Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Tao_Silver
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: wt lis 16, 2004 2:35 pm

czw lut 15, 2007 5:53 pm

Prowadzę Monastyr już od dłuższego czasu i nie wyobrażam sobie do niego innego podkładu jak Bach, Beethoven i Chopin z orkiestrą. Nadają się idealnie do wszelkiego rodzaju istryg, a nawet do pojedynków. :)
 
Halfling

pt lut 23, 2007 12:14 am

Uliver pisze:
Halfling pisze:
A co sądzicie o Linkin Parku?

Spadłem z krzesła :shock: . A konkretnie które z utworków?!


"1stp_Klosr".

Wyobraź sobie scenę, że któryś z naszych szlachciców wchodzi do dusznych podziemi gdzie odbywają się walki gladiatorów (oczywiście nielegalne). Najpierw stalowe drzwi, jest gorąco, pył i kurz unoszą się w powietrzu, spocone ciała wartowników aż kleją się od brudu. Nasz bohater jest przeszukiwany. Powoli, bez pośpiechu oglądają jego broń. Idzie dalej korytarzem, kilka schodów w dół, znowu drzwi, znowu strażnicy, tym razem jacyś bardziej kumaci (czas utworu 1:20). Znowu przeszukiwanie, tym razem dokładniejsze, nie spieszą się. Jest niesamowicie gorąco, jakby w środku było piekło, słychać jakieś ciche okrzyki, nawoływania, przekleństwa. Wchodzi dalej (czas utworu 2:16). Głosy nasilają się. W końcu dochodzi do drzwi z wizjerem. Puka, czuje jak kropla potu spływa mu po plecach. Ktoś zagląda przez wizjer, sprawdza "zaproszenie", drzwi się otwierają (czas 4:21). Najpierw niesamowity powiew gorąca. Teraz głośne wejście (czas 4:30) razem z całym tabunem krzyków, przekleństw, odgłosami walki, śmierdzącym potem i innymi nieprzyjemnościami. Wszystko nagle przyspiesza. Bohater, przy tym wszystkim siada gdzieś wysoko na ławce. Na arenie dwóch potężnych gladiatorów ściera się w śmiertelnej walce. Ktoś szybko podchodzi do bohatera, podaje mu wiadomość, bohater otwiera, czyta, posłaniec wyciąga sztylet. Dwie sekundy na decyzję. Śmierć w tej spelunie, albo ucieczka. Ważne by w tym momencie zdążyć do końca utworu (czas 5:46 to koniec), ale przy dobrym zgraniu, nie powinno to sprawić problemu.

A teraz dopowiedz sobie dalej, co się stało :D .

Inny przykład.

"Opening" z tej samej płyty (Reanimation)

Ewidentnie mi ten kawałek (a zwłaszcza początek), pasuje do obrazu Bardańczyka siedzącego gdzieś wysoko w górach, zasłuchanego w wiatr i patrzącego gdzieś w dal, w odległe ziemie, które dawno utracił. A jak tylko skończy się jedno, zawsze można dać "Mssion" na repeta i opisy same idą :) .

Po za Linkin Parkiem, oczywiście stosuję masę różnej muzyki. Od klasyków, poprzez soundtracki, a kończąc na chórach, a nawet metalu :) .

Po prostu różna muzyka, na kolejnych sesjach, sprawia, że gracze czują się jak w dobrym filmie. I ja to lubią, moi gracze także. Zresztą kto nie lubi oglądać i jednocześnie działać w dobrym filmie.

Każda muzyka może się przydać. Eksperymentować, słuchać, przypasowywać do scen. W końcu wyrabia się nawyk, że każdy zasłuchany utwór, sam wchodzi do głowy i odtwarza się tak jakby był zrobiony na potrzeby jakiejś sceny.

Pozdrawiam
Borys
 
diRavelin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 27
Rejestracja: pt lut 17, 2006 11:35 pm

sob lut 24, 2007 10:15 pm

Wow. Halflingu, jestem naprawdę pod wrażeniem pomysłu. Zainteresował mnie szczególnie, a to dlatego, że jestem wielkim fanem LP i zespół ten jako jedyny łykam w całości bez wybrzydzania na pojedyncze kawałki, co przy każdym innym twórcy niechybnie mi się zdarza.

Mimo wszystko jednak myślę, że Linkin Park jest na Monastyr odrobinę za mocny. Do Neuroshimy pasuje. Do Zewu Cthulu pewnie też by pasował :P Do Wampira pasuje jak najbardziej (pamietam pierwsza moja sesje, narracja wprowadzająca zaczęła się na podkładzie Papercut'u z Hybrid Theory).

Ale do Monastyru, niestety - moim skromnym zdaniem się nie nadaje.

EDIT: Tfu, "Zwu" oczywiście, a nie "Zewu" :P
 
diRavelin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 27
Rejestracja: pt lut 17, 2006 11:35 pm

sob gru 22, 2007 12:34 am

No ja nie próżnowałem od czasu napisania poprzedniego posta, zawsze i wszędzie szukam inspiracji i kawałków nadających się na podkład do sesji. Sam niedługo będę prowadził przygodę i sporo się nagłówkowałem żeby znaleźć to, co mi potrzebne. Pozwolę sobie podzielić się przemyśleniami.

-> Soundtrack z "Patrioty" (1992) - mądrze wybrać, a wtedy można dobrze wykorzystac.

-> Soundtrack z "Rozpustnika" (2004, ang. The Libertine) - no przecież już sam film jest z typowo monastyrowymi klimatami, takaż jest i muzyka.

-> Soundtrack z "Labiryntu Fauna" (2006)- godny polecenia i zwrócenia nań uwagi

-> Soundtrack z "Iluzjonisty" (2006) - szczególnie spodobały mi się utwory nr 1 ("The Illusionist), nr 5 ("The Orange Tree") i nr 18 ("The Search"). Z tego ostatniego zrobiłem, dodając odpowiedni układ choreograficzny, "taniec zaręczynowy" w Cynazji, taniec, który wykonuje kilkanaście par, w tym jedna para zaręcza się :-)

-> OST z "Draculi" autorstwa Johna Williamsa

-> Soundtrack z Imienia Róży (1986) z Seanem Connery'm (ang. The Name of the Rose")

-> Soundtrack z Pięknego Umysłu (ang Beautiful Mind) - mówią, że James Horner stworzył tu najlepszy motyw w swoim życiu - w pełni popieram!

-> OST z Piratów z Karaibów cz. I i III

-> Muzyka z gry "Rome: Total War" - motywy Rzymian, Zachodnich Greków i "seimitic" uważam za bardzo przywoite.

-> Muzyka z gry "Wiedźmin: gra komputerowa" muzyka jest naprawdę świetna, jak i cała gra zresztą.

-> Soundtrack z "Wywiadu z Wampirem" (ang Interview with the Vampire)
 
Awatar użytkownika
Kroshgar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 329
Rejestracja: pt lis 03, 2006 10:13 pm

ndz gru 23, 2007 10:02 am

- Soundtrack z "Bravehearta"
-Arcana "Cantar de Procella"
-Mozart ( :D )
-muzyczka z "Draculi" Kilara

Przy takim zestawie zazwyczaj grywam, muzyka poważna w Monastyrze zamiata;)
 
Awatar użytkownika
Got
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt sie 18, 2006 11:35 am

pn paź 20, 2008 8:29 pm

Kiedy ja byłem w tym roku na obozie, i grałem sobie w Monastyr nasz MG puszczał na sesjach


David Arkenstone- Storm cry (Bardzo miłe, zaczyna się mrocznie ale potem rozkręca się w takie "Bardańskie Klimaty)

Loreena McKennitt- Celtic Between the Shadows (Świetne na "Motyw przewodni", spokojne i idealnie pasujące do początku sesji)


Oraz pewne dwie piosenkę z Youtube, Wpiszcie sobie "Fechten mit dem langen Schwert" i dam będą instrukcje jak ściągnąć, pioseneczka pasuje do emocjonujących momentów i do pojedynków.

Ciekawy jest także soundtrack z Arcanum (Ale to już chyba ktoś wspominał?)


Pozdrawiam i mam nadzieje że pomogłem, a moje błędy w pisowni nie są ogromne :)
 
Awatar użytkownika
Moraine
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 273
Rejestracja: sob paź 04, 2008 10:15 pm

wt paź 21, 2008 10:15 am

"Requiem" Mozarta.
A na wesołe rozwlanki In Extremo :)
 
Awatar użytkownika
R@phael
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: czw cze 03, 2004 3:04 pm

pt paź 31, 2008 4:04 pm

Ostatnio natrafiłem na bardzo sympatyczny utworek, który jakoś skojarzył mi się z Bardanią:

http://mp3.teledyski.info/download-bXNx ... Y1MjY4.mp3

Po za tym polecam Nox Arcana do sesji w Karze.
Ponadto soundtracki Civilization4, Pirates Sid Mayer, Beawoulf oraz Alexander jest tam kilka fajnych pompatycznych kawałków.
 
OZZman_
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: wt sie 05, 2008 11:39 pm

wt lis 11, 2008 10:10 pm

OOOOOOOOOooooooooooo To jestem bardzo zaskoczony, że nikt nie wspomniał o SOUNDTRACKU do przewspaniałej gry ARCANUM... Osobiście bez tej muzyki nie wyobrażam sobie sesji Monastyru. Klimat tych kompazycji jest wprost stworzony do grania, bo nie rozprasza, a jednocześnie zmusza do "wczuwnia się" w świat... Tak, tak jest on dość bliski stylistyce monastyrowej, choć to steam punk...

Serdecznie POLECAM, zachęcam do zaserwowania tego graczom. Panie i Panowie, skoro ktoś już zrobił dla nas muzyczneg gotowca, to po co męczyć graczy swoimi czasem nietrafionymi pomysłami. ARCANUM - POEZJA!!!

P.S. Sorewicz właśnie zauważyłem, że ktoś wspomniał... NO I DOBRZE PRAWI!!!
 
Awatar użytkownika
Mgalangzingme
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: wt maja 26, 2009 12:43 am

czw cze 11, 2009 11:56 pm

"O fortuna" to jest raczej Carl Orff i jego "Carmina Burana"

Carmina Burana to zbiór średniowiecznych pieśni, a Carl Orff je znalazł i opracował na własną modłę.

Ja jestem muzykiem dawnym i zauważyłem, że do Monastyru, obok wszelkich klimatycznych soundracków pasuje także muzyka lutniowa epoki renesansu i baroku. Także utwory wirginałowe, klawesynowe. Kompozycje takie jak Requiem Mozarta to rzecz troche mocna, a utwory Vivaldiego, to w sumie rzecz bardzo kolorystyczna emocjonalnie(jak to w baroku). Nie uważacie że na tło powinno byc coś spokojnego, coś stonowanego, a jednak klimatycznego? Ja w muzyce dawnej tak naprawde potrafie odnaleźć wszystko, od utorów nastrajających na grozę, po tło do walki i tylko takiej muzyki uzywam;) Jest niesamowicie klimatyczna i zgodna z konwencją.
 
Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: sob lis 25, 2006 5:27 pm

pt cze 12, 2009 3:58 am

Do Cynazji OST Farinelli il castrato

Bardania - OST Conan

Do południowych rubieży dałbym coś z dorobku the Fields of Nephilim.
 
OZZman_
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: wt sie 05, 2008 11:39 pm

pn cze 22, 2009 3:22 pm

Witam...
Pragnąłbym polecić OST z filmu "Master And Commander The Far Side Of The World".
"Into the Fog" "The Battle" idealne to idealne podkłady pod bitwę z Valdorem.
Później wyróżniłbym instrumentalne "Violin Concerto No 3." , " Adagio from Concerto Grosso", "Prelude form .." zaczerpnięte z muzyki klasycznej, które z powodzeniem mogą posłużyć jako tło do balu dworskiego, a w Bardańskich klimatach osadzone są " Folk Medley" oraz " The Cuckold Came Out ..." .

Jako Ciekawostkę na sesji Dworskiej można by wpleść wizytę wirtuoza gry na skrzypcach... Proszę bardzo... " Boccherini La Musica Notturna Delle Strade Di Madrid ..."


Nie zapominajmy o polskich wybitnych dziełach.
Czy można lepiej opisać dźwiękami Agaryjskie stepy niż zrobił to Krzesimir Dębski w "Ogniem i Mieczem" ? Szczerze wątpię...
Choćby "Pieśń Jana" powinna przekonać do tego OSTu.

Godna polecenia jest również muzyka, z wspomnianego już wcześniej, "Wiedźmina", napisana przez Grzegorza Ciechowskiego, która dla mnie stanowi idealne tło pod przygody pisane na Pograniczu.

Oczywiście kolejny raz polecę sspaniał soundtrack do "Arcanum".
IMHO, raczenie graczy swoimi pomysłami nie raz przynosi więcej szkody niż pożytku (Włosy mi się zjeżyły na hasło " Linkin Park" ), dlatego myślę że najlepszym budulcem klimatu na sesji są kawałki z gier. Dlaczego?

Przede wszystkim są to utwory stricte instrumentalne, nie rozpraszają graczy i rzeczywiście pozwalają na bezproblemowe wczucie się w klimat.
Dlatego nie kombinować. Tak jak no Neuroshimy najlepiej pasuje muzyka z "Fallouta" tak w Monastyrze, na sesjach króluje u mnie "Arcanum".
 
Awatar użytkownika
Mgalangzingme
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: wt maja 26, 2009 12:43 am

wt cze 23, 2009 9:11 pm

OZZman_
Jako Ciekawostkę na sesji Dworskiej można by wpleść wizytę wirtuoza gry na skrzypcach... Proszę bardzo... " Boccherini La Musica Notturna Delle Strade Di Madrid ..."


Boccherini nistety nie był skrzypkiem, tylko wiolonczelistą, a to wielka różnica. I to co podajesz to kompozycja epoki klasycznej, więc jak na Mona trochę za późno...
Jeśli chcesz skrzypka to może być np Biber i jego Sonata Representativa na skrzypce solo. To i barokowe jest i na skrzypcach :razz:
 
Awatar użytkownika
Moraine
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 273
Rejestracja: sob paź 04, 2008 10:15 pm

śr cze 24, 2009 10:31 am

Z soudtrackami z gier jest ten problem, ze nie wszyscy graja na kompie i nie maja mozliwści się zapoznać z muzyką. Ja na ten przyklad do takich osób należę.
Przyznam z resztą, ze przesłuchanie Arcanum mnie uśpiło.

Jak mam prowadzic sesję na pograniczu to szukam ukraińskiej muzyki, albo puszczam Żywiołaka czy Village Kollektiv.

Ostanio podkładem do sesji w krucjatowej w Karze była płyta zespołu Corona Borealis, Xera Lliendes i Jacek Kowalski - Niezbędnik Krzyżowca. Sprawdziło się :)
 
Awatar użytkownika
Ranald
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: pn wrz 08, 2008 12:59 pm

ndz cze 28, 2009 12:33 pm

Witam.
Ja osobiście polecam "The Ninth Gate Soundtrack" korzystałem już z niego kilka razy i jeszcze się nie zawiodłem, Do mych faworytów zaliczają się również 2 soundtracki z anime "Death Note" nie wszystkie utwory się nadają lecz większość pasuje perfekcyjnie z 3 soundtracka natomiast warte rozpatrzenia są tylko utwory "Misa no Uta (orchestra version)" oraz "Mikami Concertino". Jeżeli chodzi o Mozarta to korzystam głównie z płyty "Requiem In D Minor, K 626". W przypadku Kordu korzystam często z soundtracku z "Rome Total War" Jeżeli przyjdzie jeszcze coś do głowy to dopiszę

Pozdrawiam Ranald
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Podkład muzyczny do Monastyru

wt sie 18, 2009 1:21 pm

Ja, ubiegli mnie z Kaczmarskim
Może więc zaproponuję „Karła” „Bajkę średniowieczną” „Kataryniarza” i „Machiavellego” Gintrowskiego i „Żołnierskie buty” Okudżawy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość