Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Podręcznik, OGL i na co ISA może pozwolić

czw sie 28, 2008 8:38 pm

W związku z 3. rocznicą istnienia Abasz'Har postanowiliśmy stworzyć podręcznik PDF w wersji 3.0 i 3.5, przeznaczony do czytania w internecie, ale też gotowy do druku, w którym podsumowalibyśmy to, co dotąd udało się osiągnąć (i jeszcze coś dodali :wink: ). Istotną kwestia jest zgodność z prawem. Chcemy go wydać na Licencji Otwartej Gry, lecz są inne rzeczy, które dobrze byłoby wykorzystać w miarę możliwości. Stąd te pytania:
- Czy wolno używać nazw z innych podręczników dodatkowych jak np. podać atut z "Księgi i Krwi" jako wymaganie? Jeżeli tak, to czy są ograniczenia (i jakie). Jeżeli nie można/nie można wszystkiego, to na co ISA może pozwolić, a na co trzeba pozwolenia WotC?
- Czy można użyć nazwy Dungeons & Dragons, czy jest ona zastrzeżona? Jeżeli nie wolno, to kto może pozwolić?
- Czy można użyć loga Dungeons & Dragons (domyślam się, że nie), czy jest ono zastrzeżone? Jeżeli nie wolno, to kto może pozwolić?
- Dwa powyższe, tyle że odnośnie Zapomnianych Krain/ Forgotten Realms
 
Anonim_1

czw sie 28, 2008 8:49 pm

Kamulec pisze:
Czy można użyć nazwy Dungeons & Dragons, czy jest ona zastrzeżona?

D&D, jak również FR to zastrzeżone znaki, pozwolenie na ich użycie może wydać WotC. Jeśli chcecie wydać podręcznik w zgodzie z OGL, trzeba zaznaczyć, że wymaga Core 3.0/3.5, co wymusza użycie nazwy D&D - jednak wciąż nie możecie się posłużyć logo.

Kwestia odnośników do innych podręczników, niż Core nie jest jednoznaczna - teoretycznie możecie to zrobić, jednak z drugiej strony OGL umożliwia oparcie się wyłącznie na SRD (tyle, że tu prawdopodobnie chodzi o możliwość włączenia treści z SRD do podręcznika, nie o odnośnik).
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

czw sie 28, 2008 9:16 pm

Najprościej jest zobaczyć, czy podręcznik jest objęty OGL. FR i większość (w zasadzie to wszystkie podręczniki WoTC jakie znam) nie jest.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

czw sie 28, 2008 9:32 pm

Erpegis pisze:
Najprościej jest zobaczyć, czy podręcznik jest objęty OGL. FR i większość (w zasadzie to wszystkie podręczniki WoTC jakie znam) nie jest.

Wiadomo wszem i wobec. Tyle, że to nie rozwiewa wątplwiości.

D&D
Tu chodzi o używanie nazwy "Dungeons & Dragons". Na okładce, w środku itd. To samo dotyczy ZK/FR np. "jeżeli rozgrywka ma miejsce w Zapomnianych Krainach może być to również kapeć twojej babci".

Kwestia odnośników do innych podręczników, niż Core nie jest jednoznaczna - teoretycznie możecie to zrobić, jednak z drugiej strony OGL umożliwia oparcie się wyłącznie na SRD (tyle, że tu prawdopodobnie chodzi o możliwość włączenia treści z SRD do podręcznika, nie o odnośnik).
Mam nadzieję, że ktoś zna ujednoznacznienie.

D&D, jak również FR to zastrzeżone znaki, pozwolenie na ich użycie może wydać WotC.
Tak mi się wydawało, dzięki.
 
Anonim_1

czw sie 28, 2008 10:02 pm

Kamulec pisze:
Tu chodzi o używanie nazwy "Dungeons & Dragons". Na okładce, w środku itd. To samo dotyczy ZK/FR np. "jeżeli rozgrywka ma miejsce w Zapomnianych Krainach może być to również kapeć twojej babci".

Sytuację można traktować dwojako:
a) Jako niekomercyjny produkt fanowski, który i tak nie przynosi zysku - wówczas nie byłoby problemu (podobnie, jak WotC nie skarży recenzentów za użycie nazwy D&D).
b) Jako produkt profesjonalny, w takim wypadku sądzę, że wymagałoby to pozwolenia.

Jednak podobnie jak i w przypadku posługiwania się nazwami atutów z dodatków nie objętych OGL, przydałoby się, by ktoś jednoznacznie potwierdził.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

sob sie 30, 2008 11:30 am

Projekt ma byc w pełni nie komercyjny. W dodatku zostanie zamieszczony na stronie, która nie przynosi zysków (ani strat finansowych) autorom, bowiem serwer jest darmowy.

Cóz, tak więc mam nadzieję, że ktoś coś jednoznacznie potwierdzi.

Ponad to: Czy "Zapomniane Krainy" (czyli przetłumaqoczne FR) to też znak handlowy WotC? Czy może do tej nazwy prawa ma ISA (sądzę, że w takim razie zdecydowanie łatwiej o pozwolenie)?
 
Anonim_1

sob sie 30, 2008 12:03 pm

Kamulec pisze:
Czy może do tej nazwy prawa ma ISA (sądzę, że w takim razie zdecydowanie łatwiej o pozwolenie)?

Moim zdaniem zdecydowanie łatwiej by było uzyskać pozwolenie od WotC (znaczy się - jest praktycznie równie łatwo). ISA i współpraca z fanami? Jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić...
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

czw lis 27, 2008 6:22 pm

Do ISA wysłałem, stwierdzili, że "przekażą do zarządu". Zobaczę, czy ów zarząd potraktuje na poważnie i da odpowiedź, czy też stwierdzi, ze darmowa reklama ich firmie nie potrzebna.

Moim zdaniem zdecydowanie łatwiej by było uzyskać pozwolenie od WotC (znaczy się - jest praktycznie równie łatwo). ISA i współpraca z fanami? Jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić...

Na którego maila? Pytam, bo z podanych i opisanych nie ma jasnej wskazówki, gdzie z czymś takim.
_____________________________________________________________

Pisałem do ISA:
Pani Katarzyna Czostek ([email protected]) nie miała uprawnień do udzielenia odpowiedzi. Ostatecznie poradziła zadzwonić.

Rozmawiałem z Panem Grzegorzem Szulcem (z tego co w necie można znaleźć współzałożycielem ISA, więc osobą kompetentną):
Co zaś się dowiedziałem?

Problem nie leży w chęciach ISA: ISA nie może wydac zgody, gdyż jest wyłącznie licencjonobiorcą, zaś WotC nie zgadza się na wychodzenie poza OGL, nawet w kwestiach podręczników fanowskich.

O tyle.

Temat chyba do zamknięcia, choć jakby ktoś znał mail pod który należy do WotC napisać w tej sprawie, to co mi szkodzi.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości