Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Malavon Despana
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 77
Rejestracja: pn sie 22, 2005 3:30 pm

Plany i sfery

pn sty 09, 2006 8:29 am

Od pewnego czasu nurtują mnie pewne pytania:

Czy plany to to samo co sfery?
Czy plany to inne planety?
Czy Ao mieszka w Centrum, czy po prostu jest wszędzie?
Czy plan Astralny to przestrzeń kosmiczna?
Czy mozliwe są wyprawy na inne planety? Np. na Greyhawka i w ogóle inne światy fantasy? Byłoby to wspaniałe połączenie wszystkich światów fantasy (nie mówię o mechanice!)
 
Awatar użytkownika
TOR
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1188
Rejestracja: wt maja 11, 2004 1:04 pm

Re: Plany i sfery

pn sty 09, 2006 12:37 pm

Odpowiadam zgodnie z tym co mi wiadomo na temat kosmologii Forgotten Realms (w innych settingach może być inaczej, patrz dalej).

Malavon Despana pisze:
Czy plany to to samo co sfery?

Tak.

Malavon Despana pisze:
Czy plany to inne planety?

Nie.

Malavon Despana pisze:
Czy Ao mieszka w Centrum, czy po prostu jest wszędzie?

W Centrum czego? :) Teraz będzie trochę radosnej twórczości własnej, ponieważ w podręczniku podstawowym do FR o tym nie ma ani słowa. Ponieważ Ao jest wszechbogiem, nie wydaje mi się by gdziekolwiek "mieszkał". Tak jak wszyscy bogowie Faerunu i DnD w ogóle są spersonalizowani, mają statystyki, ulubioną broń, siedziby i czary, tak Ao powinien być tutaj bardziej podobny do Boga w rozumieniu chrześcijan. Bóg to bóg, może wszystko i tyle. Mieszkają ludzie. Bóg po prostu *istnieje*.

Malavon Despana pisze:
Czy plan Astralny to przestrzeń kosmiczna?

Nie.

Malavon Despana pisze:
Czy mozliwe są wyprawy na inne planety? Np. na Greyhawka i w ogóle inne światy fantasy? Byłoby to wspaniałe połączenie wszystkich światów fantasy (nie mówię o mechanice!)

Nie, ponieważ plany nie są innymi planetami/światami. Ale...

Istnieje szereg tworów, które można określić mianem "nakładki na setting(i)" czy też teorią pomagającą w połączeniu różnych settingów w logiczną całość (poza tym, że są to pełnoprawne settingi same w sobie). Najbardziej znanym z nich jest Planescape.

Ale jest też Spelljammer, który opiera się właśnie o podróże międzygwiezdne, prowadzone w statkach kosmicznych (wyglądających przeróżnie, czasem jak XVI wieczne galeony). Elfy mają w tym settingu międzygwiezdną flotę wojenną... I takie tam. ;) Jeśli ktoś jest zainteresowany, polecam Google. W dziale download na stronie WotC też chyba coś na ten temat było.

Edit: Heh, zapomniałem o Ao. :D
 
Awatar użytkownika
DRAGAN CZERWONOSKRZYDŁY
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt cze 17, 2005 7:11 pm

Re: Plany i sfery

pn sty 09, 2006 3:02 pm

Odpowiem na pytania które wymagają moim zdaniem jeszcze odrobiny wyjaśnień:

Malavon Despana pisze:
Czy plan Astralny to przestrzeń kosmiczna?


Nie. Plan astralny można porównać do kleju który łączy wszystkie (prawie)plany zewnętrzne, wewnętrzne jak i materialny.
Sam w sobie jest planem o unikatowych cechach.
Jest chyba "najwiewkszym" planem który ma połączenie z każdym innym.

Malavon Despana pisze:
Czy mozliwe są wyprawy na inne planety? Np. na Greyhawka i w ogóle inne światy fantasy? Byłoby to wspaniałe połączenie wszystkich światów fantasy (nie mówię o mechanice!)


Raczej TAK.
stnieje teoria mówiąca, że poprzez plan Cieni da się dojść do zupełnie innych planów materialnych niż ojczysty.
Np. Żyjąc w Greyhawku wchodząc na plan Cieni i długo podrużując w jego niezbadane obszary można w końcu dojść do planu Cieni znajdującego się na innym planie materialnym. A wtedy tylko krok pozostaje nam by znaleść się w zupełnie innym świecie.

Z wyrazami szacunku DRAGAN CZERWONOSKRZYDŁY
 
Awatar użytkownika
TOR
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1188
Rejestracja: wt maja 11, 2004 1:04 pm

pn sty 09, 2006 5:39 pm

Po przeczytaniu powyższej wypowiedzi Dragana, stwierdziłem że moja może wymagać uściślenia w kwestii "Czy mozliwe są wyprawy na inne planety? Np. na Greyhawka i w ogóle inne światy fantasy?".

Otóż, chodziło mi o to, że... Nie, nie są możliwe wyprawy na inne planety ponieważ według kosmologii Krain inne planety nie są innymi palnami (mimo, że wyrazy podobne :P).

Ale... Tak, są możliwe podróże między planami i co za tym idzie także do Grayhawka, Sigil i innych miejsc znanych z innych settingów. Tylko że to nie odbywa się za pomocą rakiet i gnomich statków kosmicznych (*nigdy* nie wsiadajcie do czegoś takiego!), a jedynie za pomocą odpowiedniej magii na zasadzie "jestem tu *pstryk* jestem tam" (tak, wiem, spłycam i upraszczam).
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pn sty 09, 2006 8:43 pm

Pozwolicie, że się włączę.

Czy plany to to samo co sfery?

Tak, są to - w terminologii D&D/Planescape - synonimy. Niekiedy jest to kwestia tłumaczenia - niektórzy przekładają Planes jako Plany, inni wolą Sfery albo Płaszczyzny. Często też stosuje się te określenia zamiennie.

Czy plany to inne planety?

Tak i nie. Trzeba tu odwołać się do kosmologii Wielkiego Koła Planescape uzupełnionego o Flogiston (Phlogiston) i Dziką Przestrzeń (Wild Space) Spelljammera. Wrócę do tego jeszcze, ale ogólnie - bazowo Plany nie są innymi planetami, ale np. możliwa jest podróż z Greyspace do Realmspace czy Krynnspace (czyli pomiędzy Kryształowymi Sferami - nie mylić ze Sferami/Planami) dzięki Spelljammerom, magicznie napędzanym statkom przemierzającym Phlogiston. FR nie uwzględnia bazowo Flogistonu i Dziekiej Przestrzeni, ale są one obecne - część istot w Krainach przybyła doń właśnie w ten sposób.

Czy Ao mieszka w Centrum, czy po prostu jest wszędzie?

Nie sprecyzowano miejsca pobytu Lorda Ao, ani innych Nadbogów. Jeśli posiada jakiegoś rodzaju fizyczną formę, to nie ma pewności, gdzie się ona znajduje - nie ma również realnej możliwości jej zniszczenia. Jako Nadbóstwo Krain ma praktycznie nieograniczoną - a na pewno nie poprzez statystyki - moc, więc może pojawić sie gdziekolwiek w dowolnym momencie. Inna rzecz, że nie interesują go zazwyczaj sprawy śmiertelników czy nawet bogów, a interweniuje tylko w naprawdę wyjątkowych okolicznościach.

Czy plan Astralny to przestrzeń kosmiczna?

Nie. Plan Astralny czy inaczej Astral to nieskończone, srebrne niebo. Bezczasowa pustka, w której zawieszone są skamieniałe, gigantyczne ciała martwych Mocy, bogów... Plan Przechodni o specyficznych warunakch, łączący się z niemal wszystkimi innymi (są pewne wyjątki, np. Plany Luster) - nieskończony i niemożliwy do zmierzenia, w którym zanurzone są tylko boskie szczątki, na których githyanki budują swoje twierdze i miasta. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i poznać szczegóły związane z tym Planem, musisz skorzystać z Księgi Planów - choć odrobinę ogólnych informacji znajdziesz również (jak i o innych Sferach) na dnd.polter.pl, w dziale Planescape - Plany.
Jeśli chodzi zaś o faktyczną przestrzeń kosmiczną, to również ona występuje w D&D - pod nazwą Dzikiej Przestrzeni, Wild Space. Próżnia, w której zawieszone są gwiazdy i planety, mgławice, komety... Wszystko. Wszechświat. A jeśli ktoś byłby do tego zdolny, może przedostać się poprzez Dziką Przestrzeń do innych światów, gdzieś daleko. Wspomniano o tym w settingu Spelljammer, a szczegółów możęsz szukać na Spelljammer.org.

Czy mozliwe są wyprawy na inne planety? Np. na Greyhawka i w ogóle inne światy fantasy? Byłoby to wspaniałe połączenie wszystkich światów fantasy (nie mówię o mechanice!)

Są - patrz wyżej. Niemal wszystkie światy są ze sobą ołączone, w ten czy inny sposób. Przemierzając Plan Cieni, zapuszczając się w niezbadany Głęboki Eter albo korzystając z licznych na Sferach portali możesz dostać się z jednego Planu na drugi - a nawet z jednego Planu Materialnego na inny. Podobnie, o czym wspominałem wcześniej, możliwe są podróże poprzez Flogiston - czyli Spelljamming - i, choć podchodzi to już pod S-F albo wymaga zaangażowania Spelljammera i rozmaitych wspomagaczy magicznych, poprzez Dziką Przestrzeń. W tym ostatnim wypadku będzie to faktyczna podróż kosmiczna. Jeśli chodzi o sam Spelljamming, podróż statkiem przez Flogiston, to sprawa ma się mniej iwęcej tak: istnieją Kryształowe Sfery, wewnątrz których znajdują się poszczególne światy. Stąd Realmspace to Krainy, Forgotten Realms, a Krynnspace - Krynn, Dragonlance. Dokładnie tak samo można przemieścić się na Oerth (Greyhawk [Greyspace]) albo na Athas, świat z settingu DarkSun. Podobnie z innymi Sferami, które bywają rzadziej - poza Spelljammerem i pewnymi momentami w Planescape - wymieniane. Np. Mgławica Astromundi, z której przybyły illithidy.

Dodatkowych informacji szukaj w Księdze Planów i Planar Handbook (choć nie uwzględniają Spelljammera), drugoedycyjnych podręcznikach, a także na dnd.polter.pl. Poza tym oczywiście, do czego bardzo zachęcam, oficjalne strony settingów z 2 ed., które są w ten czy inny sposób powiązane ze wspomnianą tematyką - zwłaszcza Planewalker.com i Spelljammer.org.

Temat przeniesiony do odpowiedniejszego działu.
 
Awatar użytkownika
DAS
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: ndz kwie 22, 2007 2:11 pm

wt kwie 24, 2007 8:46 pm

Ostatnio naszedł mnie pomysł na sesje i mam pytanie skoro postacie przyzywają istoty z innych sfer to czy możliwe jest przyzwanie BG przez inne stworzenie?
 
Awatar użytkownika
Schpeelah#144
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 939
Rejestracja: pn sie 21, 2006 8:26 pm

wt kwie 24, 2007 9:14 pm

Tylko jeśli są w zasięgu możliwości jakiegokolwiek czaru przyzywającego. Zasadniczo impilkuje to bycie Przybyszem, choć nie jestem pewny. Nic i nikt ci jednak nie zabrania stworzyć BNa, który wymyślił czar "Przyzwanie BG" :wink:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości