Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
 
Awatar użytkownika
Aldebarn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: ndz cze 21, 2009 3:59 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

czw gru 31, 2009 1:32 pm

Radnon pisze:
Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że w społeczeństwie, w którym do każdego stanowiska ustawia się cała kolejka pretendentów ktoś chciał wskrzeszać osobę, która takowe miejsce opuściła. Nie pasuje to po prostu do tego co wiemy o drowach.


Oczywiście mało prawdopodobne, aby Ghenni'tiroth została wskrzeszona przez inną kapłankę. Jednak sama Lloth mogła to uczynić, tak jak uczyniła w przypadku Quentel. Możliwe, że miała ku temu swoje mroczne powody (czytaj sianie Chaosu) :)

Radnon pisze:
Natomiast przypadek Quentel z tego co pamiętał był gdzieś wyjaśniany (być może w "Światłach i Cieniach") i nie było to takie typowe, intencjonalne wskrzeszenie.


Quentel została wskrzeszona przez Lloth, ponieważ była wielce oddaną kapłanką i na tyle potężną, że pozwoliło jej to przeprowadzić cały proces opisany w "Wojnie Pajęczej Królowej", czyli wyniesienie Lloth do rangi większego bóstwa. Dzięki temu Pajęcza Królowa uzyskała własną domenę w Otchłani, a w dalszym procesie wyeliminowała inne bóstwa z drowiego panteonu zyskując jakby monopol na tę rasę, choć trochę się przy tym przeliczyła.
Ostatnio zmieniony czw gru 31, 2009 1:34 pm przez Aldebarn, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

pn sty 25, 2010 10:04 pm

Witam ponownie. Moje pytanie raczej w średnim stopniu dotyczyć będzie historii Faerunu, ale nie chciałem zakładać nowego tematu, gdyż pewnie nie zyskałby zbytniego "rozgłosu" :wink: . Chciałem zapytać, czy ktoś wie cokolwiek więcej, niż to jest udostępnione w FR Campaign Setting na temat anonimowej grupy autokratów rządzącej Doliną Archen? Kim są? Od kiedy rządzą doliną? Czy tytuł "Miecza" (członka grupy) jest przyznawany jakoś z pokolenia na pokolenie, czy może obecnie sprawujący władzę są inicjatorami całego przedsięwzięcia?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4463
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

wt sty 26, 2010 4:14 pm

Formalnie Miecze z Doliny Archen to głównodowodzący armii, których głównym zadaniem jest obrona Doliny przed zagrożeniem zewnętrznym i wewnętrznym. Tradycyjnie jednak ich funkcja rozszerzana jest na pilnowanie przestrzegania prawa. Natomiast w kwestii handlu pozostawiają oni mieszkańcom właściwie pełną swobodę. Samych lordów jest trzech i określani są jako Czarny, Czerwony i Niebieski Miecz. Praktycznie zawsze chodzą zamaskowani (tak za pomocą kapturów jak i przedmiotów magicznych), a swoją wolę przekazuję za pośrednictwem oficerów niższej rangi. Właściwie tylko na spotkania Rady Dolin osobiście jeździ jeden z Mieczy. Ich prawdziwą tożsamość zna może w sumie z tuzin osób w Dolinie, a wypowiadanie głośno ich nazwisk jest karalne.

W okolicach roku 1368 RD (nowszych danych niestety brak) w skład tej grupy wchodzili:
- Czerwony Miecz Dheren Ogresbane (PN mężczyzna człowiek wojownik 8 ) - młody i ambitny dowódca polowy Jeźdzców, który tylko sporadycznie pojawia się w swojej urzędowej roli. Odpowiada za wysoki poziom wyszkolenia oddziałów.
- Czarny Miecz Jalia Mossgreen (CD kobieta człowiek wojownik 12) - starsza i zgryźliwa kobieta, w połowie emerytowana kobieta, która nie bierze już udziału w walkach, dowodzi za to utrzymującą porządek milicją. Jest najbardziej wpływową z Mieczy. Prywatnie jest właścicielką i prowadzi gospodę Kamienny Łuk w Moście Archen.
- Niebieski Miecz Alduvar Snowbrand (ND mężczyzna człowiek czarodziej 9) - inteligentny kupiec-czarodziej, który od lat pełni funkcję głównego maga bojowego w armii Doliny. Do Mieczy został przyjęty po tym jak przybył do Archen pod postacią młodego, silnego kawalerzysty. Jest zwolennikiem silniejszego sojuszu z Sembią, która miałaby wypełnić lukę po odejściu elfów.

To właściwie wszystko co wiadomo. Niestety nie znane są sposoby wyboru poszczególnych osobistości, ani dokładna data, od której taki system rządów pojawił się w Archen. Moim zdaniem jednak system ten wykształcił się po prostu funkcjonalnie w obliczu dużych wpływów armii. Natomiast jeśli chodzi o rotację osobowę to stawiałbym na wybieranie przez same Miecze (lub jakieś kolegium lordów + wyższych dowódców) osób które mogłyby najlepiej bronić Doliny, a następnie zaproszenie takiego kandydata do objęcia stanowiska.
Ostatnio zmieniony wt sty 26, 2010 4:14 pm przez Radnon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

czw sty 28, 2010 8:26 pm

Super, a skąd wziąłeś te informacje, jeżeli mozna wiedzieć? Btw Alduvar musi być dość osamotniony w swoich specyficznych poglądach, ponieważ, o ile mi wiadomo, Dolina Archen ma trochę na pieńku z południowym sąsiadem, o czym świadczy fakt, że w ostatnich latach (w oparciu o 3 edycję) sembijski namiestnik zaprzestał płacenia wojennych kontrybucji. Poza tym w mojej głowie zdążył wykształcić się obraz Sembii, jako niebezpiecznego, ekspansywnego kraju wiecznie potykającego się z Mieczami o kilka mórg piachu na północnej granicy, więc nowe dane wprowadziły nieco zamętu w mój "światopogląd" :wink:
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

pt sty 29, 2010 10:45 am

Sakhuul pisze:
Super, a skąd wziąłeś te informacje, jeżeli mozna wiedzieć?


Volo's Guide to the Dalelands, o ile się nie mylę. Dostępne za darmo ze strony Wizards. Dopiero zaczęłam czytać, więc nie potwierdzę na 100%, ale ta trójka na pewno tam jest opisana.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4463
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Pytania o historiê Faerunu

pt sty 29, 2010 9:44 pm

Przytoczone przeze mnie informacje pochodzą akurat ze starszego podręcznika pod tytułem Dalelands. Bardzo możliwe jednak, że, tak jak zwróciła uwagę Zireael, w Volo`s Guide to Dalelands zostało to powtórzone.

Natomiast co do stosunków Doliny Archen z Sembią to w moim odczuciu była to stosunkowo pokojowa koegzystencja. W końcu obie strony opierają swoje bogactwo na handlu, a społeczności wyznają zbliżone zasady. Z drugiej strony patrząc na militaryzm Archenczyków (co pokazała szczególnie wojna z Doliną Sessren) i ekspansywność Sembijczyków można sobie wyobrazić kilka źródeł potencjalnego konfliktu.

Zresztą właśnie w stronę konfrontacji poszli autorzy w 4 edycji, w której Archen stała się najbardziej bojową Doliną patrzącą z dużą ostrożnością na swojego południowego sąsiada.
 
Tuldor1
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: pt maja 29, 2009 5:06 pm

Pytania o historiê Faerunu

pt sty 21, 2011 8:03 pm

Mam małe pytanie - nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat historii pewnego (chyba zapomnianego nawet przez twórców) regionu Zapomnianych Krain.

Czy moglibyście rzec mi gdzie szukać (bądź wypisać jeśli ktoś ma nadmiar wolnego czasu i dobrych chęci ^^) najważniejsze daty i wydarzenia dla przedstawionej na poniższej mapce okolicy:
Obrazek
(Pasmo+Vaasa+północna część Morza Księżycowego [od cytadeli kruka po Hulburg])
Ostatnio zmieniony pt sty 21, 2011 8:04 pm przez Tuldor1, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Zirnitra
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 104
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 11:05 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

sob sty 22, 2011 1:31 pm

Sam za wiele nie wiem ale spróbuję pomóc.

Vaasa i Damara to tzw. ziemie krwawnika. Ich historia jest powiązana więc sporo informacji o pierwszym dowiesz się czytając o drugim.

Książki w których można coś znaleźć:
- ''Zapomniane Krainy Opis Świata''- no ale tą już pewnie przeglądałeś - warto jednak sprawdzić nie tylko info o krajach które cię interesują ale o ich sąsiadach, tak jest z Vaasą i Damarą, podobnie może być z pasmem i rejonem morza księżycowego. Na końcu książki jest też spis lat i wydarzeń, czytając go możesz się natknąć na coś interesującego dotyczącego tego rejonu.
- ''Unapproachable East'' - podręcznik o wschodnich rejonach Faerunu - więc i te które cię interesują powinny być tam opisane
- ''Powers of Faerun" - podręcznik o różnych organizacjach - jeśli dobrze pamiętam było tam kilka związanych z tym rejonem
- staroedycyjne podręczniki - Radnon wspominał coś o Lands of the Bloodstone (podręcznik o Vaasie i Damarze) - znalazłoby się też pewnie jakiś odpowiednik Unapproachable East
- "Grand History of the Realms" - daty i wydarzenia
- Są conajmniej dwie powieści R.A. Salvatore dziejące się na ziemiach krwawnika (Promise of the witch king i Road of the patriarch) - jeśli mnie pamięć nie myli dzieją się gdzieś w okresie 1370? - 1380? ( po czasach kłopotów ale przed Year of blue flame - czyli dotyczą edycji 3.x)

- strona internetowa FRWiki - wadą jej jest (jak dla mnie) że są tam również informacje z edycji 4.0
- strona internetowa Candlekeep
 
Namakon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 8:48 am

Pytania o historiê Faerunu

pt kwie 15, 2011 8:54 am

Drowy wyznawały Araushnee przed tym nim dopuściła sie zdrady czy dopiero w Podmroku zaczęły Lolth się kłaniać? Co było pierwsze - przeklecie drowów i ich ucieczka do podmroku czy atak na avandor?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4463
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

pt kwie 15, 2011 9:34 am

Wygnanie Lloth z Arvandoru było wcześniejszym wydarzeniem. W momencie gdy drowy trafiły do Podmroku Pajęcza Królowa już tam na nie czekała.

Natomiast jeśli chodzi o wyznawanie na powierzchni to nie pamiętam dokładnie jak to było, ale Lloth na pewno pośrednio wpływała na ciemne elfy i ich cywilizację.
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

Pytania o historiê Faerunu

pt kwie 15, 2011 12:05 pm

Radnon pisze:
Wygnanie Lloth z Arvandoru było wcześniejszym wydarzeniem.

Oczywiście. Ale...
Radnon pisze:
W momencie gdy drowy trafiły do Podmroku Pajęcza Królowa już tam na nie czekała.

Czy nie było przypadkiem na odwrót? Że najpierw drowy trafiły do Pomroku a potem dopiero jakoś dogadały się z Lolth? Gdzieś chyba czytałem o czymś takim...
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4463
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

pt kwie 15, 2011 12:44 pm

Gwjazdor pisze:
Czy nie było przypadkiem na odwrót? Że najpierw drowy trafiły do Pomroku a potem dopiero jakoś dogadały się z Lolth? Gdzieś chyba czytałem o czymś takim...

Dokładnie to miałem na myśli. Kiedy drowy trafiły Podmroku Lloth czekała tam aby złożyć im ofertę i stać się opiekunką ich rasy.
 
Namakon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 8:48 am

Pytania o historiê Faerunu

pt kwie 15, 2011 5:50 pm

To jeszcze dwa pytania:
Kiedy powstały duergary? (znana jest może jakaś przybliżona data z kalendarza krain chociaż?)
Podziemne gnomy istniały w podmroku od zawsze czy jak w przypadku duergarów ktoś je 'wyhodował'? Jeśli tak to jw - kiedy to mniej wiecej było.
 
Awatar użytkownika
Deithwen_Addan
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 348
Rejestracja: pn sty 21, 2008 5:43 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

pt kwie 15, 2011 6:43 pm

1) W latach -8100 do -8080 miały miejsce Wojny Śledzących Umysły (Mindstalker Wars), podczas których to illithidy z Ordynoll zaatakowały Shanatar w Czeluści. Zostały one odparte, ale odcięły od reszty i zniszczyły jedno ze składowych królestw Shanatar - Barakuir, zamieszkane głównie przez Klan Duergar. Mieszkańców, rzeczony klan, wzięły one w niewolę, w toku historii i eksperymentów tworząc z nich rasę Szarych Krasnoludów - duergarów.

Z illithidzkiej niewoli duergary wyrwały się około -4000.


Radnon pisze:
Kiedy drowy trafiły Podmroku Lloth czekała tam aby złożyć im ofertę i stać się opiekunką ich rasy.

Ale czy nie było tak, że ona była ich patronką i opiekunką już na powierzchni? Coś mi się kołacze pod czaszką, że jedna z Crown Wars została wywołana przez drowy (czy też raczej jeszcze illithiri), za co zresztą zostały one wygnane do Podmroku; do wojny zaś zostały podpuszczone niejako przez Araushnee/Lolth. Czyli że wyznawały ja wcześniej jeszcze, zanim zostały wygnane...
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4463
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

pt kwie 15, 2011 7:57 pm

Według Lost Empires of Faerun późniejsze drowy już od czasu II Wojny o Koronę ulegały wpływom mrocznych bóstw takich jak Ghaunadar oraz demonów. Wśród tych ostatnich szczególne znaczenie miał Wendonai, unikalny balor służący Lloth, który stał się głównym doradcą rządzącego domu Ilytiiri. Natomiast z samą Lloth drowy zawarły przymierze dopiero po zejściu do Podmroku po IV wojnie.

Z tego wynika, że na powierzchni Lloth oddawano cześć pośrednio poprzez jej wysłanników i pewnie nawet nie zdawano sobie sprawy kim ona jest. Z drugiej strony nie wyklucza to istnienia małych sekt "oświeconych" wyznawców, którzy znali prawdę o Pajęczej Królowej. Być może to właśnie oni stanęli potem na czele podziemnej rasy.

EDIT: Wczytałem się nieco dokładniej i rzeczywiście wychodzi na to, że ciemne elfy znały Lloth (i nawet budowały jej świątynie), ale nie uznawały jej za główne bóstwo i nie znały wtedy jeszcze wielu obrzędów.
Ostatnio zmieniony pt kwie 15, 2011 8:07 pm przez Radnon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
shakh
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pn mar 01, 2004 2:38 am

Pytania o historiê Faerunu

sob kwie 16, 2011 2:38 pm

Według "Evermeet Wyspa Elfów" - Araushnee patronowała wszystkim elfom posiadającym jej cechy fizyczne - a więc Ilithiiri - i artystom. Jest tam również napisane że gdy Ilithiiri składały pokłony Vareaunowi i Ghaunadarowi, Lolth miała gdzieś poszukiwanie wyznawców. Manipulowała też Ilithiri sypiając z ich przywódcami i w ten sposób podstępnie ich zmuszając do wypełniania własnej woli i planów. Co do wygnania Drowów to Lolth została z tego co wiem wygnana wraz znimi.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości