Zrodzony z fantastyki

 
Renger
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: śr maja 28, 2003 9:37 pm

Pytania dotyczące Khelbena

śr maja 28, 2003 9:54 pm

Jedną z moich ulubionych postaci w FR jest Khelben Arunsun. Niestety nie jest mi znana dokładna jego historia, a mam kilka pytań i wątpliwości dotyczcych tego bohatera.

Pierwsze z nich dotyczy dzieci Khelbena, a dokładniej Zelphara Arunsuna. Według znanych mi informacji Zelphar urodził się w 1270 roku, ale jeśli jego ojcem faktycznie był Khelben, to czy matką była Laerel Silverhand? Zelphar poślubił Lhestyn i z tego związku narodził się Khelben "Ravencloak" Arunsun the Younger, czyli wnuk Khelbena. Jednak nigdzie nie znalazłem informacji o tym "młodym" Khelbenie. W książce Cień Elfa, Khelben na swego następce wybiera siostrzeńca Danilo Thanna, a wnuk byłby chyba bardziej odpowiedni, no chyba że też nie żyje.

Jeśli chodzi o rodzinę Khelbena, to tu także dostrzegam pewne nieścisłości. Jak wiadomo Khelben to gość który przeżył kilkaset zim, a więc jakim cudem miałby jeszcze siostrę?

Ostatnią sprawą jest jego związek z Elminsterem. Wiadomo że stoją po tej samej stronie, ale czy prawdą jest to, że Elminster był nauczycielem Khelbena?
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:41 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

Re: Pytania dotycz±ce Khelbena

śr maja 28, 2003 10:18 pm

Renger pisze:
[...]Pierwsze z nich dotyczy dzieci Khelbena, a dokładniej Zelphara Arunsuna. Według znanych mi informacji Zelphar urodził się w 1270 roku, ale jeśli jego ojcem faktycznie był Khelben, to czy matką była Laerel Silverhand?[...]
Laeral może być matką Zelphara, ale nie znalazłem potwierdzenia tego.

Renger pisze:
[...]Zelphar poślubił Lhestyn i z tego związku narodził się Khelben "Ravencloak" Arunsun the Younger, czyli wnuk Khelbena. Jednak nigdzie nie znalazłem informacji o tym "młodym" Khelbenie.[...]
Mieszka on aktualnie w mieście Greyhawk na Oerth'cie. Sporo informacji na jego temat w języku angielskim znajdziesz tutaj (rozpiska jest na 2E).

Renger pisze:
[...]W książce Cień Elfa, Khelben na swego następce wybiera siostrzeńca Danilo Thanna, a wnuk byłby chyba bardziej odpowiedni, no chyba że też nie żyje.  
Jeśli chodzi o rodzinę Khelbena, to tu także dostrzegam pewne nieścisłości. Jak wiadomo Khelben to gość który przeżył kilkaset zim, a więc jakim cudem miałby jeszcze siostrę?[...]
Matką Danila jest Cassandra, córka Zelphara. Tu mamy połączenie z Khelbenem :wink: .

Renger pisze:
[...]Ostatnią sprawą jest jego związek z Elminsterem. Wiadomo że stoją po tej samej stronie, ale czy prawdą jest to, że Elminster był nauczycielem Khelbena?
Napewno razem uczyli się w Myth Drannor, nie wykluczone, że później także się wymieniali doświadczenia. Można więc spokojnie powiedzieć, że Elminster miał wpływa na rozwój Khelbena :wink: .
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:42 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

pn lis 06, 2006 10:04 pm

W opisie Khelberna wpomniane jest,że w przeszłości zrobił coś z czego nie jest dumny i to go gryzie.Czy ktoś wie o co chodzi?
 
Awatar użytkownika
DibiZibi
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4316
Rejestracja: śr lis 15, 2006 9:50 pm

pn lis 06, 2006 11:05 pm

Matką Danila jest Cassandra, córka Zelphara
Skąd wiesz?
W sumie całkiem ciekawe
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:42 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

pn lis 06, 2006 11:10 pm

W sumie całkiem ciekawe Stary ten mag.


To akurat jest efekt wybrańca tej wstrętnej Mystry.
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:42 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

wt lis 07, 2006 12:13 am

Matką Danila jest Cassandra, córka Zelphara

Skąd wiesz?
Jest to informacja z nowego dodatku Waterdeep: City of Splendors :wink:

A co do pytania Veldrina, to przeszukam wszystkie moje materiały i być może uda mi się znaleźć odpowiedź.
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:42 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Nelix
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 426
Rejestracja: pt gru 09, 2005 8:30 am

wt lis 07, 2006 4:43 pm

jest to też wspomniane w pięcioksiągu arylin moonblade. Jest tam dość dużo o Khelbenie. Co do wieku to chyba ma koło 900 lat.
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:43 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

wt lis 07, 2006 5:06 pm

Odnośnie wieku to Khelben ma równo 960 (urodził się w roku 414).

Poniżej zamieszczam Spojler grożący zawałem serca dla osób niepoinformowanych o najnowszych wydarzeniach: Pamietajcie, że ostrzegałem.

Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:43 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

wt lis 07, 2006 5:22 pm

Odnośnie wieku to Khelben ma równo 960 (urodził się w roku 414).

Poniżej zamieszczam Spojler grożący zawałem serca dla osób niepoinformowanych o najnowszych wydarzeniach: Pamietajcie, że ostrzegałem.
Khelben więcej lat nie będzie już miał bo...nie żyje. Poświęcił się w 1374 roku w rytuale Wysokiej Magii w czasie odnawiania Miasta Nadziei.

Superr!!!Jednego leszcza mniej do pozamiatania!!!Choć sądze, że znajdą się tacy co go wskrzeszą, co to jest w końcu 25000 szt? Amnezjuszu, naprawdę liczę na to, że odkopiesz tę informację dla mnie.
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:44 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

wt lis 07, 2006 5:49 pm

Veldrin, nie po to spojlowałem, żeby teraz w zacytowanym fragmencie wszystko było widać :wink: Zrób tam z tym porządek, dla dobra niewtajemniczonych.

Spojleru CD:
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:44 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

wt lis 07, 2006 6:44 pm

Z tego co wiem, to osoby "poświęconej" w tamtym rytuale nie da się wskrzesić. Wspomnę również, że więcej osób się poświęciło Poświęcił się m.in. Ulair the Silent (Wysoki Elfi mag). Mamy również nowego Blakstaffa - panią Tsarrę. Spekuluje się nad powrotem z Greyhawka, Khelbena "Ravencloaka". Ciekawie jest


Gdyby na to mechanicznie spojrzeć, to Elfia Wysoka Magia jest odpowiednikiem epickich czarów. Gdy ktoś ginie w wyniku rzucenia czaru magii epickiej to wskrzeszona postac traci dwa poziomy, ale nadal żyje. oczywiście fabularnie może być inaczej, choć w Zapomnianych Krainach wszystko może się zdażyć.
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:44 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

wt lis 07, 2006 8:16 pm

:razz: Ble, ty Zuy. Widzę, że posłuchałeś się mojej rady

A co do tematu to nic już się raczej nie da zrobić i po prostu zaakceptować ten fakt. Potwierdza to sam autor powieści gdzie to się stało, Steven Schend.
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:45 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Clariburnus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 215
Rejestracja: ndz kwie 16, 2006 1:40 pm

wt lis 07, 2006 8:41 pm



P.S. Wybaczcie, że mój post jest cały zamaskowany ale może uda się zachować w tajemnicy pewne fakty :wink:
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:45 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
DibiZibi
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4316
Rejestracja: śr lis 15, 2006 9:50 pm

wt lis 07, 2006 11:28 pm

Ale poświęcenie Czarnokija dodaje dramatyzmu i epickości całemu zajściu.

Moim zdaniem RPG traci klimat, gdy wszystko uzależnia się od liczb.

Aha. Takie pytanko na marginesie, średnio związane z tematem:
W jakich latach żył Danilo Thann?
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:46 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

wt lis 07, 2006 11:56 pm

Ale poświęcenie Czarnokija dodaje dramatyzmu i epickości całemu zajściu.

Moim zdaniem RPG traci klimat, gdy wszystko uzależnia się od liczb.
To pewnie chciał uzyskać autor, który pisał tę powieść mając w nosie zasady D&D.
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:46 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

śr lis 08, 2006 12:15 am

W jakich latach żył Danilo Thann?
Dlaczego żył, Danilo przecież żyje cały czas. Z racji tego, że jest on człowiekiem okres od którego można spotkać go jako poszukiwacza przygód można datować na lata 1360-65 kiedy ukończył 20 lat. A tak w ogóle to Danilo urodził się w roku 1340 :wink:
Ale poświęcenie Czarnokija dodaje dramatyzmu i epickości całemu zajściu.

Moim zdaniem RPG traci klimat, gdy wszystko uzależnia się od liczb.
+1.
@ Clairburnus
ad. 1Tak, nie jest w porównaniu z Nim zbyt potężna.
ad2. Tsarra musi to robić by jak najdłużej zachować w tajemnicy to, że Jego już nie ma. Podobnie zresztą zachowują się inni ( m.in.Elmo, Laeral) i starają się "grać na czas i ukryć tę nowinę" bo wieść, że Jego już nie ma może sporo namieszać.
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:46 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Clariburnus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 215
Rejestracja: ndz kwie 16, 2006 1:40 pm

śr lis 08, 2006 3:32 pm

Ale poświęcenie Czarnokija dodaje dramatyzmu i epickości całemu zajściu.

Moim zdaniem RPG traci klimat, gdy wszystko uzależnia się od liczb.
Zgadzam się, ale ta omawiana sytuacja przypomina ratowanie koleżanki od zapytania na lekcji przez popełnienie samobójstwa, które przerwie zajęcia.
To na pewno dodałoby całej lekcji dramatyzmu i epickości. :wink:

Amnezjusz, dzięki za wyjaśnienie sprawy z Tsarrą, z moich wcześniejszych informacji wynikało, że to jakaś uzurpatorka. Widac się myliłem.
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:46 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

wt lis 21, 2006 6:29 pm

A co do pytania Veldrina, to przeszukam wszystkie moje materiały i być może uda mi się znaleźć odpowiedź.


I co Amnezjuszu? Znalazłeś coś na temat tej sprawy z przeszłości Khelberna, która dręczy jego sumienie.
Ostatnio zmieniony pt paź 29, 2010 4:46 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Pytania dotycz±ce Khelbena

pn paź 25, 2010 12:08 pm

Podłączam się do powyższego pytania... nie mam pojęcia, co to może być.
Wydaje mi się, że Zelphar jest synem Laeral. Odkąd Laeral zamieszkała z Khelbenem w bodajże jedenastym wieku DR, nie sądzę, żeby "skakał w bok".

A tak w ogóle, to chciałam spytać, co wiadomo nt. Khelbena Młodszego, zwanego "Ravencloak". Czy możnaby go spotkać w Sigil i jakie ma poziomy?
 
Awatar użytkownika
Zirnitra
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 104
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 11:05 pm

Re: Pytania dotycz±ce Khelbena

wt paź 26, 2010 7:31 pm

Poziomów nie znam, ale sądząc po artykułach autorstwa Amnezjusza, żyje on na Oerth (świat w którym znajduje się miasto-państwo Greyhawk). Pewnie wiesz, ale Blackstaff przyjął tożsamość wnuka.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości