Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
 
memnos
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: sob mar 11, 2006 8:10 pm

pn mar 14, 2005 7:38 pm

[quote=Gorwiu]Mógłby mi ktoś podać skróconą historie dżungli Chult :?:[/quote]

Dawno, dawno temu... Dżungla Chult została stworzona przez boga Ubtao. Następnie w...
-24000 DR- w dżungli wylądowały couatle, zostały one wezwane przez Ubtao z nieznanego (jeszcze wtedy) kontynentu na zachodzie.
-24000 do -23000 DR - couatle walczyły z yuan-ti o każdy skrawek ziemi. Ostatecznie granica ukształtowała się na linii gór Hazur.
-3500 do -3000 - DR populacja couatli zmalała z nieznanych powodów.
-3000 DR - couatle rozpoczęły nauczać o Ubtao na kontynencie na połudiowym zachodzie, chcieli zdobyć w ten sposób sojuszników w walce z yuan-ti.
-2809 DR - trzy ludzkie plemiona Eshowe, Tabaxi i Thinguth odpowiedziały na wezwanie couatli.
-2637 DR - avatar Ubtao, "Ojciec dinozaurów" zbudował w Chult miasto Mezro.
-870 DR - Calimshan rozpoczął regularny handel z Chult i Tashalar, wcześniej handel był nieregularny i na małą skalę.
-439 do -122 DR - Trwa wielka wojna między Tabaxi i Eshowe - wygrywają Tabaxi.
-137 DR - Eshowe uwalniają złego ducha zwanego The Shadow Giant (nie wiem jak to przetłumaczono, więc zostawiam w oryginale). Potwór niszczy Mezro, następnie odwraca się przeciw Eshowe i wybija ich prawie do nogi. Tabaxi nazwali go Eshowdow.
-863 DR - miasto Mezro znika.
1359 DR - avatar Sseth'a stacza bitwę z avatarem Ubtao na zachodnim krańcu dżungli.
1363 DR - antyczne miasto Mezro pojawia się znikąd, wewnątrz niego harper agent Artus Cimber znajduje Pierścień Zimy.

Do postu poniżej: Jutro postaram się coś jeszcze dodać.
 
Gorwiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: ndz cze 26, 2005 5:58 pm

pn mar 14, 2005 8:36 pm

Dzięki za te informacje. Ale jak to są skrócone informacje, to mógłbyś mi je troche rozbudować :?: .
 
Ekthorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: pt gru 17, 2004 4:15 pm

czw mar 17, 2005 3:16 pm

Dosta³em link do ¦witenie zredagowanej historii Elminstera (dziêki Darklord).
Wieci mo¿e gdzie znajduje siê co¶ podobnego o Halasterze Czarnym P³aszczu??

Z góry dziekujê:)
 
Awatar użytkownika
Elvin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 655
Rejestracja: ndz sie 21, 2005 6:45 pm

czw mar 17, 2005 6:38 pm

Mam takie małe pytanie:
Czytałem sobie ostatnio linię czasową w FR z FR:CS, i zastanwia mnie pewien fragment (pozwolę sobie zacytować, tylko niewiem czyOGL nie złamię :P)
"1368 - Rok Sztandaru: wyznawcy Cyrica przyczyniają się do drugiej śmierci Bane'a...."
Jak rozmumieć drugą śmierć Bane'a ? B. zginął w roku Cieni (1358), a wrócił w 1372, węc wynikało b ze w 1372 to jego drugi powrót, więc kiedy był pierwszy ? i jak Cyricanie przyczynili sie do zabicia Bane'a ?

P.S: Jeśli to głupie pytanie, to przepraszam, ale wielu ksiażek z FR to ja nie przeczytałem, a w FR:CS nie moge nic znaleść. (Wogóle na FR tak średnio sie znam :P)
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

czw mar 17, 2005 6:46 pm

¶mierci Bane'a...."


Banedeath ?? :roll: Kocham polskie t³umaczenia (w sensie - tutaj jest ono myl±ce). "¦mieræ Bane'a" to po prostu masowe wybijanie wyznawców Bane'a (miêdzy innymi ju¿ i tak nielicznych banelichów) przez wyznawców Cyrika - nie dotknê³o to w ¿aden sposób samego bóstwa (mo¿e poza zmniejszeniem liczby wiernych).
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

czw mar 17, 2005 10:56 pm

<!--QuoteBegin-Ekthorion+-->
Ekthorion pisze:
<!--QuoteEBegin-->Dosta³em link do ¦witenie zredagowanej historii Elminstera (dziêki Darklord).
Wieci mo¿e gdzie znajduje siê co¶ podobnego o Halasterze Czarnym P³aszczu??

Z góry dziekujê:)

Dziêkuje za uznanie :) .

Mam w planach dalsze artyku³y - w tym o Halasterze (g³ównie na bazie serii Undermountain). Jednak nowe artyku³y s± zawieszone do czasu otwarcia portalu strona/forum :? ...
 
koliber1
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 40
Rejestracja: wt lis 16, 2004 12:42 am

śr kwie 06, 2005 2:03 pm

Witam

Zamie¶ci³em w dziela Przygody temat <span style='color:red'> Powrót do ¶wi±tyni z³ych ¿ywio³ów w FR?? </span>

Dziêki...
 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

ndz maja 01, 2005 2:46 pm

Mam takie pytanie. Co prawda nie związane bezpośredno z historią Faerunu, ale dotyczące chronologii tegoż to, w powiązaniu z innym wydarzeniem.

Mianowicie zaś - Czy wiadomo (przynajmniej w przybliżeniu) w którym roku Rachuby Dolin, miała miejsce Wojna Frakcji w Sigil?
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

pn maja 02, 2005 2:50 pm

<!--QuoteBegin-The Prophet+-->
The Prophet pisze:
<!--QuoteEBegin-->Mam takie pytanie. Co prawda nie zwi±zane bezpo¶redno z histori± Faerunu, ale dotycz±ce chronologii tego¿ to, w powi±zaniu z innym wydarzeniem.

Mianowicie za¶ - Czy wiadomo (przynajmniej w przybli¿eniu) w którym roku Rachuby Dolin, mia³a miejsce Wojna Frakcji w Sigil?

Oko³o 1369-1371 (trudno dok³adnie okre¶liæ, gdy¿ nie istnieje linia czasowa dla Sigil).
 
Aleghein
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: czw mar 10, 2005 7:04 pm

pt maja 20, 2005 8:15 pm

Hmmm... wci±¿ siê ucze :P :mrgreen: :mrgreen: Móg³by mi kto¶ co¶ powiedzieæ o historii Rashemenu?? W kazdym razie czy wydarzy³o siê tam co¶ szczególnie ciekawego??

Pozdrawiam...

Do ntek poni¿ej:

W kazdym b±dz razie stokroæ dziêki... Serio tego mi by³o trza :D
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

pt maja 20, 2005 10:39 pm

<!--QuoteBegin-Aleghein+-->
Aleghein pisze:
<!--QuoteEBegin-->Móg³by mi kto¶ co¶ powiedzieæ o historii Rashemenu?? W kazdym razie czy wydarzy³o siê tam co¶ szczególnie ciekawego?

Kilka wa¿nych dat historycznych dla Rashemenu (pe³niejsz± historiê mo¿na przeczytaæ w Unapproachable East, które nie zosta³o jeszcze spolszczone):
-5000 - pierwszy ludzcy osadnicy na tych terenach
-1967 - Rashemici bior± udzia³ w wojnie Mulhorand-Unther jako si³a najemna
-160 - najazd demonów na te ziemie
-148 do -75 - demoniczny ksi±¿e Eltab rz±dzie Rashemenem (w -75 zostaje wygnane przez Wied¼my, które powsta³y jako zakon w -108)
189 do 194 - bunt przeciw rz±dom Wied¼m (to wydarzenie doprowadzi³o do ukrywania twarzy pod maskami przez Wied¼my)
306 - najazd orków
595 - powstaje z³y od³am Wied¼m
922 - pocz±tek istnienia Thayu
934 - pierwsza inwazja Czerwonych Magów z Thayu
1359 do 1360 - inwazja Tuiganów przy pomocy Czerwnych Magów
1371 - wybór aktualnego Zelaznego Pana, Volasa Dyervolka
1372 - nieudana próba za³o¿enia enklawy kupieckiej Thayu na terenie Rashemenu
 
memnos
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: sob mar 11, 2006 8:10 pm

pt maja 20, 2005 10:42 pm

<!--QuoteBegin-Aleghein+-->
Aleghein pisze:
<!--QuoteEBegin-->Mógłby mi ktoś coś powiedzieć o historii Rashemenu?? W kazdym razie czy wydarzyło się tam coś szczególnie ciekawego??

Z ciekawszych moim skromnym zdaniem:
-128 DR - Rashemen zostaje opanowany przez demona zwanego lord Eltab.
-75 DR - Yvengi wspomagana przez wiedźmy pokonuje Eltaba. W tym samym roku państwo jest atakowane przez Mulhorand, atak zostaje odparty. Od tego czasu wiedźmy mianują Żelaznego Pana Rashemenu.
189 DR - Bregg the Strong po odmowie wybrania go nowym Żelaznym Panem wywołuje rebelię przeciw wiedźmom. Rebelia trwała pięć lat i ostatecznie została zwalczona. Od tego czasu wiedźmy noszą maski.
934 DR - Pierwsza inwazja Czerwonych Magów na Rashemen.
1359 DR - Tuigańczycy atakują Thay, Szass Tam podpisuje z nimi układ, buduje teleport, dzięki któremu napastnicy przenoszą się na północ Rashemenu, na miejscu niszczą Cytadelę Rashemar. Następnie atakujący udają się na wschód, gdzie walczą z armią wiedź. Berserkery w tym czasie odpierają atak Thayan z południa.
1360 DR - ZIma zatrzymuje armię Thayan w miejscu. Berserkerzy przemieszczają się i pokonują Tuigan u wybrzeży Jeziora Łez. Czerwoni Magowie rozdzeilają wody Ashene, by umożliwić ucieczkę sojusznikom.
1365 DR - Kolejny atak ze strony Thay. Armia nacierająca zostaje wyparta przez żywiołaki. Wcześniej Czerwoni Magowie roztapiają lodowce Icerim Mountains wywołując fale powodzi w całym kraju.
1370 DR - Kolejna próba Thayańczyków. Tym razem chcą dostać się do Rashemenu na magicznych łodziach przepływając przez jezioro Mulsantir, jednak sztorm wywołany przez wiedźmy rozbija łodzie magów na południowym brzegu akwenu.
1371 DR - Thydrim Yvarrg, Żelazny Pan Rashemenu zostaje zabity przez Thayańskiego skrytobójcę. Wiedźmy zamiast go uratować zastępują go Volasem Dyervolkiem

Edit: Ech ten mój refleks szachisty :( .
 
Affis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 568
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:54 pm

wt cze 28, 2005 5:12 pm

Odpowiem na jedno.
<!--QuoteBegin-Bombski+-->
Bombski pisze:
<!--QuoteEBegin-->1: Wie ktoś czy jest coś na kształt unowoczenionego Opisu Swiata zapomnianych krain? Wiecie odświeżone i skorygowane statystyki, nowi bohaterowie i takie tam.

PGtF czyli nie wydany jeszcze w Polsce Players Guide to Faerun, według mnie wydzadzą go prawdopodobnie w przyszłym roku. Jest to podręcznik do 3.5

O pomroku nic mi nie wiadomo.

Darklord, jak Ty roszszyfrowowałeś tego Tel Amonda na Telamonta ?! No tak w końcu to prawie tak samo brzmi ehh...
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

wt cze 28, 2005 5:28 pm

<!--QuoteBegin-Bombski+-->
Bombski pisze:
<!--QuoteEBegin-->Mo¿e kto¶ przybli¿yæ mi postaæ tego potê¿nego pomroka, nie znam dobrze jego imienia,bodaj¿e Tel Amond. Najbardziej interesuje mnie jego wygl±d, historia no i statystyki.

Pewno chodzi o w³adcê Pomroku, czyli Telamonta Tanthula. Jego niepe³ny opis mechaniczny (ograniczony do poziomów, czyli Czarodziej 20/Arcymag 5/Adept Cienia 10, charakteru i rasy) oraz historia jest opisana w nie wydanym jeszcze po polsku Lords of Darkness.
 
slann__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: pt lut 11, 2005 10:32 am

Pytania o historiê Faerunu

czw sie 04, 2005 2:17 pm

Mam dwa pytanka. Czy s± jakie¶ oficjalne informacje o tym co dzia³o siê w magokracjach takich jak Thay czy Haluraa podczas czasów k³opotów?. Dlaczego gnomy g³embinowe mieszkaj± w podmroku?. Duergarowie, drowy, i kua toa, zostali do tego zmuszeni, a dla ³upierzców umys³ów, abolethów, i derro jest to naturalne ¶rodowisko. Ale co robi± tu gnomy?. Krasnoludy mo¿e i maj± pod¼emi± swoje miasta, a nawet mia³y pañstwa, ale nigdy siê tak nie przystowa³y
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

Re: Pytania o historiê Faerunu

czw sie 04, 2005 3:26 pm

<!--QuoteBegin-slann+-->
slann pisze:
<!--QuoteEBegin-->Mam dwa pytanka. Czy s± jakie¶ oficjalne informacje o tym co dzia³o siê w magokracjach takich jak Thay czy Haluraa podczas czasów k³opotów?[...]

Bardzo dok³adnych informacji nie ma. Podrêczniki zawieraj±ce opisy obu nacji nie zamie¶ci³y jakich¶ bardzo wynios³ych wydarzeñz tego okresu.

<!--QuoteBegin-slann+-->
slann pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...]Dlaczego gnomy g³embinowe mieszkaj± w podmroku?. Duergarowie, drowy, i kua toa, zostali do tego zmuszeni, a dla ³upierzców umys³ów, abolethów, i derro jest to naturalne ¶rodowisko. Ale co robi± tu gnomy?. Krasnoludy mo¿e i maj± pod¼emi± swoje miasta, a nawet mia³y pañstwa, ale nigdy siê tak nie przystowa³y

Ze wzglêdu na zami³owanie do P³aszczyzny Ziemi (w Podmroku jest wiele przecieków planarnych do tej p³aszczyzny) oraz korzystania z materia³ów, które mo¿na wydobowaæ tylko pod ziemi± (kamienie szlachetne, metale).
 
Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1074
Rejestracja: sob lut 21, 2004 9:39 am

pt paź 21, 2005 11:56 pm

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie informacje bądź źródła informacji o bitwie w 1371 RD (Year of the Unstrung Harp) w Cormyrze, podczas której zginął Azoun IV. Jak wygladała liczebność jednostek, kto był powoływany do armii, kto dokłądnie brał udział w konflikcie, o co toczyła się bitwa, jak wyglądała walka Azouna i smoka?
 
Pelzak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: ndz cze 12, 2005 11:52 pm

sob paź 22, 2005 12:10 am

[quote=Mortis]By³bym bardzo wdziêczny za wszelkie informacje b±d¼ ¼ród³a informacji o bitwie w 1371 RD (Year of the Unstrung Harp) w Cormyrze, podczas której zgin±³ Azoun IV. Jak wyglada³a liczebno¶æ jednostek, kto by³ powo³ywany do armii, kto dok³±dnie bra³ udzia³ w konflikcie, o co toczy³a siê bitwa, jak wygl±da³a walka Azouna i smoka?[/quote]

Witaj

Nigdzie nie znalazlem dokladnych liczb odnoszacych sie do armii Cormyru podczas owej bitwy.
Niemniej znane sa nastepujace fakty:
- armia Cormyru za czasow swojej swietnosci liczyla okolo 15000 zolnierzy
- do samej bitwy przystapila juz mocno uszczuplona wczesniejszymi stratami
- jako ze w owym czasie byla powszechna mobilizacja dlatego mogla zostac zasilona zolnierzami rodow szlacheckich
- z tego co pamietam nie bral w niej udzialu zaden bitewny mag Cormyru (poza Lordem Wysokim Czarodziejem - Vangerdahastem [jakos tak sie nazywal] ktory przybyl w drugiej polowie bitwy)

Sama bitwa o ile dobrze pamietam toczyla sie o stolice Cormyru gdyz armia goblinow wspomagana czerwonym smokiem po zdobyciu Arabel ruszyla w kierunku Suzail. O ile mnie pamiec nie myli Darklord pisal ze toczyla sie pare godzin marszu od stolicy.
Sama walka miedzy smokiem a krolem byla pojedynkiem w ktorym Azoun uzywajac jakiegos starozytnego artefaktu (berla?) pokonal smoka ale sam odniosl na tyle powazne rany (ktorych dodatkowo nie dalo sie zalczyc magia) ze kilkadziesiat minut pozniej zmarl.
Dokladny przebieg bitwy jest opisany w ksiazce "Smierc smoka".

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1074
Rejestracja: sob lut 21, 2004 9:39 am

sob paź 22, 2005 12:36 am

jako ze w owym czasie byla powszechna mobilizacja dlatego mogla zostac zasilona zolnierzami rodow szlacheckich

A jak długo trwała bitwa i mniej więcej ilu żołnierzy mogło brać w niej udział? I kto miał przewagę liczebną, pozycyjną itd? Jakie konkretne rasy walczyły (oczywiście nie muszą być dokłądne dane :) ).

Dzięki i pozdrawiam, Mortis
 
Pelzak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: ndz cze 12, 2005 11:52 pm

sob paź 22, 2005 9:36 am

<!--QuoteBegin-Mortis+-->
Mortis pisze:
<!--QuoteEBegin-->
jako ze w owym czasie byla powszechna mobilizacja dlatego mogla zostac zasilona zolnierzami rodow szlacheckich

A jak d³ugo trwa³a bitwa i mniej wiêcej ilu ¿o³nierzy mog³o braæ w niej udzia³? I kto mia³ przewagê liczebn±, pozycyjn± itd? Jakie konkretne rasy walczy³y (oczywi¶cie nie musz± byæ dok³±dne dane :) ).

Dziêki i pozdrawiam, Mortis


Sama bitwa mogla trwac okolo kilku godzin (chyba nie bylo to dokladnie opisane).
Jesli mialbym zgadywac to tak strzelal bym na jakies 10000 zolnierzy Cormyru.
Przewage liczebna mialy zdecydowanie gobliny bo ich tam moglo byc w setkach tysiecy (bitwa zostala wygrana dlatego ze Smok polegl a nie dlatego ze sie gobliny skonczyly).
Przewage pozycyjna mial Cormyr gdyz sie bronil (o ile mozna miec przewage pozycyjna gdy nad glowa lata czerwony smok i zieje na Twoje oddzialy).
Po stronie Cormyru walczyli chyba tylko ludzie (nie przypominam sobie innych ras), a po przeciwnej stronie gobliny i czerwony smok (wczesniej armia Cormyru walczyla jeszcze z orkami ale w tej konkretnej bitwie ich chyba nie bylo).

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

pt lis 11, 2005 9:26 pm

O ile mnie pamięć nie myli, w FR:CS bodajże istnieje zapis o tym, jakoby któryś z netherilskich arkanistów, jako pierwszy uzyskał połączenie planarne z płaszczyzną cienia. Z kolei jednak opisany w MMIII, shadesteel golem, jedno z dzieł imperium Imaskaru (które notabene istniało kilka tysięcy lat przed Netherilem) według opisu w MMIII zawartego mógł być tworzony wyłącznie z metalu wydobywanego na płaszczyźnie cienia. Zatem kto w końcu pierwszy dotarł na Plane of Shadow?
 
Samotny Z...
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: ndz mar 13, 2005 4:12 pm

sob lis 12, 2005 11:20 am

Z tego co mi wiadomo to by³ 1353 RD !!!
Ale gdzie to wyczyta³em juz nie pamietam :wink:
 
Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1074
Rejestracja: sob lut 21, 2004 9:39 am

sob lis 12, 2005 11:29 am

Z tego co mi wiadomo to był 1353 RD !!!

Z całą pewnością nie. Musiało to nastąpić przed upadkiem Netherilu, gdyż arkaniści z miasta Shade zdołali się przenieść na plan Cienia.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

pn lut 13, 2006 7:53 am

Prosze o wszystkie wydarzenia w historii Faerunu dotyczace drowow. (I przepraszam za brak polskich liter).
 
Mistic__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: czw lip 08, 2004 8:54 pm

sob maja 27, 2006 1:40 pm

Temat raczej nie w³a¶ciwy, ale w jaki¶ sposób wi±¿±cy siê z histori±. Elaith Craulnober swego czasu przebywa³ na wyspie Evermeet i pe³ni³ tam funckjê "captain of Evermeet's royal guard". I tutaj pytanie, jak zosta³o to przet³umaczone na polski ?
 
Awatar użytkownika
Raven (TS)
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 614
Rejestracja: śr mar 15, 2006 12:15 pm

sob maja 27, 2006 2:16 pm

Elaith Craulnober swego czasu przebywał na wyspie Evermeet i pełnił tam funckję "captain of Evermeet's royal guard". I tutaj pytanie, jak zostało to przetłumaczone na polski ?
<br />Kapitan straży w Evermeet.<br />Jak rozumiem konkurs Poltera? He, he!
 
Clariburnus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 215
Rejestracja: ndz kwie 16, 2006 1:40 pm

sob maja 27, 2006 2:22 pm

Kapitan królewskiej Gwardii. Te¿ odpowiadasz na polterze? :wink:
 
Awatar użytkownika
Raven (TS)
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 614
Rejestracja: śr mar 15, 2006 12:15 pm

ndz paź 29, 2006 3:35 pm

Wie ktoś jak się nazywa 1348 rok Rachuby Dolin?
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

ndz paź 29, 2006 4:39 pm

Rok 1348 to Year of the Spur (Rok Ostrogi :wink:)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość