Zrodzony z fantastyki

 
Filio
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1807
Rejestracja: pt paź 01, 2004 10:17 pm

ndz paź 09, 2005 2:26 pm

1. Jak wygl±da spo³eczeñstwo drowów? Czy jest te¿ co¶ takiego jak Podmrok? Jaka jest ich historia?

Drowy ¿yj± na Xen'drik, sprzymierzeni z ogromnymi skorpionami, walcz±c z gigantami o ruiny kontynentu. Drowy s± rozprzestrzenione po ca³ym kontynencie i ¿yj± w ma³ych, tymczasowych obozowiskach. Rzadko, wiêksze grupy ¿yj± w ruinach wielkich mmiast, jednak takie obozowiska nie twraj± zbyt d³ugo. ¯yj± koczowniczo. Zostaj± na tak d³ugo, aby móc znale¼æ wszelkie artefakty w ruinach Xen'drik i wyruszyæ dalej. Rodziny drowów s± zbyt rozprzestrzenione po kontynencie, aby móc mieæ jakie¶ konflikty lub szansê, aby stworzyæ wiêksze spo³eczeñstwo.
2. Jaka jest rola druidów w spo³eczeñstwie, czy s± silniejsi ni¿ w FR (nie chodzi mi o mechanikê ale o oddzia³ywanie na ¶wiat w którym ¿yj±), czy s± jakie¶ organizacjê zrzeszaj±ce druidów i na czym polega ich dzia³alno¶æ?

Druidzi pe³ni± bardzo podobn± rolê jak w FR. Nie ma ¿adnych organizacji niszcz±cych druidów. Jednak istnieje Ko¶ció³ Srebrnego Ognia, który ma za zadanie wyniszczenie wszelkich Shifterów w Eberronie. I jako ¿e ta rasa jest najwiêksz± grup± druidów, to tworzy to pewn± wie¼ miêdzy tymi dwoma faktami.

Pozdrawiam
Filio
 
Awatar użytkownika
Antara
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1264
Rejestracja: ndz cze 29, 2003 7:01 pm

ndz paź 09, 2005 2:33 pm

1. Jak wygląda społeczeństwo drowów? Czy jest też coś takiego jak Podmrok? Jaka jest ich historia?

Zapewne względu na liczne rzesze fanów drowów mroczne elfy instnieją w Eberronie. Tworzą niewielkie patrymonialne społeczeństwa na kontynencie zwanym Xen'drik. Skorpiony zastąpiły pająki jako obiekty kultu. Więcej szczegółów można znaleźć w artykule na temat mrocznych elfów "Umbragen" w jednym z numerów Dragon Magazine. Odpowiednikiem Podmroku jest Khyber, ale w przeciwieństwie do Podmroku praktycznie nie rozwinęła się tam żadna poważniejsza cywilizacja.
2. Jaka jest rola druidów w społeczeństwie, czy są silniejsi niż w FR (nie chodzi mi o mechanikę ale o oddziaływanie na świat w którym żyją), czy są jakieś organizację zrzeszające druidów i na czym polega ich działalność?

Wpływy druidów są znaczne w Kresach Eldeeńskich, na pozostałych obszarach ich oddziaływanie jest jest raczej niewielkie. Istnieje pięć głównych sekt druidycznych zrzeszających większą część druidów. Są to: Wardens of the Wood (najbardziej typowi druidzi), Gatekeepers (strzegą Eberron przed aberracjami i planarnymi inwazjami), Ashbound (lubię ich nazywać eko-terrorystami), Greensingers (mocno związani z istotami baśniowymi) oraz Children of Winter (nihiliści, skupiający się na śmierci jako części cyklu życia).
 
Awatar użytkownika
Urko
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 896
Rejestracja: śr sty 07, 2004 2:53 pm

ndz paź 09, 2005 2:48 pm

Jednak istnieje Kościół Srebrnego Ognia, który ma za zadanie wyniszczenie wszelkich Shifterów w Eberronie.


Oficjalnym stanowiskiem Kościoła Srebrnego Ognia jest obecnie pogląd, iż likantropy i shifterzy nie są z góry i bezsprzecznie przeznaczeni do eksterminacji. Owszem, wielu sługów SF dalej podziela dogmat, jakoby likantropy były, bez wyjatku, nieuleczalnie złe, jest to, można powiedzieć, herezja wewnątrzkościelna. Oprócz tego, zadaniem duchownych i paladynów Srebrnego Ognia jest walka ze złem we wszelkich postaciach, a nie z shifterami (polecam wstęp do opisu Church of Silver Flame na oficjalnej stronie WotC).

Co do drowów, dodam od siebie, że paskudną Lolth zastąpił przyjemniejszy pan Vulkoor, bóg skorpionów właśnie.
 
Awatar użytkownika
Urko
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 896
Rejestracja: śr sty 07, 2004 2:53 pm

ndz paź 09, 2005 4:40 pm

Co do "koczowniczych dzikusów", to bym się spierał :). Mają swoje miasta (w Khyberze), kulturę, język. Owszem, niziołki z Talenty też, ale chyba trzeba odróżnić 'dzikusa' od 'nomada', prawda?

Czy są narzucone na siłę... Trudno powiedzieć. Z jednej strony ładnie komponują się z klimatem przygód na Xen'drik i są stosunkowo niepodobne do typowych drowów z D&D. Z drugiej strony, dżungle, ruiny & giganci poradziliby sobie bez mrocznych elfów, zastąpionych przez inną eberronową rasę lub też zupełnie nową nację, nie wykorzystującą popularności pająkolubnych elfów z Greyhawka czy też FR :].
 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

ndz paź 09, 2005 4:55 pm

Jaka jest rola druidów w społeczeństwie, czy są silniejsi niż w FR

Druidzi, choć może nie są silniejsi od swych kolegów po fachu z FR, to przejawiają typowy dla Eberronu stopień pragmatyzmu, którego ja nie przypisywałbym druidom właśnie, czego przykładem może być cytat z Sharn Inquisitive opisujący wybuch wulkanu w księstwach Lhazaar:
Hierophant Druid Tybalt Orenn said he was seeking magical assistance to end the eruption. "An eruption such as this one could last for weeks, but anyone still alive on Cathanikau Island won't survive that long," he said. "I'm communing with my fellow druids, seeking the power to calm the mountain. At the very least, we need to get the relief convoy onto Cathanikau Island and rescue any survivors."

Czy druidzi w FR udzielają wywiadów prasie i zajmują się tak naturalnymi sprawami jak wybuch wulkanu, który na dodatek próbują powstrzymać? O ile jeszcze ekoterrorystów jestem w stanie zrozumieć, to już Elite Green Druid Rescue Squad raczej do mnie nie przemawia.
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

ndz paź 09, 2005 9:02 pm

1. Jak wygl±da spo³eczeñstwo drowów? Czy jest te¿ co¶ takiego jak Podmrok? Jaka jest ich historia?


poza tym co wpsomniano do tej pory, dodam i¿ na Xen'Drik istnieje rasa cienistych elfów - Umbragenów, czyli drowów przesyconych magi± cienia.

2. Jaka jest rola druidów w spo³eczeñstwie, czy s± silniejsi ni¿ w FR (nie chodzi mi o mechanikê ale o oddzia³ywanie na ¶wiat w którym ¿yj±), czy s± jakie¶ organizacjê zrzeszaj±ce druidów i na czym polega ich dzia³alno¶æ?


nie zauwa¿y³em by ktokolwiek, o tym wspomnia³, a przecie¿ w³adcami Eldeen Reaches s± w³a¶nie druidzi przewodzeni przez przebudzone drzewo - druida 20-tego poziomu.

EDIT: W³a¶nie zauwa¿y³em, ¿e Antara o tym pisa³ :P
 
Awatar użytkownika
Urko
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 896
Rejestracja: śr sty 07, 2004 2:53 pm

ndz paź 09, 2005 10:52 pm

AFAIK mechanicznie drowy Eberronowe nie różnią się od tych z KP. O Vulkoorze zbyt wielu informacji nie ma, ale jako, że charakter drowów jest opisany jako NE, możemy się domyślać, że podobny char. ma ich główne bóstwo. Mroczne elfy z Xen'drik są bardzo związane i oddane swojej rodzinie oraz jej celom. Relacje z innymi rasami powierzchni - do takich spotkań dochodzi na tyle sporadycznie, że nie można chyba powiedzieć o jakiś stałych poglądach i wyrobionej opinii. Inną sprawą są gigancji, z którymi drowy prowadzą wojnę. Ulubiona klasa - nie doszukałem się o tym informacji, ale zdaje się, że będzie to ranger albo czarodziej.

Aha, i jak to każe forumowy obyczaj, zapraszam do rejestracji :P.
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

ndz paź 09, 2005 10:53 pm

Czy mogê gdzie¶ w necie znale¼æ statystyki drowa w Eberronie?


s± dok³adnie takie same jak w KP

Czy mo¿ecie powiedzieæ co¶ wiêcej o nowym bóstwie drowów i czy one same nadal s± z³e?


Drowy wyznaj± Vulkoora - bóstwo-skorpiona bêd±cego wcieleniem Szyderstwa [Mockery]. Niestety nie wiadomo nic wiêcej na ten temat. Same drowy wci±¿ s± z³e, jednak w przeciweñstwie do tych faerunowskich, nie knuj± by uzyskaæ jak najwy¿sz± pozycjê w rodzinie. Przetrwanie rodu liczy siê ponad wszystko, a spiskowanie jest doskona³ym narzêdziem przeciw wrogom rodu.

Czy poprzez styl ich ¿ycia na powierzchni s± oni akceptowani przez resztê ludno¶ci? Jaka jest ich ulubiona klasa?


zacznijmy od tego, ¿e wiêkszo¶æ ludno¶ci nie wie o istnieniu drowów. Na Khorvaire prawie w ogóle siê ich nie widuje, a ci którzy utrzymuj± z nimi kontakty w porcie Stormreach podchodz± do drowów z nieufno¶ci±. Ulubione klasy s± chyba takie same (RoE nic na ten temat nie mówi).
 
Awatar użytkownika
Urko
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 896
Rejestracja: śr sty 07, 2004 2:53 pm

wt paź 11, 2005 4:29 pm

[quote=Haer]Drowy wyznają Vulkoora - bóstwo-skorpiona będącego wcieleniem Szyderstwa [Mockery].[/quote]

Dokładniej rzecz biorąc, wiele drowów wierzy, że tak jest, ale RoE nie podaje tego jako pewnik. Nie wiadomo więc (podobnie jak wielu innych rzeczy o bóstwach Eberronu), czy Vulkoor jest na pewno aspektem Mockery.
 
Skryba
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: wt paź 11, 2005 3:25 pm

wt paź 11, 2005 5:53 pm

Obowi±zek spe³niony - zarejstrowa³em siê. :D

Nasz³o mnie jeszcze jedno dosyæ szczegó³owe pytanie - w jaki sposób w Eberronie powstaj± gazety? S± pisane rêcznie, przy pomocy magii czy technologii?
 
Awatar użytkownika
Urko
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 896
Rejestracja: śr sty 07, 2004 2:53 pm

wt paź 11, 2005 9:22 pm

O ile dobrze pamiętam, na Khorvaire została wynaleziona maszyna drukarska i np. Sharn Inqusitive jest wydawany właśnie w ten sposób.
 
Dark Wolf
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 301
Rejestracja: ndz kwie 11, 2004 10:12 pm

czw paź 13, 2005 4:23 pm

nawet gdyby uda³o Ci siê zabiæ Quori w ten sposób i tak odrodzi siê w Dal Quor po pewnym czasie.

My¶la³em nad tym i doszed³em do wniosku, ¿e co¶ tu jest nie tak, bo je¶li to prawda to pokonanie "wielkiego z³ego" nigdy graczom nic nie da, bo prêdzej czy pó¼niej ten i tak siê zem¶ci. I z tego powodu pytam, czy odrodzony quori jest dok³adn± kopi± zabitego, razem ze wspomnieniami, czy mo¿e jest tabula rasa?
Je¶li to grugie jest bli¿sze prawdy to w takim razie istnieje szansa na powstanie kolejnych, "o¶wieconych" quori które da³y pocz±tek kalashtarom.
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

czw paź 13, 2005 4:29 pm

I z tego powodu pytam, czy odrodzony quori jest dok³adn± kopi± zabitego, razem ze wspomnieniami, czy mo¿e jest tabula rasa?


z tego co zrozumia³em z opisów, quori zachowuj± wspomnienia po odrodzeniu na Dal Quor.

Je¶li to grugie jest bli¿sze prawdy to w takim razie istnieje szansa na powstanie kolejnych, "o¶wieconych" quori które da³y pocz±tek kalashtarom.


IMO Dreaming Dark nie wybili o¶wieconych quori - zamiast tego poddawali ich torturom tak d³ugo, a¿ dosz³o do "cudownej" zmiany pogl±dów na pewne sprawy.
 
Awatar użytkownika
Antara
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1264
Rejestracja: ndz cze 29, 2003 7:01 pm

czw paź 13, 2005 7:17 pm

Pamiętam, że dokładnie to pytanie zadano na forum WotC autorowi settingu. Forum WotC nie działa w tym momencie, więc nie mogę wkleić pełnej odpowiedzi. Zabity quori odradza się w "sercu Dal Quor", ale z INN? osobowością oraz bez wiedzy poprzedniego Quori. Jak tylko forum WotC zostanie naprawione to podeśle pełne wyjaśnienie.
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

czw paź 13, 2005 7:23 pm

Pamiêtam, ¿e dok³adnie to pytanie zadano na forum WotC autorowi settingu.


a zatem jest to jedynie wersja pó³-oficjalna. Dopóki nie pojawi siê jakie¶ wyja¶nienie (w Dragonie b±d¼ podrêczniku) nie mo¿na niczego powiedzieæ na pewno. Mo¿liwe, ¿e jakie¶ wiadomo¶ci bêd± w Magic of Eberron, ale to tylko moje domys³y oparte na kilku sugestywnych ilustracjach quori ;]
 
Ymir__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 396
Rejestracja: czw wrz 09, 2004 8:15 pm

sob mar 04, 2006 7:51 pm

Ilu warforgedów zosta³o oficjalnie wyprodukowanych?
 
Joey__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 283
Rejestracja: pn paź 31, 2005 2:37 pm

ndz mar 05, 2006 7:27 am

1. Jak w Eberronie wygląda sprawa goblinoidów? Czy, podobnie jak w GH i FR, są spłaszczone do roli mięska?<br />2. Warforged nie mają płci fizycznie, ale psychicznie tak. Czy, w związku z tym, uważające się za kobiety warforged używają jakichś ozdób? W jaki sposób pokazują, że nie są facetami?<br />3. Czy w Eberronie istnieje jakiś uniwersytet magiczny?<br />4. Czy w Eberronie jest jakakolwiek postać epicka?<br />5. Na jakiej zasadzie działają pociągi?<br />6. Jak powszechna jest w Eberronie umiejętność czytania?<br /><br />Z góry dzięki.<br /><br />Pozdrawiam,<br />Joey
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

ndz mar 05, 2006 12:21 pm

<!--quoteo(post=261855:date=Mar 5 2006, 07:27 AM:name=Joey)-->
Joey pisze:
<!--quotec--><br />1. Jak w Eberronie wygląda sprawa goblinoidów? Czy, podobnie jak w GH i FR, są spłaszczone do roli mięska?<br />2. Warforged nie mają płci fizycznie, ale psychicznie tak. Czy, w związku z tym, uważające się za kobiety warforged używają jakichś ozdób? W jaki sposób pokazują, że nie są facetami?<br />3. Czy w Eberronie istnieje jakiś uniwersytet magiczny?<br />4. Czy w Eberronie jest jakakolwiek postać epicka?<br />5. Na jakiej zasadzie działają pociągi?<br />6. Jak powszechna jest w Eberronie umiejętność czytania?<br /><br />Z góry dzięki.<br /><br />Pozdrawiam,<br />Joey<br />
<br /><br />1. Goblinoidy mają w Eberronie cały kraj dla siebie (Darguun) i wywodzą się z wielkiego imperium hobgoblińskiego (Dhakaan), które wieki wcześniej toczyło bitwy z Valenarskimi elfami, oraz Daelkyrami (i ich sługami) z Xoriatu (te drugie przyczyniły się do upadku imperium). Innymi słowy, goblinoidy nie są już tylko mięskiem :).<br />2. Wszystko zależy od wyobraźni gracza i od stopnia w jakim warforged czuje się maszyną (a skala jest dość duża: od niemal ludzkiego Reforged do prawie 100% maszyny - Warforged Juggernaut).<br />3. Owszem - np. Arcanix w Aundair.<br />4. Vol, jeśli brać pod uwagę jej ECL, jest epicka. Poza tym jest tam "trochę" potężnych smoków, Daelkyrów, Lords of Dust, etc. <br />5. Napędzane są przez związanego żywiołaka powietrza i poruszają się wzdłuż tzw. Conductor Stones (jako że są przez nie odpychane w odpowiednim kierunku, można uznać iż działa to na zasadzie ukierunkowanego pola elektromagnetycznego).<br />6. W krajach dawnego Galifaru jest to bardzo powszechna zdolność - miasta i wsie tych krajów posiadają odpowiednie placówki edukacyjne, gdzie młodzież pobiera odpowiednią edukację.<br /><br />
Ilu warforgedów zostało oficjalnie wyprodukowanych?
<br /><br />Nie spotkałem się nigdzie z oficjalną liczbą, poza tym produkcja nieoficjalna wciąż ma miejsce pod Sharn i najprawdopodobniej w siedzibie Lord of Blades :wink:.
 
Joey__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 283
Rejestracja: pn paź 31, 2005 2:37 pm

ndz mar 05, 2006 3:17 pm

Co¶ czujê, ¿e chyba muszê od³o¿yæ pieni±dze na angielsk± wersjê ECS, bo coraz bardziej mi siê podoba(a na ISê to nie ma co liczyæ, wydadz± pewnie na pocz±tku 2007-ego roku). No to dalej:<br /><br />1. Jak w Breland(czy jako¶ tak, chodzi mi o pañstwo, w którym jest Sharn) wygl±daj± prawa kobiet?<br />2. Jak du¿y nacisk po³o¿ono w Eberronie na sytuacjê polityczn±?<br /><br />Z góry dziêki.<br /><br />Pozdrawiam,<br />Joey
 
Awatar użytkownika
Urko
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 896
Rejestracja: śr sty 07, 2004 2:53 pm

ndz mar 05, 2006 9:06 pm

1. Jak w Breland(czy jakoś tak, chodzi mi o państwo, w którym jest Sharn) wyglądają prawa kobiet?<br />2. Jak duży nacisk położono w Eberronie na sytuację polityczną?<br />
<br /><br />Ad. 1 - AFAIK Breland jest bardzo demokratycznym państwem (ma nawet parlament o dość szerokich uprawnieniach), i prawa kobiet są tam na równi z prawami mężczyzn. Nie spotkałem się z informacjami, jakoby sytuacja płci żeńskiej w Breland wyjątkowo różniła się od sytuacji mężczyzn.<br />Ad. 2 - Duży, jeżeli MG tego chce. Odpowiednio wykorzystane wątki z podręcznika mogą stanowić fajne źródło scenariuszy z polityką w tle. Od polityki wielkich państw przez politykę dragonmarked houses aż po politykę w wydaniu Rady Miasta Sharn. Do wyboru, do koloru :).
 
Michcis
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 15, 2004 9:53 pm

pn maja 01, 2006 3:32 pm

Czy są jakieś mapy Eberronu (coś na wzór FR) aby można było sobie poogladać geografię tego świata.
 
Awatar użytkownika
Ammanas
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 934
Rejestracja: pn lis 24, 2003 11:31 am

pn maja 01, 2006 3:51 pm

Tak są.<br />Jak się wykaże troche dobrej woli i chęci to sie same znajdą. Np:<br />tutaj<br />lub tutaj
 
Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 880
Rejestracja: wt paź 10, 2006 4:35 pm

Pytania o Eberron

pt kwie 16, 2010 12:44 pm

Tak by nie mnożyć tematów.
Zaczynam właśnie sesję prowadzić w świecie Eberron (edycja 3,5) Gracze pochodzą z Cyru i tu mi się zaczął problem. Nigdzie nie mogę znaleźć Godła, herbu czy nawet Flagi tego kraju. Czy ktoś wie jak wyglądały?
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Pytania o Eberron

wt sty 31, 2012 5:56 pm

Mam pytanie.
Jakie są szersze związki Daelkyru z Władcami Pyłu i ich obu z Kultem Smoka Poniżej? Bo w podręczniku to niejasno opisano.
Ile ma lat najstarszy syn królowej Aundairu.
Jak jest z bronią palną i maszynami parowymi?
 
Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 880
Rejestracja: wt paź 10, 2006 4:35 pm

Pytania o Eberron

wt sty 31, 2012 9:58 pm

Co do maszyn parowych i broni palnej, to oficjalnie ich w Eberronie niema.

Lordowie pyłu i Daelkyr to jakby dwie osobne organizacje. Z czego jedna jest zła i chaotyczna a druga szalona. Co do kultu smoka poniżej to te wariaty mogą czcić jednego z Dealkyr lub Lorda pyłu jako ich bóstwo. Lub czerpać moc z wiary w samego Khybera, który obiecuje im raj w swym wnętrzu(brzuchu :P ) Przynajmniej taka jest moja definicja tego co wyczytałem.
Co do syna to niestety nie wiem.
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Pytania o Eberron

śr lut 01, 2012 12:11 pm

No właśnie.
Ogólnie średnio mi się podoba, że twórcy powtórzyli w jednym świecie ten sam schemat trzy razy.

Trochę żal braku maszyn. Ogólnie Eberon trochę trąci staniem w rozkroku.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Pytania o Eberron

śr lut 01, 2012 2:44 pm

Jesteście pewni, że w Eberronie nie ma broni palnej i prochu? Wydaje mi się, że na jakimś arcie (a może było to intro do którejś z gier komputerowych) widziałem statki uzbrojone w armaty.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość