Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

Planarne cytaty

sob gru 01, 2007 4:56 pm

Na początku był Chaos... Nie żeby cokolwiek zmieniło się w tym względzie...
- rozmyślania przypadkowego Kaosyty

Planescape ma wiele elementów szczególnych, które - choć pozornie mało znaczące - towarzyszyły mu od pierwszego podręcznika i pozwalają jednym rzutem oka odróżnić produkt PS-owy od "książki o planach". Specyficzny, żywy język, karykaturalne akwarele... i cytaty.

Jak brzmiało to imię, którego nie należy wymawiać?
- skreciały kiep, który nie łapie, w czym rzecz

Tak. Cytaty - pojawiały się co kilka stron, czasem łączyły się ze sobą, często wieńczyły zgrabną puentą dany fragment podręcznika... lub też po prostu wyśmiewały się z kretów - ufnych w swoją wiedzę mieszkańców Pierwszej Materialnej, którzy trafili na Plany.

Wiara? My mamy coś lepszego: wolę przetrwania.
- typowe przekonanie sferowców z Planów Wewnętrznych

Dowcipne lub patetyczne, anonimowe bądź przypisane konkretnym postaciom, nadawały ton produktom związanym z settingiem. Urozmaicały układ tekstu, umożliwiając oderwanie się od treści podręcznika - albo przeciwnie, zagłębienie się w Wieloświat, spojrzenie nań oczami uczestników opisywanych wydarzeń.

Trzystu barbazu, tysiące tanar'ri z władcą otchłani na czele... Jeszcze tylko jakiegoś zdradzieckiego, garbatego yugolotha oferującego wsparcie potrzeba nam do szczęścia!
- jeden z oficerów Chwalebnej Armii Baatezu na temat propozycji przyniesionej przez skerolotha, tuż przed kolejną bitwą w Wąwozie Krwi

Czasem krótkie i błyskotliwe, czasami dopełnione dłuższym opisem sytuacji. Niektóre bawiące dzięki znajomości kontekstu - informacji podanych tuż obok, w tekście... Jednak nie każdy cytat pochodził od autorów. Często były to zapożyczenia bądź parafrazy wypowiedzi historycznych postaci, ale też bohaterów popularnych filmów czy książek. Dzięki przeniesieniu w inne realia mogły nabrać zupełnie innego wydźwięku - zmieniało się ich znaczenie i nacechowanie. Plany nie są czymś zupełnie osobnym. To jednocześnie zwierciadło. Krzywe.

Prędzej Cania rozmarznie!
- anonimowy gelugon na wieść o tym, że zostaje przeniesiony w związku z poszerzeniem poligonu Piekielnego Ognia

Planescape - dopóki było wydawane - zawsze opatrywano licznymi cytatami. Z czasem stało się to znakiem rozpoznawczym settingu - jednym z wielu. Do tego stopnia, iż trudno dzisiaj pomyśleć o przybliżaniu Wieloświata przy jednoczesnej rezygnacji z nich, tak jak i z kminy. Wiedzą o tym twórcy Planewalker.com - dlatego właśnie na ich stronie zawsze wyświetlane są losowe cytaty, a każdy użytkownik zawsze może dodać kolejny, własnego pomysłu.

Miłość...! Cierpliwa jest...! Pokorna jest...! I gniewem...! Się nie unosi...!
- zniecierpliwiony astralny deva, w gniewnym uniesieniu wymierzający kolejnym nieumarłym ciosy [i]Miłością, swym świętym buzdyganem[/i]

Dział Planescape na stronie powoli rozwija się. Jednak obraz Planów nie będzie pełny, jeśli zabraknie tam tego, jakże charakterystycznego elementu: cytatów. Umilających lekturę, rozśmieszających, czasem skłaniających do refleksji lub stających się inspiracją, drobnym dodatkiem możliwym do wykorzystania na sesji.

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego...
- Shemeshka Maruder o złotej monecie-pułapce, która spowodowała śmierć grupki nazbyt ambitnych Rycerzy Pocztowych

A co Wy o tym sądzicie? Jakimi złotymi myślami zechcecie wzbogacić Planescape?

Słodkie Zapomnienie
- napis na czekoladkach nadziewanych mieszanką rumu i wody ze Styksu
 
Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3050
Rejestracja: czw cze 07, 2007 10:04 pm

sob gru 01, 2007 6:39 pm

Znalazłem kilka takich (wersja anglojęzyczna pisane na szybko, mogą być błędy):
"Honest officer, I just saw it from a distance... the distance from my fist to his face!"-Rhiona Fireheart, a half-Asura, explaining her actions to the Harmonium.


"Better to cut off your hand yourself than to take even a finger that a Yugoloth offers."
-Planar proverb meaning: never accept quick solutions to your problems.


"Sure I can. I'm a planewalker, berk. I've seen everything, I've met everything, I've done everything."
-Findril the Missing, before entering Ilsensine's realm


"At least with tieflings you can sure, that sooner or later they'll stab you in the back."
-Mirlus Semperhar, speaking prophetic words


Powiem krótko: Bez cytatów nie było by Planescape. Jest to jedna z ważniejszych i co ciekawe, jedna z zabawniejszych rzeczy w tym settingu.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob gru 01, 2007 7:43 pm

Czy możesz podać ewentualne źródło podanych przez siebie cytatów (o ile nie są Twojego autorstwa)? Także innych wpisujących swoje propozycje proszę o pamięć o tym.
 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

sob gru 01, 2007 7:59 pm

Yup. Cytaty to kolejny element pojawiający się w tych podręcznikach. Podkreśla on skrzywienia, gagi i porównania prawdziwego świata do Wieloświata. Od zwykłej gry fabularnej możemy przejść tym tematem do fali globalizmu i populistycznych haseł, historii świata, czy polityki rzadu amerykańskiego z lat 90, ale nie tędy droga. Po prostu cytaty są piękne i trafne.

Moje ulubione to te o frakcjach :)

Hej, trepie! Jeśli bogowie naprawdę byli żywi i dbający, to czy myślisz, że byłbyś tutaj?
Faktol Terrance z Athar


"Jesteśmy wszyscy tacy sami - bogowie, śmiertelnicy, nawet czarty pochodzą z tego samego źródła. Kto wie? Może następnym razem będziesz larwą."
Faktol Ambar z Bogowców


"Słyszysz bzików zawodzących w Labiryntach? Jeśli jesteś tutaj poznać tajemnice Wieloświata, możesz równie dobrze zyskać dla siebie nieco czasu i dołączyć do nich. Gdyż to wszystko, co to oznacza - to i nic więcej."
Faktol Lhar z Loży Ponurych


"Wszystko wokół się ulega rozpadowi. Jesteśmy tu po prostu by to przyspieszyć."
Faktol Pentar ze Straży Zagłady


"Plany są zarządzane przez prawa. Prawa mogą zostać poznane. Poznaj prawa i rządź Wieloświatem. Oto nasz cel."
Faktol Fashkar z Guwernantów


"Odskurl się! Nie potrzebuję twojego mambo-jumbo."
Karris Autonom


"Rób to naszym sposobem albo żadnym. Zrozumiałeś to trepie?"
Faktol Sarin z Harmonium


"Gdzie jest środek Wieloświata? Ja - ja jestem środkiem Wieloświata."
Faktol Darius ze Znakowców


"Dotknij tego. Powoń to. Smakuj to. Zobacz to. Uderz to."
Faktol Erin z Czuciowców


"Przy okazji myślałeś o tym. Zabiję cię. To czyni z tego sprawę być albo nie być."
Faktol Rhys z Szyfrów


"Piękny jest! Chaos zbyt mąci Wieloświat by zauważyć to!"
Faktol Karan z Chaosytów


"Hej. Czy to Waterdeep?"
Rking z Faerunu


I moi ulubieni Łaskobójcy :)

"Wiem, że mam rację. Pani powiedziała mi to osobiście."
Faktol Nilesia


"Jeśli Łaskobójcy naprawdę szukali sprawiedliwości, to byłoby mniej skurli w Więzieniu."
Edytor


"Zło w naszej frakcji musi odnaleźć drogę ku dobru."
Arwyl Syn Swana


"Mam nakaz, Sirrah! Poddaj się ochoczo - albo będę miała przyjemność w straceniu cię natychmiast."
Jasy, justykariuszka po dziesięcioletnim poszukiwaniu


"Wisielczy humor? Może to jest to co nazywasz zawiśnięciem przed świtem i wiziytacją przed północą."
Zasłyszane w więziennej sali jadalnej


"Spójrz! Łaskobójcy! Złamaliśmy jakieś prawa?"
Czarodziej pierwszak, który nie do końca załapał sytuacji.


"Nie podoba mi się twój uśmiech trepie. Zdejmij go, albo będziesz tańczył w powietrzu o świcie."
Konstabl Norgo z Milicji Vorkehanu


"Sprawiedliwość nie jest prawem."
Powiedzenie Łaskobójców


PS - Swoją drogą tłumaczenie paplaniny chaosytów bez względu jak się do tego przyłożymy - jest bełkotem ;)

Źródła:
Planescape Campaign Setting
Factol's Manifesto
Planes of Law
 
Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3050
Rejestracja: czw cze 07, 2007 10:04 pm

sob gru 01, 2007 8:24 pm

Podać źródło? Nie wiem znalazłem gdzieś na kompie, nie dam głowy ale najprawdopodbniej pochodzą z Planewalker.com, a może z innego źródła. Nie mam zielonego pojęcia. Dobra a oto dalsza część cytatów:
"Yugoloth? Thank God, I thought you were a demon or a devil or something..."
-Wichmann, the eternal clueless.


"We got here easy enough, it shouldn't be so hard to get back. Where did you say we were? ... Carceri?"-A planeswalker moments before realizing it'll be some time before she sees home.


"I'm off to corrupt a Baatezu."
-Cager slang for "I'm about to try something really foolish and pointless"


"The only fond memory I have of The Waste is never having heard of the place."
-Sethworth, Anarchist reliving old memories
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob gru 01, 2007 8:29 pm

Tak, to by się zgadzało. Mimo wszystko proszę nie tylko o prezentację "znanych i lubianych", odnalezionych gdzieś cytatów, ale przede wszystkim o prezentację własnych pomysłów :).
 
Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3050
Rejestracja: czw cze 07, 2007 10:04 pm

sob gru 01, 2007 9:13 pm

Może nie wszyscy znają ten cytat, znajduje się on w oryginale na tej stronie.
Oto on:
„Eee… Szlachetna piękność… uhh… um… tarzającej się świni. Melodyjny dźwięk… buta zapadającego się w błoto po… po…BUAHAHAHA”
– Wybrany ustęp z ostatniego występu Geralda, Barda O Poważnej Twarzy, trzymanego w Wielkim Pałacu Szlamu, na Planie Para-Żywiołu Szlamu.

Może i nie jest to poezja wysokich lotów, ale już lubię tego gościa :razz:.
Już wiem kogo moi gracze będą musieli uwolnić :wink:.

A teksty w stylu:
Do Sigil trafiłem przypadkiem

Są piorunująco głupie. W sferach nic nie dzieje się przypadkiem. Choć jak to ktoś kiedyś powiedział:
Przypadkem [...] to można dziewkę z czworaków zbrzuchacić

A nie do Sigil trafić :wink:
 
Awatar użytkownika
Freeeze
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 268
Rejestracja: wt lis 27, 2007 4:33 pm

sob gru 01, 2007 9:29 pm

Kiedyś znalazłem na planewalker.com dość ciekawy cytat, który skojarzył mi się z reklamę MasterCard

"Posążek Jej Cichości: 200 sztuk złota, Modlitewnik Aoskara: 100 sztuk złota, Pierwszak, któremu to wciszniesz: bezcenne!"
- Ixian, Chaosyta o specyficznym poczuciu humoru


Albo też takie inne zabawne...

Jakie jest przemroczne śpiewkowanie, mój trepiasty-skurlowaty towarzyszu?
- Pierwszak starający się mówić kminą


To drugie jest jeszcze starą kminą pisane. Uwaga! Piszącemu nie chciało się szukać oryginału i napisałem po polsku, starając się nie robić większych błędów.

I troche innych...

"Why does nobody likes the Hardheads?" asks one Indep to another. "Well," said the other, "First of all it's because of subjective psychological intolerance based mainly on social prejudices. Secondly it's because all Hardheads are weenies!"


-Two Indeps in a bar


"You can set you clock by when modrons march."


-Iggy, proven wrong minutes later when the modrons march early


---

Co do autorskich cytatów, to najlepiej poobesrwować świat. Może użyć trochę humoru politycznego, np.

"Chciałem pogratulować Sigilijskiej Radzie Doradczej tak wspaniale przeprowadzonego oczyszczania Ula i zapewnić wsparcie podczas naprawiania skutków Wojny Krwi"

- Przywódca państwa z jednej z prowincjonalnych Pierwszych Materialnych, chwilę przed pomyleniem drzwi wyjściowych z wygódką

A może bardziej swojsko:

"Dźgaj się, skurlu"

- Sigilijski polityk do redaktora "Głosu Mimira"

I tak dalej, i tak dalej...
 
Aureus

ndz gru 02, 2007 8:26 am

Bez źródeł ; )
"Nie byłbym sobą, gdybym nie ruszył jej na pomoc."
Solamnijski rycerz, który nie kumał Sigil. Skumał za późno.


"Czy boli mnie, kiedy zabijam za pieniądze? Naturalnie, że tak. Za każdym razem czuję rozdarcie mojej duszy, wiesz. Średnio trzy razy dziennie."
Skrytobójca podczas luźnej rozmowy z misjonarzem.


"Śnieżek."
Tytuł książki anonimowego Kaosyty traktującej o Carceri.


Coś z Arcanum:
"Tu spoczywa ateista. Ładnie ubrany, ale nie ma dokąd pójść."
Niepodpisane epitafium z Kostnicy.
 
Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3050
Rejestracja: czw cze 07, 2007 10:04 pm

śr gru 05, 2007 8:02 pm

Znalazłem gdzieś ostatnio taki mój cytat, jeszcze z dawnej sesji. Wygląda on mniej więcej tak:
Sigil? A tak słyszałem... Powiem ci synu, że Sigil jest jak niegdyś mój płaszcz - płaszcz złodzieja - niby je znasz, a jednak za każdym razem cie zaskoczy. Czasami milej, czasem mniej, ale jednak będzie to dalej to samo miasto(...)
Signus, stary złodziej mieszkający aktualnie na planie Ysgard

Myślę, że ten cytat ukazuje sedno Sigil - chaos i ciągłą, częściowo przewidywalną zmienność.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

śr gru 05, 2007 8:59 pm

cytat ukazuje sedno Sigil - chaos i ciągłą, częściowo przewidywalną zmienność

Podejrzewam, że w ten sposób mogą myśleć jedynie zadeklarowani Kaosyci :wink:.

Czekam na więcej propozycji. Dla ułatwienia zaproponuję temat: Mechanus (modrony, zębatki, Wielki Marsz i wszystko inne, co z tym związane).
 
Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3050
Rejestracja: czw cze 07, 2007 10:04 pm

śr gru 05, 2007 9:21 pm

Zsu-Et-Am pisze:
Podejrzewam, że w ten sposób mogą myśleć jedynie zadeklarowani Kaosyci :wink:.


Możliwe, lecz ja do nich nie należę :wink: . Wolę Grabarzy :razz: .

Zsu-Et-Am pisze:
Dla ułatwienia zaproponuję temat: Mechanus (modrony, zębatki, Wielki Marsz i wszystko inne, co z tym związane).


A niech mnie śrubka trafi! - powiedział Krassak i został przygnieciony kołem zębatym

Typowe, standardowe teksty rodem z Mechanusa :razz: .
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

pt gru 07, 2007 8:35 am

O, jakiż miły temat! Że też dopiero teraz go zauważyłem...

A skoro jesteśmy przy Mechanusie i Modronach, to z mojej strony parę cytatów pewnego Modrona... tfu.. Nordoma znanego wszystkim miłośnikom klasyki:

Nordom pisze:
"I think therefore I am... I think"


Nordom pisze:
"I estimate Fall-from-Grace to be found attractive by the male sex of over 321423 separate species. Give or take 5."


A teraz jeden z lepszych dialogów NPCów w grze:
Nordom: "Attention: Morte. I have a question. Do you have a destiny? A
purpose?"
Morte: "Is Annah still wearing clothes?"
Nordom: "Affirmatory."
Morte: "Then the answer is yes."


A na koniec mały cytat z morałem dedykowany wszystkim graczom mojej sesji :wink: :
Morte: "Nordom, will you stop clicking your crossbows! It's driving me barmy."
Nordom: "They are not clicking. They are in a period of deep discussion concerning this journey."
Morte: "Once... just once... I would like to travel with some normal people."
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pt gru 07, 2007 9:52 am

Cudne. Nie ma to jak zbuntowane modrony :).

A może ktoś zaproponuje coś własnego?
A jednak się kręci...
- Kręcioł-Guwernant, który o tyk zbyt długo wpatrywał się w Planetarium Katedry Modronów
 
Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 844
Rejestracja: pt maja 25, 2007 2:31 pm

pt gru 07, 2007 9:11 pm

"No, teraz wszystko działa jak w mechanusowym* zegarku.
-gnomi inżynier po naprawie jakiegoś urządzenia."

*można to tak odmienić?

"Jeden modron mówi do drugiego:
-Co sądzisz o obyczajach formitów podlegającym swym królowom?-
-...-
-Słucham?-
-Wybacz, nie znalazłem odpowiedniej kwestii
."

Noo, to już jest trochę naciągane, ale chciałem przedstawić modrony jako istoty, którą mają wszystko dokładnie uporządkowane, a same są zaprogramowane do odpowiednich schematów działań.

"Ty nie działająca śrubko! Ty przerdzewiała zębatko!
-obraźliwe określenie wśród mieszkańców Mechanusa"

"-Odkryto nasze tajne hasło prowadzące do ukrytego skarbca. Zmieniamy?-
-Nie, porządek musi być.
-"

Uff... za błędy merytoryczne przepraszam, ale nie znam się zbytnio na Mechanusie, aczkolwiek możliwe że modrony i inne konstrukty na pewno mają jakiś skarbiec.

Pozdrawiam. :)
:)
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pt gru 07, 2007 9:28 pm

"No, teraz wszystko działa jak w mechanusowym zegarku.
-gnomi inżynier po naprawie jakiegoś urządzenia."

Może po prostu: "jak w Mechanusie"? Skoro to "Zegarkowa Nirwana" i "Zegar Wieloświata" albo inna "Machina Mundi"... :wink:

Z mojej strony:
Rdzawy smok.
- popularne na Mechanusie określenie kogoś niebezpiecznego lub sprawiającego dużo kłopotów

Nie zawsze cytat musi odnosić się do kogokolwiek konkretnego - zawsze może to być powiedzonko albo jakiekolwiek określenie, które chcielibyśmy wprowadzić do planarnego slangu - kminy :).
Modrońska wojna domowa.
- planarne określenie czegoś nieprawdopodobnego. Niedawno wyszło z użycia...

Czasem można też zakpić z oficjalnie opisanych wydarzeń...
42.
- Modron zapytany o Sens Życia.

...albo wykorzystać gag znany już skądinąd, jedynie przybierając go w nowe szaty :wink:.
 
Awatar użytkownika
Cahir
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1276
Rejestracja: pt cze 06, 2003 8:31 am

śr gru 19, 2007 4:11 pm

Moje dziecko nie było noszone wyłącznie przeze mnie, lecz przez całe Multiwersum.
- Iggwilv, matka Iuza Dawnego, autorka Demonomiconu


Już nikt nigdy przez tego pana pozbawiony życia nie będzie
- Brooiz, faktutum Skurlobójców, wycierając zakrwawiony topór nad ciałem Szalonego Rzeźnika - psychopatycznego lekarza z Klatki.
 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

śr gru 19, 2007 4:40 pm

może nie cytat, ale kfiatek z sesji
postać jest kolcakiem (krewniacy Ostrzaków z Zoronor, wystają im kolce ze skóry jak u jeża)

"Podrap mnie po plecach"

:]
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

śr gru 19, 2007 4:52 pm

Domyślna odpowiedź: "Szpicuj się!"/"Dźgaj się!" :wink:?

Czekam na kolejne propozycje :).
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

czw gru 20, 2007 1:12 am

Wiem o czym myślisz, skurlu: "Wystrzelił trzy kule ognia czy tylko dwie?" Szczerze mówiąc, w tej całej zabawie straciłem rachubę. Ale zakładając że jestem wpienionym Baatezu i mogę elegancko odgryźć ci głowę... musisz sobie zadać pytanie: "Czy mam dziś szczęście?" Masz, skurlu?
- Niepokorny Cornugon znany jako "Brudny", do swej niedoszłej ofiary.


Mózgu, mamy problem...!
- Przekaz telepatyczny rozbrzmiewający w illithidzkim mieście podczas masowego powstania niewolników.


To mały krok formiana, ale wielki krok Roju!
- Słowa pierwszego formiana na Mechanusie.
(Także oficjalny komentarz formian do trzeciej edycji)
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

czw gru 20, 2007 1:20 am

To mały krok formiana, ale wielki krok Roju!
- Słowa pierwszego formiana na Mechanusie.
(Także oficjalny komentarz formian do trzeciej edycji)

Piękne :wink: - jedna poprawka: w polskiej wersji "formians" nazywani są "formitami".
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

czw gru 20, 2007 1:29 am

Ok, zawsze używałem zamiennie. Prawdę mówiąc lubię w ramach PSa tworzyć własne słowotwórstwo. Język musi być żywy, towarzyszu formicie :wink:.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pt gru 21, 2007 10:46 pm

Zgadzam się w tej kwestii, ale mimo wszystko trzymam stronę blaszaków :wink:. Odnośnie mrówek sugerowałbym raczej slangowo brzmiące określenia, np. "mrówczaki" etc. obok "oficjalnej" nazwy - "formity".

Do cytatów wracając:
Niech żyje wieczna przyjaźń Harmonio-formicka!
- fragment przemówienia propagandowego nowo obranego Pierwszego Ambasadora Harmonii, w Melodii

Tytuł "Pierwszego Ambasadora" dotychczas nieznany i niczym niepoświadczony, ale wydał się... odpowiedni.
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

sob gru 22, 2007 12:44 am

Tytuł "Pierwszego Ambasadora" dotychczas nieznany i niczym niepoświadczony, ale wydał się... odpowiedni.

A może... "Pierwszy Sekretarz"? :wink:
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob gru 22, 2007 10:05 am

Też, ale akurat ten tytuł bardziej pasowałby chyba Braterstwu Porządku :wink:. Wolałem uniknąć przesadnego upodobnienia z zachowaniem "rozpoznawalności" źródeł, choć "oficjalnie" najbliżsi tej ideologii byli Społecznicy (Communals). A tak przy okazji frakcji i ich zróżnicowanego podejścia do praw własności...
Co twoje to i moje, a co moje to wara!
- Motto życiowe Braczy
 
Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 844
Rejestracja: pt maja 25, 2007 2:31 pm

ndz gru 23, 2007 8:27 pm

To może ja teraz rzucę nową kategorię: Arborea.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

ndz gru 23, 2007 9:24 pm

Arborea/Olimp/Woodstock, powiadasz?
...A kto z nami nie wypije, tego we dwa kije!
- fragment pieśni bachantów

Daleko jeszcze do szczytu?
- pierwszak wspinający się na Olimp

Co?!
- eladrinowie na wieść o planach Czarodziejów z Wybrzeża

:wink:
 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

pn gru 24, 2007 9:06 am

Dobry pomysł z zarzuceniem tematu/lokacji. przyjemna zabawa ;)

"Nie rozcieńczaj mi pan wina!"
do greckiego oczekującego


"Zapolujemy na foki?"
u wrót Selkie na Ossie


a z elfów można się ponabijać i poza arboreą ;p
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pn gru 24, 2007 11:37 am

Słońce na zachodzie, miesiąc na wschodzie, odgłosy polowania... Gdzie ja u biesa jestem?
- początkujący obieżysfer, tuż po przypadkowym przejściu z Arvandoru do Faerie w trakcie polowania Nieuprzejmego Dworu
 
Aureus

pn gru 24, 2007 12:21 pm

Fragment tworzonego przeze mnie (obecnie odłożonego do czasu matury) artykułu traktującego o githzerai.
Jeżeli powiązanie z tematem jest zbyt luźne - można usunąć.

Idiomy, przysłowia i aforyzmy
Pragmatyczni githzerai nie posiadają tak licznych powiedzeń jak to jest w przypadku pozostałych ras. Raczej z trudem przychodzi im interpretacja obcych im idiomów, które często odbierają dosłownie - prowadzi to zazwyczaj do zabawnych sytuacji. Lubią cytować Nieprzerwany Krąg lub korzystać z parafraz słów Zethimona. Właściwe każdy gith powinien znać na pamięć nauki Ósmego kręgu. Osoby szczególnie oddane naukom Kręgu potrafią go wyrecytować w całości.
Najbardziej powszechne powiedzenia, zaczerpnięte z nauk zerthów, to:
Równowaga we wszystkim.” - wywodzi się z Szóstego kręgu.
Bądź wytrwały. Będąc wytrwałym, wzrastaj w siłę.” lub „Wytrwaj. Poprzez wytrwanie, rośnij w siłę.” - są to różniące się jedynie tłumaczeniem na Planarny Wspólny sentencje z Trzeciego kręgu. Mówi się, iż jest to podstawowa nauka dla każdego zerai.
Powyższe twierdzenia można określić nawet jako dogmaty - nie można powiedzieć, iż są one jedyną słuszną drogą ku prawidłowej egzystencji, jednak niemalże każdy członek Ludu wierzy w ich słuszność.
Nie może być dwóch niebios.” - słowa użyte przez Zerthimona dwókrotnie, za każdym razem rozpoczynające wojnę, opisane kolejno w kręgu Szóstym: z illithidami i pomiędzy zwolennikami Gith i Zethimona. Powszechnie są używane do zapewnienia rozmówcy, iż następująca po nich decyzja będzie ostateczna i wiążąca. Może być to przyrównane do przysięgi, której z pewnościa dorównuje mocą, jednak w kręgach zerai jest ona równie często używana jak powiedzenie „zapewniam cię”.
Opisane dalej przysłowia to przykłady typowych dla mieszkańców Limbo powiedzeń.
Niejasność karach” - karach to nieposiadające swojego odpowiednika w Planarnym Wspólnym słowo określające specyficzną dla Limbo materię zmieniającą formę na skutek myśli niektórych istot. Ów idiom określa tajemnicę, która jest jasna tylko dla konkretnej grupy osób. Zazwyczaj kiedy dwóch githów prowadzi rozmowę w otoczeniu osób postronnych, używa tego zwrotu, by grzecznie nadać podmiotowość omawianej przez nich sprawy. Można to przyrównać do wszelakich „wiesz, ta, o której ci mówiłem wczoraj”.
Czas nie płynie” - pierwsze słowa nie posiadającego tytułu wiersza nieznanego pisarza. Ciąg dalszy opowiada, iż nie da się czasu zatamować, a nie każde zafalowanie musi wrócić do pierwotnego stanu. Chociaż sam tekst jest poetyckim zaprzeczeniem idei fatalistycznej, potwierdzającym przy tym nieuchronność końca wszystkiego, same słowa kojarzą się zazwyczaj z nieuniknioną śmiercią.
Głupotą jest pytać gwiazdy o wieczność.” - githzerai wierzą, iż wszystko, co chciałoby nam udzielić swojej wizji Prawdy, może się mylić. Przysłowie ów nawiązuje do gwiazd, które, choć starsze od wielu światów, ostatecznie i tak odchodzą w niepamięć.
Ból to oznaka, że słabość opuszcza ciało.” - niewywodzące się z Kręgów Zerthimona powiedzenie zachęcajace do wytrwałości. W dawnym porzekadle jest to główne motto dla wszystkich, którzy pragną mieszkać w Wiecznie Zmiennym Chaosie.
Formować Limbo” - robić coś bezsensownego.

Przedostatni tekst pochodzi z Księgi Planów.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość