderatorskie. Z przyjemno¶ci± zapozna³bym siê z merytoryczn± tre¶ci± umieszczanych tam notek.


Och nie oszukujmy siê. Suldar pu¶ci³ parê z ust ju¿ dawno na temat "Arkan Moderowania" i "prywatnych blogów" ;). Mi tam to rybka o czym i jak pisze siê w moderatorni ale robi siê niemi³o kiedy na forum nagle widaæ podzia³ na równych i równiejszych.

Jak my¶licie, czy RedForzy powinni miec mo¿liwo¶c przegl±dania ukrytych przed U¿ytkownikami notek, by ewentualnie zdawac Wam relacje z Ich poczynañ?


Zaskocze Ciê ale nie. Teoretycznie cywilna kontrola nad si³ami zbrojnymi (kolejna rzecz z uniwersytetu :P) jest niezbêdna do utrzymania stabilnej w³adzy, z drugiej jednak strony modowie mog± kiedy¶ odczuæ potrzebe przedyskutowania jakiego¶ pomys³u dot. RedForów - my¶lê, ¿e maj± prawo to zrobiæ bêd±c pewni, ¿e owi RedForzy nie bêd± siê bulwersowaæ jak tylko padn± pierwsze notki (inna sprawa, ¿e dana kwestia powinna byæ pó¼niej skonsultowana z RedForami).

<span style='color:olive'>Jest mo¿liwo¶c wysy³ania sobie PM :D Pisa³es o tym wy¿ej. Pomijaj±c ju¿ fakt, ¿e nie z pañstwem mamy do czynienia :lol:
Hekatonpsychos</span>

Dzisiaj powa¿nie zastanawia³em siê nad wlepieniem ShadEncowi ostrze¿enia (tak, tak, mam tak± mo¿liwo¶c). I nastêpnym razem z niej skorzystam.


Jedna sprawa to bycie niezadowolonym z regulaminu i moderatorów. Jakby¶ jednak skorzysta³ z tej mo¿liwo¶ci to wykraczasz poza zakres wyg³aszania swojego niezadowolenia i przekraczasz pewn± regu³ê, która powinna byæ obecna na forum niezale¿nie od poziomu tolerancji dla "mniej merytorycznych" notek (regu³a, ¿e modzi udzielaj± ostrze¿eñ). Poza tym jakby¶ nie wiedzia³, bo sam kiedy¶ mia³em tak± opcjê, masz j± dlatego, ¿e os³awiony silnik forum nie pozwala na moderowanie w felietonach i zablokowanie mo¿liwo¶ci udzielania ostrze¿eñ za jednym razem.

<span style='color:olive'>Zdaje sobie z tego sprawê. Z³ama³bym regulamin ¶wiadomie i z premedytacj±.
Hekatonpsychos</span>

Czemu Rish nie dosta³ ostrze¿enia za kretyñski komentarz? "Zaimponowaæ komu¶ czym¶ takim? Zabawne."


To bardzo trafne pytanie ale nie tylko w ¶wietle tego przyk³adu. Na forum by³o multum tematów, w których nagle zaczêli wszyscy siê obra¿aæ, tylko w bardziej elokwentny i wysublimowany sposób. Mimo to obra¿anie jest obra¿aniem i jak ju¿ wszyscy "kurczowo trzymamy siê regulaminu" to nie powinno byæ wyj±tków tylko dlatego, ¿e u¿ytkownik a nie owija w bawe³ne, w przeciwieñstwie do u¿ytkownika b.

Jak tak dalej bêd± siê uk³adaæ sprawy na forum to bêde musia³ zmieniæ swój pogl±d na poziom i niezbêdno¶æ "sztywniactwa" na dnd.pl[color=444444]
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

czw sty 05, 2006 8:01 pm

Dwa słowa na temat tematu Free Jierdan.
Uważam, że oddaliście Jierowi tym tematem "niedzwiedzią przysługę". Weszliście w pewnym sensie z buciorami na granicę, której w dyskusji nie należy przekraczać. Zamist podjąć dialog, sensowną obronę w sposób kulturalny, Wy wygłaszaliście deklaracje typu
Zła Brać Forumowa wygra! Spamerzy i Jednolinijkowcy- trzymajmy się razem! Szturmem ich, szturmem
Tylko po co? Zniechęcacie w ten sposób innych zarówno do siebie, jak i "skazanego".
Napiszcie PW do moderatora w którym wyłożycie swoje racje, a nie podżegajcie do "buntu". Wydaje mi się, że i moderatornia przychylniej spojrzy wtedy na sprawę, jeśli pokażecie kulturę dyskusji.
 
Ezy Ryder
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 428
Rejestracja: pn kwie 21, 2003 12:20 pm

czw sty 05, 2006 8:13 pm

Moja spamerska natura nie pozwoli³a mi przeczytaæ wszystkich odpowiedzi do tego felietonu, jednak pozwole sobie zadaæ jedno pytanie.

Czy spam kiedykolwiek wyrz±dzi³ komu¶ jak±¶ krzywdê?
Przecie¿ nikt z nas nie spamuje w tematach kreatywnych i u¿ytecznych. To ¿e Jay od¶wie¿y³
stary temat by napisaæ ¿e têskni za Herr Bat±, albo to ¿e prowadzimy sobie "czatow±" gadke w tematach o zdjêciach to jakie¶ z³o? Przecie¿ jak kto¶ nie chce czytaæ tych topiców, to po co to robi? I nie prawcie mi tu komuna³ów ¿e to zmniejsza przejrzysto¶æ tematu. Jak temat jest o zdjêciach to maj± tam byæ tylko fotki, tak? Komentarze maj± siê odno¶iæ tylko bezpo¶rednio do nich? "Podoba mi siê twoja twarz, jednak uwa¿am ¿e ten pryszcz nad lew± brwi± jest zbyteczny, powiniene¶ zaopatrzyæ siê w potion przeciw pryszczom, mo¿esz zakupiæ go na www.amazon.com."

c'mon. to tylko forum. to tylko zabawa. to tylko internet.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

czw sty 05, 2006 8:27 pm

Zauważyłem, że Jierowi zdjęto jednego warna.
Jest więc "wolny". Niemniej proszę go o wstrzymanie się lekko ze swoimi "wybrykami".
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

czw sty 05, 2006 8:36 pm

<!--QuoteBegin-Ezy Ryder+-->
Ezy Ryder pisze:
<!--QuoteEBegin-->Czy spam kiedykolwiek wyrządził komuś jakąś krzywdę?

Pomijając nerwy jakie sie traci bo nie ma sie dostępu do jakiejs informacji (pierwszy lepszy zaspamowany temat o zasadach), to nie.
Ale ja wolę gdy temat ma mniej notek, przez które nie muszę sie przedzierać.
<!--QuoteBegin-ShadEnc+-->
ShadEnc pisze:
<!--QuoteEBegin-->Zamknięcie tematu dotyczącego obrony Jierdana, co przyznaję, było błędem - błędem człowieka zmęczonego dwoma dniami usuwania i przenoszenia notek, próby zachowania porządku, który zobowiązał się utrzymać podejmując się bycia moderatorem.

Może Ring Of Sustenance :?:

Do poniższej notki:<!--QuoteBegin-mergan+-->
mergan pisze:
<!--QuoteEBegin-->
Przecież nikt z nas nie spamuje w tematach kreatywnych i użytecznych.

erm.

Takis pewien :?:
Może teraz nie spamujesz w użytecznym temacie ale zdarzały się przypadki gdy tak było... Ponadto Ezy Ryder podstawił nieco bardziej ogólne pytanie...
 
Awatar użytkownika
mergan
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1005
Rejestracja: pn lis 01, 2004 10:12 am

czw sty 05, 2006 8:38 pm

Pomijając nerwy jakie sie traci bo nie ma sie dostępu do jakiejs informacji (pierwszy lepszy zaspamowany temat o zasadach), to nie.

Przecież nikt z nas nie spamuje w tematach kreatywnych i użytecznych.

erm.
 
Awatar użytkownika
K.D.
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1103
Rejestracja: śr paź 19, 2005 8:13 pm

czw sty 05, 2006 8:38 pm

Jierdan dostał za swoje.
Należało mu się.
Była to przesada.
Jestem z Wami.
Powyższy teskt dowodzi, że nie każdy musi mieć jedno zdanie. "Dżołki" Jierdana to za dużo cukru w miodzie. Przesłodziły mi się, i najwyraźniej innym też.
W "Kieł Lolt(...)" Jierdsan rzucił straaaasznie idiotycznym tekstem... w odpowiedzi na "ziezamądry" teskt. Jierdan, czy naprawdę sądzisz(sądziłeś?) że musisz? Nie lepiej było wytłumaczyć, ze to zły sposób? Twoja natura na to Ci nie pozwala? To niech zacznie, bo witamy w świecie zmęczonych moderacją Moderatorów, którzy są "nadgorliwi". Przepraszał za to N. Przepraszał za to S. No cóż, oni nie zrobili dobrze. Ale iść im na pochybel, czy może lepiej zasotsować się do ich próśb/wymagań? Im więcej tego robisz(robimy!) tym bardziej są zmęczeni. Im bardziej sa zmęczeni, tym gorsze rzeczy robią, im gorsze rzeczy robią, tym my bardziej zaczynamy im dogryzać, przez co są jeszcze bardziej zmęczeni, co prowadzi do...
Mam dalej wyliczać?
Ezy, czy spam kiedykolwiek wyrządził komuś krzywdę? A czy odrobina "szacunku" dla Forum też sprawiła, że ktoś poczuł się dotknięty? Zachecam jednak do przeczytania wszytskich notek. I ukrycia spamerskiej natury. Ukrycia jej dobrze... Bo przez naszą spamerską naturę ludzię staja się zmęczeni...
I TYM ROBIMY IM KRZYWDę!!!
Nie widzicie!? Spam robi krzywdę Moderatorom! Za zadanie mają go usuwać, co prowadzi do takich komplikacji! I nawet nie wiecie jak głupio się czuję, krzycząc na starsze ode mnie osoby. Bardzo mi głupio, że to robię. Oczywiście, nie musiałem...
Do czatowych gadek jest chat.
chciałem napisać coś jeszcze, ale emocjonalny bełkot w mojej głowie sprawił, że zapomniałem.
Pozdrawiam Was, koledzy. Pozdrawiam Was, koleżanki.
Oby ostatni raz w takich tematach. Oby ostatni raz uniesionym w gniewie głosem.
Pozdrawiam Was.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

czw sty 05, 2006 8:44 pm

Jestem z Wami
Czyli kim? Bo są dwie "frakcje".
Jier owszem, spamuje. Ale jego spam nie jest tak irytujący, jak spam wielu innych osób. Które nie mają ostrzeżeń, bądź miały po dwa, lub jedno. Dlatego przychylałem się do wniosków naszych "buntowników", chociaż daleki jestem od ich poglądów na codzień.

K.D. Of Mithost, nie pisz notek pod wpływem emocji, bo znacznie tracą na czytelności. Ja przez Twoją się ledwo przebiłem.

Proponuję powoli zmierzać do zamknięcia tematu i pozostawienia go ku pamięci.
 
Awatar użytkownika
K.D.
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1103
Rejestracja: śr paź 19, 2005 8:13 pm

czw sty 05, 2006 8:51 pm

Jestem z Wami, czyli z... Wami. To właśnie symbol mojego niezdecydowania.

Przykro mi, łatwo się emocjonuję, a wtedy jestem... hmmm... poza kontrolą. Jak po... hm... tekstach innego użytkowanika w dziale Czarodziej czy Zaklinacz... Przepraszam. Widać takie rzeczy robią krzywdę też mi... Mam nerwy w strzępach, a wtedy wygaduję... Heh, sami widzicie.
Przepraszmaj jeszcze raz.

Aha... czy płakaliście za mną po tych kilku ostrzeżeniach? Za Qbekaiem? Za kimkolwiek tak jak za Jierdanem? Co on Wam zrobił?

Proponuję powoli zmierzać do zamknięcia tematu i pozostawienia go ku pamięci.

Jak i ja.
 
Kagi
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: ndz kwie 11, 2004 9:31 pm

czw sty 05, 2006 8:52 pm

witamy w ¶wiecie zmêczonych moderacj± Moderatorów


Witam, Pana Moderatora


Jierdsan


Hê ?

Mam dalej wyliczaæ?


Tak, proszê. Jestem ciekaw, co jeszcze wyliczysz.


Oby ostatni raz uniesionym w gniewie g³osem.


Dr¿ê (dr¿ymy!)


A tak na merg...przepraszam, marginesie- nasun±³ mi siê wniosek- dajcie ¿yæ userom, dajcie ¿yæ mniej znacz±cym postom.
 
Pedro Alvarez
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 753
Rejestracja: pn gru 16, 2002 6:19 pm

czw sty 05, 2006 8:59 pm

K.D. tak napisanymi notkami nie stawiasz dobrego argumentu przeciw zatrzymaniu spamu - tego siê niemal nie da czytaæ.

Aha... czy p³akali¶cie za mn± po tych kilku ostrze¿eniach? Za Qbekaiem? Za kimkolwiek tak jak za Jierdanem? Co on Wam zrobi³?


Zrozum, ¿e nie o to chodzi. Chodzi (a ju¿ teraz chodzi³o) o to, ¿e zosta³y ustalone podwójne standardy, równi i równiejsi, "co wolno wojewodzie..." jak ju¿ wspominany tutaj Cassus Filiensi. Ja za nim nie p³aczê (chocia¿ to naprawdê mój dobry kolega) ale jak stawiamy ostrze¿enia za spam to stawiamy je konsekwentnie (i K.D za ten be³kot ortograficzny takie ostrze¿enie Ci siê nale¿y), jak stawiamy ostrze¿enia za obra¿anie u¿ytkowników to stawiamy je niezale¿nie od wyrafinowania s³ownego obra¿aj±ego.

Edit do be³kotu poni¿ej:
Mam powyliczaæ Twoje literówki? Nie zmuszaj mnie, nie chcê tego robiæ.


Znajduje co¶ nieskoñczenie zabawnego, ¿e osoba bêd±ca w stanie napisaæ
mniej jadfowita lub bystrzejsza zzauwa¿y³aby
jest w ogóle w stanie znale¼æ owe literówki. Sugerujê zaprzyja¼niæ siê z panem s³ownikiem.

Edit: bo owy be³tkot zosta³ usuniêty, a do Qendiego nic nie mam :).
 
Qendi__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 199
Rejestracja: pn maja 26, 2003 6:47 pm

czw sty 05, 2006 9:24 pm

No dobra no to moje 3 grosze do tematu:

Sam jestem moderatorem i moderujê forumkê na Wrotach Wyobra¼ni. Wprawdzie jest ona nieporównywalnie mniejsza ale rozumiem moderatorów. Spam naprawdê jest mêcz±cy, podobnie jak ³amanie tematów przerzucanie notek i czasami walka z u¿ytkownikami. Wiêc w sumie nie dziwiê siê temu co zachodzi i apelujê do u¿ytkowników o uwagê. Sprawdzajcie swoje notki, nie obra¿ajcie ludzi, nie rzucajciê wulgaryzmami. Chc±c czy nie prêdzej czy pó¼niej moderatorzy bêd± musieli udzieliæ wam ostrze¿eñ i/lub zbanowaæ za takie wyskoki.
Nie znam te¿ sprawy ¿eby siê wypowiadaæ o tym co sta³o siê z J. ale z tego co czytam opinie to mam wra¿enie, ¿e zosta³ on na poczatku poraktowany trochê za ostro. W tym miejscu wiec pro¶ba do moderatorów, któr± ja ju¿ dosta³em na swoim forum: wiêcej luzu. Regulamin jest dla ludzi a nie ludzie dla regulaminu. Gdy wiêkszo¶æ jest przeciwna to trzeba zmieniæ regulamin w pewnych miejscach zamiast wlepiaæ ci±g³e ostrze¿enia i bany.
 
Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9343
Rejestracja: czw cze 05, 2003 2:32 pm

czw sty 05, 2006 9:33 pm

Hmm...

Nie siedzę na tym Forum dużo, niemniej o szeroko pojętej moderacji mam spore pojęcie bo, wierzcie mi, siedzę na Forum, na którym spam przydarza się znacznie częściej niż tu.

Forum to forum. Owszem - jest dla użytkowników, niemniej moderatorzy są użytkownikami z nieco szerszymi kompetencjami. Mogą wlepiać ostrzeżenia, blokowac możliwość pisania, banować... Robią to z takiej czy innej legitymacji.

Niemniej - wciąż pozostają użytkownikami, a i ich czasem denerwuje fakt, że muszą przedzierać się przez dziesiątki śmieć-notek, które następnie trzeba przenosić, napominać, kasować.

Spam to plaga, która ostatnimi czasy dziwnym trafem uderzyła w większość forów, z których korzystam. Moim zdaniem należałoby ją wytępić. A środku ku temu mają moderatorzy.

Skoro więc uznali, że tego usera należałoby "przytemperować" to prawdopodobnie mieli rację. I podejrzewam, że nie zrobili tego bez wnikliwego zastanowienia się, czy robią dobrze i czy nie wzbudzi to negatywnych emocji.

Dlatego, zanim wszyscy zaczną krzyczć o "wolności słowa" i takich tam pierdołach, zastanówcie się, czy rzeczywiście modzi chcą koniecznie zrobić userom na złość i czy w ich interesie leży banowanie wszystkich jak leci. Moim zdaniem nie i jestem pewien, że nikt z obecnych na tym forum modów nie rozdawał ostrzeżeń i banów od niechcenia.

Czasem warto pomyśleć o tym, że moderatorzy - wbre obiegowej opinii - to też ludzie ;). Z tym, że to ludzie, którzy mają narzędzia, by usunąć chwilowo z Forum innych ludzi, odznaczających się irytującą manierą wypisywania głupot.
 
Awatar użytkownika
Demoon
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1295
Rejestracja: sob sty 29, 2005 4:34 pm

czw sty 05, 2006 9:43 pm

Pomy¶leæ, ¿e kole¶ mieszkaj±cy pó³ godziny kolejk± ode mnie zdo³a³ a¿ tak poruszyæ forum. Pozostaje mi tylko mu pogratulowaæ; osi±gn±³ to, co chcia³. Ok, tyle s³ów narazie na jego temat, gdy¿ bêdê mia³ jeszcze wiele okazji do pomówienia o nim.
Hekaton, nie rozumiem nazwy topicu - to s³owem wstêpu. Zapomnia³e¶, jakie s± kryteria felietonu? Dowolny (!) sposób publikacji. Ten artyku³ jest jak najbardziej felietonowy.
Ale chyba (a w moim przekonaniu na pewno) posun±³e¶ siê trochê za daleko. Prawda, praca ta jest ogromnie kontrowersyjna, ale równy poziom ogl±dalno¶ci i zainteresowania U¿ytkowników mog³e¶ osi±gn±æ poprzez milsze s³owa. Dobra, ponownie starczy - tu najwa¿niejsza jest tre¶æ, a nie ”mechanika„.
Zacznê od Jierdana - naprawdê zdziwi³em siê, widz±c u niego czerwony pasek i to do¶æ d³ugi. Widzia³em, jaka by³a jego ostatnia notka i - teraz serio mówiê serio - nie widzia³em w niej nic a¿ tak blu¼nierczego. Rozumiem fakt, ¿e Moderatorzy kasuj± ich notki wyj±tkowo czêsto i to staje siê ju¿ denerwuj±ce, ale siêgaæ po tak± broñ [3 warns]? To¿ to w oczach wielu wywo³uje wojnê! ¯eby spodziewaæ siê grzeczno¶ci od Userów, samemu trzeba byæ grzecznym (zasada u¶miech za u¶miech). U¿ywanie coraz brutalniejszych ¶rodków tylko zmieni nas na, równie¿, bardziej brutalnych. Pamiêtam - jak do³±cza³em do tego forum, to warn by³ strasznym wstydem. Nie mia³ go praktycznie nikt, a jak go w koñcu kto¶ dosta³ (chocia¿ jednego) to w wiêkszo¶ci wypadków gwa³townie siê zmienia³. A teraz? Ostrze¿enie jest presti¿em - to chyba mówi wystarczaj±co du¿o.
Podsumowuj±c pierwsz± czê¶æ wywodu: Tak, jestem za free Jierdanem. Mo¿e nawet mieæ to jedno, czy te¿ dwa ostrze¿enia (jak teraz), ale niech bêdzie móg³ pisaæ. Dobra, starczy [third time].
W wielu innych aspektach zgadzam siê z Hekatonpsychosem. Niektórzy Moderatorzy za ostro z nami graj±. A je¿eli s± zmêczeni walk± z przekleñstwami forum to có¿, mo¿e trzeba ich zmieniæ?
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

czw sty 05, 2006 9:50 pm

Pamiętam - jak dołączałem do tego forum, to warn był strasznym wstydem. Nie miał go praktycznie nikt, a jak go w końcu ktoś dostał (chociaż jednego) to w większości wypadków gwałtownie się zmieniał. A teraz? Ostrzeżenie jest prestiżem - to chyba mówi wystarczająco dużo.


Bardzo trafne podsumowanie, żeby nie powiedzieć kluczowe w tej (i nie tylko tej) sprawie. Polecam zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy wszystkim, którym myślenie jest nieobce.

PS: Wybaczcie tak krótka notkę i niewnoszenie niczego nowego do tematu, ale mam nadzieję, że dzięki temu nikomu zainteresowanemu nie umknie tych jakże ważnych (IMHO) parę zdań Demoona.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości