Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
heiron1993
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 74
Rejestracja: pn mar 05, 2007 7:12 pm

Nowe książki

śr gru 26, 2007 8:41 pm

Witam
Interesuje się grami fabularnymi dosyć długo, kompromisem tego jest, że mam dużo książek z D&D i FR. Zauważyłem że wyszły nowe książki z FR ( Rasy Faerunu ed. 3.5 I Lśniące Południe) i proszę o wasze zdanie na temat tych podręczników jak się sprawdzają w gżę. Czy są przydatne? Itp. Z góry dzięki. :D
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

pt gru 28, 2007 7:32 pm

Rasy Faerunu zdecydowanie tak. Lśniące Południe IMHO raczej nie.
P.S. "grze" pisze się przez rz.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

pt gru 28, 2007 9:36 pm

Jak już kilkakrotnie pisałem - Rasy Faerunu te jeden z dwóch najlepszych podręczników do Forgotten Realms 3.0 i 3.5.
Lśniące Południe sprawdza się, a jakże by inaczej, kiedy chcemy pograć na... południu Krain(!).
 
Awatar użytkownika
Merlin wszech
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 193
Rejestracja: czw maja 04, 2006 1:07 pm

sob gru 29, 2007 3:22 pm

Na podstawie galerii, oraz kilku kartek z internetu oceniam że ciekawszy akurat dla mnie jest Lśniący Wschód, bo w Rasach Faerunu temat potraktowano dość ogólnie.
Sam zamówiłem już obydwa książki, choć na wysyłkę trzeba teraz sporo czekać.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob gru 29, 2007 10:03 pm

Tak jak już zauważył Kymil "Rasy Faerunu" to jeden z najlepszych dodatków do obecnej edycji Zapomnianych Krain. Wbrew pozorom jest to bardzo dokładna, naszpikowana ciekawymi informacjami fabularnymi analiza wszystkich najważniejszych ras zamieszkujących FR. Mamy tutaj tak historię jak i informacje typowo społeczne, które mogą się przydać przy odgrywaniu. Jednocześnie znikoma ilość mechaniki poprawia jeszcze obraz dodatku i sprawia, że jest on bliższy pozycjom z AD&D (np. przewodnikom Vola) niż technicznych dodatków do 3 edycji (w rodzaju PGtF). Bez wątpienia warto kupić.

Natomiast "Lśniące Południe" to już dość typowy podręcznik geograficzny w rodzaju "Podmroku". Sporo mechaniki (w większości niestety niezbyt potrzebnej) i troche ciekawych informacji geograficznych. Jeśli ktoś lubi egzotyczne klimaty i chce odpocząć od typowego fantasy to jest to dobry opis miejsca gdzie można zacząć. Zawsze to jakiś powiem świeżości i niezłe źródło inspiracji. Według mnie jako całość wypada gorzej od "Ras...", ale dalej jest to kawał solidnej roboty. Na mnie wywarł on kiedyś bardzo pozytywne wrażenie i oderwał od ulubionego regionu jakim są Ziemie Centralne z dominacją Cormyru.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

sob gru 29, 2007 10:38 pm

Po przeczytaniu Ras (recka w drodze ;-)) miałem mieszane uczucia, ale im dłużej jestem po lekturze tym bardziej mi się podobają. Serio, początkowo uznawałem te wszystkie informacje za mało przydatne, ale teraz widzę, że są całkiem fajne.
Za to większość mechaniki w niej jest kiepskawa i to bardzo. Bardziej przydadzą się do opracowania psychologii BN/BG.
No i ma jedno z najlepszych WE jakie widziałem ;-)

Lśniące Południe podoba mi się zw względu na bardzo ładne mapki. Nie przebrnąłem jeszcze przez całość, ale wydają mi się bardzo dobre, jeśli chcesz prowadzić na południu Krain (Halruaa, Wielka Rozpadlina, Luiren itp.).
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob gru 29, 2007 11:07 pm

Na Rasy Faerunu na razie rzuciłem okiem. Prezentują się całkiem nieźle, może za wyjątkiem oprawy graficznej. Przegryzam się przez Lśniące Południe... Nie jest najgorzej, ale trudno nazwać to cudem. Nieprzydatne jeśli nie masz w planach gry na południu Faerunu (albo z wykorzystaniem postaci, które by się stamtąd wywodziły). Jeśli chodzi o ogólne wrażenie na podstawie opisanych nacji: barwny kulturowy miszmasz, trochę mechaniki i zajmujące większą część podręcznika opisy poszczególnych regionów.
 
Awatar użytkownika
heiron1993
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 74
Rejestracja: pn mar 05, 2007 7:12 pm

sob gru 29, 2007 11:33 pm

Witam
Dziękuję za pomoc, pomogła mi bardzo przy wyborze następnej księgi „Rasy fearunu”
Po co mam kupować, 2 jeżeli „lśniące południe” nie zostanie użyte w grze.
P.S wiem, że grze pisze się przez rz., ale to długa historia i zakład, (który wygrałem). :razz: :wink:
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

wt lut 12, 2008 10:51 pm

Odkopię temat, gdyż jestem po dokłdnej lekturze obu podręczników.

Lśniące Południe mnie zachwycił. Podręcznik geograficzny, fakt, czyli zawęża swoje zastosowanie, ale IMO jest świetny i należycie spełnia swoją funkcję. Opisy regionów, ras, charakterystycznych przedmiotów czy atutów znacznie pomagają, jeśli prowadzimy na Południu. Podręcznik jest niezwykle praktyczny i czytając go już obmyślałem prowadzenie właśnie w tym regionie.
No i ilustracje, niektóre z nich są naprawdę genialne (przykład)!

O Rasach się wypowiedziałem, pozwolę sobie na małe porównanie.
RF to coś dla maniaków historii i obyczajów ludów Faerunu, pełno fluffu, które jednak wydaje mi się być bardziej przeznaczone dla wielbicieli historii Krain. LP to z kolei zbiór miejsc i kultur w dość wąskim zakresie (chociaż Południe jest większe niż np. Srebrne Marchie) gotowch do wykorzystania.
Jeśli chodzi i przydatność na sesji, w moim prywatnym rankingu Lśniące Południe zdecydowanie wygrywa z Rasami, które może i mają ciekawe informacje, ale nad "wyciśnięciem" z nich czegoś, co będzie miało istotny wpływ na grę (no, może poza daniem NPCom nowych atutów regionalnych) wymaga więcej wysiłku.

Aha, po lekturze LP wiem już dlaczego nie przejdę, przynajmniej nie całkowicie na storyline 4ed FR. Halruaa. Ta kraina jest cudna, znacznie bardziej mi się podoba niż nagle odrodzone Myth Drannor, czy inny Pomrok. Państwo spadkobierców Netherilu ma to "coś" :-)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości