Zrodzony z fantastyki

 
Sawa_13
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 102
Rejestracja: czw mar 01, 2012 9:07 pm

Początki - Nowa antologia. Uwaga spojlery!!!

wt maja 07, 2013 11:27 pm

Nowa antologia opowiadań Honorki ukaże się w lipcu, jak zwykle nie wytrzymałem i kupiłem eARC. Na antologię Początki (Beginnings) składa się 5 opowiadań, 2 Webera, 1 Zahna (będące zalążkiem zapowiedzianej w trakcie wizyty w Polsce nowej podserii), i 2 autorstwa nieznanych u nas autorów Gannona i Presby. I tak, według spisu treści:

1. By the book (Zgodnie z zasadami) - Charles E. Gannon. Jest to opowiadanie w zasadzie niezwiązane z głównym nurtem Honorki, akcja ma miesce w 250 PD (2352 AD) i opisuje upadek rządów Zielonych i Neo-Ludowców na Ziemi i związaną z tym ekonomiczną zimę, która kiedyś tam była wspomniana w książkach. Według mnie nic szczególnego.

2. A call to arms (Do broni) - Timothy Zahn. Zgodnie z zapowiedziami Webera w wywiadzie udzielonym w Polsce, jest to opowiadanie które Zahn ma rozbudować w co najmniej trylogię. Jej głównym motywem ma być czas przed i po odkryciu Junction i jak to wpłynie na Królestwo Manticore. W opowiadaniu mamy tego przedbieg. Ziemska korporacja, która na podstawie danych astrograficznych podejrzewa istnienie Junction, wynajmuje flotyllę najemników w celu zajęcia systemu. Mamy krótki opis bitwy, a w zasadzie jej pierwszej fazy. Wprowadzony zostaje też główny bohater ze strony marynarki. Najciekawsza w tym wszystkim jest możliwość spojrzenia w przeszłość okrętów wojskowych. Zero wewnętrznej grawitacji, obrotowe pierścienie, pojedyncze rakiety o skutecznym zasięgu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Fajne retro.

3. Beauty and the beast (Piękna i bestia) - David Weber. Opowiadanie o początkach znajomości rodziców Honor na Beowulfie. Alfred ma jednak dużo więcej wspólnego z
niż dotychczas przypuszczaliśmy.

4. The best laid plans (Nawet najbardziej szczegółowe plany) - David Weber. Opowiadanie o adopcji Honor przez Nimitza.

5. Obligated service (Służba z obowiązku) - Joelle Presby. Opowiadanie będące w zasadzie kontynuacją "Listów z Marynarki Graysona do domu". Wchodzimy w szczegóły historii wstąpienia do służby kobiet ze Stedding Brudette, ich kłopotów z akceptacją w rodzimej flocie. Opowiadanie kończy się po zniszczeniu Stoczni Blackbird, mamy więc wgląd w tę część operacji Równania.

Generalnie antologia całkiem fajna, w szczególności opowiadanie 2, 4 i 5. 1 jest trochę mało honorkowe, a 3 dla uważnego czytelnika razi trochę nieścisłościami z dotychczasowymi książkami.
 
Dudi2
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 631
Rejestracja: śr lis 24, 2004 12:09 pm

Początki - Nowa antologia. Uwaga spojlery!!!

sob maja 11, 2013 1:24 pm

Dzięki za reckę :) . Sądząc z Twojego opisu i tego co znalazłem w internecie, szykuje nam się coś lepszego niż "Zrodzone w boju". Można podejrzewać, że w "języku Reja" ujrzymy to w przyszłym roku (no chyba, że będziemy mieć pecha).
 
Dalambert
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 182
Rejestracja: pn lip 30, 2007 5:23 pm

Początki - Nowa antologia. Uwaga spojlery!!!

wt paź 22, 2013 2:53 pm

Właśnie wiadomo już co Rebis szykuje na 2014 ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość