Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
 
Franki
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: czw sie 12, 2004 1:42 pm

pt sty 14, 2005 10:19 pm

[quote=Zaios]Chodzi³o mi o galaretowat±, z³ot± substancjê u¿ywan± jako wzmacniacz czarów (nazwa mi wylecia³a z g³owy ale by³a o niej mowa tu na forum). Stworzyli j± bodaj¿e w Netherilu, ale mogê siê myliæ bo s³ysza³em o niej do¶æ dawno.[/quote]

Heavy Magic. Opisana jest w dodatku: "Netheril - Empire of Magic". Stworzy³ j± Karsus.
 
Ric Simane
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 72
Rejestracja: pt gru 17, 2004 3:27 pm

sob sty 15, 2005 2:28 pm

Zauważyłem, że na tym forum Splot jest nazywany osnową (i na odwrót:)). Dlaczego tak jest? Czy one czymś się różnią, czy to jest to samo? A jeśli są tym samym to skąd te tłumaczenia? Może różne wydawnictwa inaczej tłumaczyły to słowo? A przy okazji, jak Splot/Osnowa nazywa się po angielsku?
 
Awatar użytkownika
Demoon
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1295
Rejestracja: sob sty 29, 2005 4:34 pm

sob sty 15, 2005 3:06 pm

[quote=Ric Simane]A przy okazji, jak Splot/Osnowa nazywa siê po angielsku?[/quote]
Splot/Osnowa to po prostu Weave. Splot ot t³umaczenie oficjalne, a Osnowa to IMO nieoficjalne, mo¿e nawet samodzielne.
Niczym siê nie ró¿ni±, to jest to samo.
Pozdr.
Do Kiaryna'Veil Duskryna:
Masz racjê, zapomnia³em o tej jednej ma³ej literce ;)
Pozdr2.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

sob sty 15, 2005 4:00 pm

Osnowa było pierwszym tłumaczeniem, jednakże korekta ISY zdecydowała się na Splot (IMO mniej klimatyczny).
 
Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2940
Rejestracja: wt lip 01, 2003 11:17 am

sob sty 15, 2005 4:05 pm

[quote=Demoon]Splot/Osnowa to po prostu Wave.[/quote]
Nie "Wave" (fala), tylko "Weave". ;)
 
Ric Simane
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 72
Rejestracja: pt gru 17, 2004 3:27 pm

ndz mar 13, 2005 8:15 pm

Zapytałem się o to w innym temacie, ale tam chyba zignorowano mojego posta, więc pisze tutaj. Pewna osoba powiedziała mi, że Adept Cienia nie może korzystać z przedmiotów magicznych korzystających ze zwykłego Splotu. Przecież gdyby tak było to nie mógłby korzystać praktycznie z niczego, bo prawie wszystko w tym świecie korzysta ze zwykłego Splotu. Musiałby szukać, bądź tworzyć przedmioty korzystające z Cienistego Splotu, a to chyba nic łatwego.

Może mi ktoś to wytłumaczyć?

Pozdrawiam
Ric
 
Defender
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 85
Rejestracja: sob lis 06, 2004 9:41 pm

pn mar 14, 2005 10:14 pm

@Up
dok³adnei jest tak jak napsia³e¶.
Nie mo¿e ko¿ystaæz normalnego splotu(jak i przedmiotów z normalnego) a normalny czarodzeij nie mo¿e ko¿ystaæ z przedmiotów cienia no i magi ze splotu cienia.
 
Dalamar Velkyn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1898
Rejestracja: ndz gru 12, 2004 6:52 pm

pn mar 14, 2005 11:42 pm

Nie mo¿e ko¿ystaæz normalnego splotu(jak i przedmiotów z normalnego) a normalny czarodzeij nie mo¿e ko¿ystaæ z przedmiotów cienia no i magi ze splotu cienia.


Mag splotu cienia jak i mag splotu mog± korzystaæ z nawzajem zrobionych przedmiotów magicznych. Nie mog± korzystaæ krzy¿owo ze splotów.
Mag splotu u¿ywaj±c przedmiotów shadow weave dostaje obra¿enia na Wisdom natomiast magowi splotu cienia po uzyciu zwyklego przedmiotu nic sie nie dzieje :D

P.S.
Mojej postaci "prawie" uda³o siê zalaæ rynek scrollami shadow weave'a... cholerny Khelben musia³ wszystko popsuæ :/
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

śr kwie 20, 2005 2:09 pm

Małe pytanko czy korzystającego z magii Cienistego Splotu może dosięgnąć klątwa Mystry za podrobienie runy osobistej?
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr kwie 20, 2005 2:19 pm

<!--QuoteBegin-Veldrin-drow+-->
Veldrin-drow pisze:
<!--QuoteEBegin-->Ma³e pytanko czy korzystaj±cego z magii Cienistego Splotu mo¿e dosiêgn±æ kl±twa Mystry za podrobienie runy osobistej?

Jak najbardziej. Runa nie jest oparta na Osnowie - to znak wykonany atramentem (czy te¿ innym sposobem), który mo¿e byæ magiczny, ale nie musi. Zreszt± opis angielski do¶æ wyra¼nie zaznacza, ¿e ochrona dotyczy wszystkich czarowników magii tajemnej (all arcane spellcaster).
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

śr kwie 20, 2005 2:30 pm

No tak zgodzę się z tobą,że dostrzeże to na pewno.Moja wątpliwość polega na tym,że Mystra nie wyczuwa rzucanych czarów za pomocą Cienistego Splotu.Jeśli skorzystałbym z magii jako taka osoba czy będzie ona mnie w stanie namierzyć bez pomocy swoich pupilków?
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr kwie 20, 2005 2:39 pm

<!--QuoteBegin-Veldrin-drow+-->
Veldrin-drow pisze:
<!--QuoteEBegin-->No tak zgodzê siê z tob±,¿e dostrze¿e to na pewno.Moja w±tpliwo¶æ polega na tym,¿e Mystra nie wyczuwa rzucanych czarów za pomoc± Cienistego Splotu.Je¶li skorzysta³bym z magii jako taka osoba czy bêdzie ona mnie w stanie namierzyæ bez pomocy swoich pupilków?

Bêdzie mog³a. Tak samo jak dowie siê o tym jakie nowe czary stworzy³ kto¶ pos³uguj±cy siê Cienist± Osnow±, czy te¿ jakie przedmioty magiczne stworzy³ takowy osobnik (Mystra wykrywa to dziêki boskim zmys³om - ich ograniczenie do Osnowy obowi±zuje tylko w kwestii u¿ycia czarów, zdolno¶ci czaropodobnych i przedmiotów magicznych, a nie kreacji).
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

śr kwie 20, 2005 3:16 pm

O nie!!!"W wyznaniach i panteonach" jest napisane,że jest ona wstanie wyczuć czary i tworzenie czarów ale tylko ze swojego splotu,tak jak nie jest w stanie zaprzeczyć Cienistemu Splotowi.To może zrobić tylko Shar!Dobra znowu popełniłem gafę-sprawdzę w chacie i wtedy się wypowiem
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr kwie 20, 2005 3:31 pm

[quote=Veldrin-drow]O nie!!!"W wyznaniach i panteonach" jest napisane,¿e jest ona wstanie wyczuæ czary i tworzenie czarów ale tylko ze swojego splotu,tak jak nie jest w stanie zaprzeczyæ Cienistemu Splotowi.To mo¿e zrobiæ tylko Shar![/quote]
Heh, czytaj co napisa³em. Ja opieram siê o ten sam podrêcznik, ale w wersji oryginalnej. Tam piszê, ¿e:
a.) wyczuwa rzucenie czarów, u¿ycie zdolno¶ci czaropodobnych i przedmiotów magicznych oprtych na Osnowie
b.) wyczuwa stworzenie czarów i przedmiotów magicznych (i nie ma ograniczenia na czym one siê opieraj± - tutaj chodzi o jej w³adzê nad czarami i kreatywno¶ci± magiczn± niezale¿nie od Osnowy)
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

wt kwie 26, 2005 12:16 pm

Poświęciłem się troszeczkę i zacytuję kawałeczek z opisu "Wyznań i panteonów" Mystry ze strony 52-"Mystra wyczuwa działanie sztuki,która czerpie ze splotu(to znaczy każdy czar,zdolność czaropodobną lub magiczny przedmiot,który funkcjonuje nie czerpiąc z Cienistego Splotu) na 18 dekadni zanim to nastąpi i 18 dekadni po tym jak miało to miejsce". I co pan na to?
 
Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1074
Rejestracja: sob lut 21, 2004 9:39 am

wt kwie 26, 2005 12:44 pm

Doczytaj ten akapit do końca. Masz tam napisane, że wyczuwa także stworzenie KAŻDEGO nowego czaru i przedmiotu. Nie wiem, jak jest w polskiej wersji, ale tak jest w angielskiej.

<span style='color:blue'>Ja tylko w pełni potwierdzę 8) . - Darklord</span>
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

wt kwie 26, 2005 1:35 pm

Oczywiście tak pisze,że każdego czaru-ale wtedy wyjaśnij mi łaskawie co dokładnie oznacza zacytowana notka w nawiasie,bo juz zaczynam się w tym gubić-w końcu wyczuwa czary cienistego splotu czy nie?Jeżeli jest tak jak piszesz Mortisie to jedno zdanie zaprzecza drugiemu a ja myślę,że autorom w tym zdaniu chodziło o splot Mystry.
 
Awatar użytkownika
Amoen
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 246
Rejestracja: wt sie 01, 2006 12:25 pm

wt kwie 26, 2005 1:40 pm

[quote=Darklord]a.) wyczuwa rzucenie czarów, użycie zdolności czaropodobnych i przedmiotów magicznych oprtych na Osnowie
b.) wyczuwa stworzenie czarów i przedmiotów magicznych (i nie ma ograniczenia na czym one się opierają - tutaj chodzi o jej władzę nad czarami i kreatywnością magiczną niezależnie od Osnowy)[/quote] Poprostu o swoim splocie ma pełny zakres wiedzy.
Nie mogłeś zedytować notki u góry?
W każdym bądź razie Mystra wie o użyciu każdego czaru czerpiącego ze Splotu, a także o stworzeniu czaru lub przedmiotu przy użyciu dowolnego ze splotów.
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

wt kwie 26, 2005 1:46 pm

Dobra wyrażę się jaśniej-co wtedy oznacza notka,którą opisałem w nawiasie bo teraz to się kompletnie pogubiłem- najlepiej jak przedszkolakowi 8ODzięki za wyjaśnienie Mortisie,ta sugestia wyjaśniła mi tą kwestię,oczywiście postaram się poprawić z tym edytowaniem.
 
Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1074
Rejestracja: sob lut 21, 2004 9:39 am

wt kwie 26, 2005 2:01 pm

Mysta wyczuwa działanie każdego przedmiotu, czaru td. który nie działa w obrębie Splotu Cienia, natomiast sam moment stworzenia czaru/przedmiotu wyczuwa niezależnie od Splotu, z którego on czerpie moc.

P.S. Na przyszłość edytuj notki, bo to poprawia czytelność.

Do postu poniżej Nie znam się na magii runicznej zbyt dobrze, ale Darklord napisał, że dotyczy ona wszystkich magów wtajemniczeń (którymi są niewątpliwie również ci korzystający ze Splotu Shar).
Do postu poniżej po raz 2 Nie rozumiem, dlaczego Darklord miałby zmieniać opinię, jeśli jest ona poprawna i zgodna z zasadami. Podrabianie runy jest, jakby na to nie patrzeć, tworzeniem przemiotu, bo przecież tworzysz runę (tak jakoś pamiętam).
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

wt kwie 26, 2005 2:15 pm

Ha!Ale wracając do sedna tematu,czyli runy.Jeśli jest tak jak opisałeś Mortisie,że Mystra nie wyczuwa czarów Cienistego Splotu,czyli jeśli skorzystam z magii Cienistego Splotu by podrobić runę Mystra go nie wyczuje a Darklord twierdzi kilka postów powyżej,że jest inaczej.Co ty sądzisz o tym Mortisie?Jestem w błędzie?Do Darklorda-a co ty o tym sądzisz patrząc na dwa ostatnie posty?Czy dalej podtrzymujesz swoją opinię?Do Risha i Tolka-sprawa jest juz dla mnie całkowicie jasna-Darklord rozwiał moje wątpliwości
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

wt kwie 26, 2005 2:49 pm

Jak pisa³em wcze¶niej ochrona runów nie jest ograniczona do Osnowy tak samo jak wyczuwanie nowych czarów i magicznych przedmiotów. Zasady jasno pisz± w wersji oryginalnej:

<!--QuoteBegin-FRCS+ p. 28-->
FRCS pisze:
<!--QuoteEBegin-->All arcane spellcaster[...] If anyone (spellcaster or not)[...] copies[...]

Wszczyscy rzucaj±cy czary tajemne[...] Je¶li ktokolwiek (rzucaj±cy czary czy te¿ nie)[...] skopiuje[...]

!. Nie ma tam ani s³owa o ograniczeniu do Osnowy.
2. Kl±twa wyra¼nie dotyczy wszystkich, nawet tych którzy nie korzystaj± z magii.
3. Ochrona dotyczy tak¿e magów Cienistej Osnowy (bo mowa o wszystkich pos³uguj±cych siê magi± tajemn±).

Mam nadziejê, ¿e wreszcie rozumiesz (nie musisz pisaæ nowej notki - wystarczy dopisaæ siê do wcze¶niejszej).
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

wt kwie 26, 2005 4:54 pm

Do Darklorda-a co ty o tym sądzisz patrząc na dwa ostatnie posty?Czy dalej podtrzymujesz swoją opinię?
Veldrin-drow, problemem może być tu błędne tłumaczenie ze strony osób tłumaczacych 3 edycję na polski. Może ucięło im kawałek tekstu, lub go pominęli. W wersji angielskiej, do której trzeba się odwołać w takim przypadku jasno stwierdza, że klątwa i protekcja są niezależne od Osnowy, podobnie jak problem wyczuwania tworzenia magicznych przedmiotów i nowych czarów. W wersji angielskiej zdanie, w którym o tym się pisze specjalnie zostało oddzielone od zdania, w którym mowa jest o możliwości wyczuwania opartych na Osnowie.
Niestety, jeśli w polskiej wersji jest błąd, będziesz musiał uwierzyć nam na słowo, lub kupić angielski podręcznik.
 
Rish
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 190
Rejestracja: śr cze 30, 2004 12:00 pm

wt kwie 26, 2005 5:38 pm

Trochê off-topic:
Niestety, je¶li w polskiej wersji jest b³±d, bêdziesz musia³ uwierzyæ nam na s³owo, lub kupiæ angielski podrêcznik.


Nawet, je¿eli teraz Veldrin-drowie nie uwierzysz Suldarr'essalar'owi i Darklordowi to kiedy¶ tak czy inaczej bêdziesz musia³ to zrobiæ...chyba, ¿e Ciê staæ na zakupienie kolejnych setek podrêczników, które s± w posiadaniu ww. osobników :wink:.

Ja tak¿e jestem szczê¶liwym posiadaczem polskojêzycznych "Wyznañ i Panteonów" i równie¿ zapozna³em siê ze stron± 52. I naprawdê uwierz mi - tutejszym moderatorom nale¿y bardziej ufaæ ni¿ rulebookom...

PS. Je¿eli ten post, jest ra¿±co niezwi±zany z tematem prosi³bym którego¶ z moderatorów o jego usuniêcie.

Edit: Kosmetyczne poprawki...

Do postu poni¿ej:
Mo¿liwe.

Pozdrowienia - Rish
 
Tolek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 153
Rejestracja: pt lis 29, 2002 5:39 pm

czw kwie 28, 2005 2:47 pm

Rish napisa³
Ja tak¿e jestem szczê¶liwym posiadaczem polskojêzycznych "Wyznañ i Panteonów" i równie¿ zapozna³em siê ze stron± 52. I naprawdê uwierz mi - tutejszym moderatorom nale¿y bardziej ufaæ ni¿ rulebookom...


Czy na pewno doczyta³e¶ akapit dotycz±cy tej mocy do koñca. Je¶li nie to dla Twojej wiadomo¶ci wersja polska i angielska s± zgodne ze sob±. B³±d polega na tym, ¿e Veldrin-drow nie zactyowa³ do koñca tego fragmentu ze str. 52.
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

pn lip 25, 2005 5:10 pm

Mam pytanie dotyczący czarów,choć temat mógłby równie dobrze pasować do tematu Cienista Osnowa.Czy gość,który znalazł księgę czarów należącą do maga,korzystającego z Cienistego Splotu przez niego napisaną i przystosuje się do tej księgi jak do własnej,czy będzie ponosił konsekwencje utraty Roztropności jak przy używaniu magicznych przedmiotów Cienistego Splotu?
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

pn lip 25, 2005 9:23 pm

[quote=Veldrin-drow]Mam pytanie dotycz±cy czarów,choæ temat móg³by równie dobrze pasowaæ do tematu Cienista Osnowa.Czy go¶æ,który znalaz³ ksiêgê czarów nale¿±c± do maga,korzystaj±cego z Cienistego Splotu przez niego napisan± i przystosuje siê do tej ksiêgi jak do w³asnej,czy bêdzie ponosi³ konsekwencje utraty Roztropno¶ci jak przy u¿ywaniu magicznych przedmiotów Cienistego Splotu?[/quote]
Zapis czarów nie jest zale¿ny od rodzaju Osnowy, wiêc nie bêdzie problemów podobnych jak przy przedmiotach magicznych.
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

śr sie 10, 2005 8:08 pm

Mam pytanie-czy magiczne przedmioty które nie uaktywniają czarów np.Miecz+2,magiczna zbroja redukcji obrażeń,płonący miecz itd w strefie dzikiej magii zachowują się normalnie?


Edit-do notki poniżej.Masz rację ale wydawało mi się całkiem zabawne by gdyby magiczny miecz czasem zachował się inaczej.Oczywiście w ramach rozsądku,bo faktycznie co chwilę losować efekt byłoby nieco nużące.
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

czw sie 11, 2005 3:48 pm

Zapostuje jeszcze raz, by nie "za¶miecaæ" i rozszerzyæ odpowied¼..
[quote=Veldrin-drow]Mam pytanie-czy magiczne przedmioty które nie uaktywniaj± czarów np.Miecz+2,magiczna zbroja redukcji obra¿eñ,p³on±cy miecz itd w strefie dzikiej magii zachowuj± siê normalnie?[/quote]
Wczytuj±c siê dok³adnie w opis wspomina siê tam tylko o ³adunkach i "ilo¶ci u¿yæ na dzieñ" magicznych przedmiotów. Z drugiej strony mo¿na stwierdziæ, ¿e umagicznienie jest rodzajem sta³ego czaru magiczna broñ.
Bazowo lepiej zak³adaæ, ¿e ogranicza siê to tylko do przedmiotów uaktywniaj±cych efekty zaklêæ (czyli mikstur, zwojów, czê¶ci cudownych przedmiotów, lasek, ró¿d¿ek itp.). Odwa¿niejsi mog± rozszerzyæ to na wszystkie magiczne przedmioty (czasem mo¿e byæ bardzo trudno wyt³umaczyæ wylosowany efekt dla magicznej broni czy pancerza).
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość