Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Joseppe
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2393
Rejestracja: śr maja 21, 2003 5:47 pm

czw cze 10, 2004 3:39 pm

oddtail pisze:
Joseppe --> podałeś błędny link.


Wierzaj mi, ze kiedy go podawalem byl jeszcze dobry... :>

Po prostu Portal zbyt szybko jak na moje mozliwosci wprowadza zmiany na stronie :P

Nie no, po prostu zmienili adres podpiecia do pliku. Ale juz aktualizuje moj post.
 
Awatar użytkownika
CathogA
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 04, 2004 10:30 pm

pt cze 11, 2004 12:05 am

Na pewno przyda sie FAQ... choc wczesniej zrobilem na swoj wlasny uzytek cos podobnego zbierajac odpowiedzi Ignacego z LD Monastyru. Tam jest duuzo wiecej rzeczy wyjasnionych ... licze jednak, ze do obecnego beda dorzucane nowe pytanka wraz z odpowiedziami ...

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
ymir
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 94
Rejestracja: śr wrz 17, 2003 9:08 pm

czw lip 01, 2004 2:56 pm

oddtail --> podałeś błędny link.

Zamiast:

monastyr/pl/pdf/FAQ.pdf

powinno być

monastyr.pl/pdf/FAQ.pdf

Jak to dobrze, że wszedłem na stronę główną, a nie skorzystałem z linka :P

:hahaha: :hahaha:
:P :P ;)

EDIT: Zawsze do usług. ;)
Ostatnio zmieniony czw lip 01, 2004 2:56 pm przez ymir, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

wt sie 31, 2004 11:59 am

Dotąd to przeoczyłem, bo nie interesowałem się bliżej historią Ragady. Ale teraz...

W 1441 na stronę obozu antykrólewskiego przeszła część armii. Królem był Herman Złotousty. Jego wcześniejsze panowanie, jak napisano, było bardzo dobre i sprawiedliwe. Czyli miał już za sobą kawałek panowania. Skromnie założę, że miał tylko 25 lat.

Dziś mamy rok 1575. Król Herman Złotousty zmarł dwa lata temu. Lekko licząc, miał staruszek ponad 150 lat. Jakoś trudno mi w to uwierzyć :wink: .

Chyba każdy się ze mną zgodzi, że należałoby to poprawić. Problem w tym, że nie wiem, czy chodzi o innego króla, czy o inne daty...

Dodam, że i tak chronologia w "moim" Monastyrze będzie zupełnie inna. Ale nie w tym rzecz. Przydałoby mi się wiedzieć, jak naprawdę wygląda chronologia tego państwa.

P.S. Wszystkie informacje jakie podałem pochodzą ze strony 180 w podręczniku.
 
Awatar użytkownika
Joseppe
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2393
Rejestracja: śr maja 21, 2003 5:47 pm

wt sie 31, 2004 12:48 pm

Wątpie, zeby Wydawnictwo zdecydowalo sie poprawiac rzeczy z chronologii w FAQu. Narobi to zbednego zamieszania i tak naprawde nie jest to poprawka konieczna.
Zreszta, w takim razie musieli by wstawiac nowego wladce i w ten sposob zmieniac byc moze wiele elementow ukladanki, jaka jest historia Dominium.
Znajac Portal na pewno dowiemy sie cos o magii, ktora pomogla staruszkowi dozyc tych 150 lat - co zreszta nie jest wykluczone.
Dobrze, ze zauwazacie takie rzeczy, ale sadze, ze kazdy MG powinien je rozpatrywac u siebie osobiscie, badz uznajac, ze staruszek zdrowo sie odzywial, badz zakonserwowal go alkohol czy magia, a moze po prostu zrobi z tego sprawe, ktora musza rozwiazac bohaterowie grzebiac w starych ksiegach i odkrywajac, ze ktos zafalszowal historie...
 
jenowa
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pt wrz 03, 2004 5:25 pm

pt wrz 03, 2004 5:40 pm

Witam. Jestem nowy na tym forum. W moim egzemplażu Monastyru w bestiariuszu nie ma opisu krasnoludów. Uważnie przejżałem posty w tym temacie oraz FAQ i nie natknąłem się na takie zagadnienie. Więc chciałbym się zapytać jakie statystyki powinny mieć krasnoludy?
Ostatnio zmieniony pt wrz 03, 2004 5:46 pm przez jenowa, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Joseppe
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2393
Rejestracja: śr maja 21, 2003 5:47 pm

pt wrz 03, 2004 5:46 pm

Nie ma na razie statystyk krasnoludow. Trzeba bedzie poczekac na jakis dodatek dotyczacych ziem na zachod od Agarii.
 
Awatar użytkownika
wilczymor
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: wt paź 26, 2004 8:47 am

śr paź 27, 2004 8:45 am

Witam

być może to czepianie się ale w opisie tajemnic (Bunt) pojawia się taki potwór "powiedział sakramentalne >>nie<<"

to pisał chyba jakiś heretyk - po pierwsze w języku polskim istnieje wyrażenie fazeologiczne "sakramentalne tak" i pochodzi z sakrementu małżeństwa - nie można jednak tego zmienić na sakramentalne nie, bo w żadnym sakramencie nie pada słowo "nie", wydaje mi się że w karianiźmie też

a skoro jestem już przy wierze to pytanie - dlaczego sybolem wiary w Monastyrze jest krzyż?
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

śr paź 27, 2004 8:54 am

dlaczego sybolem wiary w Monastyrze jest krzyż?

A dlaczego nie ? Krzyż to symbol występujący w bardzo wielu religiach, nie tylko chrześcijaństwie. Ponadto krzyż ma w naszej kulturze bardzo dobrze ugruntowaną pozycję jako swego rodzeju "symbol religii". Jak widzimy krzyż, to od razu wiadomo, że będzie kościół, księża, inkwizycja itd.
 
Awatar użytkownika
wilczymor
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: wt paź 26, 2004 8:47 am

śr paź 27, 2004 9:04 am

A dlaczego nie ?


Taki argument zawsze mnie rozpierdala.

A dlaczego nie swastyka albo sauwastyka, też pojawia się w wielu religiach. W grach RPG - szczególnie fantasy symbole bogów raczej nie są przypadkowe i mają jakieś wytłumaczenie - myślałem że w Monastyrze też tym bardziej że karianizm raczej powinien się kojarzyć z islamem niż chrześcijaństwem.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

śr paź 27, 2004 3:46 pm

Symbolem wiary jest krzyz, bo budzi odpowiednie skojarzenia. Jak widizsz krzyz, to wiesz w miare czegos sie spodziewac po danej religii. Jak widzisz jakies fi, sigme, wstege moebiusa czy jakies inne badziewie, to nie masz o niej zadnego pojecia.

A ze to ma kiepskie wytlumaczenie w grze... Coz, wszystkiego miec nie mozna.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

śr paź 27, 2004 4:36 pm

Mozna miec, Gruszczy, jak sie autorzy przyloza. I swiat spojny, i teksty po polsku, i symbol religii sensowny... ;) A jak sie widzi krzyz, to sie ma skojarzenie z chrzescijanstwem - chyba, ze nie jest sie wychowanym w kulturze chrzescijanskiej. Nie jest to skojarzenie z religia, ale z chrzescijanstem - tak jak tori nie kojarzy sie z religia, ale z konkretnym shintoizmem, a polksiezyc z islamem.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

śr paź 27, 2004 7:31 pm

Tak wiem, Seji, a 7S i PC sa zajefajne, a Monastyr to gowno. Wiem o tym, juz to slyszalem, nie musisz mi powtarzac :D

Zgadza sie, kojarzy Ci sie z chrzescijanstwem. Zle Ci sie kojarzy, bo Karianizm to nie jest chrzescijanstwo. Jak przeczytasz podrecznik, to wiesz o tym. Jak nie przeczytasz, to Ci sie dobrze kojarzy. Bo wiesz, jak wyglada kosciol. Widzisz inkwizycje, widzisz krucjaty, widzisz katedry i klasztory, mnichow i cala reszta talajastwa, a nie jak w FR na przyklad, gdzie ja nie bardzo wiem, jak sobie ten caly politeizm i jak kult ponad 80 bogow sobie wyobrazac. Dlatego wlasnie krzyz jest dobry. Budzi skojarzenia i to jest najwazniejsze. A nie to, Seji, ze jednemu kulturoznawcy cos nie pasi :razz:
 
Awatar użytkownika
Dhaerow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 495
Rejestracja: wt maja 20, 2003 1:51 pm

śr paź 27, 2004 8:11 pm

A ja w podręczniku wyczytałem kiedyś, że krzyż to symbol krzyżujących się światów materialnego i duchowego.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

śr paź 27, 2004 11:50 pm

A ja w podręczniku wyczytałem kiedyś, że krzyż to symbol krzyżujących się światów materialnego i duchowego.


Tak, to wiem. Ale liczylem na cos glebszego :D U nas istnienie krzyza ma racjonalne wytlumaczenie. Tam jest robione niestety na sile. Ale nie jest niespojne, jak twierdzi Seji. Ot, wytlumaczenie jak kazde inne.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

śr paź 27, 2004 11:56 pm

Gruszczy pisze:
Tak wiem, Seji, a 7S i PC sa zajefajne, a Monastyr to gowno. Wiem o tym, juz to slyszalem, nie musisz mi powtarzac :D

Nigdy i nigdzie nie powiedizalem, ze Monastyr to gowno. I prosze mi nie imputowac. :D

Zgadza sie, kojarzy Ci sie z chrzescijanstwem. Zle Ci sie kojarzy, bo Karianizm to nie jest chrzescijanstwo.

Mowa o krzyzu, nie o karianizmie.

Jak przeczytasz podrecznik, to wiesz o tym. Jak nie przeczytasz, to Ci sie dobrze kojarzy. Bo wiesz, jak wyglada kosciol. Widzisz inkwizycje, widzisz krucjaty, widzisz katedry i klasztory, mnichow i cala reszta talajastwa,

Dalekie skojarzenie. Bardzo. Krzyz - Jezus - chrzescijanstwo/Kosciol. Najkrotsza droga. A od krzyza do inkwizycji jest kaaawal drogi.

Ale ja sie juz nie wcinam :>

:P
 
FrYtA
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: czw paź 28, 2004 1:17 am

czw paź 28, 2004 2:25 am

Wysłany: Sro Paź 27, 2004 10:59 pm Temat postu: podrecznik przeczy sam sobie...

--------------------------------------------------------------------------------

sorki ze wnosze taki error bo to wsumie szkoda bo system jest wypasiony chociaz ddzisiaj go ogladalem pierwszy raz no i natrafilem na male nieporozumienie w texcie... wiem ze to mozna pominac... ale jak dalej to drukujecie to moze poprawicie (to do autrorow;P)

rozdzial "Pierwsze spojrzenie na świat" podrozdział "Papież"
cytat:
"(...)nie ma miasta(...)który nie liczył by sie z opinia Papieża"

a co mowi sie w Gordzie o Papieżu ? nie bardzo sie nim przejmuja bo i on nie przejmuje sie nimi...

sorki nei mam cytatu bo ksiazke ma kumpel a cytat wyzej wziolem z http://www.monastyr.pl/pdf/fragment_01.pdf

zeby nie bylo ze nielegalnie

pozdrowka
 
Awatar użytkownika
wilczymor
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: wt paź 26, 2004 8:47 am

czw paź 28, 2004 8:59 am

To co o papieżu mówią wcale nie oznacza, że się z nim nie liczą - gdyby się nie liczyli to by nic o nim nie mówili, to tak jak z wyborami w stanach niby bie powinno to obchodzić nikogo poza mieszkańcami USA ale wszyscy czekają na wynik a najbardziej chyba arabscy terroryści

Co do krzyża to doskonale rozumiem dlaczego postanowiono go użyć w podręczniku, a skojarzenie nie jest odległe ale chciałem wiedzieć dlaczego jest - gram bowiem inkwizytorem i pytam oskarżonych między innymi o podstawowe prawdy wiary, odpowiedź na pytanie "Dlaczego krzyż jest symbolem wiary" - A dlaczego nie - to stos dla oskarżonego

pozdrowienia dla wszystkich karyjskich inkwizytorów :)
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

czw paź 28, 2004 9:39 am

Wyjaśnienie, że krzyż to symbol przekrzyżowania się światów to tylko jeden z powodów (który osobiście, jako MG, traktuję jako pretekst wymyślony przez karian, którzy nie wiedzieli skąd wziął się symbol, więc wymyślili oficjalną wersję :razz: ). Natomiast oryginalnym powodem jest to, że krzyż był najczęściej występującym motywem w rodiańskich katedrach. Wspomina się o tym w podręczniku.

P.S. Krzyż, co dla mnie oczywiste, został wprowadzony po to, aby było powierzchowne skojarzenie karianizmu z chrześcijaństwem. Wszyscy opowiadają, jaki to świat Monastyru jest inny niż średniowieczna Europa, a ja tam uważam, że są mimo wszystko bardzo podobne. Co w żadnym razie nie jest wadą - i tak jest lepiej niż w 7S, którego świat jest zbiorem nawiązań, łat i łatek, a nie całością z pomysłem :wink: .
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

czw paź 28, 2004 10:24 am

Mowa o krzyzu, nie o karianizmie.


Zgadza sie. Jedno jest z drugim nierozerwalnie zwiazane.

Dalekie skojarzenie. Bardzo. Krzyz - Jezus - chrzescijanstwo/Kosciol. Najkrotsza droga. A od krzyza do inkwizycji jest kaaawal drogi.

Ale ja sie juz nie wcinam :>

:P


Krzyz -> Chrzescijanstwo -> Kosciol i wszystko co z kosciolem jest zwiazane. A poniewaz to jest dark fantasy, to wszystko negatywne co jest zwiazane z kosciolem. Ja jak widze kosciol w 16 wieku, to kojarzy mi sie automatycznie z hiszpanska inkwizycja, wojnami religijnymi, stostami i innymi glupotami. Wiem, ze blednie i falszywie, ale to nie ma znaczenia. Wazne jest, ze dobrze oddaje to swiat Monastyru. Widzac krzyz, wiesz czegos sie spodziewac po religii Dominium.

A wcinac sie mozesz i powinienes :D Pogadamy sobie :D
 
Awatar użytkownika
Dhaerow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 495
Rejestracja: wt maja 20, 2003 1:51 pm

czw paź 28, 2004 10:45 am

Gruszczy napisał:
U nas istnienie krzyza ma racjonalne wytlumaczenie. Tam jest robione niestety na sile.


Portal ma tendencję do umieszczania w swoich grach różnych pomysłów nad którymi się potem ludzie zastanawiają jak działają w świecie. ;)

Na szczęście ja jako rasowy dramatysta nie muszę zastanawiać się skąd się bierze to czy tamto. Liczy się tu i teraz :)
 
FrYtA
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: czw paź 28, 2004 1:17 am

czw paź 28, 2004 3:29 pm

w sumie to jak komus sie nie podoba krzyz to moze zasze tam wstawic trojkacik kolko czy cokolwiek... hehe :) albo pacyfke... to i tak niema znaczenia... :D

NA STOS i tyle :d hehe

pozdro
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw paź 28, 2004 4:52 pm

Gruszczy pisze:
. Wazne jest, ze dobrze oddaje to swiat Monastyru. Widzac krzyz, wiesz czegos sie spodziewac po religii Dominium.

To ja ci odpisze, jak na pewnej liscie ;): spodziewam sie milosierdzia, monoteizmu, 10 przykazan ktore buduja etyke i moralnosc danek kultury (nie zabijaj, nie kradnij itd), wspolnote wiary, i tak dalej. Nic o mordowaniu, stosach itp :P

Dobra, koniec. Serio sie nie wcinam :>.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

pt paź 29, 2004 3:49 pm

To ja ci odpisze, jak na pewnej liscie ;): spodziewam sie milosierdzia, monoteizmu, 10 przykazan ktore buduja etyke i moralnosc danek kultury (nie zabijaj, nie kradnij itd), wspolnote wiary, i tak dalej. Nic o mordowaniu, stosach itp :P


To swietnie Ci sie kojarzy. Gdybys prowadzil Monastyr, bedziesz uznawal kosciol za instytucje dobra i sluszna, budujaca wiez miedzy ludzmi i wprowadzajaco porzadek. Prowadzaca ich do Boga. Swietnie. Bardzo dobra interpretacja.

Ja mam inna, ale to nie znaczy, ze tamta jest zla. Monoteizm, przykazania (nie 10, ale tez sa - wlasnie nie zabijaj, nie cudzoloz, nie kradnij), budowa etyki i moralnosci, wspolnota wiary. Doskonale. Wlasnie to ten krzyz mial Ci pokazac.

Mnie pokazuje stosy, skwierczacych heretykow, walke z niewiernymi, krucjaty, dominacje kosciola w swiecie. Mam do tego prawo, po prostu troche inaczej interpretuje ten symbol. Moja interpretacja jest troche bardziej mrrroczna :razz: , ale w niczym lepsza od Twojej. Krzyz spelnil swoje zadanie. Jak przeczytasz podrecznik, to bedziesz wiedzial, ze musisz troche skorygowac swoje poglady. Jesli zasiadzesz z marszu do gry, to nie bede musial o kosciele mowic Ci prawie wcale. Ot, nie ma milosierdzia, a kobiety moga sprawowac urzad kaplanski. Gramy :D
 
Awatar użytkownika
trzewik
Wydawnictwo Portal
Wydawnictwo Portal
Posty: 69
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 12:12 am

pt sty 07, 2005 2:08 am

Niniejszym informuję, że wszystkie opisane tu błędy zostały już poprawione i wprowadzone do wersji Mon hc. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tu się wypowiadali za poświęcony czas i wyłapanie niejasności i nieścisłości.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość