Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pn gru 24, 2007 12:39 pm

Nie do końca w temacie, ale pokrewne - dobry pomysł na tekst. Może gdy opracujesz jeszcze coś, podrzucisz go także do działu D&D? Nie zaszkodzi udostępnić go do wglądu większej liczbie ludzi :). Przy tej okazji pytanie do wszystkich - co sądzicie o pomyśle zebrania i posortowania cytatów z tego tematu i o ich wykorzystaniu na stronie - czy to w różnych artykułach, czy też w ramach osobnego tekstu?
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

pn gru 24, 2007 12:59 pm

Pomysł dobry. Osobiście uważam też, że dużo naturalniej cytaty te brzmiałyby, gdyby nie były wszystkie wrzucone do jakiegoś wora z cytatmi, ale były wplatane w treści artukułów o konkretnej tematyce.
 
Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3050
Rejestracja: czw cze 07, 2007 10:04 pm

pn gru 24, 2007 1:37 pm

Agnostos pisze:
dużo naturalniej cytaty te brzmiałyby, gdyby nie były wszystkie wrzucone do jakiegoś wora z cytatmi, ale były wplatane w treści artukułów o konkretnej tematyce.

Agnostos +1. Ja także uważam, że jest to dobry pomysł. Można by też "publikować" coś na kształt Głosu Mimira. Różne aktualności z sfer, krótkie pomysły na przygody okraszone oczywiście odpowiednimi cytatami. To mogłoby być coś!
 
Aureus

pn gru 24, 2007 1:45 pm

A ja myślę inaczej ; )

Przede wszystkim forum jest trochę nieczytelne, a same cytaty są przeplatane z innymi kwestiami. Dlatego można by zrobić artykuł-kompilację (jak ktoś będzie chciał, to przeczyta - są w większości całkiem śmieszne), który będzie zawierał cytaty zdatne do wykorzystana w artykułach. Podwójna korzyść.

Pytanie brzmi: czy fragmenty zebrane będą jedynie te, które są autorstwa użytkowników, czy ogólnie wszystkie tu podane? Od razu informuję, iż trzy "bezźródłowe" cytaty z poprzedniej strony, które podałem, są moje.
 
Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3050
Rejestracja: czw cze 07, 2007 10:04 pm

pn gru 24, 2007 1:56 pm

Aureus pisze:
czy fragmenty zebrane będą jedynie te, które są autorstwa użytkowników, czy ogólnie wszystkie tu podane?

Wydaje mi się, że wszystkie cytaty z tego tematu. Cóż, wykorzystanie ich w tekstach nie łamie praw autorskich. Przynajmniej mam taką nadzieję ;)
Bardzo mi się podoba Twój artykuł o githzerai, Aureus. Czy znajdzie się tam jakaś wzmianka o łupieżcach umysłu i ich wojnach z Githzerai i Githyanki? W każdym razie, życzę powodzenia w tworzeniu :wink:.
W dalszym ciągu proponuję coś w stylu Głosu Mimira pojawiającego się w serwisie. Może Głos Redakcji :razz: ?
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pn gru 24, 2007 2:04 pm

Corrick - to OT, ale zapominasz o tym, że mimiry jedynie odtwarzają to, co na nich zostanie zapisane. Głos Mimira jest więc Głosem Redakcji :wink:.

Myślałem wyłącznie o cytatach "wymyślonych", zapewne nie wszystkich, ale na pewno większości. Do artykułów na pewno się przydadzą, a i kompilacja nie byłaby chyba czymś złym?
 
Aureus

pn gru 24, 2007 2:11 pm

Kiedyś nawet zastanawiałem się, czy nie zebrać ekipy do utworzenia serii "gazet" w klimacie PS: takich po 6-10 stron. Potrzebne byłyby (poza mną, jako tekściarzem i korektorem) dwóch tekściarzy i ktoś, kto ładnie by to obrobił w GIMPie do formy gazety (na brązowym pseudo-klimatycznym papierze). Jeżeli byłyby jakieś osoby chętne lub zainteresowane szczegółami, zapraszam na PW.
Dzięki też za wyraz uznania co do githów. Podlansuję tutaj samego siebie i wspomnę, iż póki co mam koło 10 stron tekstu traktujących o wyglądzie githzerai, poddaną korekcie treścią "Nieprzerwanego Kręgu" i komentarzami do niego. Wszystko to zostanie po maturze poszerzone o informacje dotyczące kultury, języka, karach, zerth, rrakkma, opis miast, relacje z innymi rasami i tak dalej. Wyjdzie z tego parudziesięcio stronicowa praca w formie reportażu (z narracją pierwszoosobową) i udostępniona w klasycznym czarno-białym pdfie jako "książka".
Także tutaj po szczegóły zapraszam na PW. Ale zastrzegam, iż przed maturą do tego wracać nie będę.

Tutaj także odpowiadam Zsu na temat "udostępniania prac szerszemu gronu" - jeżeli uda mi się zakończyć prace nad tekstem, sfery.org spróbują to prawdopodobnie opublikować z dużą pompą i postaram się wciągnąć do tego również Poltergeista. Jeżeli uda mi się zakończyć...
 
Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3050
Rejestracja: czw cze 07, 2007 10:04 pm

pn gru 24, 2007 2:14 pm

Zsu-Et-Am pisze:
Corrick - to OT, ale zapominasz o tym, że mimiry jedynie odtwarzają to, co na nich zostanie zapisane.

Cóż Zsu zdarza się. Skleroza nie boli :razz: .
A może coś o Kaosytach??
"Wheeeeee!"
-Random Xaositect


Z wielką potęgą przychodzi wielka okazja
Przysłowie przeznaczenia (?)(org. Fated Proverb)


P.S.
Co myślicie o wydawaniu takiego krótkiego ( 7 - 9 tyś znaków) miesięcznika (na łamach serwisu) o PS? Mógłby zawierać różne aktualności z sfer, krótkie pomysły na przygody okraszone oczywiście odpowiednimi cytatami.

P.P.S.
Zdaję sobie sprawę, że wymaga to ogromnego nakładu czasu i pracy, lecz jestem pewien, że dużo forumowiczów Was wesprze. Widzisz Zsu już się zgłaszają chętni np.: Aureus. Ja także bym się zgłosił.
Więc pytam: Co Wy(czyt. Redakcja) na to?
 
Aureus

pn gru 24, 2007 2:19 pm

AD PS: Patrzaj wyżej ; )

Fated - angielska nazwa frakcji Przeznaczonych. Czyli "przysłowie Przeznaczonych".
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pn gru 24, 2007 2:21 pm

Z tym OT zapraszam do założenia osobnego wątku, bo powyższe notki niewygodnie wycinać :wink:. Tam porozmawiamy o tworzeniu ew. zinów PS-owych.

Teraz jednak wróćmy do tematu.

"Fated" to "Przeznaczeni", inaczej nazywani "Braczami" ("Takers"). To po prostu frakcja rodem z Ysgardu, której faktolem był diuk Rowan Darkwood.
---
Do powyższej notki: No i oblałem test Inicjatywy.
---
Mimo wszystko darowałbym sobie - na razie - cytaty z Planewalkera i z podręczników. Zawsze to lepiej samemu napisać coś zabawnego i dopisać, kto w PS mógłby wypowiedzieć coś podobnego.
 
Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3050
Rejestracja: czw cze 07, 2007 10:04 pm

pn gru 24, 2007 2:23 pm

Aureus pisze:
AD PS: Patrzaj wyżej ; )

Ja się pytałem Redakcji ;). Czytałem, czytałem.

Aureus pisze:
Fated - angielska nazwa frakcji Przeznaczonych. Czyli "przysłowie Przeznaczonych".

Czyli to wyglądało by tak:

Z wielką potęgą przychodzi wielka okazja
Przysłowie Przeznaczonych
 
Awatar użytkownika
Schpeelah#144
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 939
Rejestracja: pn sie 21, 2006 8:26 pm

wt gru 25, 2007 1:24 pm

Z wielką potęgą przychodzą wielkie lasery
- przypadkowy psionik z Ysgardu

A teraz nie ruszaj się albo zaraz oberwiesz przedłyżeniem mojego umysłu
- Psychowojownik należący do Oka Umysłu
 
Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3050
Rejestracja: czw cze 07, 2007 10:04 pm

pt gru 28, 2007 12:28 pm

"Sposób na łatwy zarobek i sprawdzenie swej klingi"
- Skurlobójca zapytany o Wojnę Krwii


"Dzicz Ziemii Bestii? Jak tam musi być strasznie..."
- Pierwszak widzący plakat nad portalem do Ziemii Bestii


Cytaty są tylko i wyłącznie moje :wink: . To z pierwszakiem jest rozbrajające :razz: .
 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

pt gru 28, 2007 4:05 pm

"To wygląda tak trepie. Ty łamiesz prawo. My łamiemy ciebie."
Gallaron z Łaskobójców


Planes of Law
 
Awatar użytkownika
heiron1993
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 74
Rejestracja: pn mar 05, 2007 7:12 pm

pt gru 28, 2007 4:22 pm

To, co znalazłem

Wykluczony krasnolud nigdy nie może wrócić do domu i klanu. Staje się wygnańcem, wędrowcem po obcych krainach. Banita może zostać przyjęty przez jakiś klan w innym zakątku Ansalonu, ale nie otrzyma tam prawa głosy i praktycznie będzie uchodził za osobę żyjącą z ich jałmużny.

(Brygada śmierci, smocza lanca)

Niezależność rodzi chaos. Służ i bądź silny.

(Rycerze lilii)

Śmierć jest cierpliwa. Płynie z nicość i z wnętrza. Bądź zawsze czujny i zawsze nieufny

(Rycerze czaszki)

Idąc za głosem serca spotka bolesny cios. Pragnąć należy jedynie zwycięstwa.

(Rycerze ciernia)

Serce mocniejsze odwaga tym większa wola surowsza gdy siła się zmniejsza.

(stojący kamień)
To wszystko, być może będzie się coś powtarzało? To przepraszam :wink:
 
Awatar użytkownika
Freeeze
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 268
Rejestracja: wt lis 27, 2007 4:33 pm

pt gru 28, 2007 4:25 pm

"Wstąp do Skurlobójców, zwiedzaj plany, poznawaj ciekawych trepów i ich zabijaj!"
Plakat propagandowy z Vorkehan
 
Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 844
Rejestracja: pt maja 25, 2007 2:31 pm

sob mar 01, 2008 8:47 am

Ostatnio wymyśliłem coś takiego:

"(Twoje) życie jest szare jak pustkowia Hadesu" Słowa Ponuraka lub o Ponuraku (stąd ten nawias).

Co o tym sądzicie?
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob mar 01, 2008 1:02 pm

Szczerze mówiąc, nazbyt przygnębiające i zbyt jednoznaczne. Można by też to nieco skrócić... Np. w ten sposób:
Rozrywkowy jak Oinos!
- slangowe określenie kogoś nudnego, apatycznego lub zrozpaczonego
 
Aureus

pt mar 07, 2008 6:24 pm

Parafraza jednego z polskich aforystów.


"Nawet płynąc w zaświaty ludzie drżą przed utonięciem."
Lecyk, yugoloth, przewoźnik znad Styksu.
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

śr mar 19, 2008 1:38 pm

Świetny temat :-)
Zgadzam się, że cytaty to jeden z ciekawszych elementów książek planescape'owych. Świetnie pasują do gawędziarskiego stylu podręczników z 2. ed. i artykułów na Planewalkerze, a przy tym... jeden cytat wyraża więcej, niż tyciąc słów :wink: - chwila namysłu nad nimi bardzo łatwo może stać się wstępem do całkiem poważnych rozmyślań lub po prostu stworzenia fajnego elementu sesji w Wieloświecie. Oto kilka moich propozycji:

"Rasy... nie są do siebie z zasady antagonistyczne”? Cholera, w tym... Wieloświecie jestem bezrobotny!
Geralt z Rivii, czytając 1. numer “Sigilskiej Śpiewki”


-Prawo i chaos mogłyby się uzupełniać, a nie eksterminować.
-Piękne słowa... wiesz, co jest w nich najlepsze?
-Tak: to, że oni o tym nie wiedzą.

Dwoje Arcanolothów oglądających potyczkę Baatezu z Tanar'ri


Różnica między Tanar'ri a Baatezu? Ja to widzę tak: Ci pierwsi nie wierzą w żadne zasady, więc robią, co chcą, a ci drudzy robią co chcą, bo wierzą, że zasady im na to pozwalają.
Przypadkowo spytany trep z Ula



Prawo, Prawo-
Bijcie brawo!

Wygnany Modron próbujący sił w poezji




Nasze dobro jest lepsze niż wasze dobro!
Okrzyk, którym kończy się większość dyskusji filozoficznych między Eladrinami a Archonami



Nie taki diabeł straszny, jak go malują... eeee... oczywiście chciałem powiedzieć demon!
Ostatnie słowa pewnego czarodzieja, wypowiedziane podczas nocy spędzanej z dość cholerycznym Sukkubem.


Potencjalnych rekrutów należących do Stronnictwa Doznań uprzedza się, że podczas służby w Chwalebnej Armii Baatezu wszelkie próby poszukiwania doznań związanych ze zdradą, przegraną bitwą i innymi wydarzeniami zagrażającymi bezpieczeństwu ich towarzyszy broni będą karane śmiercią
Dopisek pod plakatem werbunkowym Chwalebnej Armii Baatezu
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

śr mar 19, 2008 1:57 pm

Niezły wojenno-krwisty zestaw :).
Jak bies z biesem.
- planarny odpowiednik pierwszackiego powiedzenia: "jak mysz z kotem"

Muuu!
- ostatni głupi dowcip kendera w Nieskończonym Labiryncie Bafometa
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

śr mar 19, 2008 2:15 pm

Wpadłem na jeszcze jeden pomysł:

Nie ma w nich nic złego – jem tylko orantów, którzy, jako dusze złych ludzi zasłużyli sobie na to, nie możesz się nie zgodzić. Niektórzy, oczywiście, twierdzą, że nie są duszami, ale każdy wie, że wszyscy oranci Carceri to kłamcy.
Vuthar, smok z Carceri, mający na myśli swoje nawyki żywieniowe
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

śr mar 19, 2008 2:22 pm

Dyskusyjne. Po prawdzie miejsce, w którym spędzana jest wieczność, determinowane jest nie tyle przez uczynki, co raczej przez poglądy (czyny są jedynie ich skutkiem, nie przyczyną).

Z mojej strony:
Największą siłą w Wieloświecie jest siła przyzwyczajenia...
- Jedność-Kręgów
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

śr mar 19, 2008 4:52 pm

Dyskusyjne? Mamusia nie nauczyła, że ze smokami się nie dyskutuje?
Ostatnie słowa, jakie usłyszał w życiu pewien zasłużony badacz Wieloświata :razz:

A na poważnie: może trochę dyskusyjne, ale to przecież cyniczna wymówka gada o paskudnym usposobieniu :)

I kolejne cytaty:

Nie rozumiem, dlaczego wiele smoków jest praworządnych. Ich własne intelekty są tak wielkie, że nie powinny potrzebować wzorców z zewnątrz, by wiedzieć, jak żyć.
Aasterinian, smoczy bóg pomysłowości i niezależnego myślenia


Charonowi obol wystarcza tylko w mitach.
Typowa odpowiedź Marraenolothów na skargi o zbyt wysokie ceny przewozu przez Styks. Inni używają jej, by skomentować zachłanność Yugolothów.
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

śr mar 26, 2008 10:14 pm

I kolejne dwa cytaty, tym razem związane z Zaklęciem Sigil (ang. Sigil Spell) - jeden z Faction War, drugi wymyślony przeze mnie:

Wiem! Uczyńmy Sigil kwadratowym!
Nierozsądne użycie Zaklęcia Sigil


Hastur!
Najgłupsze możliwe użycie Zaklęcia Sigil (ukarane natychmiast, bez interwencji Pani)


Co to takiego zaklęcie Sigil, napisałem w testamencie.

I jeszcze coś:

Władza kapitału!
Krasnolud Mithrilin, Anarchista, zapytany o przyczynę całego zła w Sigil


Ascenduję, proszę nie przeszkadzać.
Napis na drzwiach do pokoju Sebastiana, członka Oka Umysłu
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

sob mar 29, 2008 10:58 pm

Mam pytanie: czy w kwestii wykorzystania cytatów coś już zostało postanowione? Zebraliśmy ich już dość sporo, ale jak na razie nie zostały wykorzystane - oczywiście, nie licząc ważnej sprawy, jaką jest zabawa przy ich czytaniu :wink:

Popieram pomysł "worka z cytatami" - cała zabawa w jednym miejscu, a znalezienie pojedynczego cytatu, by okrasić nim sesję/pracę/numer SŚ/cokolwiek innego, będzie dzięki temu bardzo łatwe.

I jeszcze kolejne cytaty, tym razem jednak oddam głos tylko wybrańcom:

Chaos to najwyższa forma prawa. Głupio tylko, że często agitują za nim ci, którzy nie rozumieją nawet tych niższych.
Alustriel Silverhand o Chaosytach


Dwie rzeczy są nieskończone - Wieloświat i ludzka głupota. I nie mam pewności co do Wieloświata
Khelben "Czarnokij" Arunsun


Drugi cytat w oryginale należy do Alberta Einsteina - z tą różnicą, że on mówił o Wszechświecie :wink:
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

sob kwie 05, 2008 12:25 pm

Śmiech mam po matce.
Iuz Dawny


(Matka Iuza, Iggwilv, wcześniej nazywała się Tasha - a jeszcze wcześniej Natasha, ale to już inna historia...)

To nie my jesteśmy źli, tylko świat jest zły dla nas. Ciężko być dobrym, kiedy nikt się tego po tobie nie spodziewa.
Iris, Diabelstwo, mówiąc o swojej rasie
 
Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3050
Rejestracja: czw cze 07, 2007 10:04 pm

śr kwie 16, 2008 9:44 pm

Z mojej strony
Od siedzenia okrakiem na barykadzie zacznie nas boleć tyłek. Kiedyś trzeba się będzie opowiedzieć po którejś ze stron.
Aeriven Herold Walki zapytana o Wojnę Krwi
 
Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 844
Rejestracja: pt maja 25, 2007 2:31 pm

czw kwie 17, 2008 8:12 pm

Hej, mała, iskrzy między nami...
-Genasi błyskawic podrywający dzierlatki w karczmie

I jak się podoba? :P
Ostatnio zmieniony czw kwie 17, 2008 9:36 pm przez Cubuk, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Vindreal
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 462
Rejestracja: pn mar 31, 2008 7:21 pm

czw kwie 17, 2008 8:36 pm

Uwaga! Niestabilny portal! Zanim wejdziecie, odczekajcie trochę po posiłku. Nie uśmiecha nam się wizja sprzątana po was!
-napis na jednym z sigilskich portali

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości