Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Opinie o D&DP

pn gru 20, 2010 5:06 pm

Nie będę robił listy, nie jestem w redakcji Poltera, mam inne rzeczy do roboty. Natomiast do części zaklęć wrzuciłem komentarze.

Uważam, że na stronie nie powinno być prac mechanicznych (czary, klasy) niedopracowanych, ponieważ są niedopracowane, ergo nie należy ich wprowadzać do swojej gry. Jak ktoś szuka koncepcji i prac o bliżej nie określonym jakościowo poziomie może użyć forum.
 
Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2079
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 11:12 pm

Re: Opinie o D&DP

wt gru 21, 2010 9:43 am

Kamulec pisze:
Uważam, że na stronie nie powinno być prac mechanicznych (czary, klasy) niedopracowanych, ponieważ są niedopracowane, ergo nie należy ich wprowadzać do swojej gry.


Yeah 8).

Też nigdy nie rozumiałem, dlaczego coś trafia na stronę, podczas gdy na forum jest tyle fajnych, oryginalnych i dopracowanych rzeczy. Co ciekawe, niektóre prace trafiają od razu na stronę, bez np pokazania forumowiczom i poznani ich zdania (nie rozumie, co oczywiście nie znaczy, że potępiam - nie moja strona, to niech znajomi królika wrzucają co chcą). A potem na stronie wisi czar 9 poziomu który za 2000 pd i śmierć wieśniaka daje całe 10 dni życia więcej. Do tego od 5 lat nikt nie wyciągnął wniosków z krytycznych komentarzy. Redakcja zawsze pisze, że zależy jej na tekstach dopracowanych i użytecznych, dziwne więc, że takie rzeczy się pojawiają (choć całe szczęście, że w końcu lista czarów jest w końcu przejrzysta :)). Choć akurat bardziej niż czary, nurtuje mnie dział ras dla graczy. Na forum jest ok 25 które ja osobiście uważam za grywalne (pewnie ktoś tam też coś znajdzie), a na stronie istnieją całe 2 (i to dość już wiekowe). Mam nadzieję, że kiedyś strona stanie się czymś, co gracze będą otwierać przed sięgnięciem do podręczników, bo "tam na niej są fajniejsze rzeczy", i, że stanie się to jeszcze przed końcem świata ;).
Ostatnio zmieniony wt gru 21, 2010 9:44 am przez Namrasit, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Opinie o D&DP

wt gru 21, 2010 10:13 am

Namrasit pisze:
Kamulec pisze:
Uważam, że na stronie nie powinno być prac mechanicznych (czary, klasy) niedopracowanych, ponieważ są niedopracowane, ergo nie należy ich wprowadzać do swojej gry.


Yeah 8).

Też nigdy nie rozumiałem, dlaczego coś trafia na stronę, podczas gdy na forum jest tyle fajnych, oryginalnych i dopracowanych rzeczy. Co ciekawe, niektóre prace trafiają od razu na stronę, bez np pokazania forumowiczom i poznani ich zdania (nie rozumie, co oczywiście nie znaczy, że potępiam - nie moja strona, to niech znajomi królika wrzucają co chcą). A potem na stronie wisi czar 9 poziomu który za 2000 pd i śmierć wieśniaka daje całe 10 dni życia więcej. Do tego od 5 lat nikt nie wyciągnął wniosków z krytycznych komentarzy. Redakcja zawsze pisze, że zależy jej na tekstach dopracowanych i użytecznych, dziwne więc, że takie rzeczy się pojawiają (choć całe szczęście, że w końcu lista czarów jest w końcu przejrzysta :)). Choć akurat bardziej niż czary, nurtuje mnie dział ras dla graczy. Na forum jest ok 25 które ja osobiście uważam za grywalne (pewnie ktoś tam też coś znajdzie), a na stronie istnieją całe 2 (i to dość już wiekowe). Mam nadzieję, że kiedyś strona stanie się czymś, co gracze będą otwierać przed sięgnięciem do podręczników, bo "tam na niej są fajniejsze rzeczy", i, że stanie się to jeszcze przed końcem świata ;).


Zgodzę się z przedmówcami, jeśli chodzi o dopracowanie tego, co jest na stronie.
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Opinie o D&DP

wt gru 21, 2010 2:39 pm

Ano, na stronie trochę chłamu jest, trzeba przyznać. Dobra, więcej niż trochę, mnóstwo. Ale SKRP ma rację.
SKRP pisze:
Czary z forum psują grę nie mniej niż czary z podstawki w rodzaju Wish, Polymorph, czy też Alter Self ;)

Kamulec pisze:
"Zaklęcia w większości niedopracowane, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zepsucie sobie gry ich wprowadzeniem".

Jakie zepsucie sobie gry? Wiesz, większość osób potrafi grać dalej i bawić się dobrze, nawet jeśli mag swoimi czarami zadaje około 5 obrażeń więcej.
Schpeelah#144 pisze:
jak dojdziemy w nim do konkretnych wniosków co zmienić/usunąć/poprawić to może redakcja coś zrobi.

:D Na forum redakcji nie napisano żadnego postu od... Ponad roku? Ostatnia praca - "nowy" potwór - "sukub".
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Opinie o D&DP

wt gru 21, 2010 3:35 pm

Pisząc o zepsuciu gry mam na myśli, że wprowadzanie niedoróbek może pogorszyć, a nie poprawić. Po co strona, która niczym nie różni się od forum, bo zanim coś się weźmie, trzeba wnikliwie analizować pracę.

To, co proponuję, wprowadziłem na Abasz'Har zanim zaczęło powstawać KŚ (wyszło mało, dopiero po rozpoczęciu prac nad KŚ więcej udało się dopiąć na ostatni guzik). Oto moja wizja strony w kontekście publikowania mechaniki (klasy, czary, atuty, przedmioty itp.):

Wg mnie w tworzeniu mechaniki musi brać udział sporo osób i trzeba ją tworzyć stopniowo, bo inaczej nawet najlepszym może wyjść gniot. Pomijam już klasy prestiżowe, które dopracować (ze względu na liczbę miejsc, w których można się pomylić) jest piekielnie ciężko samemu. Strona powinna być od tego, by publikować te prace, które uda się w pełni dopracować. Nie koniecznie idealnie wyważone (bo cóż jest idealne na tym świecie), ale wyważone dobrze, z uwzględnieniem wielu punktów widzenia (np. tego co będzie, jak ten atut zamiast wojownika weźmie druid) oraz pozbawione błędów i nieścisłości.

Rolą redakcji powinno być wyszukiwanie tych prac oraz być może dopracowywanie szczegółów np. stylistyki, zapisu zgodnego z kanonem, interpunkcji, usunięcie niedopowiedzeń wynikających ze złej konstrukcji zdania.

PS: Tak, podpowiadam "konkurencji". Czemu? Abasz'Har robię dla ludzi. Tak samo robiony jest Polter. Na Abasz'Har strona jest tylko dodatkiem mającym uwydatniać najlepsze prace (czasowo funkcja drugoplanowa w związku z KŚ) oraz służyć do publikowania tego, na co nie ma miejsca na forum, jak recenzja, czy tłumaczenie. Nie staram się, aby była konkurencją w znaczeniu "albo my, albo oni".

Ad. poniższego: Dopisałem cudzysłów :razz:
Ostatnio zmieniony wt gru 21, 2010 8:38 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 6 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Opinie o D&DP

wt gru 21, 2010 4:42 pm

A gdzie ty tu widzisz taką konkurencję?
Fakt, sporo prac, zwłaszcza ze starszych czasów (sprzed fuzji z dnd.pl) nigdy nie była na forum... Później jednak wiele prac było wcześniej na forum/było pisane przez ludzi udzielających się na forum. Wymienię tu tylko Nefariusa, Zsu i Radnona, ale na pewno jeszcze parę osób by się znalazło.
 
Awatar użytkownika
Snusmumriken
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 151
Rejestracja: wt cze 09, 2009 1:02 pm

Opinie o D&DP

wt gru 21, 2010 8:26 pm

Bez obrazy, ale argumentacja pokroju, że są gdzieś są jakieś inne przegięte czary jest śmieszna i niedorzeczna. To, że Wish, Polymorph są przegięte to nie znaczy, że każdy czar ma być przegięty ;)

Co do samego tematu to wydaje mi się, że wyróżniające się prace z forum powinny znaleźć się na stonce, bo ta oprócz starszych pracy o ZK nie oferuje za dużo i wstyd, że (chyba) największy serwis o DDkach nic z tym nie robi.

Pozdrawiam,
Snusmumriken
Ostatnio zmieniony wt gru 21, 2010 8:28 pm przez Snusmumriken, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Opinie o D&DP

śr gru 22, 2010 9:19 am

Snusmumriken pisze:
Bez obrazy, ale argumentacja pokroju, że są gdzieś są jakieś inne przegięte czary jest śmieszna i niedorzeczna. To, że Wish, Polymorph są przegięte to nie znaczy, że każdy czar ma być przegięty ;)

Co do samego tematu to wydaje mi się, że wyróżniające się prace z forum powinny znaleźć się na stonce, bo ta oprócz starszych pracy o ZK nie oferuje za dużo i wstyd, że (chyba) największy serwis o DDkach nic z tym nie robi.

Pozdrawiam,
Snusmumriken


Zgadzam się z przedmówcą w zupełności.
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

Opinie o D&DP

czw gru 23, 2010 2:58 pm

Witajcie!

Dziękuję za zainteresowanie stanem naszej strony i śpieszę z wyjaśnieniami. Nim odniosę się do poszczególnych problemów, o których pisaliście, muszę powiedzieć Wam o jednej ważnej sprawie. A mianowicie - redakcja naszego działu systematycznie się wykrusza, a osoby, które zostają, nie mają wiele wspólnego z tradycyjnie rozumianym D&D. Każdy z nas ma sporo wiedzy o Podziemiach i Smokach i pomysłów z nimi związanych, ale niekoniecznie lubimy mechanikę d20. Dlatego właśnie tworzymy namuzowywania, Pocztówki z D&D i im podobne cykle. Wydaje mi się, że to ciekawa forma dla największej polskiej strony o D&D - pokazywanie, czym może być ta gra i jakie bogactwo w sobie kryje - ale rozumiem, że wielu z Was wolałoby więcej typowych materiałów do gry.

Niestety, nie możemy spełnić tych oczekiwań. Żaden z nas nie ma czasu ani chęci, by tworzyć teksty kompletnie rozmijające się z jego zainteresowaniami. Pamiętajcie, że jesteśmy stroną fanowską - tworzymy dział D&D, bo pozwala nam to realizować pasje i sądzimy, że mamy w sprawie tej gry ważne rzeczy do powiedzenia.

Czy w takim razie nie chcemy widzieć na naszej stronie typowych materiałów do gry - dopracowanych ras, klas, czarów, przygód czy lokacji? W żadnym wypadku! Sami nie będziemy ich tworzyć, ale z chęcią opublikujemy co ciekawsze prace Użytkowników. Nie podoba Wam się to, że tak mało z nich trafiło na naszą stronę i macie rację - tyle, że nie do nas należy proponowanie tego typu publikacji. To kompetencje Grzebaczy, którzy, niestety, od początku swojej działalności nie wskazali nam ani jednego kandydata do publikacji na stronie. Ginden wspomina o forum redakcji, na którym od ponad roku nie pojawił się nowy post - to właśnie forum służące do omawiania tekstów Użytkowników. Rzeczywiście nic się na nim nie dzieje od bardzo, bardzo dawna, ale nie znaczy to, że nic się u nas nie dzieje w ogóle. Do omawiania spraw Redakcji i redagowania naszych tekstów służy bowiem odrębne forum, na którym praca wre cały czas i przez które przewijają się wszystkie artykuły publikowane na stronie.

Jeżeli więc mamy publikować więcej materiałów mechanicznych, prosimy: zgłaszajcie je do nas! Możecie wskazywać zarówno na swoje, jak i na cudze prace jako na godne umieszczenia na stronie - postaramy się opublikować jak najwięcej z nich.

Co do prac umieszczonych już na stronie: wiemy, że nie wszystkie są dobrze wyważone. Czary doczekały się aktualizacji w nieomalże gotowej Polterowej Księdze Czarów i jako autor poprawek mam nadzieję, że wyszły one na dobre naszym zaklęciom. Szybki przykład: wspomniana przez Namrasita długowieczność ma w nowej wersji działać rok i dać się rzucić za połowę mniej PD dzięki poświęceniu kilku wieśniaków więcej.

Teksty innego sortu nie mają szans na taką zbiorczą korektę, ale jeżeli tylko dostrzegacie w nich błędy, zgłaszajcie nam je. Mamy tylko jedną prośbę - dawajcie nam znać, gdy komentujecie starsze teksty. Polter nie ma żadnego automatycznego systemu zgłaszania nowych komentarzy pod tekstami, a nie obserwujemy wszystkich tekstów w dziale, więc możemy po prostu przeoczyć uwagi.

By uniknąć podobnych problemów w przyszłości, obiecujemy umieszczać wszystkie skupione na mechanice prace na forum przed umieszczeniem ich na stronie*.

Pozdrawiam,
Planetourist w imieniu Redakcji Działu D&D i d20.



*Ja sam postaram się pokazywać Wam wszystkie swoje mające trafić na stronę teksty - liczę, że będziecie podrzucać mi pomysły na ulepszenie ich.
Ostatnio zmieniony czw gru 23, 2010 2:58 pm przez Planetourist, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Opinie o D&DP

czw gru 23, 2010 3:28 pm

A inni użytkownicy nie mogą sugerować dobrych prac? :wink:
Ja ze swej strony sugeruję dodanie do strony Poltera tej świetnej pracy sprzed paru lat (nie mojej!): Dukar (poza mechaniką jest masa fluffu). Szkoda by było, jakby przepadła w otchłaniach forum.

Poza tym w przyszłości na stronę mógłby trafić mój słowniczek języka drowów, jak będzie ukończony (a myślę, że stosunkowo niedługo, bo nie wydaje mi się, żebym znalazła jeszcze jakieś słówka).
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

Opinie o D&DP

czw gru 23, 2010 3:41 pm

Zireael pisze:
A inni użytkownicy nie mogą sugerować dobrych prac?

Nie, Wy możecie tylko te wybitne :wink:

Na poważnie: apel jest skierowany do wszystkich - mam nadzieję, że nie brzmi tak, jakby dotyczył tylko Grzebaczy. Ale nawet gdybym linijkę wcześniej nie żartował, i tak miałabyś prawo wskazać na dukara - to kawał świetnej roboty, który naprawdę nie powinien przepaść. Przejrzę go, spróbuję skontaktować się z autorem i zobaczymy, co uda się z tym zrobić.

Słowniczek to też ciekawy pomysł :) Jeden już mamy, ale zawsze można by go połączyć z Twoim - No chyba, że nawzajem sobie zaprzeczają.
 
Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2079
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 11:12 pm

Opinie o D&DP

ndz gru 26, 2010 1:51 pm

To żeby prace umieszczać wcześniej na forum można było stosować już dawno. Może opóźni wejście działa na stronę o tydzień, dwa, ale na pewno wyjdzie mu na dobre. Przykładem jest wiele prac które przeszły zmianę na plus właśnie dzięki uwagom innym. Widać to także po pracach na stronie - te które wcześniej były na forum mają o wiele bardziej przychylne komentarze ;).

A co do zgłaszania prac, to do końca roku kilka wam zgłoszę (myślę, że koło 20 będzie), żeby nie było, że się Grzebacze obijają :P.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Opinie o D&DP

sob sty 01, 2011 1:47 pm

Popieram przedmówcę.

A propos - kiedy aktualizacja noworoczna?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Opinie o D&DP

sob sty 01, 2011 8:46 pm

Aktualizacja noworoczna właśnie trafiła na stronę. Mamy nadzieję, że się spodoba.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Opinie o D&DP

pt kwie 08, 2011 6:56 pm

Planetourist pisze:
Zireael pisze:
A inni użytkownicy nie mogą sugerować dobrych prac?

Nie, Wy możecie tylko te wybitne :wink:

Na poważnie: apel jest skierowany do wszystkich - mam nadzieję, że nie brzmi tak, jakby dotyczył tylko Grzebaczy. Ale nawet gdybym linijkę wcześniej nie żartował, i tak miałabyś prawo wskazać na dukara - to kawał świetnej roboty, który naprawdę nie powinien przepaść. Przejrzę go, spróbuję skontaktować się z autorem i zobaczymy, co uda się z tym zrobić.

Słowniczek to też ciekawy pomysł :) Jeden już mamy, ale zawsze można by go połączyć z Twoim - No chyba, że nawzajem sobie zaprzeczają.



I co? Z dukarem, a także ze słowniczkiem?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Opinie o D&DP

pt kwie 08, 2011 7:23 pm

Z dukarem może być pewien problem ze względu na to, że Lendira dawno nie było na forum, ale spróbujemy coś z tym tekstem podziałać.

Natomiast jeśli chodzi o słowniczek to właśnie wysłałem PW ze szczegółową odpowiedzią.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości