Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
 
Awatar użytkownika
mattus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: sob lut 16, 2008 11:53 pm

ndz lut 17, 2008 12:08 am

Mam pewne pytanie. Otóż w D&D gram od września zeszłego roku i strasznie interesuje mnie historia elfów. Przeczytałem na razie niewiele książek z FR a przeglądając forum natrafiłem na pojęcie "Coronal" przy okazji dyskusji na temat "królowania" u elfów. Prosiłbym o podanie mi szerszych informacji o owych "Coronalach" oraz czym różnili się oni od króli. Wszelkie źródła ( z uwzględnieniem anglojęzycznych) mile widzianie. Z góry dzięki.


P.S.
Zamieściłem to pytanie w tym temacie gdyż nie chciałem zakładać nowego, a tu i tak padały najróżniejsze pytania.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

ndz lut 17, 2008 7:00 pm

"Cormanthyr", "The Fall of Myth Drannor", a także nowela E. Cunningham "Evermeet". Także 2 ed. podręcznik "Elves of Evermeet". Coronal przewodzi elfom, które jednakże nie uznają króla. Niejako nadzoruje on domy szlacheckie tworzące coś na kształt rady.
 
Awatar użytkownika
mattus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: sob lut 16, 2008 11:53 pm

ndz lut 17, 2008 10:24 pm

Wielkie dzięki. Nie mogę się doczekać lektury :D
 
Awatar użytkownika
Nelix
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 426
Rejestracja: pt gru 09, 2005 8:30 am

pn lut 18, 2008 7:01 pm

Coronal w elfim oznacza Great Speaker/Wise Elder; tutaj znajdziesz za darmo "Fall of Myth Drannor" oraz "Cormanthyr".
 
Awatar użytkownika
mattus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: sob lut 16, 2008 11:53 pm

śr lut 20, 2008 5:19 pm

Thx Nelix :wink:
 
Tuldor1
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: pt maja 29, 2009 5:06 pm

pt maja 29, 2009 5:20 pm

Witam, mam pytanie (jeno nie bijcie :wink: ), mianowicie z uwagi na powstawanie na scenie NwN nowego serwera osadzonego w Zapomnianych Krainach potrzebnych jest mi kilka dat których nijak znaleźc nie mogę:

- Uwięzienie Dendara Nocnego Węża
- Założenie Mezro przez Ubtao
- Powołanie Bara i pozostawienie im pieczy nad miastem
- Atak Eshadowa na Mezro i "zemsta" Rasa Nsi
- Założenie przez Płomienną Pięść Fortu Beluarian

Ktoś wie może kiedy wyżej wymienione miejsce miały?
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

pt maja 29, 2009 7:01 pm

1. nie wiadomo. pewnie prehistoria. -50000 czy coś w tym stylu
2. –2637 DR
3. być może po -137 RD (nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie.
5. po 1364 RD

4.nie jestem pewna ale stosunkowo niedawno wg. FRCS

2, 3, 5, według Grand History of Faerun.
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

pt maja 29, 2009 9:56 pm

1. Dendar - nie Dendara ;-) Myślę, że tu nie ma mowy o uwięzieniu, Dendar jak tylko powstała - a powstała wiadomo kiedy, u zarania Krain - zamieszkiwała Fugue Plane. W pewnym sensie można tu mówić o uwięzieniu i jeśli tak będziemy na to patrzeć to dobrą datą będzie moment pierwszego koszmaru inteligentnej osoby z Krain :)
3. Barae powołani zostali jeszcze przed wojną z Eshowe, ale nie ma podanej konkretnej daty. Bliżej to co najmniej 1500 lat temu (jeśli za dziś obierzemy rok 1371) kiedy barae został Osaw który nie należał do pierwszej siódemki obrońców Mezro. Ja zakładałbym rok -200 około.
4. Atak nastąpił w -137 roku RD
5. Gdzieś pomiędzy 1363 a 69 - tez nie ma konkretnych danych.

Reszta jak podała Zir.
 
Tuldor1
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: pt maja 29, 2009 5:06 pm

sob maja 30, 2009 1:28 pm

Dzięki wam wielkie :) *zabiera się do uzupełniania historii dla serwera* Swoją drogą zapraszam serdecznie po ukończeniu prac :wink:
 
Nephilim Sumer
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: czw lip 02, 2009 9:52 am

czw lip 02, 2009 10:06 am

Czy podano gdziekolwiek, historię Zachodnich Ziem Centralnych? Zwłaszcza Doliny Zachodzącego Słońca-miast Iriaebor, Asbravn, Scornubel, Berdusk? Volo Guide... z 2ed. opisuje miasta zbyt ogólnie omijając szerokim łukiem historię.
 
Awatar użytkownika
Yourek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: sob mar 24, 2007 11:05 am

czw lip 02, 2009 10:21 am

Historia regionu jest opisana w podręczniku Forgotten Realms: Opis Świata (D&D 3 ed.). Nie wiem na ile dokładnej oczekujesz, ale jest tam - według mnie - wystarczająco dużo przydatnych informacji historycznych.

Jeśli chodzi o Doliny Zachodzącego Słońca, to nie znalazłem w podręczniku niczego, co traktowałoby o ich historii, a nawet o nich samych. Miasta są nakreślone, ale bardziej opisowo, niż historycznie.
 
Nephilim Sumer
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: czw lip 02, 2009 9:52 am

pt lip 03, 2009 7:34 am

Będę bardziej precyzyjny: interesuje mnie HISTORIA Doliny Zachodzącego Słońca, daty powstania miast karawan: Iriaebor, Scornubel, Elturel. W podręcznikach z 2ed podano bardzo mało informacji o historii regionu. A przecież Iriaebor powstało na krypcie Verraketha Shadowkinga, pod Asbravn są podziemia miasta Telfirczyków, w Rozciągniętym Lesie znajdują się ruiny miasta Talis. Ale nie ma informacji kiedy co powstało i kiedy upadło.
Dziękuje za wszelkie informacje.
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

pt gru 04, 2009 11:45 am

Witam. Interesuje mnie najnowsza historia Srebrnych Marchii i okolic (chodzi mi o wydarzenia następujące po tych opisanych przez duet Greenwood/Carl w dodatku do Forgeta). Za wszelkie info serdeczne dzięki 8)
 
Awatar użytkownika
Khemlish Val'Drach
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1055
Rejestracja: czw gru 01, 2005 6:00 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

pt gru 04, 2009 3:43 pm

Mam też proźbe choć chodzi to najnowszą historia fearunu. Czy ktoś mógłby mi dokłądnie opowiedzieć o ataku Czcicieli Ghaunadaura na Promenade? Chodzi o coś więcej niż jest napisane na Forgottenwiki.
Szczegółnie chodzi mi o kwestie takie jak:
Czy Qilue zgineła w trakcie oblężenia czy po nim?
Dlaczego właściwie oni zaatakowali?
Jaki miało to związek z uwięzieniem Ghaunadaura?
Czemu byli czciciele byli Vhaerauna rzucali sie w portal?
Dlaczego Eili nawiedziła ciało Qilue?
 
Awatar użytkownika
Khemlish Val'Drach
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1055
Rejestracja: czw gru 01, 2005 6:00 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

sob gru 26, 2009 10:27 pm

Dorwałem LP. Mam już odpowiedź na poprzednie pytania.
Mam inne pytanie. Kiedy Storm Silverhand sprowadziłą się do Cienistej Doliny?
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

sob gru 26, 2009 10:44 pm

Temat deczko zakurzony... nawiązując do mojego ostatniego pytania, nie wie ktoś czy wydarzenia opisane w ostatnich 'hamburgerach' Salvatore'a są kanoniczne?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Pytania o historiê Faerunu

sob gru 26, 2009 10:59 pm

Khemlish Val'Drach pisze:
Mam inne pytanie. Kiedy Storm Silverhand sprowadziłą się do Cienistej Doliny?

W 1331 RD.

Sakhuul pisze:
Temat deczko zakurzony... nawiązując do mojego ostatniego pytania, nie wie ktoś czy wydarzenia opisane w ostatnich 'hamburgerach' Salvatore'a są kanoniczne?

Które "hamburgery" masz na myśli? Od czasu publikacji 4 edycji jestem trochę do tyłu jeśli chodzi o książki i nie ma bardzo wiem o jaką serię tutaj chodzi.
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

ndz gru 27, 2009 2:25 am

Trylogia, w skład której wliczało się "1000 orków", "Samotny drow" i trzecia pozycja, której tytułu nie pamiętam. Ciekawi mnie, czy Obould i jego armia odegrali rolę chłopców do bicia w walce z wojskami Srebrnych Marchii, czy może poczynili jakieś postępy w kierunku założenia "Obouldaru" (nie ukrywam, że zdecydowanie bardziej cieszyłaby mnie druga opcja :wink: )
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

Pytania o historiê Faerunu

ndz gru 27, 2009 10:45 am

Nie wiem jak to było u Salvatore, ale państwo Wielu Strzał zostało założone i ma się całkiem nieźle, Obould z kolei w nagrode stał się demigodem o ile mnie pamięć nie myli, ale to by trzeba było sprawdzić.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

ndz gru 27, 2009 10:59 am

Sama w sobie trylogia "Klingi Łowcy" (czyli właśnie "1000 orków", "Samotny drow" i "Dwa miecze") jest kanoniczna tak jak zdecydowana większość powieści ze świata Zapomnianych Krain. Tutaj samo królestwo nie zostaje jeszcze jednak założone, bo horda zostaje zatrzymana a Obould dostaje łupnia od Drizzta podczas pojedynku. Z tego co wiem powstanie państwa Wielu Strzał zostało opisane dopiero w kolejnej książce Salvatore - The Orc King. Tutaj dopiero jest chyba porozumienie między miastami Srebrnych Marchii a orkami co do wyznaczenia granicy.

Tak czy owak w 4 edycji orki mają już państwo na północy (z opisu wynika nawet, że stosunkowo pokojowe), którym rządzi dynastia Obouldów (obecny jest chyba 17). Graniczy ono na południu z Luruar, czyli takimi nowymi, mniejszymi, słabszymi, ale za to mocniej zjednoczonymi Srebrnymi Marchiami. Sam Obould Wiele Strzał został natomiast, tak jak wyżej napisał Verdes, "exarchem", czyli czwartoedycyjną swego rodzaju mieszanką półboga i wybrańca.
 
Awatar użytkownika
Khemlish Val'Drach
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1055
Rejestracja: czw gru 01, 2005 6:00 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

ndz gru 27, 2009 1:39 pm

Dobra mam jeszcze jedno pytanie co do historii Faerunu. Dlaszej Historii.
Kiedy narodził się Sevetarm? Wiem tylko, że w tym świecie.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Pytania o historiê Faerunu

ndz gru 27, 2009 3:10 pm

To już trudniejsze pytanie i moim zdaniem dokładnej daty urodzin Selvetarma nie da się nigdzie znaleźć. Można za to podać przybliżony okres na podstawie dostępnych źródeł.

Według Demihuman Deities Selvatarm jest synem Vhaerauna i Zandilar (pomniejszej boginii tańca), który urodził się niedługo po połączeniu się Zandilar z Bastet, co dało początek Sharess. Z "Wyznań i Panteonów" dowiadujemy się natomiast, że Sharess jako boginii pojawiła się w okresie drugiego wzrostu Mulhorandu, czyli po Wojnach Orkowej Bramy (które skończyły się w -1069 RD). Wiemy także, że zanim Selvatarm został sługą Lloth (po konflikcie Pajęczej Królowej z władcami Shoon, czyli po 27 roku RD) przez kilka wieków wędrował po Faerunie i planach.

W związku z tym moim zdaniem data urodzin będzie gdzieś w okolicach -900 lub -800 roku RD.
 
Awatar użytkownika
Khemlish Val'Drach
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1055
Rejestracja: czw gru 01, 2005 6:00 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

ndz gru 27, 2009 4:49 pm

Dzięki Radnon.
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

śr gru 30, 2009 2:24 pm

Super, wielkie dzięki za info. Intersuje mnie jeszcze trzęsienie ziemi w 1377, które uszkodziło Spellhold i przyczyniło się walnie do ucieczki jego rezydentów. Wie ktoś cokolwiek więcej na ten temat?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

śr gru 30, 2009 3:00 pm

Jedyna wzmianka o tym trzesięniu jest w Grand History of the Realms i ogranicza się do stwierdzenia, że takie wydarzenie miało miejsce w 1377 RD. W Forgotten Realms Player`s Guide można natomiast przeczytać, że Czarowięzy (Spellhold) i Brynnlaw to nawiedzone ruiny, w których drzemie tajemnicza i niebezpieczna magia. Niektórzy wierzą też, że można tam odnaleźć sposób na obalenie Zakapturzonych Czarodziejów.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

śr gru 30, 2009 4:59 pm

Zajrzałam do FRCG (jest w jakiejś internetowej bibliotece). No i popatrzyłam na to, co tam piszą o Podmroku.
Zapisałam sobie kilka cytatów, bo kompletnie nie rozumiem paru rzeczy.

House Xorlarrin
The Third House
In the days following the end of Lloth’s Silence, House Xorlarrin enjoyed the favor of Triel Baenre for its tireless and close military alliance against duergar invaders and the upstart Agrach Dyrr. That favor was enough to help Matron Mother Zeerith Q’Xorlarrin leapfrog over House Faen Tlabbar to capture the rank of Third House.
Like Barrison Del’Armgo, House Xorlarrin employs a greater than average number of wizards, all based out of the lofty Spelltower Xorlarrin, which stands adjacent to House Baenre on Qu’ellarz’orl.
House Faen Tlabbar
The Fourth House
The priestesses of House Faen Tlabbar, led by Matron Ghenni’tiroth Tlabbar, are among the most devout in Menzoberranzan. So fanatical are they that even some of the high priestesses of Arach-Tinilith are made uneasy by their wild orgies with demons and mass sacrifices in the name of their twisted goddess.


"Adjacent" znaczy sąsiedni? To jakim cudem Wieża Czarów Xorlarrin może sąsiadować z Baenre, skoro nawet na mapie widać, że jest dość daleko od nich?
Po drugie: Ghenni'tiroth. Myślałam, że padnę :( Ghenni zginęła podczas "Mrocznego Oblężenia" z ręki K'yorl. Tak? To był rok 1358 DR. Potem mieliśmy Milczenie Lloth i jeszcze jedna Ghenni ginie z ręki zabójcy Chaulssin, o ile pamiętam Nimora. Autor potem się przyznał na Candlekeep, że miał na myśli Ghilannę, córkę Ghenni'tiroth. A teraz mamy Ghenni'tiroth znowu, jak najbardziej żywą i rządzącą swoim domem! Co to ma być?

I jeszcze jedno:
Espera, a genasi necromancer, had already tied herself to Shar’s power of shadow. She died in the conflagration but was resurrected as a larva mage. Having been given her fondest wish – to become undead – Espera went about ritually reconstituting the Boneyard’s undead and creating lieutenants. Several skull lords now serve her, as do demons, boneclaws, and a unique skeletal creature constructed from the remnants of a dracolich. She has also achieved an alliance with a nightwalker, another of Shar’s servants, and thereby has a cadre of bodaks at her disposal.

Espera była genasi? Nie wydaje mi się...

PS. Mam nadzieję, że pytam we właściwym temacie i że nie muszę tego chować pod spoiler.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Pytania o historiê Faerunu

śr gru 30, 2009 7:24 pm

Nie lubię bronić 4 edycji, ale wygląda na to, że tutaj będę to po części robił :).
Zireael pisze:
"Adjacent" znaczy sąsiedni? To jakim cudem Wieża Czarów Xorlarrin może sąsiadować z Baenre, skoro nawet na mapie widać, że jest dość daleko od nich?

Na mapce w FRCG budynki te są stosunkowo blisko siebie (wieża stoi obok płaskowyżu przed domem Beanre). Biorąc pod uwagę brak skali można na upartego uznać, że sąsiadują ze sobą.

Zireael pisze:
A teraz mamy Ghenni'tiroth znowu, jak najbardziej żywą i rządzącą swoim domem! Co to ma być?

Może to po prostu kolejna drowka nosząca to samo imię co słynna poprzedniczka. Biorąc pod uwagę dużą rotację na stanowiskach wśród mrocznych elfów pojawienie się nowej osoby nie powinno być szczególnie zaskakujące. To chyba najprostrze i najbardziej logiczne wyjaśnienie tej sytuacji.

Zireael pisze:
Espera była genasi? Nie wydaje mi się...

Nie jest najgorzej. Przynajmniej nie zrobili z niej dragonborna :).
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

śr gru 30, 2009 10:55 pm

Radnon pisze:
Jedyna wzmianka o tym trzesięniu jest w Grand History of the Realms i ogranicza się do stwierdzenia, że takie wydarzenie miało miejsce w 1377 RD. W Forgotten Realms Player`s Guide można natomiast przeczytać, że Czarowięzy (Spellhold) i Brynnlaw to nawiedzone ruiny, w których drzemie tajemnicza i niebezpieczna magia. Niektórzy wierzą też, że można tam odnaleźć sposób na obalenie Zakapturzonych Czarodziejów.


To mi pozostawia spore pole do popisu w kwestii kampanii, którą mam zamiar przeprowadzić w okolicach Athkatli właśnie. Jeszcze raz dzięki.
 
Awatar użytkownika
Aldebarn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: ndz cze 21, 2009 3:59 pm

Pytania o historiê Faerunu

śr gru 30, 2009 11:26 pm

Radnon pisze:
Może to po prostu kolejna drowka nosząca to samo imię co słynna poprzedniczka. Biorąc pod uwagę dużą rotację na stanowiskach wśród mrocznych elfów pojawienie się nowej osoby nie powinno być szczególnie zaskakujące. To chyba najprostrze i najbardziej logiczne wyjaśnienie tej sytuacji.


Drugie wytłumaczenie jest takie, że jako wysoka kapłanka Lloth została po prostu przez Pajęczą Królową wskrzeszona. Tak jak Quenthel Baenre, która nota bene też zginęła podczas Mrocznego Oblężenia, a obecnie po wyeliminowaniu Triel jest matką-opiekunką domu Baenre.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

czw gru 31, 2009 9:58 am

Masz rację Aldebarn, że przywrócenie do życia to druga z prostych możliwości. Sam się nad nią przed jakiś czas zastanawiałem. Ostatecznie doszedłem jednak do wniosku, że średnio pasuje ona do mentalności i praw rządzących mrocznymi elfami. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że w społeczeństwie, w którym do każdego stanowiska ustawia się cała kolejka pretendentów ktoś chciał wskrzeszać osobę, która takowe miejsce opuściła. Nie pasuje to po prostu do tego co wiemy o drowach.

Natomiast przypadek Quentel z tego co pamiętał był gdzieś wyjaśniany (być może w "Światłach i Cieniach") i nie było to takie typowe, intencjonalne wskrzeszenie.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości