Zrodzony z fantastyki

 
Imanel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 498
Rejestracja: wt wrz 23, 2003 1:37 pm

Poszukiwana ksi±¿ka

pn lis 14, 2005 11:37 pm

Zwaram siê do oczytanej czê¶ci naszej "ma³ej" spo³eczno¶ci z pro¼b± o wskazanie mi tytu³ów ksi±¿ek opowiadaj±cych o zabójcach. Nie chodzi mi o jakie¶ pokrêtne dywagacje ¶ledczych, a o wej¶cie w umys³ zabójcy (mam co prawda na my¶li raczej assassina, ale seryjni mordercy te¿ mog± byæ) Konwencja, ¶wiat czy co tam jeszcze potrzebne do klasyfikacji - dowolne. Chodzi mi o poznanie toku rozumowania takiej osoby, ew. jej sposobów dzia³ania, a to da siê prosto "przekonwertowaæ" miêdzy naszym ¶wiatem a ¶wiatem fantasy. Sk³aniam siê równie¿ do polskich wydañ, jako ¿e na angielskie trzeba bêdzie d³u¿ej poczekaæ(a troszkê mi siê spieszy :wink: ) a wersji internetowych nie mam mo¿liwo¶ci czytaæ(za ma³a ilo¶æ czasu spêdzana przy kompie-czytam g³ównie na mie¶cie...)
Proszê o podawanie tytu³u i najlepiej autora,aczkolwiek bez tego ostatniego te¿ mo¿na ksi±¿kê znale¼æ. Wdziêczny by³bym równie¿ za krótk± opiniê/opis ksi±¿ki, abym wiedzia³ za co siê zabieraæ.

Do notki poni¿ej: Dziêki Adi - na ciebie zawsze mo¿na liczyæ. Ale co do istnienia assassinów - tacy ludzie naprawde istnieli, je¿eli nawet nie pod t± nazw± to pod inn± - chodzi o typ cz³owieka. A co do wiedzy na ten temat - jednym jest chêæ jak najdok³adniejszego wczucia siê w postaæ któr± zamie¿am graæw najbli¿szym czasie(WFRP) a drugi to ogólna fascynacja psychologi±(notabene doszed³em do wniosku ¿e analiza psychologiczna te¿ mo¿e byæ...) i schematami zachowania ludzkiego.

Z góry dziêkujê
Imanel
 
Adi Cherryson
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 567
Rejestracja: ndz paź 20, 2002 1:47 am

The Killers

wt lis 15, 2005 12:49 am

Ernest Hemingway napisa³ opowiadanie The Killers. Znajdziesz je w jakim¶ szkolnym zbiorze Jego nowel pod tytu³em Zabójcy lub Mordercy. W latach 60-tych powsta³ nawet film z Ronaldem Reaganem (tym prezydentem USA) i Lee Marvinem. Motyw jest taki, ¿e dwaj p³atni zabójcy po raz pierwszy spotykaj± ofiarê, która nie ucieka przed ¶mierci±. Niez³e.

Wnikniêcie w umys³ zabójcy raczej jest dla nas niemo¿liwe. Musia³by¶ chyba przeczytaæ jakie¶ opinie psychologów wykonane na zlecenie policji. Zazwyczaj tajne.

Asasyni za¶ to wielki mit http://dnd.pl/viewtopic.php?p=149540#149540

Adi

PS. Po co Ci tak wielkie zaanga¿owanie odno¶nie wiedzy w tym temacie? :roll:
 
Awatar użytkownika
Wiedźma
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 181
Rejestracja: czw gru 25, 2003 4:45 pm

wt lis 15, 2005 3:49 pm

Jako wielka fanka Dostojewskiego wrzucę jeszczę "Zbrodnię i karę" - powieści polifoniczne są rewelacyjne pod względem zarysowania porteretu psychologicznego bohatera. A tu i zbrodnia i psychika postaci ładnie wychodzi.
 
Imanel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 498
Rejestracja: wt wrz 23, 2003 1:37 pm

wt lis 15, 2005 6:13 pm

Sêk w tym ¿e mi chodzi o seryjnych morderców(nie przez przypadek ale z wyrachowaniem) lub p³atnych morderców(czyli wymienionych wy¿ej assasinów) "Zbrodniê i Karê" czyta³em - ciekawa(jako psycholog-amator nie mogê powiedzieæ inaczej ;) ) ale zupe³nie nie odpowiada w tej chwili moim oczekiwaniom.
 
rzepiduch
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 601
Rejestracja: śr paź 05, 2005 2:56 pm

wt lis 15, 2005 8:17 pm

Co by ci tu poleciæ...
Je¶li chodzi o d&d to przeczytaj 3 czê¶æ wojny paj±czej królowej, choæ jest tam do¶æ cienko, jak to w forrgoten realms.
Ale po za tym ksi±¿ki w której bohaterem jest seryjny zabójca, lub p³atny morderca, to nie czyta³em ¿adnej, moge wymieniæ szereg ksi±¿ek w których wystêpuj± skrytobójcy, ale to ci siê nie przyda.
Od siebie bym proponowa³ poczytaæ trochê diuny, tam sporo skrytobójstwa jest i to bardzo ciekawy sposoby, du¿o psychologi, ale ten ból ¿e skrytobójcy nie ma ¿adnego.
 
Imanel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 498
Rejestracja: wt wrz 23, 2003 1:37 pm

śr lis 16, 2005 4:45 pm

Pe³ny cykl Diuny mam ju¿ dawno za sob± i s± tam bardzo szcz±tkowe informacje, zupe³nie nieprzydatnew konwencji. Ale dla ¶ledz±cych ten temat i nie wypowiadaj±cych siê mam informacjê, i¿ znalaz³em ksi±¿kê idealnie pasuj±c± - "Uczeñ Skrytobójcy" Robina Hobba opowiada o ch³opcu szkolonym do tej szlachetnej sztuki. Istniej± jeszcze 3 czê¶ci kontynuacji ale nie wiem o czym s±(jak narazie przeczyta³em 80% ww. ksi±¿ki od ostatniego postu. Krótka nie jest(495 stron) ale za to bardzo wci±gaj±ca...)
 
Awatar użytkownika
Kejmur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1684
Rejestracja: wt cze 15, 2004 4:35 pm

śr lis 16, 2005 10:45 pm

Książek o zabójcach jest sporo, ale brakuje tych zgłębiających ich psychikę (nie ma ich za wiele).

Powiem, że nie czytałem tej książki, ale planuje, mianowicie "Hannibala" Thomasa Harrisa (tak, film był kręcony na jej podstawach). No i oczywiście istnieje "Milczenie owiec" tego samego autora. Jednak żadnej nie czytałem, więc nie zrecenzuje. Pozdrawiam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości