Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

pn lis 29, 2004 4:38 pm

1. Nie sprecyzowane tej daty, ale pobie¿ny opis tej pani wskazuje na lata 1370-1372 jako najbardziej trafne.
2. Mo¿esz sprecyzowaæ (najlepiej podaj±c ¿ród³o wiedzy)? Przy rozkwicie polskiej edycji, której t³umaczenia nie ¶ledzê mam czasem w±tpliwo¶ci o co chodzi...
3. Brak precyzyjnych danych na ten temat.
 
Awatar użytkownika
Kiras
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 960
Rejestracja: wt lip 26, 2005 11:37 am

wt lis 30, 2004 3:28 pm

Ad 4.
Jest to czar opisany w Magii Faerunu. Można to potraktować jak samowyzwalacz. Zapisujesz w matrycy określoną ilość czarów, a później możesz je rzucić o wiele szybciej.
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

wt lis 30, 2004 3:35 pm

2. ?ród³o jest prawid³owe, ale niestety nie ma zbyt wiele informacji na ten temat. Mo¿na jednak w miarê bezpiecznie za³o¿yæ, ¿e uczyli siê u nich Elimnster i Khelben - oboje pobierali nauki magiczne w Myth Drannor, czyli w miejscu gdzie Siedmiu Czarodziejów rezydowa³o.
4. Czar, który umo¿liwia przetrzymania do 4 czarów i pó¼niejsze szybkie ich miotanie (jako akcjê darmow±).
5. Niestety Magia Faerunu to jedyne ¼ród³o mówi±ce o ataku taraska. Drugoedycyjne ¼ród³a nie podaj± takich informacji.
 
Filio
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1807
Rejestracja: pt paź 01, 2004 10:17 pm

ndz gru 19, 2004 3:41 pm

mam dwa pytania:
1) kto to jest Mystra?
2) czy mogê dostaæ szczegó³owe opisy ka¿dej z kategorii planów tj. plan wewnêtrzny, zewnêtrzny itp.?
z góry dziêkuje

Dopisane:

dziêkuje :D
a co jest osnowa?
nie odpowiedzia³e¶ na drugie pytanie :P
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

ndz gru 19, 2004 3:43 pm

<!--QuoteBegin-Filio+-->
Filio pisze:
<!--QuoteEBegin-->mam dwa pytania:
1) kto to jest Mystra?
z góry dziękuje


Mystra jest Fearuńską boginią magii. Kontroluje ona Osnowę.

Ależ proszę :wink:
 
Awatar użytkownika
Elvin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 655
Rejestracja: ndz sie 21, 2005 6:45 pm

ndz gru 19, 2004 4:07 pm

2) czy mogę dostać szczegółowe opisy każdej z kategorii planów tj. plan wewnętrzny, zewnętrzny itp.?


Znajdziesz je z pewnością w MotP, i Planar Hanbook.

a co jest osnowa?


To źródło całej (prawie) magii na Torilu z którego każda* istota kożystająca z magii czerpie moc, splot (osnowa) podtrzymuje prawidłowe działanie świata i takie tam głupoty.

*- wyłączając abonentów Cienistego splotu

P.s Zadajesz dużo pytań związanych z faerunem, weź poczytaj Historię Faerunu, jest na stronie forumowej. :wink:
 
Filio
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1807
Rejestracja: pt paź 01, 2004 10:17 pm

ndz gru 19, 2004 4:11 pm

To ¼ród³o ca³ej (prawie) magii na Torilu z którego ka¿da* istota ko¿ystaj±ca z magii czerpie moc, splot (osnowa) podtrzymuje prawid³owe dzia³anie ¶wiata i takie tam g³upoty.

dziêki wielkie! a gdzie siê znajduje? :?

Znajdziesz je z pewno¶ci± w MotP, i Planar Hanbook.

no ale ja nie mam tych ksi±g :(
 
Awatar użytkownika
Elvin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 655
Rejestracja: ndz sie 21, 2005 6:45 pm

ndz gru 19, 2004 4:18 pm

dzięki wielkie! a gdzie się znajduje?


Splot jest (z tego co pamiętam) wszechobency na Torilu, i nie ma określonego miejsca położenia..
 
Filio
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1807
Rejestracja: pt paź 01, 2004 10:17 pm

ndz gru 19, 2004 4:23 pm

aha...
i czy nie masz ¿adnych informacj na temat planów
wiesz, takie podstawowe jak
- gdzie siê ka¿dy znajduje
- w którym znajduje siê toril?
- jak powsta³y
- czy wokó³ wszystkich jest chaos?
 
EnTheEnd
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 671
Rejestracja: pn mar 08, 2004 3:19 pm

ndz gru 19, 2004 5:31 pm

<!--QuoteBegin-Filio+-->
Filio pisze:
<!--QuoteEBegin-->aha...
i czy nie masz ¿adnych informacj na temat planów
wiesz, takie podstawowe jak  
- gdzie siê ka¿dy znajduje
- w którym znajduje siê toril?
- jak powsta³y
-  czy wokó³ wszystkich jest chaos?
You see, wiêkszo¶æ tych informacji znajdziesz w Forgotten Realms Campaing Setting. Na pewno jest to te¿ w podrêcznikach drugoedycyjnych, choæ, o ile siê orientujê, wtedy kosmologia by³a zgodna z Planescape. T³umaczenie tego tutaj by³o by ciê¿kie. Proponuje zapoznaæ siê z FRCS.
 
Filio
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1807
Rejestracja: pt paź 01, 2004 10:17 pm

pn gru 20, 2004 5:14 pm

a czy Mystra jest najpotê¿niejsz± bogini±? i czy kiedys zesz³a na Toril do ludzi? b±d¼ elfów? :?
 
Aelthas Tamalith
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 30, 2004 4:26 pm

pn gru 20, 2004 5:17 pm

a czy Mystra jest najpotężniejszą boginią?


Najpotężniejszy jest Nadbóg Ao, a z bogów, którzy interesują się codziennym losem Faerunu jest to Chauntea.

czy kiedys zeszła na Toril do ludzi? bądź elfów?


Podczas Czasu Kłopotów, co opisuje Trylogia Awatarów. Po wyganiu bogów z ich planów, została zabita przez innego boga, Helma na północy Cormyru. Po jej śmierci, zastąpiła ją ludzka czarodziejka, ktora przyjeła jej imię.
 
Filio
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1807
Rejestracja: pt paź 01, 2004 10:17 pm

pn gru 20, 2004 5:23 pm

Najpotê¿niejszy jest Nadbóg Ao


czy mogê jakie¶ streszczenie na temat tego pana dostaæ

Po jej ¶mierci, zast±pi³a j± ludzka czarodziejka, ktora przyje³a jej imiê.


pewnie ta czarodziejka jest mocna.... :D
ale ja czyta³em ostatnio, ¿e jaki¶ inny kole¶ jest najpotê¿niejszym czarodziejem na Torilu...
wiêc jak to mo¿liwe ¿e akurat ona sprawujê opiekê nad splotem, a nie najpotê¿niejszy kole¶??? :?
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

pn gru 20, 2004 5:47 pm

Zapewne chodzi o Elminstera.
Ta czarodziejka stała się boginią. Dlatego sprawuje opiekę nad magią.
 
Dark88
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 100
Rejestracja: pn cze 30, 2003 6:52 pm

pn gru 20, 2004 5:52 pm

Cytat:
Najpotê¿niejszy jest Nadbóg Ao


czy mogê jakie¶ streszczenie na temat tego pana dostaæ

W telegraficznym skrócie:
- spokojny odleg³y byt
- bóg bogów Troliu
- odpowiedzialny za stworzenie pierwszych bogów
- odpowiada za kosmiczn± równowagê
- posiada nadrzêdn± w³adzê nad wszystkimi bogami
- nie odpowiada na pro¶by i modlitwy ¶miertelników
- te¿ posiada szefa :D
Wystarczy poczytaæ FR O¦
 
Awatar użytkownika
Demoon
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1295
Rejestracja: sob sty 29, 2005 4:34 pm

pn gru 20, 2004 5:57 pm

<!--QuoteBegin-Dark88+-->
Dark88 pisze:
<!--QuoteEBegin-->- te¿ posiada szefa :D

A czy wiadomo, kto jest tym szefem?
 
Aelthas Tamalith
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 30, 2004 4:26 pm

pn gru 20, 2004 6:07 pm

A czy wiadomo, kto jest tym szefem?


Twórcy FR wpadli na pomysł aby uczynić nim MP, chyba już gdzieś o tym było pisane.
 
Dark Wolf
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 301
Rejestracja: ndz kwie 11, 2004 10:12 pm

wt gru 21, 2004 10:08 pm

nie wiedzia³em gdzie wstawiæ to pytanie a ¿e Gnomi wynalazca pojawi³ siê w Magii Fearunu..

Czy istnieje jakie¶ rozsze¿enie do ww. klasy np. nowe moce mechanizmów czy atuty?
 
Awatar użytkownika
Kejmur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1684
Rejestracja: wt cze 15, 2004 4:35 pm

wt gru 21, 2004 11:17 pm

nie wiedziałem gdzie wstawić to pytanie a że Gnomi wynalazca pojawił się w Magii Fearunu..

Czy istnieje jakieś rozszeżenie do ww. klasy np. nowe moce mechanizmów czy atuty?


Nie spotkałem się z rozszerzenie tej klasy PrC. Zresztą chyba ono nie istnieje. Mała ilość oficjalnych klas prestiżowych zostało rozszerzone. Jednak Darklord już nie raz zaskakiwał :D, więc kto wie. Pozdrawiam.
 
Ric Simane
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 72
Rejestracja: pt gru 17, 2004 3:27 pm

czw sty 13, 2005 10:01 pm

Od pewnego czasu myślę nad nową kampanią i mam zamiar umieścić w niej taki przedmiot. Jest to (jakby to jakoś sensownie nazwać :? ) materialne urzeczywistnienie splotu. Mówiąc inaczej, jest to duże wypaczenie splotu, powstałe w wyniku jakiejś potężnej katastrofy (szczegóły się jeszcze wymyśli 8)). Przyjęło postać wielobarwnej i jasno świecącej kuli, która tworzy w promieniu 30m obszar dzikiej magii (chociaż nie jestem pewien czy tak powinno być). Umieszczona została głęboko pod ziemią aby żaden śmiertelnik nie mógł odkryć jej istnienia (co oczywiście oznacza, że ktoś wreszcie ją odkryje :D ). Sanowi źródło potężnej magicznej mocy, którą (przy użyciu odpowiednich narzędzi) można by posiąść i czerpać siłę z całego splotu.

Chciałbym, więc zapytać bardziej doświadczonych graczy, co sądzą o tym przedmiocie.
1. Czy coś takiego może istnieć?
2. Czy nie jest to zbyt wybajerowane?
3. Jak szybko Mystra powinna ukarać osobę, która wykorzysta moc urzeczywistnionego splotu (dla dobra kampanii zakładam, że po użyciu przez tą osobę
czaru powyżej 10 poziomu)?
4. Jakieś dodatkowe sugestie, co do przedmiotu?
 
Aves
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 134
Rejestracja: czw gru 16, 2004 11:25 am

pt sty 14, 2005 11:27 am

Przy tym ¿e Mystra ma pe³n± ¶wiadomo¶æ tego kto jaki przedmiot posiada momentalnie na jej miejscu wy³±czy³bym magiê delikwentowi. Poza tym taki przedmiot je¿eli by³by manifestacj± splotu to by³by de facto Mystr±, która jest w³a¶nie spersonifikowan± manifestacj± splotu.

Mage of immeterial Matters
Aves
 
Ric Simane
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 72
Rejestracja: pt gru 17, 2004 3:27 pm

pt sty 14, 2005 2:09 pm

Przy tym że Mystra ma pełną świadomość tegokto jaki przedmiotposiada momentalnie na jej miejscu wyłączyłbymmagie delikwentowi. Poza tymtakiprzedmiot jeżeli byłby manifestacją splotu to byłby de facto Mystrą, która jest właśnie spersonifikowaną manifestacją splotu.


O to też właśnie chodzi. Gdyby ten delikwent zacząłby czerpać moc z przedmiotu, czerpałby moc z samej Mystry, co mogłoby spowodować wielką magiczną katastrofę (np. uszkodzenie splotu lub zniszczenie Mystry). Oczywiste jest, więc, że bogini nie popełni drugi raz błędu i nie pozwoli nikomu posiąść takiej mocy. Zresztą, same posiadanie tego przedmiotu nie jest zbyt groźne dla Mystry, gdyż jak napisałem, do jego użycia potrzeba specjalnych narzędzi.
 
Zaios
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 64
Rejestracja: ndz cze 13, 2004 10:10 pm

pt sty 14, 2005 3:39 pm

Mystra nie pozwoli³aby takiemu przedmiotowi nawet powstaæ a je¶li powsta³by bez jej wiedzy to od razu uleg³by zniszczeniu. Posiada kontrolê nad ca³± magi± na Torilu i na pewno odkry³aby ten przedmiot. Ju¿ kiedy¶ istnia³a substancja o zbli¿onych w³a¶ciwo¶ciach (nie pamiêtam nazwy) i tak samo zosta³a unicestwiona.
 
Drolnar
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 182
Rejestracja: pt gru 10, 2004 8:28 pm

pt sty 14, 2005 4:01 pm

By¶ mo¿e chodzi ci o np. kryszta³ antymagi?? Posiada³ go
SPOILER

Errtu (demon zabity przez Drzzita (dwukrotnie) a kryszta³ zosta³ zniszczony w Drodze do ¦witu przez Creshnibiona (z³y potê¿ny artefakt, ktory by³ we w³asno¶æi Errtu)).

SPOILER
 
Zaios
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 64
Rejestracja: ndz cze 13, 2004 10:10 pm

pt sty 14, 2005 4:27 pm

Kryszta³y antymagii to akurat rzecz "normalna" w krainach po Czasach Niepokojów :wink:
Chodzi³o mi o galaretowat±, z³ot± substancjê u¿ywan± jako wzmacniacz czarów (nazwa mi wylecia³a z g³owy ale by³a o niej mowa tu na forum). Stworzyli j± bodaj¿e w Netherilu, ale mogê siê myliæ bo s³ysza³em o niej do¶æ dawno.
 
Awatar użytkownika
Balgator
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 514
Rejestracja: wt sie 26, 2003 5:23 pm

pt sty 14, 2005 4:33 pm

Zakładając fabularnie, że taki relikt istnieje, Mystra może i by chciała go zniszczyć ale mogłaby tym samym zniszczyć siebie. To mogłoby być np jej serce, dusza coś nierozerwalnie związane z ciałem bogini.
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

pt sty 14, 2005 4:48 pm

Poza tymtakiprzedmiot je¿eli by³by manifestacj± splotu to by³by de facto Mystr±, która jest w³a¶nie spersonifikowan± manifestacj± splotu.


Moge sie mylic, ale po wypadku z Mystryl, Mystra juz nigdy nie zwiazala sie ze Spoltem w sposob, o ktorym piszecie. Stara i nowa Mystra byla opiekunka Splotu, a nie jego manifestacja.
 
Ric Simane
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 72
Rejestracja: pt gru 17, 2004 3:27 pm

pt sty 14, 2005 9:56 pm

Mystra nie pozwoliłaby takiemu przedmiotowi nawet powstać a jeśli powstałby bez jej wiedzy to od razu uległby zniszczeniu. Posiada kontrolę nad całą magią na Torilu i na pewno odkryłaby ten przedmiot.


Zastanawiałem się kiedyś, że skoro strefy dzikiej magii są to wypaczone części splotu, to czy to wypaczenie ma zawsze taką samą postać. Czy splot nie może być tak zdeformowany, by przerodzić się w taką właśnie anomalie, jaką stanowi ten przedmiot (Hmm... czy urzeczywistnienie splotu powinno się nazywać przedmiotem?). Chodzi mi tu o to, że ten "przedmiot" nie został przez kogoś stworzony, ale jest po prostu bardzo silną strefą dzikiej magii. Większość takich stref powstała w czasie niepokojów w wyniku jakiejś katastrofy, a pewna ich ilość wciąż istnieje (najczęściej gdzieś pod ziemią lub w dziczy). Jeśli więc przyjmiemy, że ten "przedmiot" jest gdzieś głęboko, w jakiejś podziemnej jaskini, to chyba nie stanowi dla Mystry większego zagrożenia :D .

Cytat:
Poza tymtakiprzedmiot jeżeli byłby manifestacją splotu to byłby de facto Mystrą, która jest właśnie spersonifikowaną manifestacją splotu.


Moge sie mylic, ale po wypadku z Mystryl, Mystra juz nigdy nie zwiazala sie ze Spoltem w sposob, o ktorym piszecie. Stara i nowa Mystra byla opiekunka Splotu, a nie jego manifestacja.


Hear'dalis, nie mam pewności, co do tego, co mówisz :( . Sprawdziłem w książce FR, gdzie pisze, że "To ona tworzy Splot i opiekuję się nim. [...] Można rzec nawet, że to Mystra jest Splotem". Trochę to dziwne, gdyż w pewnych miejscach książki znalazłem inne, sprzeczne informacje, niż ten cytat zamieszczony powyżej. Osobiście stawiałbym na to, że Mystra jest raczej manifestacją splotu.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości