Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

Projekt EDkopedia

pt sty 13, 2006 12:39 am

Wydzieliłem topic - bo jak zwykle uciekliśmy od tematu ;-) - ajfel

A przepraszam. Encyklopedia nie umarła, po prostu zająłem się czymś innym, bardziej ciekawym (i chyba bardziej potrzebnym mi osobiście i moim graczom). Tak to już jest z preferencjami, że jak juz masz w coś ładować wolny czas i energię, to robisz to przede wszystkim dla własnej przyjemności.

Poza tym, po opracowaniu setki haseł stwierdziłem, że o wiele mniejszą robotę miałbym przy mechanizmie wikipedii (cholerne linkowanie), a nie mam czasu na implementację modułów wikipedii do php-nuke (chyba, że ktoś mi da gotowca).

Dlatego do wszelkiego rodzaju słowników, encyklopedii itp zdecydowanie polecam szkielet wszelkich wikicośtam (są b.różne), bo wymagają naprawdę niewiele więcej pracy od prostego wpisywacza, niż poznanie kilku podstawowych zasad formatowania.

Zobaczcie choćby Gobasa, baza autorskich gier fabularnych...Dla mnie wzorowy przykład. Każdy może napisać co chce, od czasu do czasu grupa adminów przeczesze zasoby. Ale bez paranoi, że ktoś mógłby pierdół nawpisywać. A mógłby.

pozdrawiam
Gerion
 
Awatar użytkownika
.::Gilbert
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: czw lip 29, 2004 12:21 am

pt sty 13, 2006 5:03 pm

Gerion pisze:
Ale bez paranoi, że ktoś mógłby pierdół nawpisywać. A mógłby.


Boje sie, że byłby to projekt "wiecznie" nieskończony. Jestem zwolennikiem zamkniętych inicjatyw. Tyle ode mnie.
 
Awatar użytkownika
Chavez
Dreamer
Dreamer
Posty: 3529
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 3:42 pm

pt sty 13, 2006 8:33 pm

Ale jesli caly czas wychodza materialy rozwijajace informacje, to ciezko jest raz cos zrobic i zamknac.
 
Awatar użytkownika
.::Gilbert
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: czw lip 29, 2004 12:21 am

pt sty 13, 2006 9:50 pm

Chavez pisze:
Ale jesli caly czas wychodza materialy rozwijajace informacje, to ciezko jest raz cos zrobic i zamknac.


Mówisz o "Dangerous Goods" i "Way of Will: Makers of Legend Vol. 3"? Heh... myślę, że z aktualizacja danych ze źródeł wychodzących nie będzie większego problemu, zważywszy na częstotliwość pojawiania się nowości. Mówiąc o projekcie zamkniętym miałem raczej na myśli jednorazowe skumulowanie dużej partii informacji przed publikacją. Aktualizacje jak najbardziej wskazane :)
Ostatnio zmieniony sob sty 14, 2006 2:43 pm przez .::Gilbert, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Chavez
Dreamer
Dreamer
Posty: 3529
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 3:42 pm

pt sty 13, 2006 10:00 pm

No to po prostu nie zrozumielismy sie :) Mi chodzilo o po prostu "raz zrobic i zostawic". Nie wiem czy silnik wiki to ostatecznosc. Zawsze mozna wrzucic jako tekst alfabetycznie i po prostu to rozbudowywac a potem zrobic z tego ladnego PDFa. Jacys chetni? :)
 
Awatar użytkownika
ajfel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 333
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 9:26 am

pn sty 16, 2006 8:58 am

Hmm.. EDkowy przewodnik encyklopedyczny w PDF :spoko: To mi się podoba. Po zebraniu do kupy iluśtam haseł - publikujemy dokument. Potem każdy kto ma ochotę nadsyła kolejne hasła (opisane wg pewnych, wcześniej ustalonych zasad) - i co jakiś czas publikujemy nową, rozszerzoną wersję przewodnika. Jeżeli jest potrzeba - chętnie podejmę się składu całości do kupy.
Opisy haseł widziałbym w formie krótkiej, ale za to ZAWSZE z odnośnikiem do odpowiedniego, oficjalnego źródła. Mniej więcej tak, jak robiłem w swojej "Chronologii dziejów Barsawii".
 
Awatar użytkownika
.::Gilbert
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: czw lip 29, 2004 12:21 am

pn sty 16, 2006 10:57 am

Widzę, że zaczyna klarować sie jakiś kompromis ;)
 
Awatar użytkownika
Puenta
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 37
Rejestracja: pt lis 04, 2005 12:46 pm

pn sty 16, 2006 12:23 pm

Racjonalny nawet. Pewnie wypadałoby akcję rozgłosić jeszcze na paru forach (by nie tylko 5 osob coś od siebie dało, a powiedzmy 15 8) ) i można zacząć pracę.
 
Awatar użytkownika
Chavez
Dreamer
Dreamer
Posty: 3529
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 3:42 pm

pn sty 16, 2006 1:16 pm

To jest jakas ekipa, ktora chce sie tym zajac czy tak po prosty kazdy sobie i tylko daje pomysly?
 
Awatar użytkownika
.::Gilbert
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: czw lip 29, 2004 12:21 am

pn sty 16, 2006 4:13 pm

Naturalnie za propzycjami idą chcęci i ręce gotowe do pracy. Nie jesteśmy w sejmie przecież... ;) (mam nadzieję, że nie mówie tylko za siebie :))
 
Awatar użytkownika
Chavez
Dreamer
Dreamer
Posty: 3529
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 3:42 pm

śr sty 18, 2006 4:26 pm

To jak, sa jakies konkretne rece do pracy?
 
Awatar użytkownika
ajfel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 333
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 9:26 am

czw sty 19, 2006 10:27 am

Tak jak mówiłem - chętnie podejmę się składania całości do kupy. Będę oczywiście też zasilał przewodnik hasłami. Jeżeli projekt będzie wspierało kilka osób - może wyjść coś fajnego. Samemu by mi się nie chciało ;-)
 
Awatar użytkownika
Chavez
Dreamer
Dreamer
Posty: 3529
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 3:42 pm

czw sty 19, 2006 11:16 am

To co - dodatek robiony wspolnymi silami na forum?
 
Awatar użytkownika
Puenta
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 37
Rejestracja: pt lis 04, 2005 12:46 pm

pt sty 20, 2006 12:34 am

Zgłaszam się ewentualnie. Oczywiście nie będę "głównym udziałowcem", ale w wolnych chwilach jakieś hasła przychodzące mi do głowy z wielką chęcią dorzucę.
 
Awatar użytkownika
Richard Hade
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 40
Rejestracja: wt kwie 06, 2004 1:52 pm

pt sty 20, 2006 1:10 am

Proponuje zmiane tematu topicu na bardziej odpowiadajacy, bo sie troche rozmyl i nijak sie ma do obecnych postow ;). Niby szczegol, ale... :)
 
Awatar użytkownika
ajfel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 333
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 9:26 am

pt sty 20, 2006 9:07 am

Puenta pisze:
Pewnie wypadałoby akcję rozgłosić jeszcze na paru forach (by nie tylko 5 osob coś od siebie dało, a powiedzmy 15 8) ) i można zacząć pracę.

Rozgłoszę tu i tam. Ilu będzie chętnych to się okaże nie przy deklaracjach, tylko trochę później ;-)

Teraz garść moich propozycji, jak to powinno w moim odczuciu wyglądać.
Myślę, że się Gerion nie pogniewa, że posłużę się "Wężową Rzeką" z Encyclopedia Barsavica:
Wężowa Rzeka

Najdłuższa rzeka Barsawii. Płynie przez niemal całą krainę, wokół niej i na niej kwitnie bogate życie handlowe całej Barsawii. Z całą pewnością Wężowa jest sercem kultury T'skrnagów, których liczne osady rozrzucone są na całej jej długości. Imię zawdzięcza krasnoludom ze starożytnej Scyty.

Swą podróż po Barsawii Wężowa rozpoczyna daleko na północy, powyżej miasta Iopos. Rządzący miastem ród Denairstów, realizuje obecnie (1505) projekt połączenia sztucznym kanałem miasta z Wężową Rzeką. Omijając od półudnia Góry Skolskie, Wężowa przepływa przez centrum krainy wietrzniaków, zwanej Głębię Leśnych Dolin. Omijając od północy szerokim łukiem Masyw Tylonów, wpada do długiego Jeziora Vors, niegdysiejszej siedzby t'skrnagów z Domu Maratha, a obecnie opanowanego przez Dom Ishkarat. Rzeka kieruje się ku wschdowi Barsawii, wpadając w szeroką nizinę utworzoną miedzy łańcuchem Gór Throalskich, a pasmem Gór Scytyjskich i Kaukawskich. Rzeka skręca gwałtownie na południe omijając Masyw Throalski i zatacza łuk, rozlewając się w Jezioro Ban, przecinając dżunglę Serwos i niknąc na Mglistych Bagnach, które łączą się z oceanem lawy, zwanym Morzem Śmierci.

(Źródło: Podręcznik Podstawowy, Barsavie Campaign).

No i fajnie. Wężowa to dość pojemne hasło, ale generalnie sugerowałbym ograniczać ilość informacji do minimum. Jeżeli hasło pozwala, to wewnątrz tekstu można podawać odsyłacz do konkretnej strony w dodatku np [WRZ95] - coś takiego przyjąłem w swojej "Chronologii". Na końcu każdego hasła będzie informacja o osobie, która jest autorem.

Propozycje dajemy na forum (dowolnym z tych, które będą miały założony stosowny wątek dla tego projektu) - inni mogą sugerować poprawki. Żeby nie było za dużo bałaganu, proponuję trzymać się zasady, że jednorazowo zgłaszamy minimum 10 haseł.
Poza tym, prawdopodobnie podam jakiś link, pod którym będzie widoczna aktualna alfabetyczna lista już opracowanych haseł (same hasła) - żeby każdy mógł się upewnić, że nie opracowuje hasła już zrobionego.
Jak uzbiera się odpowiednia ilość haseł, opublikuję w PDF dokument 'EDkopedia v1.0' , który powinien być do pobrania we wszelkich serwisach zaangażowanych w projekt. Jakieś sugestie?
 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

pt sty 20, 2006 9:50 am

W takim razie macie moje 100 haseł ;-)
Jak się komuś chce może pobrać z mojej strony. Ja niestety nie mam na razie czasu, by opracować je ze stronami przypisów (często są to informacje z różnych podręczników). No chyba, że są zbyt szeroko opisane i się nie nadają.

pozdrawiam
Gerion
 
Awatar użytkownika
ajfel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 333
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 9:26 am

pt sty 20, 2006 10:25 am

Oki, postaram się stopniowo przenosić Twoje hasła na potrzeby EDkopedii. Na bieżąco będę aktualizował listę haseł.
Wypisałem koło stu haseł (to, co mi na szybko przyszło do głowy), które wypadałoby zrobić na początek. Hasła już opracowane będę oznaczał boldem. Wstępną listę macie tutaj:
http://wrota.com.pl/edkopedia/

Jak by się wspólnie udało opracować te hasła, do tego to co na początek zaoferował Gerion - to już by był materiał na pierwszą edycję EDkopedii ;-)

Sprawa współtworzenia projektu przy użyciu prostego engine a'la wiki jest otwarta. Na bazie takich zbiorów też można co jakiś czas publikować zebrany do kupy, przeredagowany pdf.
 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

pt sty 20, 2006 2:34 pm

No to mam jeszcze propozycję niedokończonych haseł z mojej encyklopedi:


Kryształowi Łupieżcy
Kamienne Pazury
Hrak Gron
Lśniące Szczyty
Cho'arras jaśniejący Kamień
Tana Lunnar
Wojny Orichalkowe
Ayodhya
Powstanie Żywogłazu
Sovik Nocny Piechur
Morze Śmierci
Sereatha (Miasto Wież)
Liara
Różany Tron
Denairastas
Iopos

;-)

Ja mógłbym się zająć jednym, konkretnym, anglojęzycznym podręcznikiem i z niego opracować encyklopedycznie hasła. Może to być jakiś Nationbook (byle nie Throal, bo przez 10 lat tego nie zrobię), albo cuś innego. Mogę przysiąść na Secret Societies (raz: fajne i mi się szybko nie znudzi, dwa: znam w miarę dobrze faktografię)

Tak więc Gerion pisze się do współpracy. Niech będzie, że zacznę przeczesywać i opracowywać SSoB. Tylko błagam o jakieś Wiki, bo pisać wszystko w Wordzie, czy innym notatniku, po to by ktoś inny męczył się nad pdfem...

pozdrawiam
Gerion
 
Awatar użytkownika
Chavez
Dreamer
Dreamer
Posty: 3529
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 3:42 pm

pt sty 20, 2006 7:21 pm

ajfel to jest juz ostateczny link do hasel edkopedii? Wrzucilbym o tym info na kaer wraz z linkiem.
 
Awatar użytkownika
.::Gilbert
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: czw lip 29, 2004 12:21 am

pt sty 20, 2006 7:27 pm

ajfel pisze:
Propozycje dajemy na forum (dowolnym z tych, które będą miały założony stosowny wątek dla tego projektu) - inni mogą sugerować poprawki. Żeby nie było za dużo bałaganu, proponuję trzymać się zasady, że jednorazowo zgłaszamy minimum 10 haseł.


I to mi sie bardzo podoba :) Piszę się do współpracy. W każdej wolnej chwili coś skrobał będę.

Trzeba tylko pozakładać stosowne wątki gdzie sie da ;)

Myśle, że na początek warto wyjaśnić rozległe terminy:
opisy miast etc. Tu będzie najwięcej korekt; może warto posegregować wątki?
 
Awatar użytkownika
Powerslave
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 41
Rejestracja: ndz cze 26, 2005 11:18 am

sob sty 21, 2006 2:49 pm

Trzy pytania co do projektu:
Po pierwsze, czy byłyby to pojęcia tylko ze świata gry, czy także kwestie mechaniczne ?
Po drugie, czy chodzi o proste streszczenie tego co jest w podręcznikach i wrzucenie tego do netu, czy raczej o opisanie tego własnymi słowami ?
Po trzecie, gdzie ta encyklopedia by wylądowała ? Na wszystkich forach zaangażowanych w projekt, czy w jednym miejscu, np. na stronie listy dyskusyjnej, tam gdzie jest słownik ?
 
Awatar użytkownika
Chavez
Dreamer
Dreamer
Posty: 3529
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 3:42 pm

sob sty 21, 2006 3:45 pm

Powerslave pisze:
Po pierwsze, czy byłyby to pojęcia tylko ze świata gry, czy także kwestie mechaniczne ?

Chodzi raczej tylko o pojecia ze swiata gry.

Po drugie, czy chodzi o proste streszczenie tego co jest w podręcznikach i wrzucenie tego do netu, czy raczej o opisanie tego własnymi słowami ?

Streszczenie to jest wlasnie chyba przekazanie streszczonej tresci wlasnymi slowami.

Po trzecie, gdzie ta encyklopedia by wylądowała ? Na wszystkich forach zaangażowanych w projekt, czy w jednym miejscu, np. na stronie listy dyskusyjnej, tam gdzie jest słownik ?

Zapewnie na wszystich zainteresowanych stronach.
 
Awatar użytkownika
Powerslave
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 41
Rejestracja: ndz cze 26, 2005 11:18 am

sob sty 21, 2006 4:03 pm

Z tym streszczeniem nie do końca jest tak ja piszesz. Chodziło mi o to, czy siąsc z podręcznikiem i po prostu przepisac to, co w nim jest, pomijając szczegóły, czy opracowac to samemu, korzystając z różnych ( oficjalnych ) materiałów i napisac kompletnie od początku - ale tak, żeby było zgodne z wizją twórców.
Skoro jednak streszczenie to ok. Wydaje mi się, że będzie to łatwiejsze do przeprowadzenia i wierniejsze wizji twórców.

I jeszce jedno. Robimy to wg konkretnej edycji, np. oryginalnego ED, czy każdy wg tego, do czego ma dostęp ? Druga wersja byłaby chyba mniej spójna, ale w końcu nie każdy ma dostęp do wszystkich edycji, tak jak Gerion. Poza tym zawsze można wypracowac kompromis.
 
Awatar użytkownika
Chavez
Dreamer
Dreamer
Posty: 3529
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 3:42 pm

sob sty 21, 2006 4:11 pm

Przepisywanie zywcem podrecznikow jest chyba lekko poza prawem, nie sadzisz? Bo wyjdzie, ze mozna przepisac 3/4 jakiegos dodatku ;)
 
Awatar użytkownika
Powerslave
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 41
Rejestracja: ndz cze 26, 2005 11:18 am

sob sty 21, 2006 4:17 pm

W sumie nie ma co deliberowac nad szczegółami - i tak wszystko wyjdzie w praniu. :wink:
Postaram się zatem coś napisac - tak jak uznam, że będzie najlepiej.
 
Awatar użytkownika
Ghost
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 106
Rejestracja: sob kwie 03, 2004 3:39 pm

sob sty 21, 2006 5:55 pm

W tym miejscu odgrzebałem kilka haseł, jakie daaawno temu umieściłem w ED Corner. Jeśli ktoś ma ochotę to dopracować to oczywiście zapraszam. Sam siądę do tego dopiero po sesji.
 
Awatar użytkownika
.::Gilbert
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: czw lip 29, 2004 12:21 am

sob sty 21, 2006 7:11 pm

Powerslave pisze:
Robimy to wg konkretnej edycji, np. oryginalnego ED, czy każdy wg tego, do czego ma dostęp ?


A do czego masz dostęp oprócz oryginalnego ED?! :D

I i II edycja różnią się głównie mechaniką. Krwawa Puszcza jest nadal na północy, a t'skrangi dużo mówią. Pewne mankamenty dotyczą matryc, czy magii wątków, ale to też podpiąłbym pod mechanikę (definicje będą i tak te same), a tym zajmować się na razie nie mamy zamiaru ;)
 
Awatar użytkownika
Powerslave
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 41
Rejestracja: ndz cze 26, 2005 11:18 am

sob sty 21, 2006 7:26 pm

Ja mam faktycznie dostęp tylko do 1. edycji, ale są ludzie ( Gerion ), którzy mają dostęp także do innych. Te osoby mogłyby zatem dodawac rzeczy z tych innych edycji, pokazując przy tym, jak niektóre kwestie ewoluowały. Wiadomo, że nie są to kolosalne różnice, ale nie ma sensu się ograniczac. Finalna wersja będzie przez to może nieco niespójna, ale ciekawsza.
To tak tylko jako wyjaśnienie, o co mi chodziło. W końcu jakieś 99% polskich graczy ED gra wg 1. edycji i naturalne wydawałoby się, że projekt byłby robiony właśnie pod nią.
 
Awatar użytkownika
.::Gilbert
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: czw lip 29, 2004 12:21 am

sob sty 21, 2006 8:09 pm

Powerslave pisze:
W końcu jakieś 99% polskich graczy ED gra wg 1. edycji


Odważny wniosek ;) Ale uwierz... w IIed. Earthdawn to jest ten sam świat... poważnie ;)

Z całą pewnościa hasła będą także obejmowały podręczniki opisujące storyline.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość