Zrodzony z fantastyki

 
Joth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 7:14 pm

Pomysł na mechanikę cz. 1

ndz paź 30, 2011 12:01 am

Hej wymyśliłem takie coś:

problem = ilość kostek jaką się rzuca
Umiejętność = ile trzeba wyrzucić na tej kostce (k12)
Sukces jest wtedy kiedy na przynajmniej jednej kostce jest liczba mniejsza bądź równa umiejętności, ale nie większa niż przypisana do tego testu cecha.

Sukcesy należy łączyć

Przykład
Kiepski bard chce zagrać coś trudnego na mandolinie:

Granie 5
Problem trudny 1 kostka
Potrzeba 3 sukcesów
rzut: (6),(2),(5) czyli mu się nie udało

Znakomity kowal chce wykuć slaby miecz
kowalstwo: 8
problem łatwy: 3 kostki
sukcesy: 5 (długo się kuje)
rzut: (3,4,10) (2,4,9) (3,4,9) (4,2,8) (5,12,8)


Jak zrobić tabelę w Exel'u żeby sprawdzić prawdopodobieństwo na jakimś wykresie. No i oczywiście skargi, wnioski, żale w tym topicu.
 
Awatar użytkownika
Zuhar
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 669
Rejestracja: pn paź 20, 2003 2:11 pm

Pomysł na mechanikę cz. 1

ndz paź 30, 2011 11:58 am

Taaa.

1.
Prawdopodobieństwo zdania = 100% - {[(12-Umiejętność)/12] ^ Trudność} *100%
Przy założeniu, że umiejętności nie przekraczają 12

2.
Excel, a nie "Exel".

3.
Odpuść sobie - oryginalność mechaniki nie opiera się na grzebaniu w sposobach rzutów kostkami. Nie chce mi się teraz szukać, żeby podać przykłady, ale "takie coś" wymyślono już wielokrotnie.
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Pomysł na mechanikę cz. 1

ndz paź 30, 2011 1:55 pm

To jest pomysł na rozstrzyganie testów, do mechaniki to tu jeszcze sporo brakuje.
 
Joth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 7:14 pm

Re: Pomysł na mechanikę cz. 1

ndz paź 30, 2011 2:43 pm

Hehe dzięki.

No spoko spoko :) Wiem, że to jest rzucone tak na "sami wiecie co". Jednak uważam, że taki topic jest potrzebny ot tak żeby był skarbnicą jakiś tam pomysłów dla tych co zaczynają pisać autorkę od świata, a mechanika to rzuć monetą...

Em, nie chcę wchodzić w flejma: "odpuść sobie", "excel", "już wymyslili", itp itd...


A jednak pociągnę trochę wątek oryginalności. Uważam, że w RPG jesteśmy ograniczeni do prostej matematyki i liczba możliwości jest skończona ergo da się coś wykminić co będzie pasowało wszystkim, oraz zapewni jakąś tam ochronę przed statystyką.
typu pijaczek spiewajacy arie
albo wykształcony kowal który nie umie dobrze wykuć miecza

No i po to przydaje się dłubanie w kostkach.

Więc nie wiem co to oryginalność w tym wypadku skoro wszystkie możliwości już istnieją (tylko nie odkryte)
Ostatnio zmieniony ndz paź 30, 2011 3:14 pm przez Joth, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Tequila Slammer
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 584
Rejestracja: śr cze 22, 2011 10:27 pm

Pomysł na mechanikę cz. 1

ndz paź 30, 2011 3:03 pm

Trochę za dużo w tym rzucania. Komu by się chciało rzucać tyle razy i liczyć to wszystko? Do tego komplikacje z testami i różnicowaniem ilości kostek w zależności od trudności testu. Sory ale takie coś lepiej jest załatwić modyfikatorami do rzutu jeśli już. Może i są ludzie lubujący się w liczeniu i skomplikowanych testach, ja się do nich nie zaliczam.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Pomysł na mechanikę cz. 1

ndz paź 30, 2011 3:38 pm

Ja jestem zachwycony zarysem pomysłu z Pod Osłoną miasta i na tej bazie knuję coś takiego:

Postać ma Talent w skali mniej więcej 1-10 (ale zwykle między 1 do 4) oraz umiejkę w skali mniej więcej 1 do 20 oraz pulę "koncentracji" około 10 do 50 punktów na sesję.
Talent to mniejsza wartość z dwóch: odpowiedni atrybut lub umiejka - lub osobno wykupiona do danej umiejki zaleta.

Trudność jest określana "kostkami kłopotów" oznaczającymi różne możliwości porażki - MG kładzie przed graczem kostki od k4 do k20 i opisuje kłopot jaki wynika z każdej z nich. Gracz bierze sobie tokeny w takiej ilości jaką ma na umiejce i kładzie je przy poszczególnych kostkach kłopotów. Może dorzucić tokeny z puli koncentracji, ta jednak wyczerpuje się. Tam gdzie nie położył żadnego tokena - liczy się talent. Rzuca się po kolei kostki kłopotów i jeśli na którejś wychodzi więcej niż tokeny / poziom talentu - to jest kłopot. A jeśli wypada 1 - to jakiś aspekt naszego działania wychodzi bardzo ładnie.

Przykład:

Np - postać otwiera zamek wytrychem. i mówi "ta k4 to szansa na złamanie wytrycha w zamku, a to k6 to szansa na to że zwrócisz na siebie czyjąś uwagę np hałasem lub podejrzanym wyglądem, natomiast to k8 to czas jaki zajmie otwieranie zamku".
Postać ma talent złodziejski 2 (domyślnie jest to po prostu zręczność postaci ale można wykupić to jako zaletę alboco) i umiejkę "włamania" na 6 oraz 20 punktów koncentracji.
Gracz bierze 3 punkty z koncentracji więc ma razem 9 tokenów do rozłożenia. Kładzie 4 punkty przy złamaniu wytrycha co wyklucza szanse na taki kłopot - kostka jest zdejmowana. Kładzie 5 punktów na k6 oznaczającej zwrócenie na siebie uwagi.

Gracz rzuca k6, wychodzi 4, to mniej niż 5 więc włamanie nie zwróciło niczyjej uwagi.
Potem rzuca k8. Na tej kostce nie położył tokenów więc liczy się talent złodziejski 2. Na kostce wypada 8 - włamanie zajmuje dużo czasu (8-2 = 6 czyli 6 razy dłużej niż bazowy czas włamywania się).

--------------

Gracz może dołożyś sobie własną kostkę albo nawet dwie, oznaczające jakieś specjalne dodatkowe efekty które chciałby uzyskać. Np może się zdecydować robić coś w efektowny, popisowy sposób. Na dodatkowej kostce również kładzie tokeny, w ilości minimum jednego. Jeśli mu się uda - dodatkowy efekt działa. Jeśli nie - może mieć dodatkowy kłopot.

Kłopot nie musi oznaczać porażki, może oznaczać konsekwencje gorsze od porażki - zależnie od sytuacji.
Ostatnio zmieniony ndz paź 30, 2011 3:40 pm przez Albiorix, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Joth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 7:14 pm

Pomysł na mechanikę cz. 1

ndz paź 30, 2011 4:24 pm

A ja dzięki temu topicowi wymyśliłem nowy koncept:

Mamy szablon rasowy umów:

um = liczba kostek (przypuszczalnie k20 na której trzeba wyrzucić 16 lub mniej )

modyfikator zabiera kostki
talenty jakies czy coś pozwalają omijać minusowe modyfikatory

np: krasnoludzki kowal ma 5 kostek kucia, ma talent kowalstwo który omija 3 pkty modyfikatora, a PT -3 czyli kuje za 5 kostek krasnolud co nie ma tego talentu kuje tylko za 2 kostki. Coś takiego wychodzi jakby to przeliczyć na %

1 20,00%
2 36,00%
3 48,80%
4 59,04%
5 67,23%
6 73,79%
7 79,03%
8 83,22%
9 86,58%
10 89,26%
11 91,41%
12 93,13%

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości