Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Joseppe
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2393
Rejestracja: śr maja 21, 2003 5:47 pm

Nieśmiałe pytanie - errata ?

wt maja 04, 2004 11:26 pm

W tym temacie wypisujcie wszystkie błędy, jakich sie dopatrzyliscie (ale nie pojedyncze ortografy, bo Polter tego nie udzwignie ;P).

Postaram się, żeby wychwycone niścisłości trafiły do twórców systemu.
Ostatnio zmieniony pt sty 07, 2005 2:37 pm przez Joseppe, łącznie zmieniany 3 razy.
 
Awatar użytkownika
xshadow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: ndz kwie 04, 2004 12:21 am

śr maja 05, 2004 10:06 pm

Jak mozna dowiedziec sie z monastyrowej listy dyskusyjnej, zespol odpowiedzialny za korekte w swojej zmudnej pracy poprawiania bledow doszedl "tak do magii mniej wiecej" :) A czesci zauwazonych bledow po prostu nie naniesiono do wersji finalnej.

Mam takze pytanie. Co to za plotka o tych lepszych i tych gorszych wersjach? Jest w sprzedazy jakies bardziej potworkowate wydanie?
 
Awatar użytkownika
Ghandi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: ndz mar 14, 2004 9:45 pm

śr maja 05, 2004 10:39 pm

Tak słyszałem. Elmo ma podobniez jakąś hydrę trzygłowa z triplującymi się kartkami... głównie skład padł.. jakieś kartki do góry nogami itp...

...

Nie chce zabijać optymizmu tych co chcą kupić i radości tych co kupili, ale kiedy można się spodziewać oficjalnej erraty? O ile przy Retuszu narodowości można sie domyślić że błędem jest "1000" kordinów a nie "sto", ale ile daje Retusz profesji??? Dwa kawałki to troche dużo, ale kto tam wie... Jestem jeszcze w burakach a już kilka pytań ciśnie sie na usta. Z tego co słyszałem i tak mam "ten lepszy" egzemplarz.
Żeby osłodzić ten temat dorzucę, że klimat i teksty mnie zaczarowały i co chwilę na głos powtarzam Kitty co soczystrze kawałki :mrgreen:
 
Awatar użytkownika
Ellentir
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 89
Rejestracja: ndz lis 02, 2003 11:57 pm

śr maja 05, 2004 10:50 pm

Tylko jedna uwaga, zasłyszana nie od Trzewika, ale od kogoś, kto był na premierze. Przy Retuszu błędem nie jest 1000 kordinów, tylko pisane słownie "sto" (zgadza się to z resztą z innymi sumami podawanymi przy pozostałych Retuszach) :razz: Wiem, że to trochę dziwne, ale rąbneli się przy słowie, a nie cyfrze....
Ostatnio zmieniony śr maja 05, 2004 10:52 pm przez Ellentir, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Andre
Autor Diademu
Autor Diademu
Posty: 142
Rejestracja: wt mar 02, 2004 5:23 pm

Seji...

śr maja 05, 2004 10:52 pm

pokaż mi polski podręcznik (może poza Wampirem Maskaradą 2 ed.), który nie miał jakichś błędów. W Monie nie jest ich dużo.

Faktycznie, parę podręczników wyszło ze składu koszmarnie pomieszanych.

Zapłata za pozbycie się cechy z pochodzenia powinna wynosić 1000 kordinów. Zauważcie, że za cechę z profesji dostajemy 2000. To ta stówa jest błędem. Początkowo wszystko miało operować na setkach, potem zwiększono skalę i dopisano zera. Tylko słownej setki zapomniano poprawić :(
 
Awatar użytkownika
Ellentir
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 89
Rejestracja: ndz lis 02, 2003 11:57 pm

śr maja 05, 2004 10:59 pm

Jest jeszcze błąd w zdaniu na str. 16, pierwszy akapit.

"(...)W Monastyrze gra się ludźmi szlachetnie urodzonymi - stąd opisując charakter ludzi wywodzących się z spośród poszczególnych krain prezentujemy szlachtę, to, że w Agarii ludzie są odważni i bitni - bo toczy się tam od wieków wojna, podczas gdy w Dorii ludzie są pełni godności i wewnętrznej siły - bo dają im ją przodkowie i bogata historia..."

Zupełnie nie rozumiem, o co w tym zdaniu chodzi - chyba było przerabiane i coś wyleciało.

Na marginesie dodam tylko, że podaje błędy nie z zawiści - po prostu prawie cały podręcznik już przeczytałem, bo zamierzam Monastyr prowadzić - kibicowałem mu gdzieś od pierwszego zwiastunu w Portalu. Myślę, że wymienienie takich "tekstów do poprawki" na forum może się
twórcom gry przydać.


EDIT: Acha - i ta nieszczęsna "Ciemmność" pojawiająca się dwa rsazy na str. 14. Przez chwilę byłem szczerze przerażony, bo myślałem, że Portal wymyślił własny "MMrrok". :wink: Na szczęście dalsza lektura mnie uspokoiła - to tylko literówka.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

śr maja 05, 2004 11:12 pm

Na marginesie dodam tylko, że podaje błędy nie z zawiści - po prostu prawie cały podręcznik już przeczytałem, bo zamierzam Monastyr prowadzić - kibicowałem mu gdzieś od pierwszego zwiastunu w Portalu. Myślę, że wymienienie takich "tekstów do poprawki" na forum może się
twórcom gry przydać.


No, no Ellentir. Tylko winni sie tlumacza. Juz my wiemy co Ty o Monastyrze sadzisz i komu chcesz kibicowac :razz:
 
Awatar użytkownika
Kretus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 69
Rejestracja: sob maja 08, 2004 4:03 pm

sob maja 08, 2004 4:12 pm

witam wszystkich- jestem tu nowy
zakup monastyru zmusil mnie do zalogowania...
otoz w mojej kopii podrecznika brakuje kilku stron - od 193 do 200 wlacznie...
czy mam jakis feralny podrecznik czy to wada calego wydania ?? i co mam teraz zrobic oprocz prosby o zamieszczenie tych stron na stronie monastyru ??
oprocz tego musze zapytac o jeszcze jedna rzecz- zasady walki - jest swietna do pojedynkow a zupelnie nie nadaje sie do starc w ktorych bierze udzial kilka osob +MAM NADZIEJE ZE W MOJEJ KOPII ZABRAKLO JESZZCE KILKU STRON :razz:
Ostatnio zmieniony sob maja 08, 2004 6:48 pm przez Kretus, łącznie zmieniany 2 razy.
 
Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1469
Rejestracja: wt maja 13, 2003 3:32 pm

sob maja 08, 2004 4:37 pm

Kretus pisze:
otoz w mojej kopii podrecznika brakuje kilku stron - od 193 do 200 wlacznie...
czy mam jakis feralny podrecznik czy to wada calego wydania ?? i co mam teraz zrobic oprocz prosby o zamieszczenie tych stron na stronie monastyru ??


To nie wada całego wydania, tylko tego egzemplarza. U mnie wszystko jest OK. Co możesz zrobić? Proponuję zgłosić sie do sklepu lub do Wydawcy z prośbą o wymienienie na dobry egzemplarz. Z tego co mi wiadomo, w przypadku wadliwie wydrukowanych egzemplarzy NS, wymieniali.
 
Awatar użytkownika
THomSon
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 59
Rejestracja: wt maja 11, 2004 10:58 am

śr maja 12, 2004 10:51 pm

Ja bym proponował aby ekpia, która stworzyła to cudo, wzięła je jeszcze raz do ręki i popracowała w ogóle nad gramatyką i sformułowaniem niektórych zdań. Nie zawsze ten kto czyta domyśli się o co chodziło twórcom w danym przypadku.

pzdr
 
Awatar użytkownika
Vran
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr lis 05, 2003 10:19 pm

śr maja 12, 2004 11:07 pm

Ja z kolei mam dwa razy strony 45-48. Ponadto co oznacza stwierdzenie ze strony nr 69, akapit Doria i Kara:
"(...) Podczas ataku przebicie ich miecze wzrasta o 1 poziom (...)"?
 
Awatar użytkownika
JaQub
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 166
Rejestracja: pt sty 16, 2004 4:03 pm

czw maja 13, 2004 1:16 pm

Chodzi o to, że miecz ma taki parametr jak przebicie, które wynosi 1, co powoduje, że wszelkie ataki na kolczugę wchodzą bez zmniejszenia obrażeń, natomiast jak trafisz na zbroję płytową to obniżają wtedy tylko o jeden stopień obrażenia, np. Ciężkie do Lekkich, Lekkie do Draśnięcia.
Dodatkowo jak ktoś chce użyć Zasłony bronią lżejszą od miecza, to otrzymuje ranę o poziom mniejszą. A rycerze z Dorii i Kary dzięki tej Cesze niwelują praktycznie cały pancerz, i nie da się sparować rapierem ich ciosów, trzeba wtedy Unikać, albo Odsakiwać.
 
Awatar użytkownika
Healer
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 38
Rejestracja: pn sty 26, 2004 7:10 pm

wt maja 18, 2004 7:32 pm

str. 144.
Jeden z przykładowych artefaktów nazywa się "Światło Malla". Była to lampa, której używał Prorok w Katedrze Malla.

Oczywiście powinno to być "Światło Balla", a Katedra - "Katedrą Balla". Chyba, że reszta podręcznika się myli.

str. 180 - historia Ragady
Wynika z tego, że przedostani król, Herman Złotousty, rządził _przynajmniej_ jakieś 130 lat.
1441 (najwcześniejsza podana data) - 1573 (data śmierci - dwa lata temu).

Albo Ragadczycy to tylko tacy zakamuflowani Nordyjczycy, albo gość żył ponad pół wieku zbyt długo.
 
Awatar użytkownika
Healer
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 38
Rejestracja: pn sty 26, 2004 7:10 pm

czw maja 20, 2004 10:04 pm

Zmagania z deviria cd :D

str. 175
Jeśli obecna królowa Cynazji urodziła się w dwa lata po zamachu, który był
23 lata temu, to powinna mieć 21 lat (w podręczniku jest napisane, że ma 25)

Ja tam lubię młode babki :razz:

str. 176
"Północną i zachodnią granicę Ragady stanowią wysokie klify."

Rzut oka na mapę i chyba obejdzie się nawet bez komentarza.

str. 214
Polityka/
Najpierw opisywane są zachodnie prowincje, które są najbardziej zalesionymi. Później opisywane są dla odmiany zachodnie prowincje, które są naj mniej zalesione.

Czy mi się wydaje, czy też autorzy mają jakiś uraz z dzieciństwa i nie lubią używać słowa "wschód"? :razz:

str. 226
To jest już tylko moje przypieprzanie się.

Zamieć - twierdza gordyjska, rozciągnięta na kilkanaście mil, położona na czterech górach i kawałku piątej. Najważniejszy chyba odcinek tego frontu i służy tam jedynie kilka setek ludzi.
Nie wiem, jak wam, ale mi się wydaje, że to trochę za mało.
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

czw maja 20, 2004 11:37 pm

(przede wszystkim, witam wszystkich, jestem jeszcze zielony na tym forum)

Pobieżnie przeczytałem ten wątek i może przeoczyłem odpowiedź na to pytanie, ale...

...czy RZECZYWIŚCIE dobrze zrozumiałem, że od ran z pistoletu (rany Lekkie) NIE DA się umrzeć??? Ja wiem, że byłoby ze szkodą dla Opowieści, gdyby bohater zginął z tak mało eleganckiej broni jak pistolet :wink: , ale jednak...
 
Awatar użytkownika
THomSon
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 59
Rejestracja: wt maja 11, 2004 10:58 am

czw maja 20, 2004 11:42 pm

oddtail pisze:
(przede wszystkim, witam wszystkich, jestem jeszcze zielony na tym forum)

Pobieżnie przeczytałem ten wątek i może przeoczyłem odpowiedź na to pytanie, ale...

...czy RZECZYWIŚCIE dobrze zrozumiałem, że od ran z pistoletu (rany Lekkie) NIE DA się umrzeć??? Ja wiem, że byłoby ze szkodą dla Opowieści, gdyby bohater zginął z tak mało eleganckiej broni jak pistolet :wink: , ale jednak...



Zapraszam do topic'u 'Mechanika walki w Monastyrze'

Tam o tym jest sporo powiedziane.

pzdr
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

wt maja 25, 2004 8:31 pm

Nie jest to może "błąd" w ścisłym znaczeniu tego słowa, ale uważam, że powinno być to poprawione.

W podręczniku jest wyraźnie napisane, że zwierzęta to deviria. Jednak wiadomo też, że deviria można odpędzić przez modlitwę. Ja rozumiem, że może się zdarzyć głęboko wierząca osoba typu "święty Franciszek", ale odpędzanie deviriów nie będących demonami powinno być o wiele trudniejsze. W tym układzie, z jakim mamy do czynienia teraz każdy może odpędzić wilka modląc się. Pamiętajmy, że Jedyny odwrócił się od potomków Rodian...

...innym rozwiązaniem byłoby ograniczenie sprawczej mocy modlitw (na przykład tylko do duchownych), kiedy dotyczy ona zwierząt.

A NAJLEPSZYM rozwiązaniem byłaby zmiana realiów: nie wszystkie zwierzęta to deviria. Bo na obecnym etapie wszystkie zwierzęta są nienaturalnymi bestiami. Jest wyraźnie napisane, że devira stworzone zostały bez wyjątku przez Mroczne Bóstwa. Zatem wszystkie zwierzęta też??? Hmm.
 
fuko
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr maja 12, 2004 9:36 am

czw maja 27, 2004 10:29 am

oddtail:
fakt całe odpędzanie prowadzi do "dziwnych" sytuacji ; nie chodzi tu tylko o zwierzęta - taki wilk z mocą 13 jest dosyć trudny do odpędzenia (szczególnie gdy wilczków będzie cała watacha ) problemem jest odpędzanie niektórych potworków np. postawcie graczom na drodze takiego Urgula z M=10 ; wystarczy że w drużynie będzie ksiądz z wiarą na 16 i krzyżem aby pogonić takiego olbrzyma
natomiast przy odkędzaniu zwierząt jest jeden hak - musi ono zrozumieć czego od niego chcemy ; fakt-potwory też czy zatem wogóle możliwe jest odpędzenie istoty która nas nie rozumie -
"zgiń przepadnij ochydny elfie!"
"was?"
trzeba to dobrze przemyśleć
z innej beczki -czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jak działa krytyczne pchnięcie (bodajże s123)-z opisu (który jest pozbawiony sensu) wynika że 2PP zmieniają wynik rzutu k20 ale o ile?
 
Awatar użytkownika
THomSon
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 59
Rejestracja: wt maja 11, 2004 10:58 am

czw maja 27, 2004 10:46 am

fuko pisze:

z innej beczki -czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jak działa krytyczne pchnięcie (bodajże s123)-z opisu (który jest pozbawiony sensu) wynika że 2PP zmieniają wynik rzutu k20 ale o ile?



Co do krytycznego pchnięcia to za 2 pp możesz wynik z 18 podciągnąć do 20. Szerszej interpretacji bym nie wprowadzał. Byłoby to zbyt duże przegięcie.

pozdro
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

czw maja 27, 2004 8:57 pm

fuko -->

1) To naturalne, że niektóre potężne demony mogą być bardzo podatne na odpędzanie. Taka jest właśnie natura demonów.

2) odpędzanie nie polega na wydawaniu polecenia odejścia. Odpędzanie to siła wiary odganiająca demona. Inaczej większości demonów nie dałoby się odgonić, bo większość mówi tylko w języku deviria.

3) Co do zwierząt: uważam, że podział na skorumpowane przez Ciemność i zwykłe byłby rozsądny (wskazuje na to opis Kary - przykład państwa, gdzie zwierzęta są, lub bywają, nienaturalne).
 
fuko
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr maja 12, 2004 9:36 am

sob maja 29, 2004 10:56 am

oddtail
ad3- w pełni się zgadzam inaczej może dojść do kuriozalnych sytuacji :
scenka 1: za graczami rusza konna pogoń, nagle gracz prowadzący świątobliwego ojczulka deklaruje :
-to ja odpędzam ich konie :razz:
scenka 2: gracze zakradają się do czyjejś posiadłości - co robi nasz ojczulek?-przepędza rottweilery :razz:
 
Awatar użytkownika
JaQub
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 166
Rejestracja: pt sty 16, 2004 4:03 pm

sob maja 29, 2004 11:43 am

Podstawową zasadą Monastyru jest Zdrowy Rozsądek, więc myślę, że nie ma co gdybać co może odganiać Padre, a czego nie. Pozostawmy to kwesti indywidualnej oceny MG.
 
Awatar użytkownika
Healer
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 38
Rejestracja: pn sty 26, 2004 7:10 pm

sob maja 29, 2004 8:43 pm

Monastyr, str. 108 "Obłaskawianie zwierząt"

Wydaje mi się, że uważne przeczytanie powyższego da odpowiedź na wszystkie wasze pytania odnośnie zwierząt w Monastyrze (może za wyjątkiem współczynników wiewiórki :razz: )
 
Awatar użytkownika
Uzariel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 439
Rejestracja: śr maja 12, 2004 12:55 pm

sob cze 05, 2004 2:20 pm

Hej

Jak to jest usmiercaniem stworow z bestiatiusza?
Tzn. wiadomo o co chodzi z tym, ile moga otrzymac ran smiertelnych, ale przez to, ze nie maja podanej budowy nie wiadomo kiedy traca przytomnosc. I o co chodzi z tym modyfikatorem ran np. -3?
Jak im sie testuje wytrwalosc, z tym modyfikatorem czy co?

Pozdro
 
fuko
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr maja 12, 2004 9:36 am

sob cze 05, 2004 3:06 pm

Uzariel- wyprzedziłem cię z tym pytaniem o prawie miesiąc ( niestety nikt nie odpowiedział :wink: ),ale do rzeczy :
-potwory nie mogą testować wytrwałości bo jej nie mają
-ergo: zawsze jej nie zdają ( lub zawsze zdają ale byłoby to zbyt pakerne ) - a modyfikator po prostu odejmujesz od utrudnień za każdą ranę ( więc gdy potworek ma -3 nie reaguje w zupełności na lekkie rany :razz: )
-ponieważ sworki nie mają budowy trzeba radzić sobie na inne sposoby:
1) zastosować metodę z NS tzn. określić iż np 3 rany lekkie = 1 ranie ciężkiej a 3 ciężkie to 1 śmiertelna ( ale w ten sposób potworki będą znacznie wytrzymalsze od ludzi - nawet elfy z ich +1 do ran)
2) zastąpić budowę mocą stworka ( ale wtedy niektóre są za słabe :razz: )
3) może jakąś inną metodą?
 
Awatar użytkownika
Uzariel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 439
Rejestracja: śr maja 12, 2004 12:55 pm

sob cze 05, 2004 3:18 pm

Z sumowaniem ran, to bym zrobil tak:
Postac deklaruje miejsce trafienia i jezeli ponownie trafi w to samo miejsce to rany sie kumuluja, to by odzwierciedlalo realne starcie, a przy tym by dodalo w walce strategii, na zasadzie trafienia w slabe miejsce.
Przeciwnik by mogl miec jakis maly bonus (+1) do obrony przed ciosem w to miejsce, bedac swiadomym, ze to jego slaby punkt i ze przeciwnik prawdopodobnie bedzie chcial trafic w to miejsce (mozna dac wtedy ewentualnie mod. -1 to obrony, gdy sie atakuje w odmienne miejsce).

Pozdro
 
Awatar użytkownika
Constant
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: ndz cze 06, 2004 2:50 pm

ndz cze 06, 2004 3:25 pm

Książkę mam dopiero od paru dni i już kilka błędów nie daje mi spokoju.

Str. 16. W retuszu napisane jest 1000 kordinów za pochodzenie a tymczasem na str. 20 przy opisie cynazyjczyków jest napisane "... Zamiast jednej z Cech równo 100 kordinów, tak jak napisano w regułach retuszu" W którym zdaniu jest błąd :(.

Wydaje mi się że 1000 kordinów to jest poprawne, ale jeżeli jest inaczej niech ktoś mnie oświeci :D.

PS: Znalazłem więcej błędów, ale zapomniałem gdzie :p.
Ostatnio zmieniony pn cze 07, 2004 8:14 pm przez Constant, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
CathogA
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 04, 2004 10:30 pm

ndz cze 06, 2004 3:38 pm

Poprawnie jest 1000 kordinow. Liczby pisane slownie moga (i sa gdzie niegdzie) byc napisane z bledami (wlasciwie nie zostaly poprawione ;) gdyz autorzy w ostatniej chwili nieco zwiekszyli pewne kwoty.

Pozdrowienia
 
Awatar użytkownika
Joseppe
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2393
Rejestracja: śr maja 21, 2003 5:47 pm

FAQ

czw cze 10, 2004 3:04 pm

Duża część pytań powinna się wyjaśnić dzięki FAQ, które pojawiło się na oficjalnej stronie.

Zapraszam do lektury.
Ostatnio zmieniony czw cze 10, 2004 3:37 pm przez Joseppe, łącznie zmieniany 2 razy.
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

czw cze 10, 2004 3:32 pm

Joseppe --> podałeś błędny link.

Zamiast:

monastyr.pl/FAQ.pdf

powinno być

monastyr.pl/pdf/FAQ.pdf

Jak to dobrze, że wszedłem na stronę główną, a nie skorzystałem z linka :razz: .

EDIT: ymir --> zauważyłem to już wcześniej, ale miałem nadzieję, że nikt nie zauważy. Co prawda w głębi duszy wiedziałem, że mogę na Ciebie "liczyć" :razz: .
Ostatnio zmieniony czw cze 10, 2004 5:28 pm przez oddtail, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości