Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
BeF1990
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: wt lut 21, 2012 6:52 pm

Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

śr mar 26, 2014 5:26 am

Od niedawna dopiero zacząłem interesować się poważniej tematyką dotyczącą RPG ściśle d20 i D&D ale jakąś tam skromną wiedzę w tym temacie już mam. Jeśli dobrze się orientuję to prawa do D&D w Polsce już od kilku lat nie posiada wydawnictwo ISA tylko CD Projekt. Podręczników do starszej edycji D&D już się nie wydaję a z nowymi do ed. 4 za wiele chyba też nie ma (tego akurat nie śledzę). O co z tym wszystkim chodzi? Czy D&D jest skazane na śmierć w tym kraju?

Jednak najbardziej zastanawiające jest dla mnie to dla czego jeszcze nikt nie wydał Pathfinder RPG w polskiej wersji. To przecież obecnie najpopularniejszy system na świecie. Czy wiadomo Wam czy są jakiekolwiek szanse na pojawienie się Pathfinder'a w naszym rodzimym języku?

Jeśli mógłby mi ktoś ogólnie przybliżyć całą sytuacje związaną z powyższymi sprawami to będę ogromnie wdzięczny.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

śr mar 26, 2014 12:08 pm

Z tego co wiem to CDP nie ma licencji na PF, tylko na D&D (inna firma) a CDP specjalnie się nie chce nic z licencją na D&D robić. Trzeciej edycji nie chcą bo stara, czwartej nie chcą bo się źle sprzedaje.

Zobaczymy co będzie jak wyjdzie wreszcie D&DN.
 
Awatar użytkownika
BeF1990
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: wt lut 21, 2012 6:52 pm

Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

śr mar 26, 2014 12:18 pm

Nie napisałem, że CDP ma licencje na Pathfinder'a. Choć nie pogniewałbym się jak by ją nabyli i w końcu coś tu u nas wydali ciekawego po polsku.
 
Awatar użytkownika
Squid
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 706
Rejestracja: wt maja 09, 2006 2:22 pm

Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

czw mar 27, 2014 11:47 pm

Z tego, co wiem, masz dobre informacje o Pathfinderze, D&D 3 i 4.

Jednak najbardziej zastanawiające jest dla mnie to dla czego jeszcze nikt nie wydał Pathfinder RPG w polskiej wersji. To przecież obecnie najpopularniejszy system na świecie.


Problem w tym, że - przynajmniej, wygląda na to, w opinii wydawców - nawet najpopularniejszy system na świecie miałby nikłe szanse przynieść jakikolwiek znaczące zyski.

Pewna nadzieja może być w D&D Next. Jeżeli będzie to jakiś spektakularny sukces, może CDP zdecyduje się na polską edycję.

EDIT: napisałem optymistyczny ostatni akapit i się zagalopowałem. No więc tak:
Wydaje mi się, że system żyje tak długo, jak długo ludzie w niego grają - a jeszcze lepiej, jeśli tworzą materiały fanowskie. Warhammer jest w Polsce potężny i myślę, że mocno się trzyma, choć dawno nic się do niego nie ukazało. Nie wiem, jak mają się do tego dedeki - wydaje mi się, że gra w nie mniejszy odsetek erpegowców, a gracze, którzy załapali się na D&D na fali popularności po wydaniu 3. edycji trzymają się na obrzeżach fandomu i grają we własnym gronie lub nie grają wcale (choć mogę się mylić, bo mam informacje nawet nie z drugiej, tylko z trzeciej ręki); w fandomie internetowym pewną popularność zdobywa za to Pathfinder.

Nawet z zerowym wsparciem wydawnictwa można tak rozwijać system, że ma się lepiej, niż kiedykolwiek - myślę, ze tak jest teraz na Zachodzie z edycjami D&D z lat 70. i 80. Czy zdarzy się coś takiego w Polsce, z jakąkolwiek edycją - nie mam pojęcia.
Ostatnio zmieniony pt mar 28, 2014 12:56 am przez Squid, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
BeF1990
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: wt lut 21, 2012 6:52 pm

Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

pt mar 28, 2014 12:53 am

No fakt faktem, że takie SRD do D&D 3.5 lub Pathfindera raczej nie zachęca do kupna podręcznika. Jest tam praktycznie wszystko co niezbędne aby rozpocząć grę a nawet więcej. Sam ostatnio wydrukowałem sobie całe SRD 3.5, które zresztą znalazłem tu na POLTERGEIST w fantastycznym wydaniu PDF. Kawał dobrej roboty odwalił ktoś przy sklejaniu tego wszystkiego. Teraz zamiast wydawać kasę i szukać podręczników do D&D po allegro lub innych portalach mam wszystko co niezbędne pod ręką. Całość wydrukowałem sobie w pracy, a zapłaciłem jedynie 6zł za bindowanie. 6 zł to nie 60 zł, które byłoby trzeba wydać za sam Podręcznik Gracza... :)

Posiadam jednak wszystkie podręczniki źródłowe oraz wiele dodatków (głównie Zapomniane Krainy) bez których nie wyobrażam sobie zabawy w D&D. Są pięknie wydane, bogate w ilustracje i wiele ciekawych opisów. Jeśli Pathfinder doczekałby się Polskiej wersji i stałby na podobnym poziomie pod względem wydania do tego, do czego na przestrzeni wielu lat przyzwyczaiła nas ISA na pewno zainwestował bym w podręczniki do niego. A tak szkoda mi wydawać kasę na zagraniczne wydania. Wole ograniczyć się do D&D 3.5 i ewentualnie PFSRD.
Ostatnio zmieniony pt mar 28, 2014 12:56 am przez BeF1990, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
von Mansfeld
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1778
Rejestracja: wt lip 29, 2008 7:31 am

Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

pt mar 28, 2014 11:13 am

CD Projekt nie wyda Pathfindera (Paizo) - nie wyda konkurencyjnego produktu (od Paizo), skoro dogaduje się z WotC.

O ile można jeszcze dywagować o D&D Next w konktekście CDP, to wybiłbym sobie z głowy wszelkie wydawanie Pathfindera w Polsce, jeśli nie pojawi się kolejna firma podobnej wielkości.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

pt mar 28, 2014 2:24 pm

O wydaniu Pathfindera w Polsce kilka razy w ciągu ostatnich lat mówiono, swego czasu Q-Workshop zapowiedziało nawet polską wersję, chociaż wtedy skończyło się na jednym newsie.

Osobiście szczerze wątpię w to, że w najbliższym czasie ktokolwiek po Pathfindera postanowi sięgnąć, zresztą to samo tyczy się D&D Next. Owszem do tego ostatniego prawa ma CDProjekt, ale patrząc z perspektywy czasu ta firma nie jest zainteresowana robieniem czegokolwiek z tą marką. Poza tym dochodzi jeszcze to o czym wspomniał Squid - nasz rynek jest jednak dość mało perspektywiczny a do tego znacznie bardziej nasycony niż te 10-12 lat temu. Jedyną szansą byłoby przyciągnięcie klientów spoza środowiska, ale to wymagałoby albo ogromnych nakładów finansowych na promocję, albo sprzyjających okoliczności. ISA wchodząc na rynek z trójką miała to drugie (początek XXI wieku to czas, kiedy oparte na D&D gry komputerowe wyznaczały trendy) i dzięki temu odniosła tak spektakularny sukces.

Generalnie więc sytuacja nie wygląda zbyt różowo i osobiście nie spodziewałbym się w dającej się przewidzieć przyszłości polskiego wydania którejkolwiek odmiany dedeków.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

ndz mar 30, 2014 12:17 pm

Odniosła sukces, a potem się wycofała :/

Ale fakt, CDP raczej nie weźmie licencji od Paizo bo ma już licencję od konkurenta, a Q-W też nic nie robi.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

śr kwie 02, 2014 8:55 pm

Zireael pisze:
Odniosła sukces, a potem się wycofała :/

Niestety, kilka nie do końca trafnych decyzji wydawniczych (z urwaniem linii D&D 3.5 mając kilka gotowych do wydania podręczników) i swego czasu przysłowiowe wręcz opóźnienia wystarczyły, żeby całość się posypała. Swój udział miał też pewnie piractwo, choć nie ma chyba konkretnych analiz jak duże jest to zjawisko w kontekście gier fabularnych.

Zireael pisze:
Ale fakt, CDP raczej nie weźmie licencji od Paizo bo ma już licencję od konkurenta, a Q-W też nic nie robi.

+1. Prędzej ktoś się zainteresuje licencjami na powieści, w sumie u progu Nexta nie byłby to taki głupi pomysł, bo aktualnie książek wychodzi znacznie mniej a przy okazji można je traktować jako wprowadzenie do takich na przykład Zapomnianych Krain.
 
Awatar użytkownika
BeF1990
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: wt lut 21, 2012 6:52 pm

Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

sob kwie 19, 2014 6:15 pm

Ostatnio zrodził mi się w głowie dość ciekawy pomysł... Mianowice skoro nikt w Polsce nie jest zainteresowany wydaniem Pathfinder'a w naszym rodzimym języku, to może sami go sobie wydamy?
Nie wiem na ile jest to idea realna ale wydaje mi się, że w dobie crowdfunding'u byłoby to całkiem możliwe. Wszystko oczywiście zależy od zainteresowanych takim przedsięwzięciem.

Rozpoczęta przez Kickstarter moda na crowdfunding dotarła również do Polski w formie Wspieram.to. Może warto się nad tym poważniej zastanowić. Co Wy o tym myślicie??
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

pn maja 12, 2014 10:18 pm

Licencja + tłumacz + korekta + skład to koszty do poniesienia zanim gra pójdzie do druku. Do tego darmowe zasady w sieci i dodatki, które i tak będą po angielsku. Sam druk kosztowny. Bez szans powodzenia.

CD Projekt że nie marnowało pieniędzy na czwartą edycję, to zrozumiałe. Natomiast jakieś szanse co do piątki są:
  • Mogą powstać powiązane gry komputerowe
  • D&D jest marką w miarę znaną
  • Upłynęło sporo czasu od wydania poprzednich edycji
  • Czwarta edycja ma inny model rozgrywki, więc nie będzie konkurencją
  • Na tę edycję może przesiąść się trochę osób grających w 3ed i Pathfindera, a tych łącznie jest sporo
  • Artur
Ostatnio zmieniony pt sie 08, 2014 6:35 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
BeF1990
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: wt lut 21, 2012 6:52 pm

Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

czw sie 07, 2014 12:09 pm

Napisałem ostatnio maila do Q-Workshop w sprawie Pathfinder RPG. Pomyślałem, że podzielę się z Wami tym co udało mi się dowiedzieć.

Poniżej treść wiadomości, którą wysłałem:

"Witam,
Od bardzo dawna słychać było o planach wydania
Pathfinder RPG, już w 2008 roku pojawiły się pierwsze potwierdzone
informacje o takim przedsięwzięciu. Na stronie internetowej
POLTERGEIST znalazła się informacja "Q-workshop współpracuje z Paizo"
w której przeczytać było można o planach wydania tego systemu po
polsku. Rozwialiście wszelkie wątpliwości potwierdzając te informacje
w komentarzach
(http://dnd.polter.pl/Q-workshop-wspolpracuje-z-Paizo-w24962). Sprawa
niestety ucichła i przez tyle lat nic w tym kierunku się nie dzieję.
Czy mógłbym prosić wyjaśnienie całej sytuacji. Co się stało i dla
czego jednak zrezygnowaliście z wydania najpopularniejszego RPG na
świecie?
Z góry dziękuję i pozdrawiam."


A tu odpowiedź jaką dzisiaj otrzymałem od Q-Workshop:

"Witam,

dziękuję za zainteresowanie naszymi produktami. Nasza współpraca z Paizo od lat układa się pomyślnie w zakresie produkcji kolejnych setów kości, jednak odstąpiliśmy ostatecznie od planów wydania podręcznika do Pathfinder RPG w jakiejkolwiek postaci. Jest to związane w głównej mierze z niewielkim zainteresowaniem podręcznikami do gier RPG na polskim rynku, a także z chęcią skupienia się tylko na produkcji kości do gry i akcesoriów do nich.

Pozdrawiam serdecznie

Jakub Jóźwicki
International Sales Coordinator
Q-workshop"


Jedynie co mogę napisać... Szkoda. :(


Jestem Ciekaw czy chociaż CDP planuję zrobić coś z D&D 5E w Polsce. Ktoś coś wie na ten temat?
Ostatnio zmieniony czw sie 07, 2014 12:10 pm przez BeF1990, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Bosiu
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw lip 03, 2014 7:40 pm

Re: Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

czw sie 07, 2014 6:07 pm

z tego co wiem to WotC nie planuje udzielani licencji na tłumaczenie 5 edycji na jakikolwiek język co najmniej do końca roku 2014.
Źródło: http://www.enworld.org/forum/showthread ... id=dndnext
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

pt sie 08, 2014 7:48 am

Nie wiedziałem, że Q-Workshop wydaje kości z motywami z Pathfindera, to nowa informacja. Natomiast fakt, że zrezygnowali z wydania papierowych podręczników (oraz powód tej decyzji) w żaden sposób mnie nie dziwią, bo kilkuletnia cisza informacyjna nie wskazywała na nic innego.

Na cdp.pl w kontekście wydania D&D 5E jednak bym nie liczył. Owszem pewien potencjał w tym produkcie na pewno jest (jak dobrze podsumował to Kamulec), ale od pewnego czasu widać, że ta firma coraz bardziej ogranicza swoją działalność wydawniczą i praktycznie wszystkie siły koncentruje na Wiedźminie. Nawet gier pod ich szyldem wychodzi tyle co kot napłakał a co więcej problemy z ich polonizacjami stają się powoli faktem. W tej sytuacji wątpię, żeby ktoś był tam zainteresowany wchodzeniem na wyjątkowo trudny rynek papierowych erpegów.

Ta korespondencja japońskiego wydawcy z WotC jest o tyle niejasna, że nie wiemy czy chodzi o licencje w ogóle, czy tylko o japońską wersję gry. Tak czy owak jest to coś co optymistycznie nie nastraja.
 
Awatar użytkownika
Enc
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 58
Rejestracja: ndz wrz 08, 2013 2:10 pm

Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

wt sie 12, 2014 9:39 pm

Jeśli nikt nie wyda 5ed wkrótce po premierze, równie dobrze może jej nie wydawać wcale. Kopa daje równoległa premiera, a nie odgrzewanie kotleta. Po informacji o planach wydania ED 4 w Polsce jestem na sto procent pewny, że nie kupię edycji anglojęzycznej i poczekam na polską. Wiele osób na pewno nie zaryzykuje kolejnej linii, która potencjalnie urwie się w połowie, ale pewnie są i tacy jak ja. No i ludzie, którzy postawią obok siebie ENG i PL.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Pathfinder RPG PL oraz przyszłość D&D w Polsce?

śr sie 13, 2014 6:23 pm

Na Avie 9 było stoisko ISA z anglojęzycznymi podami do 3.x i 4e. Spytałam o sprowadzanie Nexta, najpierw usłyszałam że Wizardsi nie planują tłumaczeń, a po doprecyzowaniu, że chodziło mi o anglojęzyczne książki "jak te w pudle" usłyszałam, że nie mają takich planów.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość