Zrodzony z fantastyki

 
Rince
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: pt sty 21, 2005 7:58 pm

Podkład muzyczny do Monastyru

sob sty 22, 2005 6:03 pm

Zaczynam prowadzić Monastyr i szukam jakiejś ciekawej muzyki pasujacej do tego systemu. Co waszym zdaniem będzie pasowało do tego kimatu? Ja osobiscie myślę nad Apocalypticą...
 
Wizzzard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 187
Rejestracja: sob lis 13, 2004 4:15 pm

sob sty 22, 2005 7:03 pm

Spróbuj opery. Pojawiła się w końcu w baroku, a Monastyr to, w odniewieniu do Europy, mniej więcej ten okres. Apacaliptic'a to już IMO przeżytek.
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

sob sty 22, 2005 7:05 pm

Ja na sesjach Monastyru puszczam muzykę klasyczną. Bach, Mozart (i nie tylko, oczywiście) pasują wprost wyśmienicie i budują nie najgorszy klimat. Na balach i przyjęciach dobieram też klasykę, ale raczej coś w klimatach Haendla, ładnie brzmią też "Cztery pory roku" Vivaldiego. Może nie jest to strasznie mrrrroczna muzyka, ale buduje klimat "szlacheckości", na którym bardzo mi zależy. Poza tym, muzyka taka jest zaskakująco nienachalna, więc nie rozprasza przesadnie.

Taka muzyka ma jeszcze jedną zaletę - nie muszę dopasowywać jej do poszczególnych sytuacji na sesji (czego nigdy nie lubiłem :wink: ). Po prostu puszczam i leci.

P.S. Z muzyką operową to całkiem niezły pomysł.
 
Awatar użytkownika
Ion
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: czw lis 25, 2004 7:40 pm

sob sty 22, 2005 7:53 pm

Tak, już sobie wyobrażam bal w Kindle i jego wielkie otwarcie z muzyką Haendla (lub Chopina). Trzeba wypróbować, hehe.

Apocaliptyca? Raczej nie. Wizzzard ma rację, lekki przeżytek. Poza tym jak na mój gust nie pasuje jakoś szczególnie. No, może utwory w stylu Fade of Black, lub One bez rąbanki na końcu.

Z innych zespołów bardzo polecam przejrzeć płyty genialnego(IMHO) zespołu Ded Can Dance. Ich muzyka jest inspirowana tyloma źródłami, że na pewno coś znajdziesz.

Soundtrack z filmu "Braterstwo Wilków" - rzecz jak dla mnie absolutnie niezbędna, podobnie zresztą jak sam film (warto zobaczyć jako, że jest to jeden z najbardziej "Monastyrowych" filmów jakie widziałem). Utwory takie jak "Mani et les Gitans" i "La Chasse, L'Abbaye En Ruine et Image Paienne". Wprowadzają w klimat jak nigdy. A jeżeli potrzebujesz czegoś na przemarsz wojska lub defiladę - "Beauterne Arrives" będzie jak znalazł.

Co jeszcze? To już zależy od miejsca w którym prowadzisz daną przygodę. "Ebudae" i inne utwory Enyi będą idealne na np. Bardanię (ale nie tylko, radzę przejrzeć dyskografie bo poszczególne piosenki różnią się między sobą klimatem). Podobnie w klimatach Bardańskich widzę Carter Burwell - Overture Rob Roy. Radzę przejrzeć również innych autorów muzyki irlandzkiej - polecam zespół The Don Carmel Celtic Band. Jednak zastrzegam, że nigdy raczej nie będą to całe płyty, raczej poszczególne utwory.

Warto również zaznajomić się z polskim zespołem o nazwie Ankh. Mieszanie skrzypiec z gitarami ma często niepowtarzalne brzmienie.

Możesz zawsze zajrzeć do wszystkich trzech części soundtracku do Władcy Pierścieni. Znajdzie się kilka utworów które jak znalazł będą pasowały na np. wędrówkę traktami, czy ostatnią wielką szarżę kawalerii (końcówka "Forth Eorlingas" będzie jak znalazł). A jeżeli gracze już mają zapłakać z powodu śmierci bliskiej osoby, to nie widzę lepszego podkładu niż ostatnia minuta "The Bridge Of Khazad Dum".
 
Awatar użytkownika
Eldred
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: pt cze 25, 2004 2:13 pm

sob sty 22, 2005 11:08 pm

Ja używam klasycznej, Apolcaliptica (tylko Fade to Black i One jak wcześniej napisano). Osobiście poleciłbym również soundtrack z filmu "Ostatni Mohikanin". świetnie pasuje do Bardanii.
 
Rince
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: pt sty 21, 2005 7:58 pm

ndz sty 23, 2005 1:14 am

Hmm... Soundtarck z "Ostatniego Mohikanina" jest rzeczą ciekawą ze wzgledu na "irlandzki" klimat niektórych kompozycji...

Co do "Apocaliptiki"- zależy którą jej płytę bierze się pod uwagę:)

Ostatnio wpadła mi w ucho muzyka zespołu Popol Vuh z filmu "Aguirre Gniew Boży"
 
Awatar użytkownika
Sir Gregorej
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: ndz sty 16, 2005 8:59 pm

ndz sty 23, 2005 12:58 pm

A co powiecie na soundtrack z Gladiatora czy Bravehearta? Prowadziłem przy nich przygodę w Agarii (w okolicach Pogranicza) i sprawdziły się całkiem nieźle. Swoją drogą można by się pokusić o stworzenie listy państw, w ktorej każdemu z nich przyporządkowana by była jakaś konkretna płyta czy rodzaj muzyki. Ale to tak na marginesie.
 
Awatar użytkownika
beneq
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 796
Rejestracja: pn paź 10, 2005 4:39 pm

czw lis 03, 2005 3:45 pm

Przedewszystkim muzyka, która będzie budzic w graczach strach, lęk, obawe...Polecam przedwszystkim podklady z zaznaczonym udziałem organ(utwory typowo z okresu średniowiecza). Na ostatniej sesji mój MG puścił muzykę z gier takich jak: Resident Evil, Silent Hill 1 i 2 itd.Muzyka sprawdziła się znakomicie. A co pomysłu Gregoreja uważam że soundtracki z Bravehearta i Ostatniego Mohikanina są zbyt lekkie jak na typowo mroczny klimat Dominium.

pozdr beneq :razz:
 
Awatar użytkownika
Eldred
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: pt cze 25, 2004 2:13 pm

czw lis 03, 2005 6:33 pm

Nie przesadzajmy z tym mrrrokiem wylewającym się z sesji Monastyra. Braveheart pasuje, nie do każdego rodzaju przygód, ale owszem.
Znam OST z Silent Hillów i muszę powiedzieć, że są świetne, ale IMO bardzo nie pasuję do Mona. SH1 może tak (tam jest mało muzyki, więcej zgrzytów, trzasków i szurania), SH2 może jeszcze też, ale SH3 nie, bo tam jest sporo utworów z wokalem a takie wogóle do sesji nie pasują.
 
juzbek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: pn kwie 05, 2004 5:16 pm

...

czw lis 03, 2005 7:11 pm

Płytą, która najlepiej mi pasuje do Monastyru, jest Missa Mexicana, nazwy wykonującej orkiestry niestety nie pamiętam. Jest to coś w rodzaju muzyki sakralnej z okresu baroku z pewnymi wpływami indiańskimi. Jej zaletą jest to, że nie przytłacza tak mnogością instrumentów, jak wiele utworów z tego okresu, więc może lecieć w tle nie rozpraszając uwagi.

Zdarza mi się też używać średniowiecznej muzyki sakralnej, zwłaszcza kiedy akcja toczy się w starych klasztorach czy katedrach. W tej materii polecam większość płyt Sequenti.

Do straszenia dobry jest soundtrack Philipa Glassa do Draculi wykonywany przez Kronos Quartet. Same instrumenty skrzypcowe, dźwięki niepokojące, ale nie rozpraszające.

Próbowałem eksperymentów z soundtrackiem z Gothic I i Gothic II, ale nie udało mi się znaleźć wystarczająco dużo utworów, żeby złożyć z nich jakąś płytę. Ale jakby się udało, to według mnie byłoby dobre.
 
Uliver
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: sob lis 26, 2005 4:48 pm

sob lis 26, 2005 4:55 pm

 
Awatar użytkownika
Ysabell
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1410
Rejestracja: wt maja 04, 2004 12:48 am

ndz lis 27, 2005 12:30 am

Ja na sesjach (jeśli mam taką możliwość - ostatnio nie miewam...) używam muzyki klasycznej, w większości barokowej. Najchętniej utwory kameralne na instrumentu dęte (obój, fagot...) lub strunowe (gitara, harfa...). W niektórych scenach świetnie sprawdzają się msze czy na przykład Requiem Mozarta (Szczerze radzę wypróbować do jakiejś sceny w Katedrze...). Poza tym świetnie pasują niektóre soundtracki (Moricone to mój typ nr 1), wymieniane wcześniej "Dead Can Dance", Loreena McKennit, Enya, czy ludowa muzyka irlandzka, celtycka i pokrewne...
 
Awatar użytkownika
Eldred
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: pt cze 25, 2004 2:13 pm

ndz lis 27, 2005 11:53 am

Muszę skorygować moje wcześniejsze wypowiedzi.
Apocalyptica poleciała jużdawno w siną dal :P
Muzyka klasyczna, utwory na pianino, fortepian jak i cała orkiestra.
OSTy z:
Braveheart
The Last Samurai (nie tylko w L5K się sprawdza :P)
Final Fantasy VII: Advent Children (kilka spokojnych utworów z chórem świetnie pasuje do momentów "z wizyt w kościele")
LotRy (jak zawsze :P)
Requiem Mozarta - zgadzam się z Ys. świetnie pasuje do takich momentów.
 
Albert
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 617
Rejestracja: pt lip 02, 2004 7:33 pm

ndz lis 27, 2005 3:20 pm

Też zapuszczam "Requiem" Mozarta, :wink: ale nie tylko. Niestety moi gracze to banda ignorantów i, niestety, stwierdzili, że nie lubią muzyki klasycznej na sesjach, wolą soundtracki.
 
Awatar użytkownika
Sobek_88
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 92
Rejestracja: pn gru 05, 2005 12:24 am

pn gru 05, 2005 12:34 am

Ja używam podkładów z resident evil, zespół era, enya, soundtrack z gladiatora, do walki podklady KODO&Isao Tomita, Rasputina i również resident evil, pozatym niektóre podkłady Vangelisa, czy soundtrack z BraveHeart. Myślę, że te oddają klimat zarówno polityczny (ten lubię najbardziej) jak i mroczny (ten lubię równie bardzo) Wszystko to lubię połączyć w 2-3 winampach z odgłosami wiatru, deszczu ptaków. Efekt wychodzi kapitalny.
 
Slayer2415
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pn gru 12, 2005 10:12 pm

pn gru 12, 2005 10:19 pm

Ja myśle że dobry będzie kawałek
Metallica-Cal Of Ktulu :siekierka:
 
Awatar użytkownika
Ysabell
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1410
Rejestracja: wt maja 04, 2004 12:48 am

pn gru 12, 2005 11:36 pm

Ostatnio bodźca do stworzenia scenariusza dostarczyła mi jedna z piosenek Toma Waitsa. Z pewnością po zakończonej przygodzie zostanie ona zaprezentowana graczom.
I jeszcze co do muzyki poważnej - niestety nie mam teraz możliwości dołączania do swoich sesji muzyki, ale wcześniej świetnie sprawdzały się kanon i gigue Pachelbela.

PS.
Albert pisze:
Niestety moi gracze to banda ignorantów i, niestety, stwierdzili, że nie lubią muzyki klasycznej na sesjach, wolą soundtracki.


Cóż Al., rada jest prosta - puszczaj soundtrack z filmu "Amadeusz" Formana.
Zresztą wybór jest spory, zajrzyj tutaj, tu lub tu ;)
 
Albert
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 617
Rejestracja: pt lip 02, 2004 7:33 pm

wt gru 13, 2005 2:19 pm

YS a myślisz, że w Amadeuszu jest coś a la Gladiator? :razz: Danke za linki :wink: (Herr Mozarta mam na płytach).
To naprawdę banda nieokrzesanych prostaków :razz: :razz:
 
Gość

wt gru 20, 2005 11:36 am

Muzyka do Monastyra...no mały problem, ale myślę że klasyczna może być, do tego można dodać trochę chórków, czasami czegoś dynamicznego. Najlepiej znaleźć jakieś ściężki dźwiękowe do filmów w tych klimatach (może Braterstwo Wilków?) ale nie do takich typu "Władca Pierścieni" bo ani nie będzie pasować i każdemu się będzie kojarzyć.

Proszę zwracać większą uwagę na pisownię,
moderator Joseppe
 
Awatar użytkownika
Kretus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 69
Rejestracja: sob maja 08, 2004 4:03 pm

wt gru 20, 2005 10:51 pm

Kiedy prowadziłem "dar drugiej siostry" dobrałem pod przygodę trzy płyty. Początek (wesele, polowanie) rozgrywał się przy "czterech porach roku, śledztwo przy muzyce z gry komputerowej Arcanum (polecam :D) , a tragiczny finał przy requiem Mozarta (wiem, to trochę za bardzo teatralne)...
A soundtrack z Arcanum polecam naprawdę gorąco...
 
Awatar użytkownika
Suicide Messiah
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: czw lut 16, 2006 8:50 pm

czw lut 16, 2006 9:04 pm

Nie wiem czy pojawiło sie to tutaj gdzies ale na stronce
http://files.filefront.com/RPG_soundtra ... einfo.html

jest dostepny do sciagniecia 500megowy plik z muzyka na seskje pogrupowana w pare dzialow. Dlugo sie sciaga to fakt ale wg mnie warto sie zaopatrzyc w cos takiego, chociazby dla odglosow rozmow, lub zycia miejskiego i tak dalej.
 
diRavelin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 27
Rejestracja: pt lut 17, 2006 11:35 pm

sob mar 04, 2006 7:10 pm

Dźbry!

Dorzucę może coś od siebie. Właściwie propozycje dwóch soundtracków, mianowicie OST z "Gladiatora" i z "Pasji"

Jeśli chodzi o Gladiatora, na sesję Monastyra trzeba cierpliwie wybrać odpowiednie kawałki, do innych systemów właściwie pasuje w całości, można puścić, żeby leciało w tle i nie ma żadnego problemu.

Co zaś do "Pasji", to to jest perełka i to trzeba przyznać. Szczególnie polecam utwory nr 2 ("Bearing the cross"), 11 ("Crucifiction") i 15 ("Ressurection"). Zamknijcie oczy, wyobraźcie sobie oddział karyjskiej kawaleriii czekający na wzgórzu niedaleko właściwego pola bitwy czekający na rozkaz do szarży i zapuście "Ressurection". Wymiękniecie, zapewniam, mi osobiście, kiedy słucham znakomitych kawałków przechodzi po plecach dreszcz i tak jest w tym przypadku. Bardzo polecam do wykorzystania w narracji podczas bitwy.

No, to by było na tyle, pozdrawiam, wybaczcie, jeśli coś zdublowałem.
 
Awatar użytkownika
Inkayon
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 294
Rejestracja: sob lut 14, 2004 12:51 pm

pn mar 13, 2006 2:34 am

Muszkieterowie już nie ci sami
Dojrzałości pożółkli goryczą
Zaczęli liczyć się z realiami
Choć realia się z nimi nie liczą

Słaby tron, książęta żadni, kwaśne wina
Cech żebraków i proboszczy trzęsie miastem
Nagrabionym srebrem karmi się kardynał
Dawna służba na polityków wyrasta

D'Artagnan jest muszkieterów oficerem
Sam purpurat raczy dawać mu rozkazy
W przedpokojach władzy czeka na karierę
Szpadą oskrobując but z zapachu władzy

Brat Aramis stal w biskupiej skrył sukience
Maścią intryg pielęgnuje gładkość dłoni
Kiedy trzeba zdradzi i umyje ręce
Kiedy trzeba Pismem Świętym się zasłoni

Muszkieterowie już nie ci sami
Dojrzałości pożółkli goryczą
Zaczęli liczyć się z realiami
Choć realia się z nimi nie liczą

Portos w hołdów i tytułów tłuszcz obrasta
Szpada służy mu za rożen na zające
Można lepić i urabiać go jak ciasto
Byle olśnić jakimkolwiek celu słońcem

Prawy Atos przestał wreszcie pić na umór
Czci i chroni szpady etos dumny Atos
Choć wątroba nie ta, wciąż ta sama duma
Jego syn zapłaci kiedyś życiem za to

Przyjaciele okłamują się w ukłonach
Nie ufają sobie dawno już za grosz
Nowych czasów bólem dali się przekonać
Że się zdradą a nie szpadą kreśli los

Każdy za siebie kosztem każdego
Na prywatną miarę grób mości
Jeden za wszystkich wszyscy za jednego
Stara baśń niewinnej młodości

Jeszcze stać ich by historii się przypomnieć
Wskoczyć w siodło i wykrzesać iskry z ostrza
Znów uwierzyć w zew: Muszkieterowie do mnie!
Lecz historia - czy się stanie przez to prostsza
Psieje świat, czy może właśnie psieją oni
Psiocząc na to co ich dziełem w jakimś stopniu
Z siebie samych szydzą, gdy im się przypomni
Jacy byli kiedyś pięknie nieroztropni

Właśnie wspomnienia jak cudze losy
Trzosy pełne, a serca próżne
Fałszu zeskrobać z prawdy nie sposób
Zaledwie w dwadzieścia lat później
Zaledwie w dwadzieścia lat później!
Zaledwie w dwadzieścia lat później!!!

--------------------------
Gorrrąco polecam Kaczmarskiego.
Może nie do użycia na samej sesji - ale po to, żeby gracze poczuli klimat.
Nie ma tu mroku-baroku, ale jest to, co w Monastyrze być powinno - nieubłaganie mijający czas.

Wyżej cytowany utwór to "Dwadzieścia lat później (wg A Dumasa ojca)".
Somosierra też brzmi pięknie:
"Pod prąd wąwozem w twarz ognistym wiatrom
Po końskie brzuchy w nurt płynącej lawy
Prze szwoleżerów łatwopalny szwadron
Gardła armatnie kolanami dławić
W mokry mrok topi głowy szwoleżerów
Deszcz gliny ziemi i rozbitej skały
Ci co polegną - pójdą w bohatery
Ci co przeżyją - pójdą w generały"

Roar, to naprawdę samo mięcho do dark fantasy, szczególnie tej spod znaku płaszcza i szpady.

Pozdrawiam!

Inkayon
 
kubasm
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pn lip 25, 2005 1:38 pm

pn lip 31, 2006 5:29 pm

Nie wiecie skad moge sobie zalatwic soundtrack z filmu "Imie Rozy"? Najlepiej po jak najmniejszych kosztach :D
Z gory dziekuje za pomoc!
 
jazon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 8:46 pm

ndz sie 13, 2006 8:59 pm

a co myślicie o kawałku "O fortuna" Theriona podczas jakiejś walki?
Poza tym podoba mi się kawałek "Spanish caravan" the doors, w przypadku jakiejś przygody na piaskach pustyni.

Polecam także soundtracka W.Killara do Drakuli
 
Wizzzard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 187
Rejestracja: sob lis 13, 2004 4:15 pm

ndz sie 13, 2006 10:35 pm

jazon pisze:
O fortuna" Theriona

"O fortuna" to jest raczej Carl Orff i jego "Carmina Burana", a przynajmniej tak mi się wydaje.

A propos tematu, mam pytanie. Jak wyglądała kwestia muzyki na balach, maskaradach i innych tego typu okazjach? Nie bardzo wiem gdzie zacząć szukać. Jakieś współczesne aranżacje byłyby mile widziane.
 
jazon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 8:46 pm

pn sie 14, 2006 10:21 am

ja znam Theriona, to piszę Theriona :razz:
jeśli chodzi o sytuację balową na której dochodz do pojedynku to miodzio jest Apocalyptica-Fight Fire with Fire. Początek rodem z bali, a potem niepokojąca muzyka doskonale pasująca do pojedynkui
 
Awatar użytkownika
Kelem
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: pn sie 14, 2006 6:39 pm

pn sie 14, 2006 7:43 pm

Na początek witam wszystkich jako, że jestem nowy na tym forum.

Ja podczs prowadzenia moich sesji w świecie Monastyru mam kilka podkładów muzycznych w zależności od sytułacji czy klimatu jaki chce wywołac u moich graczy. Powiem, że czesto słychać z głośników Arcane, naprawdę mają bardzo fajne utwory jeżeli chodzi o sesje grozy, często też używam scieżki dzwiękowej z Władcy Pierścieni naprawdę ją polecam.
 
Halfling

sob sty 06, 2007 10:42 pm

Hmm... na samym początku zostało wspomniane, że Apocaliptyca nie nadaje się do sesji Monastyru. A co sądzicie o Linkin Parku? A szczególnie mam tutaj na myśli płytkę Reanimation. Uwierzcie, że niektóre z tych utworków są wręcz idealne do Monastyru.

Pozdrawiam
Borys
 
Uliver
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: sob lis 26, 2005 4:48 pm

ndz lut 04, 2007 9:15 pm

Halfling pisze:
A co sądzicie o Linkin Parku?

Spadłem z krzesła :shock: . A konkretnie które z utworków?!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości