Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
kuza
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: pn sty 24, 2005 10:19 pm

O Map Czynieniu

czw sty 27, 2005 9:14 pm

Ta mapa z książki jest bardzo ładna, fajna ale bez opisów większości rzek, różnych miejsc i grodów. Mapki z głównej strony tez nie są za fajne, po wydrukowaniu nie można ich przeczytać pod światłem sesyjnych "świeczek".

Więc napisze ten krótki artykulik o robieniu map, jest to bardzo łatwe, a efekcik, np. można sobie powiesić na ścianie.

Więc do rzeczy, mamy do wybrania/zrobienia 3 mapy:

-z własnego papieru, o kształtach nie przypominających w ogóle figur geometrycznych,(polecam szary toaletowy lub z tektury "na końcach bloków technicznych i rysunkowych") papier jest ten bardzo niesprężysty
i się "łamie" bardzo, fajny, aby powiesić go na ścianę, łatwo się go robi, trza wziąć wiaderko, nalać ciepłej wody, wrzucić papier, najpierw moczyć, a potem porozdzielać, następnie wziąć "trzepaczkę ręczą do ciasta (przypomina sprężynę) i zacząć tym mieszać, może ktoś będzie miał lepszy pomysł, nie używać miksera, podejrzewam, że się by spalił, następnie wylać to na prześcieradło (robić wszystko w wannie), niech trochę wody okapie, następnie podnieść dywan i rozłożyć to na podłogę i ładnie "rozklepać" aby było nie za grube i nie za cienkie, musi być na tym trochę wody, bo się nie da tego rozklepać, następnie przykryć dywanem i pochodzić trochę po tym, później wsiąść w dwie osoby i na szafę dać, po 3-4 dniach powinno wyschnąć

- drugi sposób, którego nie wypróbowałem to zwykła kartka większego papieru wrzucona do wiadra z herbatą, następnie znów dać na szafę, uzyskamy ładny żółty papier, można użyć kawy

- trzeci sposób to kupienie w sklepie papieru do "paczek", ten próbowałem bardzo ładne mapy wychodzą, ale bardzo cienkie, można zwinąć i na sesje w sam raz


A co do sposobu robienia, to zwykły cienkopis czarny wystarczy i naszkicować, szybko się wytwarza, satysfakcja gwarantowana, jak ktoś chce ładnie wypisać miasta i różne inne nazwy, niech zrobi w wordzie plik tekstowy z literkami dużymi i małymi alfabetu, wydrukować bardzo ładną czcionką, która się wydaje wam średniowieczna. Ja na własnym papierze jeszcze narysowałem cienie wychodzące od lądu, ma to na zasadzie "oddzielić lądy od wód", ponieważ niekiedy mamy wizualny efekt, że morze to ląd, jak się zrobi cienie, już aż tak tego nie widać, można też narysować bardzo ładną gwiazdę kierunków świata, ale jak to ktoś potrafi, polecałbym poćwiczenie czcionki wydrukowanej w wordzie, ponieważ na papierze może nam od razu nie wychodzić, nie polecałbym robienia niepotrzebnych węzełków i tym podobnych, opalić zapalniczką można tylko te 2 ostatnie mapy, bo pierwsza ma oryginalny kształt.

To już chyba wszystko, dziękuję za przeczytanie, przepraszam za ortografie i proszę o własne sugestie. BYWAJCIE
Ostatnio zmieniony czw sty 27, 2005 11:29 pm przez kuza, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Linka
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 581
Rejestracja: czw wrz 04, 2003 4:42 pm

czw sty 27, 2005 9:33 pm

opisuw, wogule, blokuw, recznom, wziasc, ktura
Tolerancja tolerancją, ale na to już się patrzeć nie da. Wojewoda, a Ty narzekasz, że subsystem potrzebuje korektora :wink:
Ale na temat - świetnie, że bawisz się w robienie mapek. Dzięki serdeczne za info, ale sposoby przez Ciebie opisane, eufemistycznie mówiąc, nie są zbyt odkrywcze. (Pomijam to, że chyba każdy się tak bawił, ale o herbacie pisał już nawet wieki temu bjorn na subsystemie młotka!) I dlaczego Twój temat znalazł się na podforum PC? Co to ma wspólnego z tym systemem?
 
Awatar użytkownika
kuza
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: pn sty 24, 2005 10:19 pm

czw sty 27, 2005 11:36 pm

Dobra błędy poprawione, a chciałem napisać ten poradnik ze względu na 1 raz odwiedzających to forum, którzy kupili PC aby zobaczyć co to RPG, dużo ludzi kupiło tę grę ze względu na cenę, przede mną w Katowickim empiku, np. tacy byli, owocnego robienia map i usuńcie te ostrzeżenia o ortografii bo strasznie to odpychające...

Przepraszam na drugi raz, postaram bez błędów pisać :D
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw sty 27, 2005 11:41 pm

kuza pisze:
Przepraszam na drugi raz, postaram bez błędów pisać

Mam nadzieje :)
 
Awatar użytkownika
Thilnen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 64
Rejestracja: śr paź 22, 2003 6:11 pm

pt sty 28, 2005 8:29 pm

kuza - dzięki za bardzo ciekawy post, może spróbuję zrobić na jakąś sesję mapę Twojego pomysłu, podoba mi się zwłaszcza ten pierwszy z własnym papierem. Szkoda, że nie mam w domu dywanu ;) Od siebie dodam że fajny efekt daje również pokapanie mapy woskiem, można potem również wosk oderwać i zostają klimatyczne tłuste plamy.

Linka: moim zdaniem post ma dużo wspólnego z systemem, ponieważ mówi o tym w jaki sposób zrobić mapę na sesję w Poza Czasem, jeśli nie wystarcza Ci ta w podręczniku lub wydrukowana ze strony.
 
Awatar użytkownika
kuza
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: pn sty 24, 2005 10:19 pm

pt sty 28, 2005 8:37 pm

Thilnen podsunęłaś mi świetny pomysł, może ktoś sobie bardzo do serca bieżę PC, i na koniec grania swoją kochaną postacią, MG wręczy mu wykonaną przez siebie samego kartę postaci, którą gracz może sobie powiesić na ścianie, może ktoś sobie pomyśleć ze jestem trochę "inny" ale moi gracze cieszyli by się z takiego prezentu, np. na urodziny....

Co o tym myślicie, ładna karta z własnego papieru, zanurzona w kawie lub herbacie, wypisana pięknym pismem z ładnym rysunkiem węzłów i pokrapiana woskiem, w sam raz na ścianę. Ten zabieg trochę zespoli MG z graczami i się może polubią, przestaną obrażać, itd.
 
Awatar użytkownika
kuza
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: pn sty 24, 2005 10:19 pm

pt sty 28, 2005 8:41 pm

Myślę, że lepiej nie dawac tego pod dywan, dajcie na to drugie prześcieradło i trochę pochdźcie po tym, po dywanie zostaje przydka chropowata część na której nic nie można napisać.
 
Awatar użytkownika
Ellentir
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 89
Rejestracja: ndz lis 02, 2003 11:57 pm

pt sty 28, 2005 8:44 pm

Pomysły są dobre. Mała uwaga. Jeżeli nie chcesz, żeby moderatorzy w kółko się na Ciebie wściekali, po prostu postaraj się przestrzegać tutejszych reguł. Na przykład na Poltergeiście nie pisze się dwóch postów pod rząd. Wystarczy, że połączysz dwa ostatnie w jeden i wszystko będzie świetnie. :-)
 
Awatar użytkownika
Wojewoda
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 902
Rejestracja: wt paź 28, 2003 9:21 pm

pt sty 28, 2005 9:47 pm

Dokładnie. I napisz coś na nasz subsystem (zresztą posłałem ci private maila) :)
 
Nadir
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: śr sty 07, 2004 12:55 am

pn sty 31, 2005 4:44 pm

A co ma:
mapa z książki jest bardzo ładna, fajna ale bez opisów większości rzek, różnych miejsc i grodów. Mapki z głównej strony tez nie są za fajne, po wydrukowaniu nie można ich przeczytać pod światłem sesyjnych "świeczek".


Do:
Więc napisze ten krótki artykulik o robieniu map, jest to bardzo łatwe, a efekcik, np. można sobie powiesić na ścianie.


?

Czy to znaczy, że Twoje pomysły na zrobienie klimatycznej mapy powodują że świeczka będzie je lepiej oświetlać (lub tusz będzie lepiej widoczny z jakiegokolwiek innego powodu) ?


Dobrej zabawy życzy czepialski Nadir
 
Awatar użytkownika
Wojewoda
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 902
Rejestracja: wt paź 28, 2003 9:21 pm

pn sty 31, 2005 5:52 pm

Nadir, czepiasz się :)

Ogólnie, chodziło kuzie chyba o to, że mapka jest niewyraźna (mam rację Kuza?), co zresztą jest w moim odczuciu nieprawdą. Faktycznie brakuje na niej trochę nazw, ale nie przeszkadza to tak bardzo (system jest celtycki, mając internet, nazwy tłoczą się w głowie).
 
Awatar użytkownika
kuza
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: pn sty 24, 2005 10:19 pm

pn sty 31, 2005 6:08 pm

Każdy ma trochę racji, ale to tylko szczególy dla których napisałem ten post...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość