Zrodzony z fantastyki

 
Moon Eowan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: pn lip 13, 2009 12:50 pm

Nordycko-germański świat

pn lip 13, 2009 3:36 pm

Witam.
Ostatnio w telwizji był film o tytule "Trzynasty Wojownik" którego akcja dzieje się w SKandynawii.
Natchnęło mnie to do stworzenia świata osadzonego w tamtejszych realiach. Miejsce to Europa (od Alp na północ) w mniej więcej V w. n.e.
Wypiszę to na co narazie wpadłem, i proszę o pomoc w konstrukcji tego "moda".
(Pracuję w oparciu o D&d 3.0)

paragrafy 1-11 odnoszą się do Podręcznika Gracza, zaś 12-13 są paragrafami wolnymi. Nie sądzę aby cały PMP trzeba było tak samo przekładać.

§1. Bez zmian

§2. Rasy zlikwidowane (prawdopodobnie pojawią się później) Ale zamiast nich wprowadziłem Szczepy.

1. Germanie-> +3siła -2 inteligencja -1 roztropność-----berserker
2. Skandynawowie-> +2 budowa +1 siła -2 roztropność -1 zr---miecz wilka
3. Jadźwingowie-> +2 roztropność -2 siła-----druid
4. Goci-> bez zmian--------/-----
5. Rusini-> +2 zręczność -2 budowa------ łowca
6. Rzymianie -> +2 siła -2 budowa------- brak

§3 Klasy
Barbarzyńca-> berseker niemożność używania broni dystansowej, w szale bez premii do KP i szał +1 runda, +1 pw/poziom tylko lekki pancerz, albo utrata wszystkich premii klasowych ( i kar)

Bard-> Skald, tylko bardzo podstawowe iluzje, ulepszone czary leczące( dostęp do krytycznych ran, kręgu itp.)

Czarodziej-> brak, no bo jak inaczej? Czarodziej? Tam?

Druid-> posiadający troszkę czarów czarodzieja jak np. Pocisk natury (jak magiczny pocisk) i zmiana siebie (u druida proszę o pomoc [dużą] gdyż nigdy nim nie grałem na „poważnie”)

Kapłan-> ma premie +1 do koncentracji podczas walki ( z racji tego że oni tam wszyscy się tłukli wręcz, brak czarów wskrzeszania, usługa dostępna tylko w Świętych Miejscach) ofc. Nieumartych też odpędzać nie może bo ich tam po prostu nie ma, zamienione na efekt wpływający na morale: przeciwnik w ilości jak nieumarli ucieka: 2 tury (100% prędkości; odegnany) 3 tury (100% prędkości; zniszczony)

Łotrzyk-> tu nie mam absolutnie żadnego pomysłu, więc proszę o pomoc. Jakoś Łtr mi nie konweniuje z tamtym rejonem ale mogę być niedouczony.

Mnich-> na pewno mi tam nie pasuje. ale j/w

Paladyn -> brak?

Wojownik -> dwie opcje
1.Ofensywna- Miecz wilka (Ew. do zmiany) ulubiona broń na 100%, standardowy woj. (chyba że nie?)
2. Defensywna – Tarcza Niedźwiedzia +1 kp/lvl i nie wiem jak zrównoważyć tą premię (zapewne brak ulubionej broni lub co 2 premiowy atut.)
Tropiciel -> Łowca i bez innych zmian

Zaklinacz- normalny, bez zmian.

§4 Umiejętności
Tajniki dziczy na 3 różne chcę podzielić mianowicie: zakładanie obozu (rzt), przetrwanie w dziczy (1/2 premii z rzt i 1/2 premii z bd) oraz wnyki (1/2 premii z rzt oraz ½ Zr nazwa mówi sama za siebie mam nadzieje).

§5 Atuty
Brak tworzenia bereł i różdzek, ale za to:
Dtworzenie runy- lvl min.? Cena to lvl czaru(Ew. szac przez MP)*1000sz: połowa pierwiastka z poziomu zaokrąglona w dół. (maks. 25 użyć) runa to taki kamol wielkości max. Pięści.
Namalowanie tatuażu lvl min.? lvl czaru(Ew. szac przez MP)*1000sz:2

§6 Opis
Religia-> starzy bogowie won, zamiast nich tradycyjni bogowie nordyccy/rzymscy/whatever

§7 Ekiwpunek
"Półtorak"jako broń żołnierska na "starych zasadach" biegłość w nim to musi być nowy atut.
Cała broń dalekowschodnia skasowana, tak samo jak kusze, korbacze. Urgroshe, topory bojowe krasnali, młoty gnomie, i na 75% lance.
Zbroje: usuwamy płytkową i płytową oraz pawęż.

§8 Walka -> odganianie w opisie Kapłana.

§9 bez zmian

§10+§11 Magia i czary
Prawie brak magii. Jedynie najbardziej potrzebne Lub klimatyczne czary.

§12 Świat
Geografia ogólnie główna rozrywka toczy się Niemcy, Polska, Ruś, Skandynawia, Brytania, Francja, jak pisałem wcześniej ogólnie północ, ale później kto wie.. kto wie...
Sytuacja geo-polityczna Rzym chyli się ku upadkowi, zwiększoną aktywność wykazują taki ludy jak Wandalowie, ostrogoci, itp.

§13. inne moje propozycje.
Jako że ograniczono bardzo magię proponuję jak następuje: poziom= redukcja obrażeń, ew jakiś ułamek, np. ½ albo 3/4 .

Pozdrawiam. Mam nadzieję że pomożecie. btw. jestem nowy, więc pozdrawiam wszystkich.
Ostatnio zmieniony wt lip 14, 2009 12:50 pm przez Moon Eowan, łącznie zmieniany 2 razy.
 
Moon Eowan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: pn lip 13, 2009 12:50 pm

Re: Nordycko-germański świat

pn lip 13, 2009 5:58 pm

post do usunięcia, coś się zepsuło i wysłało 2...
 
Atoran
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: ndz cze 21, 2009 11:33 am

pn lip 13, 2009 7:23 pm

Witaj :wink: .

Obejrzyj projekt "Stara Baśń" autorstwa Mrocznego Pomiotu, dotyczy on Europy właśnie w tym okresie i skupia się na Słowianach, jednak nie braknie tam miejsca i dla wtrętów nordyckich, więc możesz spróbować swych sił :wink: .
 
Hajdamaka

pn lip 13, 2009 9:20 pm

Czarodziej lub zaklinacz powinien byc. Poczytaj sobie o Odynie, kim byl, co uzyskal. Poczytaj sobie o Heimdallu i co takiego zrobil z odkryciem Odyna.
O Odynie bedzie w Havamal, o Heimdallu znajdziesz w Piesni o Rigu. Oba teksty znajduja sie w Eddzie poetyckiej - naprawde warto przeczytac, jak chcesz tworzyc taki setting :)
 
Moon Eowan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: pn lip 13, 2009 12:50 pm

wt lip 14, 2009 12:48 pm

przeczytałem. rzeczywiście poszerzyło moje horyzonty. dzieki

ale nadal nie kumam co to ma do zaklinacza i czarodzieja. Uznałem również że zliwkidowanie obu to zbyt duży cios dla mechaniki, jednak nadal nie widzę tam czarusia z nosem w książkach. wniosek: wraca zaklinacz!
 
Hajdamaka

wt lip 14, 2009 1:33 pm

Szybko :) Mi Edda zajela jakis miesiac ;)

W skrocie: w Havamal masz opisane jak Odyn zlozony sam sobie w ofierze wisial 9 nocy na Drzewie Swiata, aby uzyskac sekret run.

W Piesni o Rigu dowiadujemy sie jak Heimdall (nazywany Rigiem) przekazal ludziom sekret run.

Ergo - klasa czarujaca powinna byc. W wielkim skrocie u Skandynawow wystepowaly trzy "profesje" magiczne: spae i seidr (cos na zasadzie szamanizmu, sa przeslanki, ze zajmowaly sie tym wylacznie kobiety, ale ciezko jednoznacznie stwierdzic), wrozbiarstwo (przyklad Volvy, tez zajmowaly sie tym byc moze tylko kobiety) oraz znawcy tajemnicy run (tu prawdobodobnie wchodzili w gre tylko mezczyzni). Mozna jeszcze do tego dodac skaldow, ktorzy wypili swiety miod.

Co do Lotrzyka - patrzac mitologicznie to Skandynawowie zafundowali nam najpelniejszy opis trickstera w naszej czesci swiata. Mowa oczywiscie o Lokim.

Chyba, ze robisz setting no magick :)
 
Moon Eowan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: pn lip 13, 2009 12:50 pm

wt lip 14, 2009 4:26 pm

Nie przeczytałem całej ofc. będę czytał mniej więcej 2 utwory dziennie, narazie wchłonąłem to co poleciłeś.

i oczywisie nie robie no magic bo to byłoby monotonne, tank sciaga uwage a reszta flankuje. i już. Ja wole high-magic, ze sklepami magicznymi itp.
 
Awatar użytkownika
Dagome
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 417
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 9:31 pm

wt lip 14, 2009 5:52 pm

Radze zajrzeć do "Bóstw i Półbogów" są tam wskazówki jak zrobić skandynawski setting.

3. Jadźwingowie-> +2 roztropność -2 siła-----druid


Czytałeś PMP? Pisze jak wół, że rasa nie powinna mieć minusa do siły(nie licząc oczywiście minusa od rozmiaru :razz: ).Tak napisali do 3.0E w 3.5E i 4E mogli zmienić zdanie :hahaha:
 
Moon Eowan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: pn lip 13, 2009 12:50 pm

śr lip 15, 2009 3:37 pm

Cóż, niestety bóstw i półbogów JESZCZE nie posiadam... Ale za jakies 2h juz będą więc dzięki za podpowiedź.
A co do minusa do siły, to wiem o tym ze go nie powinno być, ale musi być dla zachowania urozmaicenia, chociaż jeśli wymyślisz cokolwiek innego co pasuje, to proszę, dawaj.
 
Moon Eowan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: pn lip 13, 2009 12:50 pm

sob lip 18, 2009 7:34 pm

Co do tej Starej Baśni, może ktoś dać linke?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość