Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Antara
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1264
Rejestracja: ndz cze 29, 2003 7:01 pm

Pytania o Eberron

pt cze 03, 2005 11:11 am

W tym miejscu można zadawać pytania ze wszystkich dziedzin (mechanika, geografia, historia) dotyczące najnowszego settingu WotC.
 
Awatar użytkownika
Kiras
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 960
Rejestracja: wt lip 26, 2005 11:37 am

pt cze 03, 2005 12:03 pm

Skoro temat nazywa się tak jak się nazywa, pozwilę sobie zapytać.
Czym różni się Eberron od innych światów? Co ma w sobie lepszego? Jakie są różnice między Zapomnianym Krainami, a światem Eberronu?

Pytam, ponieważ o Eberronie jak na razie tylko słyszałem (same pozytywy) i chciałem się dowiedzieć ci nieco o tym świecie. Czy możesz polecić jakąś lekturę Antaro?

pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Antara
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1264
Rejestracja: ndz cze 29, 2003 7:01 pm

pt cze 03, 2005 12:41 pm

What is Eberron?
Eberron Newbie FAQ*

Powyższe linki mogą okazać się przydatne. Z własnego (w najwyższym stopniu subiektywnego) doświadczenia mogę wskazać kilka przyczyn, dla których uważam Eberron za jeden z najlepszych settingów:
1. Setting jest utrzymany na niskich poziomach. Po świecie nie wałęsają się (jak to niestety jest np. w FR) dziesiątki postaci epickich. Dostęp do klas PC dla postaci niezależnych jest ograniczony. Częsta jest sytuacja, gdy kapłan w świątyni nie ma klasy cleric, tylko adept albo expert. Dzięki temu PC mogą naprawdę poczuć się jako osoby zupełnie wyjątkowe, od których zależy los świata.
2. Eberron bierze pod uwagę wpływ magii na społeczeństwo. Warto zauważyć, że w tym settingu magia wysokopoziomowa jest wyjątkowo rzadka, zaś magia niskopoziomowa jest powszechna. Z tego powodu w Eberronie nie skorzystasz z międzywymiarowego portalu, ale już będziesz mógł przejechać się pociągiem. Z przykrością stwierdzam, że analiza wpływu magii na społeczeństwo nie jest pełna ani bezbłędna, choć i tak jest o niebo lepiej niż w FR.
3. Eberron odchodzi od standardowego „średniowiecznego” postrzegania społeczeństwa. Dzięki usługom komunikacyjnym, telekomunikacyjnym, wydawaniu gazet, czy też niedawno zakończonej Ostatniej Wojnie zwykły obywatel jest świadomy świata, z którym żyje. Osobiście lubię porównywać sytuację Eberronu do Europy po pierwszej wojnie światowej.
4. Bardzo duże wrażenie zrobiło na mnie Sharn, Miasta Wież. Miasto opisane jest spójnie, w najdrobniejszych szczegółach, stanowi doskonały materiał na miejską przygodę (vide Case of Coriolis) lub wręcz całą kampanię.
5. Eberron jest aktywnie wspierany przez WotC. Można oczywiście uznać to za nachalną kampanię reklamową, ale ja cenię sobie firmę, która pozwala mi zadawać pytania bezpośrednio do pomysłodawcy i autora settingu oraz zapewnia cotygodniowy napływ świeżych i interesujących artykułów. Wydano ponadto kilka powieści osadzonych w tym świecie (ja osobiście tych pozycji czytać nie zamierzam, ale jeśli komuś podobały się książki z „Forgotten Realms”, to i tymi z „Eberronu” nie pogardzi.)

*(jak znajdę chwilkę czasu to przygotuje nasze forumowe Eberron FAQ)
 
Tharivol__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 203
Rejestracja: pt cze 04, 2004 5:10 pm

czw cze 30, 2005 4:10 pm

Hmm... ciekawe.
A co mo¿esz powiedzieæ o klimacie rozgrywki? Bardziej zbli¿ony do FR, Greya, Ravenloftu, Planescpe? A mo¿e do gry na PC Arcanum (tam te¿ po³±czono technikê z magi±)? Czy bêdzie kiedy¶ wydany po polsku i jakie s± na to szanse?
 
Awatar użytkownika
Antara
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1264
Rejestracja: ndz cze 29, 2003 7:01 pm

czw cze 30, 2005 9:10 pm

Klimat rozgrywki zależy głównie od mistrza gry, jednak autor Eberronu wymienia terminy takie jak pulp-fantasy, noir, swashbuckling adventure. Trudno porównywać Eberron do innych settingów, moim skromnym zdaniem to zupełnie nowa jakość. W Arcanum nie grałem, jednak mogę zaznaczyć, że w Eberronie magia nie jest połączona z techniką, tylko magia jest techniką.
Nad polską wersją Eberronu, pracuje obecna na naszym forum, Siberis. Można się spodziewać, iż Eberron PL zostanie wydany. Jednak nie w najbliższym czasie.
 
Aldir
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 265
Rejestracja: wt lut 01, 2005 9:04 am

ndz lip 03, 2005 7:48 pm

Mam pytanie:

Czy nie kupuj±c Eberron Campaign Setting mo¿na poznaæ ¶wiat, jego historiê, geografiê itd. ? Czy po prostu mo¿na nauczyæ siê graæ w Eberronie bez kupowiania ksi±¿ek? Bo o mechanikê nie muszê sie tak martwiæ na razie - w koñcu to to samo co 3.5 nie? -_-

Ile mo¿e kosztowaæ wy¿ej podana ksi±¿ka w z³ociszach? (nie chce kupowaæ na rebel.pl za 199.99z³, bo jako¶ drogo mi siê wydajê :? ) Nie wiem po prostu na jakiej zasadzie mam to przeliczyæ.

[Patrzy³em g³ównie na ceny na www.amazon.com ]
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

ndz lip 03, 2005 8:05 pm

<!--QuoteBegin-Aldir+-->
Aldir pisze:
<!--QuoteEBegin-->Mam pytanie:

Czy nie kupuj±c Eberron Campaign Setting mo¿na poznaæ ¶wiat, jego historiê, geografiê itd. ? Czy po prostu mo¿na nauczyæ siê graæ w Eberronie bez kupowiania ksi±¿ek? Bo o mechanikê nie muszê sie tak martwiæ na razie - w koñcu to to samo co 3.5 nie? -_-  
 
Ile mo¿e kosztowaæ wy¿ej podana ksi±¿ka w z³ociszach? (nie chce kupowaæ na rebel.pl za 199.99z³, bo jako¶ drogo mi siê wydajê :? ) Nie wiem po prostu na jakiej zasadzie mam to przeliczyæ.  

[Patrzy³em g³ównie na ceny na www.amazon.com ]

1. Do¶æ trudno poradziæ sobie bez tego podrêcznika (tym bardziej, ¿e znajduje siê tam sporo dodatkowej mechaniki dla tego ¶wiata).

2. Pomiêdzy oko³o 103 a 118 PLN (zale¿y czy zamówisz z kim¶ na spó³kê lub z czym¶ dodatkowym).
 
Aldir
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 265
Rejestracja: wt lut 01, 2005 9:04 am

ndz lip 03, 2005 8:09 pm

...Pomiêdzy oko³o 103 a 118 PLN (zale¿y czy zamówisz z kim¶ na spó³kê lub z czym¶ dodatkowym)...


Plus ewentualne koszty przesy³ki, ale to jakie¶ groszê. A gdzie najlepiej kupiæ? Na www.amazon.com czy na jakiej¶ innej stronie? Bo jak na razie moje kupowanie ksi±¿ek D&D ograniczy³o siê do ISY, no i raz do Allegro, ale ani ISA ani Allegro nie ma tych ksi±zek w swoim repertuarze :(
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

ndz lip 03, 2005 11:04 pm

<!--QuoteBegin-Aldir+-->
Aldir pisze:
<!--QuoteEBegin-->
...Pomiêdzy oko³o 103 a 118 PLN (zale¿y czy zamówisz z kim¶ na spó³kê lub z czym¶ dodatkowym)...


Plus ewentualne koszty przesy³ki, ale to jakie¶ groszê. A gdzie najlepiej kupiæ? Na www.amazon.com czy na jakiej¶ innej stronie? Bo jak na razie moje kupowanie ksi±¿ek D&D ograniczy³o siê do ISY, no i raz do Allegro, ale ani ISA ani Allegro nie ma tych ksi±zek w swoim repertuarze :(

Wliczy³em koszty przesy³ki (pierwsza granica to podstawowe koszty, a druga, to pe³ne gdy zamawia siê tylko jedn± rzecz). Wed³ug mnie najlepiej na Amazonie, chyba, ¿e znasz dobrze niemiecki (wtedy byæ mo¿e warto zapoznaæ siê z ofert± DragonWorld). Trzeba mieæ jednak kartê uznawan± w danym sklepie internetowym (czyli odpadaj± typowe karty elektroniczne, za pomoc± których wyci±gamy pieni±dze z bankomatów i p³acimy w sklepach).
 
Aldir
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 265
Rejestracja: wt lut 01, 2005 9:04 am

pn lip 04, 2005 10:44 am

Niech to, jakby nie mogli czego¶ raz zrobiæ normalnie :lol:

Maj± co¶tam napisane o Amazon Visa Card, a przypadkiem nie da³oby siê normaln± kart± VISY dla nich p³aciæ? (nie mogê tego znale¼æ) Bo jak nie to nie chce mi siê zak³adaæ kartê tylko po to, ¿eby kupiæ sobie jedn± ksi±¿ke :?
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

pn lip 04, 2005 11:26 am

<!--QuoteBegin-Aldir+-->
Aldir pisze:
<!--QuoteEBegin-->Maj± co¶tam napisane o Amazon Visa Card, a przypadkiem nie da³oby siê normaln± kart± VISY dla nich p³aciæ? (nie mogê tego znale¼æ) Bo jak nie to nie chce mi siê zak³adaæ kartê tylko po to, ¿eby kupiæ sobie jedn± ksi±¿ke  :?

Kiedy¶, gdy j± (Amazon VISA Card) dok³adnie sprawdza³em by³a dostêpna tylko dla mieszkañców USA. W tej chwili nie mam czasu na wczytywanie siê kruczki prawne. P³ac±c t± kart± ma siê dodatkowe upusty.

Ja p³acê VISA wyrobion± w Polsce i nie mam problemów z zakupami.

P.S. Nie myliæ VISA [klasyczna czy te¿ srebrn±/z³ot±/platynow±] z VISA Electron.
 
Ymir__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 396
Rejestracja: czw wrz 09, 2004 8:15 pm

sob lip 16, 2005 5:25 pm

co to jest aberrant mark?

i co to znaczy ze jakie¶ miejsce to manifesting zone linked to Syrania ( czy jakos tak ) ?
 
Awatar użytkownika
Antara
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1264
Rejestracja: ndz cze 29, 2003 7:01 pm

sob lip 16, 2005 6:11 pm

co to jest aberrant mark?

Jest to smocze znamie, którego nie można powiązać z żadnym istniejącym domem. Zwykle jest wynikiem mieszania się krwi osób z różnymi dragonmarkami (dlatego, małżeństwa między domami są zabronione), bądź są po prostu wynaturzeniem. W powszechnej opinii osoba z abberant dragonmark ma zdeformowane ciało i jest szalona, co czasami jest prawdą. Po tzw. War of the Mark aberrant dragonmark straciły większość swojej mocy, teraz można za ich pomocą przywołać czary najwyżej drugopoziome.
co to znaczy ze jakieś miejsce to manifesting zone linked to Syrania

To znaczy, że w dane miejsce jest połączone z jakąś płaszczyzną egzystencji, przez co manifestują się tam pewne cechy tej płaszczyzny. Np. jeśli coś jest połączone z Syranią, to wzmocniona jest tam magia i zdolności dotyczące latania. Najbardziej znanym Syrania manifest zone jest Miast Wież (które są tak wysokie tylko z uwagi na obecność manifest zone) Sharn.
 
Ymir__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 396
Rejestracja: czw wrz 09, 2004 8:15 pm

sob lip 16, 2005 7:36 pm

teraz mo¿na za ich pomoc± przywo³aæ czary najwy¿ej drugopoziome.


jakie konkretnie?

dane miejsce jest po³±czone z jak±¶ p³aszczyzn± egzystencji, przez co manifestuj± siê tam pewne cechy tej p³aszczyzny. Np. je¶li co¶ jest po³±czone z Syrani±, to wzmocniona jest tam magia i zdolno¶ci dotycz±ce latania.


A jakie s± po³±czenia do innch p³aszyzn i czym one owocuj±. I gdzie s± opisane, w ECS?
 
Awatar użytkownika
Antara
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1264
Rejestracja: ndz cze 29, 2003 7:01 pm

sob lip 16, 2005 7:46 pm

[quote=Ymir][quote=Ymir]
dane miejsce jest połączone z jakąś płaszczyzną egzystencji, przez co manifestują się tam pewne cechy tej płaszczyzny. Np. jeśli coś jest połączone z Syranią, to wzmocniona jest tam magia i zdolności dotyczące latania.


A jakie są połączenia do innch płaszyzn i czym one owocują. I gdzie są opisane, w ECS?[/quote]
Są, zaś efekty są tak różnorodne, jak same plany. Praktycznie rzecz biorąc nigdzie nie ma ich jednoznacznej rozpiski mechanicznej, najczęściej jedynie wymienia się je przy opisie krain geograficznych.
 
Awatar użytkownika
Xavier
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 561
Rejestracja: pt maja 06, 2005 4:13 pm

wt wrz 06, 2005 3:56 pm

Czy człowiek, bądź inna istota wywodzący się z zacnego domu po prostu rodzi się z Dragonmarkiem, bądź nabywa go... jakoś?

edit

Gdzie taki Dragonmark zwykle się znajduje (chodzi mi o miejsce na ciele człowieka) czy jest to zupełnie swobodny wybór?
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

wt wrz 06, 2005 4:00 pm

Czy cz³owiek, b±d¼ inna istota wywodz±cy siê z zacnego domu po prostu rodzi siê z Dragonmarkiem, b±d¼ nabywa go... jako¶?

edit

Gdzie taki Dragonmark zwykle siê znajduje (chodzi mi o miejsce na ciele cz³owieka) czy jest to zupe³nie swobodny wybór?


Dragonmark po prostu manifestuje siê w pewnym momencie na ciele takiego cz³owieka. Co do lokacji to jest raczej dowolna, choæ raczej jest to jedno z typowych dla tatua¿u miejsc jak ³opatka, ramiê czy tors.
 
Awatar użytkownika
Xavier
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 561
Rejestracja: pt maja 06, 2005 4:13 pm

wt wrz 06, 2005 4:05 pm

<!--QuoteBegin-Haer'dalis+-->
Haer'dalis pisze:
<!--QuoteEBegin-->
Dragonmark po prostu manifestuje się w pewnym momencie na ciele takiego człowieka.


Czy, a jeśli to w którym podręczniku jest to dokładnie opisane? Gdybyś był tak miły i od razu podał stronę miałbym mniej szukania.
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

wt wrz 06, 2005 5:04 pm

Czy, a je¶li to w którym podrêczniku jest to dok³adnie opisane?


Nie jest to powiedziane bezpo¶rednio, ale mo¿na siê tego domy¶leæ, gdy¿ Dragonmark zdobywa siê dziêki atutowi (niekoniecznie branym na 1 poziomie). Mo¿e w nadchodz±cym Magic of Eberron bêdzie co¶ wiêcej na ten temat.
 
Filio
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1807
Rejestracja: pt paź 01, 2004 10:17 pm

wt wrz 06, 2005 7:22 pm

Skoro Mystra nie istnieje w Eberronie, to czy magia powy¿ej 9. poziomu bêdzie dozwolona? Oczywi¶cie, wiemy o tym ¿e magia wysokiego poziomu wystêpuje rzadko w tym ¶wiecie, jednak zdarzaj± siê wyj±tki. Wiêc co o tym my¶licie?
Jakie s± wasze opinie?

Pozdrawiam
Filio
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

wt wrz 06, 2005 8:58 pm

koro Mystra nie istnieje w Eberronie, to czy magia powy¿ej 9. poziomu bêdzie dozwolona?


wydaje mi siê, ¿e magia 10+ poziomu by³a tworem czysto FRowskim i jako taki w Eberronie nie ma miejsca. Zreszt± - po co to komu, skoro póki co nie podano informacji o ¿adnym epickim u¿ytkowniku magii w tym settingu?
 
Awatar użytkownika
Antara
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1264
Rejestracja: ndz cze 29, 2003 7:01 pm

wt wrz 06, 2005 9:50 pm

Na to pytanie zapewne odpowie Magic of Eberron. Choć mówiąc szczerze nie spodziewam się by powrócono do drugoedycyjnego systemu czarów 10cio i wyższopoziomowych.
 
Filio
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1807
Rejestracja: pt paź 01, 2004 10:17 pm

pn wrz 19, 2005 6:52 pm

Kto¶ ma mo¿e jakie¶ ¼ród³o/przyk³ad wygl±du "papierów" w Eberronie?

Pozdrawiam
Filio
 
Awatar użytkownika
Antara
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1264
Rejestracja: ndz cze 29, 2003 7:01 pm

pn wrz 19, 2005 9:47 pm

Jeśli chodzi Ci o różnego typu "dowody osobiste", to tak.
 
Dark Wolf
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 301
Rejestracja: ndz kwie 11, 2004 10:12 pm

wt wrz 27, 2005 3:51 pm

Wed³ug jakich zasad dzia³a psionika w eberronie wzgledem magii? Nigdzie nie mog³em tego znale¼æ. Oprócz informacji, ¿e w swiecie jest jej ca³kiem sporo, nie ma tam nic wiêcej :?
Mam nadzijê, ¿e wkrótce wyjdzie psionics of Eberron czy co¶ w tym stylu.
 
Ymir__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 396
Rejestracja: czw wrz 09, 2004 8:15 pm

wt wrz 27, 2005 4:01 pm

Mam nadzijê, ¿e wkrótce wyjdzie psionics of Eberron czy co¶ w tym stylu.


w Magic of Eberron maj± siê ponoæ pojawiæ materia³y dotycz±ce psioniki.
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

wt wrz 27, 2005 5:35 pm

Wed³ug jakich zasad dzia³a psionika w eberronie wzgledem magii?


Nieoficjalnym stanowiskiem jest wariant Psionics is different - tak przynajmniej jest w kampaniach Keitha Bakera - autora settingu. Co wiêcej lecznicze moce psioniczne dzia³aj± na obszarze Mournland, czego nie mo¿na powiedzieæ o czarach typu Cure wounds/Heal. Z drugiej strony druidzkie Goodberry tak¿e dzia³a leczniczo na owym obszarze, wiêc skuteczno¶æ psioniki nic znaczyæ nie musi.
 
Dark Wolf
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 301
Rejestracja: ndz kwie 11, 2004 10:12 pm

pn paź 03, 2005 3:22 pm

NIe dawno zauwa¿y³em dziwn± rzecz w opisie opêtania Quori. Ten nie mo¿e opêtaæ istoty o Chary¼mie mniejszej ni¿ jego, tudzie¿ nie mo¿e opêtywaæ je¶li jego charyzma wynosi mniej ni¿ 13. Odnios³em wra¿enie, ¿e twórcy chyba w ten sposób otwo¿yli furtkê dla psioników pozwalaj±c± na banalnie proste wypêdzenie ducha z cia³a. Mówiê o Ego whip, drugopoziomowej mocy zadaj±cej obra¿enia na charyzmê w³a¶nie, nawet przy udanym rzucie obronnym. Jedno-dwa takie uderzenia i Quori l±duje eteryczny w polu obok nosiciela, gdzie mo¿na go ju¿ potraktowaæ Trans-dimension power i zabiæ. Czy mo¿e sie mylê?
 
Awatar użytkownika
Antara
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1264
Rejestracja: ndz cze 29, 2003 7:01 pm

ndz paź 09, 2005 1:47 pm

W końcu uzyskałem dostęp do moich zasobów podręcznikowych i po przejrzeniu zasad zdaje mi się, że masz rację. Przy okazji należy zwrócić uwagę, że nawet gdyby udało Ci się zabić Quori w ten sposób i tak odrodzi się w Dal Quor po pewnym czasie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości