Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Druss
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 671
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 5:26 pm

Pytania o bóstwa

pt maja 18, 2007 2:02 pm

Szukałem ale nie znalazłem jednego zbiorczego tematu do zadawania tego typu pytań. Przydałby się jakiś przyklejony na początku działu.

-----------------------------------

Mam kilka pytań co do Gargauth'a.
  1. Jakie są jego domeny?
  2. Gdzie trafiają dusze po śmierci jeżeli jego planem jest Pierwsza Materialna?
  3. Gdzie poza wiki można znaleźć jakiś dobry (tj. autentyczny, niewymyślony, dokładny) opis jego kleru i wyznawców?
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

pt maja 18, 2007 3:41 pm

Baraccus Rahl pisze:
Szukałem ale nie znalazłem jednego zbiorczego tematu do zadawania tego typu pytań. Przydałby się jakiś przyklejony na początku działu.

Powodem dlaczego nikt takiego nie założył (w ostatnim czasie w każdym razie) jest chyba fakt, że po fuzji takowy będzie już istniał i będzie...bardzo obszerny ;)

No, ale w każdym razie odpowiem na twe pytania :)
ad.1 Jego domeny to oszustwo, prawo, urok i zło.
ad.3 Oprócz tego, co możesz znaleźć w Wyznaniach i Panteonach polecam...to co napisze poniżej :P
...Kler Gargautha składa się oczywiście z kapłanów jak i kapłanów specjalistów, zwanych Złoczyńcami. Tych drugich z każdym rokiem przybywa i stanowią oni większość w klerze. Nowicjusz w wierze zwą się Błagającymi. Pełnoprawni członkowie kleru (w zależności od poziomu kapłana) zwani są Władcami Pierwszej Otchłani (postacie z 1 poziomem kapłana), Drugim Władcą Otchłani (z 2 poziomami kapłana) i tak dalej (osoby powyżej 9 poziomu zwane sa Władcami Dziewiątej Otchłani). Najwyżej postawieni członkowie kleru otrzymują specyficzne tytuły, które najczęściej zawierają w sobie imię Baatezu, zabitych w przeszłości przez Gargautha.
Największe świątynie bóstwa znajdują się w Waterdeep, Wrotach Baldura, Teziir, Myratmie i Bezantur.
Hm, największą organizacją powiązaną z klerem Gargautha są Rycerze Tarczy - wielcy manipulatorzy, którzy dzięki swym intrygom (sięgającym od Waterdeep do Calimportu) zdobywaja fundusze oraz poparcie niektórych polityków. Mało kto wie że organizacją kieruje dwójka zaufanych 'ludzi' Gargautha, Lord Inselm Hhune (o tym, że jest on przywódca wie tyle osób ile jest palców u jednej ręki) oraz kapłan Ghantuz Zakapturzony...

To takie podstawowe informacje których nie znajdziesz w Wyznaniach i Panteonach a które na 100% są oficjalne i pewne (pochodzą z Powers and Pantheons) :) Jeśli jakaś kwestia interesuję cię dokładniej, to pytaj, na pewno doczekasz się odpowiedzi.

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Druss
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 671
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 5:26 pm

wt maja 22, 2007 1:21 pm

amnezjusz pisze:
kapłanów specjalistów

Czy to mechaniczny czy roleplay'owy tytuł?
 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

wt maja 22, 2007 1:41 pm

Baraccus Rahl pisze:
amnezjusz napisał:
kapłanów specjalistów

Czy to mechaniczny czy roleplay'owy tytuł?

Chodzi chyba o prestiżówkę danego bóstwa. Jak Sędzia Tyra, Pan Poranka Lathandera, Techmistrz itd...
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

wt maja 22, 2007 4:50 pm

Czy to mechaniczny czy roleplay'owy tytuł?

Wiesz, kapłani specjaliści byli 'domeną' AD&D i stanowili coś na wzór prestiżówki (lub dokładniej byli to kapłani z dodatkowymi mocami (premiami, czarami) zależnymi od domeny/charakteru bóstwa). Takich specjalistów miało każde bóstwo...Nie pamiętam czy w ed.3/3.5 wprowadzono prestiżówkę dla kapłana Gargautha. Jeśli nie to chyba pozostaje tylko konwersja kapłana spec. z AD&D. Czyli odpowiadając w końcu na pytanie to kapłan specjalista był tytułem mechanicznym.
Chodzi chyba o prestiżówkę danego bóstwa. Jak Sędzia Tyra, Pan Poranka Lathandera, Techmistrz itd...

Dokładnie, zważywszy na to, że np. kapłani specjaliści Mystry zwani byli Strażnikami Dweomeru a takiej Sune nosili miano Heartwarden (Opiekun od serca) czyli można rzec, że prestiżówki z WiP to przekonwertowani kapłani specjaliści :).
 
Tuldor1
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: pt maja 29, 2009 5:06 pm

Pytania o bóstwa

ndz wrz 13, 2009 11:44 pm

Witam, mam pytanie pewne do jakiś mądrych ludziów tudzież człowieków :)

Czy wie ktoś jakiejże to zbrodni dopuściła się Araushnee iż została wygnana do Otchłani i zmieniła miano na Lolth?
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

Re: Pytania o bóstwa

pn wrz 14, 2009 8:26 am

Z tego co wiem to próbowała najechać Arvandor z jakimiś innymi złymi bóstwami. Nie pamiętam jakimi ale na 100% był wśród nich Malar :razz:
 
 
Awatar użytkownika
Bel esprit
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 281
Rejestracja: czw sty 11, 2007 6:14 pm

Pytania o bóstwa

pn paź 19, 2009 3:55 pm

Moje pytanie, nie dysponuję niestety specjalnie podręcznikami do czwartej edycji:

Co się stało z panteonem Mulhorandu po tym, jak to państwo zostało zniszczone, a rasa wybita?

EDIT: nurtuje mnie też pytanie, zadane wcześniej przez Drussa, czyli co dzieje się z duszami istot, których bóstwo opiekuńcze ma domenę na Pierwszej Materialnej?
Ostatnio zmieniony pn paź 19, 2009 3:57 pm przez Bel esprit, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
thannis
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1599
Rejestracja: wt maja 01, 2007 7:17 pm

Pytania o bóstwa

śr lut 03, 2010 10:54 am

Mam pytanie odnośnie Waukeen.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma pojęcie dlaczego Lord Demonów Graz'zt uwięził Waukeen na 10 lat jako śmiertelniczkę w Otchłani? Chodzi mi dokładnie o to jakie pobudki nim powodowały. I co sprawiło, że powróciła. Czy jest to gdiześ napisane? Bo w ZKOŚ jest tylko jedno zdanie na ten temat oraz wspomnienie że do wrogów Waukeen należy Maska i Graz'zt właśnie.

Pytanie drugie: czy Waukeen w 3.5 żyje?
Ostatnio zmieniony śr lut 03, 2010 10:54 am przez thannis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Pytania o bóstwa

śr lut 03, 2010 1:35 pm

Waukeen żyje. Widać to choćby po jej opisie z Wyznań i Panteonów.
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Pytania o bóstwa

śr lut 03, 2010 3:50 pm

O - chyba właściwy temat na moje pytanie. Czy w 3.5 - 4 ed. pojawiło się w FR (głównie na terenach Odległego Wschodu) jakieś wyznanie nawiązujące (stylistyką/historią/dogmatem) do zoroastryzmu (zaratustrianizmu)? Bo od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie mały pomysł (co prawda dotyczący roku 1372, więc oficjalnie już prehistorii), ale ponieważ jeden dubel materiałów oficjalnych już na forum zaliczyłem, więc wolę się upewnić.
Ostatnio zmieniony śr lut 03, 2010 3:52 pm przez Jean de Lille, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Pytania o bóstwa

śr lut 03, 2010 4:16 pm

thannis pisze:
Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma pojęcie dlaczego Lord Demonów Graz'zt uwięził Waukeen na 10 lat jako śmiertelniczkę w Otchłani?

Krótko mówiąc Waukeen chciała poprzez plan astralny i otchłań dostać się do swojej boskiej domeny. Miał jej w tym pomóc przekupiony Graz`zt. Niestety lord demonów ją zdradził i zamiast pomóc uwięził w swoim pałacu. Przebywała tam do roku 1371 RD, kiedy to została uwolniona przez grupę poszukiwaczy przygód.
Więcej można na ten temat przeczytać w przygodzie For Duty and Deity, którą można ściągnąć tutaj ze strony Wizardów.

Jean de Lille pisze:
Czy w 3.5 - 4 ed. pojawiło się w FR (głównie na terenach Odległego Wschodu) jakieś wyznanie nawiązujące (stylistyką/historią/dogmatem) do zoroastryzmu (zaratustrianizmu)?

Na wschodzie Torilu nie ma raczej żadnego państwa, które odpowiadałoby Persji, ani religii, która przypominałaby to konkretne wyznanie (ja przynajmniej się z takowym nie spotkałem). Może coś takiego opisano w ramach Zakhary, ale ten kontynent znam bardzo słabo i wolę nie wydawać osądów.
Ostatnio zmieniony śr lut 03, 2010 4:47 pm przez Radnon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Pytania o bóstwa

śr lut 03, 2010 4:23 pm

Radnon pisze:
Na wschodzie Torilu nie ma raczej żadnego państwa, które odpowiadałoby Persję,
A Unther (przynajmniej w 1372 - w zasadzie powinienem wskazać jako lokalizację docelową Stare Imperia - częściowo mój błąd))? Panteon untherski, zanim uległ zagładzie imiennie pokrywał się z mitologią sumeryjską/babilońską (Marduk, Enlil, czy choćby "intruzka" Tiamat) - podobnie niektóre imiona brzmią podobnie do perskich (Isimud, Gilgeam). Jeśli Mulhorand z jego panteonem uznajemy za wariację na temat Egiptu, to Unther byłby dla mnie wlaśnie Babilonem i późniejszą Persją Achemenidów. Swiadczy też o tym wspólna historia tych państw (+Chessenta, która w tym trójkącie delikatnie markuje podzieloną na polis Grecję).
Ostatnio zmieniony śr lut 03, 2010 4:37 pm przez Jean de Lille, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
thannis
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1599
Rejestracja: wt maja 01, 2007 7:17 pm

Pytania o bóstwa

śr lut 03, 2010 4:38 pm

Zireael, Radnon, wielkie dzięki Wam. :)
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Pytania o bóstwa

śr lut 03, 2010 4:44 pm

Unther == Babilon, nie Persja
Chessenta == Grecja
Mulhorand == Egipt faraonów

To chyba rozwiewa twoje wątpliwości?
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Pytania o bóstwa

śr lut 03, 2010 4:59 pm

Owszem. Dziękuję za odpowiedzi.

PS.
Zireael pisze:
Unther == Babilon, nie Persja
W jakieś sto lat od śmierci Gilgeama i upadku wcześniejszego porządku społecznego może dałoby się to naprawić :) .
 
Awatar użytkownika
Khemlish Val'Drach
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1055
Rejestracja: czw gru 01, 2005 6:00 pm

Pytania o bóstwa

śr sty 23, 2013 11:30 pm

Odkopuje temat bo mam pytanie.
W greyhawk'u jest bostwo dobrych smoków Bahamut (o ile dobrze pamiętam takie imię z Bóstwa i Półbogowie) i jego przeciwieństwo Tiamant - patronka złych smoków. Jak się nazywają ich odpowiednicy w Faerunie?
Byłbym wdzieczny za odpowiedź i wskazanie miejsca gdzie mogłbym znaleść więcej na temat tych odpowiedników. O ile oczywiście są.
Ostatnio zmieniony śr sty 23, 2013 11:31 pm przez Khemlish Val'Drach, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pytania o bóstwa

czw sty 24, 2013 12:34 am

Oba bóstwa występują w Faerunie pod tymi samymi imionami co w Greyhawku. Różnią się jednak rolą i nie są opisywane tylko przez pryzmat opozycji wobec siebie.

Tiamat z FR to boginii związana z nieistniejącym panteonem Untheru i znana jest przede wszystkim jako Nemezis Bogów (odpowiada za śmierć przynajmniej kilku z nich). Jej główne ośrodki kultu znajdują się w Starych Imperiach i tutaj najbardziej aktywni są jej kapłani oraz wysłannicy (doskonałym przykładem jest Tchazzar). Stara się zdobyć wpływy korzystając z zamieszania, do którego zapewne doprowadzi konfrontacja panteonu mulholandzkiego i faeruńskiego. Poza tym niektóre odłamy kościoła współpracują z Kultem Smoka, ale nie jest to znacząca liczba. Gdzie znaleźć więcej informacji? Z dość świeżych źródeł to najwięcej jest w "Wyznaniach i Panteonach" i Dragons of Faerun (w przypadku tego drugiego warto rzucić okiem na darmowe fragmenty ze strony WotC). Przydatny może być też jeden z numerów Dragona (tego starego, wydawanego przez Paizo), w którym znalazł się opis wojny Untheru i Mulhorandu.

Bahamut z Zapomnianych Krain to natomiast bóstwo bardzo mało istotne (smoki mają własny panteon, więc nie jest im potrzebny pojedynczy bóg). Pojawia się właściwie tylko w kontekście Ziem Krwawnika (głównie Damary i pośrednio Impiltur) i toczonych tam wojen z demonami. Po więcej informacji najlepiej sięgnąć właśnie po stare Bloodstone Lands.

Przy czym należy wyjaśnić, że powyższe informacje dotyczą edycji do 3.5 włącznie. W 4E sporo się zmieniło, bo rola Tiamat została zredukowana (po tym jak wyparowały Stare Imperia) a Bahamuta powiązano z drakonami i ich państwami.
Ostatnio zmieniony czw sty 24, 2013 12:41 am przez Radnon, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Khemlish Val'Drach
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1055
Rejestracja: czw gru 01, 2005 6:00 pm

Re: Pytania o bóstwa

czw sty 24, 2013 9:18 pm

Bardziej chodziło mi Bahamuta.
I nie mówiłem, że był jedynym bóstwem tylko był jednym z bogów smoczego panteonu Greyhawk'a. Był niczym Eilistraee a Tiamant była Lolth. On patronował dobrym smokom a Tiamant złym. Szukając informacji o smoczym panteonie Faerunu (w Wyznania i Panteony wymieniono tylko trzech smoczych bogów w zestawieniu bóstw potworów) trafiłem na Forgotten Realms Wiki Wikia
http://forgottenrealms.wikia.com/wiki/Bahamut
Czy to wiarygodne źródło? Informacje prawdziwe czy jakieś wyssane z palce cudze wymysłu?
Ostatnio zmieniony czw sty 24, 2013 9:20 pm przez Khemlish Val'Drach, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pytania o bóstwa

czw sty 24, 2013 10:14 pm

Khemlish Val'Drach pisze:
I nie mówiłem, że był jedynym bóstwem tylko był jednym z bogów smoczego panteonu Greyhawk'a. Był niczym Eilistraee a Tiamant była Lolth.

Wszystko się zgadza. Też nigdzie nie twierdziłem, że Bahamut jest jedynym smoczym bóstwem, po prostu w domyślnej kosmologii konflikt Tiamat - Bahamut jest bardzo mocno zarysowany, w FR obie moce dalej są wobec siebie wrogie, ale ich dążenia nie są aż tak podporządkowane konfrontacji.

Informacje z Wiki trzeba podchodzić ostrożnie, ale ten wpis wygląda akurat na stosunkowo wiarygodny. Z tego co widzę większość opisu pochodzi z 4. edycji i powieści zamykających trójkę.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości