Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Estel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: sob lis 29, 2003 10:29 pm

Ocena artykułów serwisu

pt sty 30, 2004 7:53 pm

Zastanawiam się dlaczego tak bardzo udzielająca się na forum dedekowa brać nie komentuje nigdy prac na stronie D&D. Nie zaglądacie tam wcale? Arty są tak beznadziejne, że nie warto pisać? Nie chce się wam?
Nie przypominam sobie żebym zauważył w komentarzach ksywę któregos z was. Zajrzyjcie tam i postarajcie się ocenić.
Przypominam, że poza własną satysfakcją robimy to dla was i wasze komentarze mogą się okazać na przyszłość bardzo pomocne.
 
Awatar użytkownika
Marael
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1489
Rejestracja: sob lis 22, 2003 8:31 pm

pt sty 30, 2004 8:14 pm

Estel, mało Ci komentarzy :P ?
Ale fakt, po komentujcie chłopaka :P ...
 
Awatar użytkownika
Estel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: sob lis 29, 2003 10:29 pm

pt sty 30, 2004 8:26 pm

Nie rób OT w temacie!
Na forum jest mnóstwo ludzi, a żaden z nich tam nic nie pisze. Zastanawim się dlaczego.
 
Awatar użytkownika
Marael
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1489
Rejestracja: sob lis 22, 2003 8:31 pm

pt sty 30, 2004 8:30 pm

To działa i w drugą stronę... Stronkę odwiedza masa osób, a tylko odsetek wypowiada się na forum... prawda Ranferiel? :>

Osobiście wystarczy mi że ktoś to przeczyta, a jak już wykorzysta to tylko pod sufit skakać.
 
Awatar użytkownika
Estel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: sob lis 29, 2003 10:29 pm

pt sty 30, 2004 8:45 pm

Wiem ile osób odwiedziło moją pracę i wiem ile skomentowało. Stosunek 1:100
To nie jest kwestia moich ambicji tylko tego co ludzie myśla na temat tego co robimy. Czy to jest przydatne, dobre, "do dupy"...
 
Awatar użytkownika
Linka
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 581
Rejestracja: czw wrz 04, 2003 4:42 pm

sob sty 31, 2004 9:00 am

Estel ma rację. Sama zaglądam, czytam ale komentować zdarzyło mi się chyba tylko na sybsustemie o młotku i stronie głównej Poltka, a to i tak niezbyt często. Właściwie nie wiem z czego to wynika. Napewno nie z poziomu artykuów, który nie jest wcale niski IMO, ale raczej z mojego lenistwa. Przeczytam jeden, nie skomentuję tylko zasuwam czytać następny. :?
 
Awatar użytkownika
Dagenoth
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: śr wrz 24, 2003 5:07 pm

sob sty 31, 2004 9:57 am

Nie no uwazam ze artykuly na stronce sa bardzo dobre, lecz ja np. nie wystawiam na nie komentarzy po poprostu mi sie niechce. Wole tak jak linka przeczytac nastepny. :)
 
Awatar użytkownika
Aodnight Overcloud
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: czw sty 08, 2004 4:57 pm

pn lut 09, 2004 7:49 pm

Czasami jest tak jak mówi Linka, a czasami normalni ludzie czyytają inne komentarze i okazuje się, że ich opinia jużsię ukazała, co oznacza że ni ma sensu tylko "potwierdzać" go, bo to nic nie wnosi do tematu.
 
sajmoon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 6:35 pm

śr lut 11, 2004 6:28 pm

A gdyby tak zorganizować jakiś mały konkurs, na najlepszy artykuł danego działu? Dajmy na to, na opis NPC, albo krótkie opowiadanie, albo szkielet przygody. Prace ocenić miałaby - powiedzmy - pięcioosobowa komisja złożona z czytelników. Każdy mógłby wystawić swój *jeden* tekst. Nie tylko osoby, które piszą stale, ale być może znalazło by się kilku dodatkowych autorów. Ja na przykład chętnie bym wystartował :-D.

PS. Nie wiem dlaczego nasunęło mi się to akurat przy czytaniu topicu o komentarzach.
 
Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9343
Rejestracja: czw cze 05, 2003 2:32 pm

czw lut 12, 2004 7:50 pm

To by było dobra, aczkolwiek należy pamiętać, że teksty musiałyby mimo wszystko trzymać jakieś poziom, a z tym jest, nie ukrywajmy, różnie...
 
Awatar użytkownika
Estel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: sob lis 29, 2003 10:29 pm

czw lut 12, 2004 8:20 pm

Trzymac poziom? Od tego jest przecież ocena. Pomysł jest fajny i dla "dobra" serwisu mozna by cos takiego zorganizować. To co się spodoba zostanie ocenione a reszta która nie porzedstawia większej wartości po prostu odrzucona.
 
Awatar użytkownika
kuki
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: śr gru 03, 2003 9:57 am

czw lut 12, 2004 10:01 pm

Jestem za :D. Osobiście najbardziej podoba mi się pomysł opowiadanka bo:
-primo, nie wymaga to (od autora) ślęczenia nad podręcznikami - które nie każdy ma;
-secundo, chyba więcej osób /choć moge sie mylić/ przeczyta takie teksty niż np. opis NPC (po 10 takim opisie zaczynają boleć zęby :mrgreen:);

Ogólnie pomysł naprawde warty rozważenia... Może sam bym coś napisał...
(Tak, tak, wiem - czego to ja nie miałem zrobić :) )
 
Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9343
Rejestracja: czw cze 05, 2003 2:32 pm

czw lut 12, 2004 10:55 pm

Opowiadanie IMHO mają niewielką przydatność. Osobiście obstawałbym raczej za jakimś ciekawym, pomysłowym artem, który co nieco by wprowadzał...
 
Awatar użytkownika
Corpus
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 351
Rejestracja: czw maja 22, 2003 5:14 pm

czw lut 12, 2004 11:11 pm

Rebound pisze:
Opowiadanie IMHO mają niewielką przydatność.

Zgadzam sie. Jakos srednio chce mi sie czytac opowiadania :neutral: .
To czego szukalbym to szkielety przygod wlasnie a takze jakies arty np na temat pulapek, broni etc. bylyby dobre. Pomysl na konkurs podoba mi sie. Wlasnie postanowilem napisac cos sam (ciekawe co z tego wyjdzie :wink: ).
 
Awatar użytkownika
Estel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: sob lis 29, 2003 10:29 pm

czw lut 12, 2004 11:14 pm

Hehehe...jak sie nie przyda dla serwisu to jest do kitu...
To zróbmy konkurs na najlepszego NPC. Tylko proponuję oceniac przede wszystkim pomysł i opis a nie staty i zgodność z mechaniką. Chyba, że poziom ma być na tyle wysoki, że prace powinny nadawać się do wrzucenia na stronę bez korekty. Tak tez mozna ale moim zdaniem to zniecheci spore grono które z podręcznikami są na bakier.
 
Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9343
Rejestracja: czw cze 05, 2003 2:32 pm

pt lut 13, 2004 8:23 am

Owszem - jeśli chodzi o to, to statystyki są rzeczą drugorzędną i mogą nawet zostać opracowane przez redaktorów serwisu. Pomysł konkursu jest dyskutowany, a o postępach będę informował na bierząco - tu, bądź na stronie serwisu.
 
Awatar użytkownika
Nightmare
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 182
Rejestracja: czw sty 29, 2004 7:59 pm

pt lut 13, 2004 10:51 am

Moim zdaniem najbardziej przydadą sie szkielety przygód szczególnie dla początkujących MG.A z konkursem pomysł nawet fajny myśkle że sie uda :spoko:
 
sajmoon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 6:35 pm

sob lut 14, 2004 5:35 pm

Skoro sama idea się już przyjęła, to jeszcze chciałbym nadmienić o paru rzeczach. Przede wszystkim apeluję o jawność konkursu. Mam na myśli, żeby wszelkie nadesłane prace były do przeczytania na stronie serwisu od razu, a nie po rozstrzygnięciach i werdyktach jury dopiero. Można utworzyć w tym celu specjalną kategorię artykułów o nazwie szumnej "konkurs". Po drugie: ani redakcja ani tym bardziej jury nie powinny w żaden sposób ingerować w prace konkursowe. Mam na myśli wszelkie korekty oraz dodawanie statów. W ogóle obecność tudzież brak statów nie powinny stanowić kryterium oceny prac.

Czekam z niecierpliwością na rozpoczęcie owego konkursu, zacząłbym już pisać, ale nie wiem jeszcze co :-).
 
Awatar użytkownika
Demongo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: pt sty 27, 2006 11:33 pm

sob sty 28, 2006 11:34 am

Fajna strona tylko szkoda że przechodzi na edycję3.5(najbardziej podobł mi się uliczny drapieżca)-podsumowując trzeba się będzie trochę napracować(bardziej niż twórcy)ale w zamian dostanie się istną kopalnię dodatków do edycji3.0.
 
Awatar użytkownika
Cahir
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1276
Rejestracja: pt cze 06, 2003 8:31 am

sob sty 28, 2006 12:52 pm

Demongo - uważasz że dopasowanie artykułu z edycji 3.5 na 3.0 jest trudniejsze od napisania artu od zera? W takim razie ten link bardzo ułatwi ci zadanie: http://dnd.polter.pl/pliki/SRD-35ed-PL.pdf. U waga potrzebny ci Acrobat Reader, bo to PDF.Dzięki temu dopasowanie wszelkich artykułów z edycji 3.5 (jakże przez ciebie znienawidzonej) na 3.0 będzie szybkie, łatwe i przyjemne...
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob sty 28, 2006 6:24 pm

Poza tym, skoro wiesz - jak wszyscy chyba - o stopniowej konwersji materiałów ze strony na 3,5, dlaczego nie wybierzesz najprostszego wyjścia i po prostu nie zapiszesz sobie odpowiednich plików na własnym komputerze, tak, byś mógł mieć do nich dostęp w wersji pod 3 ed., bez potzeby konwersji? Poza tym, mylisz się znacznie. Napisanie artykułu od zera wymaga znacznie większego nakładu pracy i czasu niż naniesienie poprawek. Szczególnie w momencie, w którym masz pod nosem dostępne wszelkie niezbędne materiały - znasz modyfikacje, Rule tracker pozwala Ci na sprawdzenie, które atuty uległy kasacji, a które przetrwały, a zestawienie polskich i angielskich nazw atutów i umiejętności na stronie dnd.pl niweluje problem z doszukiwaniem się tłumaczeń. Tak więc naprawdę nie rozumiem, w czym widzisz problem...
 
Awatar użytkownika
Demongo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: pt sty 27, 2006 11:33 pm

ndz sty 29, 2006 5:00 pm

To nie jest kompletne pozatym myślisz że jeden PDF załatwi kwestię około20 i jeszcze nowszych podręczników co?
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

ndz sty 29, 2006 5:34 pm

Demongo pisze:
To nie jest kompletne pozatym myślisz że jeden PDF załatwi kwestię około20 i jeszcze nowszych podręczników co?
Tak. Masz w SRD wytłumaczone zasady i zmiany między edycjami, na podstawie której możesz dokonać konwersji na zasady starszej edycji.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

wt lip 10, 2007 3:57 pm

Czytałem artykuły na stronie. Czytałem i na forum. Czytałem wypowiedzi na temat strony dnd.polter. I moim zdaniem jest pewien dodatkowy powód, dla którego jest tak mało komentarzy.
Wiadomo, że strona jest miejscem, gdzie dopracowane i bardzo przydatne artykuły w rodzaju "Jak przetrwać noc" powinny być zamieszczane. Są one jednak długie, a komentarz wymaga wnikliwego przeczytania, by nie ograniczył się do wystawienia oceny, ale także zawierał krytykę.

Problem pojawia się gdzie indziej. We własnej twórczości zamieszczonej na stronie. Czemu na stronie zamieszczane są prace często o poziomie nie wyższym, niż te na forum? Czemu te prace zbierają komentarze o nie zbalansowaniu i błędach? Nie sądzę, by była to wyłączeni wina korekty i redaktora. Problem polega na tym, że na stronie materiały w rodzaju czarów powinny być tak przedyskutowane i zbalansowane, by można było je wziąć, wydrukować i wprowadzić nawet bez czytania. Na oficjalnej polskiej stronie D&D jest to możliwe. Wystarczy czerpać z forum to, co zebrało już komentarze.

Jeżeli czyta się czary, które są same w sobie jednym wielkim błędem na stronie, gdzie redakcja i czytający mają dostęp do ton własnej twórczości, natychmiast taką stronę się wyłącza. Szkoda czasu na komentowanie. Szczególnie, że autorzy na forum są bardziej elastyczni i szybciej poprawią błędy przytoczone w komentarzach. To moim zdaniem jest podstawowy błąd i ważny powód małej ilości komentarzy, przy całym moim uznaniu dla co większych artykułów.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

śr lip 18, 2007 2:09 pm

Miałem dzisiaj troszkę czasu w pracy więc przejżałem sobie niektóre artykuły na stronie i muszę się zgodzić z Kamulcem.
Format sprawia, że czytanie długich tekstów męczy wzrok (próbka w felietonie MK na forum), przez co zwykle je pomijam. Ładniejsze zaznaczenie akapitów, wydzielenie fragmentów tekstu, zwiększenie odległosci między wierszami (bo niestety o zmianie kolorystyki można zapomnieć) zwiększy czytelność tekstów; nie tylko na stronie, ale także na forum.

Drugą sprawą jaką zauważyłem przeglądając krótsze teksty to pewna niechęć do komentowania. Zwykle nie zaglądam i (między innymi przez to) nie komentuję prac na forum, więc nie mogę tutaj specjalnie porównywać, ale czytając niektóre pomysły mam ochotę po prostu wyłączyć stronę. Dodatkowym motywatorem do zamknięcia strony jest ilość reklam, które, mam czasami wrażenie, stanowią główne danie, a teksty są tylko przystawką (dobrze, że przynajmniej uruchamiając serwis z domu mam reklamy wycięte).
A jak uda się przebrnąć do komentarzy i widzę wpisy w stylu "super materiał, rewelacja", to nie mam serca któryś raz z rzędu powtarzać/narzekać: za mocne, nie przemyślane, czy występuje w X podręczniku.

Mój wniosek z dzisiejszej lektury archiwalnych artykułów ze strony jest taki: forma graficzna nie sprzyja czytaniu długich tekstów, zaś krótkie są pisane pod taką publikę, która te teksty czyta. Np. jeśli kogoś interesuje tylko power, to będzie komplementował każdy update, który zwiększy potęgę jego postaci, nie zastanawiając się, nad równowagą gry i mechanicznym wyważeniem konkretnych materiałów. Im więcej osób myślących w jeden sposób tym trudniej przyjmuje się opinie skrajnie różne (w tym także, trudniej jest osobie postronnej napisać i potem obronić zdanie znacznie odbiegające od opinii większości).

Oprócz tego istnieje też, jak wspomniał Kamulec, problem poziomu prac. Artykuł na stronie z założenia jest pracą zamkniętą, czyli sprawdzoną i nie podlegającą zmianom. Komentarze mają tutaj na celu zrecenzowanie pracy (a przynajmniej ja to tak odbieram).
Na forum zaś prace są w fazie tworzenia, ich forma jest otwarta. Oznacza to, że autor ma pomysł, ale oczekuje krytyki, nie recenzji. Taka praca daje sygnał wszystkim czytającym, że autor jest otwarty nie tylko na opisanie swoich odczuć po przeczytaniu, ale także (a może przede wszystkim) opis wad czy niedociągnięć.

Z tych względów, jeśli już, to chętniej komentowałbym prace na forum niż na stronie.

Odnośnie jeszcze przenoszenia prac z forum na stronę: strona powinna być świeża. Podawanie odgrzewanych dań z forum nie będzie żadną atrakcją. Dlatego też na stronę powinny trafiać przede wszystkim artykuły nowe.

Nie oznacza to jednak, że nie mogą się też znajdować artykuły forumowe. Jeśli raz na jakiś czas wychodziłby na stronie artykuł z serii "Zwój z Księgi Zaklęć..." zawierający poprawioną (przez np. redakcje) wersje dobrze (i bardzo dobrze) ocenionych czarów z forum, to chyba nie byłoby to złe?

Można się też zastanowić nad innymi pracami, nie tylko czarami. O ile jest oczywiście wystarczający potencjał na forum, by taki dział mógł się pojawiać regularnie (raz w miesiącu, raz na dwa miesiące, na kwartał itp) i chęć redakcji by coś takiego pociągnąć.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość