Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Schpeelah#144
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 939
Rejestracja: pn sie 21, 2006 8:26 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

pt lut 25, 2011 7:44 pm

Utrwalić w pomieszczeniu czar Kontrolowanie temperatury z Frostburn. Co prawda nie jest wspomniana możliwość Utrwalenia, ale zawsze można przekonać MG albo zrobić przedmiot. Tak w ogóle jest to czar druida i czarodzieja 3. poziomu i trwa godzinę/poziom.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pytania o magię i przedmioty magiczne

sob lut 26, 2011 9:38 am

Manastor pisze:
Ostatnio czytałem temat w którym wymieniona była specjalna moc pancerza pt. "Giętkość" jako iż nie mogę znaleźć tematu (Tak korzystałem z funkcji szukaj) proszę o podanie nazwy podręcznika w którym znajdę tę moc.

Moc opisano w "Magii Faerunu" (3.0). Nie wiem czy gdzieś powtórzono ją w wersji do 3.5.
Ostatnio zmieniony sob lut 26, 2011 9:38 am przez Radnon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Re: Pytania o magię i przedmioty magiczne

sob lut 26, 2011 10:17 am

Wykorzystać wieszczenie i za jego pomocą znaleźć drewno i zapałki?

Napisz coś więcej o tych warunkach. Te osoby są w zamkniętym pomieszczeniu? Otwarta przestrzeń?
 
Awatar użytkownika
Bahior
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 24, 2008 10:30 am

Re: Pytania o magię i przedmioty magiczne

sob lut 26, 2011 11:02 am

Schpeelah#144 dzięki dokładnie o coś takiego mi chodziło.

A co do warunków w jakich są postacie (jeśli ktoś chce jeszcze pogłówkować): Grupa Elfów ucieka przed prześladowcami w wysokie góry, gdzie schroniła się w starym grobowcu. Większość ok 30 osobowej grupy to zwyczajni plebejusze, kilku z nich to myśliwi. Prześladowcy naszej grupy czają się tuż przy wejściu do grobowca, ale nie wiedzą, że ich ofiary są tuż obok więc dym i wszystko co może zdradzić ich położenie odpada. Klimat mroźny w grobowcu ok 10, stopni poniżej zera. Na zewnątrz ok -15 i arktyczny wiatr. A to dopiero początek zimy.
 
Shillelagh wielder
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 240
Rejestracja: czw lut 12, 2009 10:34 pm

Re: Pytania o magię i przedmioty magiczne

sob lut 26, 2011 11:46 am

Radnon pisze:
Manastor pisze:
Ostatnio czytałem temat w którym wymieniona była specjalna moc pancerza pt. "Giętkość" jako iż nie mogę znaleźć tematu (Tak korzystałem z funkcji szukaj) proszę o podanie nazwy podręcznika w którym znajdę tę moc.

Moc opisano w "Magii Faerunu" (3.0). Nie wiem czy gdzieś powtórzono ją w wersji do 3.5.


Tak, ta moc zbroi pojawiła się w Magic Item Compendium.
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Re: Pytania o magię i przedmioty magiczne

sob lut 26, 2011 12:03 pm

Bahior pisze:
Schpeelah#144 dzięki dokładnie o coś takiego mi chodziło.

A co do warunków w jakich są postacie (jeśli ktoś chce jeszcze pogłówkować): Grupa Elfów ucieka przed prześladowcami w wysokie góry, gdzie schroniła się w starym grobowcu. Większość ok 30 osobowej grupy to zwyczajni plebejusze, kilku z nich to myśliwi. Prześladowcy naszej grupy czają się tuż przy wejściu do grobowca, ale nie wiedzą, że ich ofiary są tuż obok więc dym i wszystko co może zdradzić ich położenie odpada. Klimat mroźny w grobowcu ok 10, stopni poniżej zera. Na zewnątrz ok -15 i arktyczny wiatr. A to dopiero początek zimy.

Należy uszczelnić grobowiec, by nie uciekało ciepło. Do tego, warto zbudować we wnętrzu grobowca jakąś budkę - ludzie mogą wzajemnie ogrzać się ciepłem własnego ciała, jeśli tylko nie będzie ono uciekało.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

sob lut 26, 2011 12:41 pm

To się uduszą.
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Re: Pytania o magię i przedmioty magiczne

ndz lut 27, 2011 9:48 am

Kamulec pisze:
To się uduszą.

Przeprowadźmy dowód matematyczny, które udowodni, że się nie uduszą.
Dla uproszczenia obliczeń przyjmiemy, że powietrze zawiera 20% tlenu, a ludzie mdleją przy 15% (po prawdzie jest to 21% i 10%, ale - większość ludzi zaczęłaby przy 15% wpadać w panikę). Uznamy też, że przeciętny człowiek potrzebuje dziennie 3000 kalorii. Uznamy też, że odpoczynek ma trwać 8 godzin, czyli 1/3 doby. Założymy też, że w czasie snu metabolizm zwalnia i zużywamy wtedy 1/4 dziennego zapotrzebowania.
Okej, co nam z tego wynika?
Glukoza ma wartość energetyczną około 687 kcal/mol. By rozłożyć mol glukozy trzeba wykorzystać 6 moli tlenu. 1/4 zapotrzebowania człowieka na glukozę to (3000/687)/4 = 1.1 mola glukozy. Czyli jedna postać, by przeżyć noc potrzebuje 6.6 mola tlenu. 6.6 mola tlenu, zgodnie z założeniem, znajduje się w 33 molach powietrza. Jednak postać może wykorzystać tylko 1/4 tlenu zawartego w powietrzu, więc jedna postać potrzebuje 132 mole powietrza. 132 mole powietrza zajmują 2956,8 dm sześciennych, w przybliżeniu 3 metry sześcienne.
Mnożymy 3 metry sześcienne razy 30. 90 metrów sześciennych powietrza. Załóżmy, że grobowiec ma wysokość 2,5 metra. Potrzeba nam więc jeszcze 36 metrów kwadratowych, czyli pomieszczenie 6x6.
Załóżmy, że budujemy budkę, zajmującą 1/4 grobowca. Musi ona mieć nieszczelność na tyle dużą, by wymieniać odpowiednio szybko tlen z otoczeniem. W ciągu 8 godzin musi wymienić 67,5 metra sześciennego tlenu, czyli 8 metrów na godzinę, czyli 2 cm sześcienne na sekundę.

To się uduszą, czy nie...?
 
Awatar użytkownika
Bahior
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 24, 2008 10:30 am

Re: Pytania o magię i przedmioty magiczne

ndz lut 27, 2011 10:02 am

Co do uszczelniania grobowca i budowanie budki to wątpi aby gracze się na to zdecydowali.
Co do wywodu na temat uduszenia się to mówimy o 30 osobach - a takie fizyczne podejście do tematu tlenu troszkę mnie odstrasza. W każdym razie drużynowy mag zdecyduje się zapewne na wspomniany wcześniej czar.
Jeszcze raz dziękuje za pomoc.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

ndz lut 27, 2011 12:54 pm

Ginden, dwie sprawy:
- wymiana może dotyczyć powietrza z dużą lub małą ilością tlenu
- nie przedstawiasz danych, ile będzie wymieniane przy jakich szczelinach i na jakiej wysokości, więc niezbyt widzę sens tego wywodu

Wersja oficjalna (mechanika):
SRD pisze:
Powolne duszenie: Stworzenie średniego rozmiaru może z łatwością oddychać przez 6 godzin w zamkniętym sześciennym pomieszczeniu o krawędzi 3 metrów. Po tym okresie co 15 minut otrzymuje 1k6 stłuczeń. Każda dodatkowa średnia istota lub znaczące źródło ognia (choćby pochodnia) proporcjonalnie skracają czas, na jaki wystarczy powietrza. Kiedy bohater straci przytomność w wyniku otrzymania odpowiedniej liczby stłuczeń, jego punkty wytrzymałości spadną do –1, a on zacznie być umierający. W następnej rundzie zaś się udusi.
Małe postacie potrzebują dwa razy mniej powietrza niż istoty rozmiaru średniego. Większa ilość tlenu starcza oczywiście na więcej czasu.
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

ndz lut 27, 2011 11:33 pm

Czyli mechanika mówi, że po 2 godzinach nabożeństwa w moim najbliższym kościele uduszę się? :O
Kamulec pisze:
- nie przedstawiasz danych, ile będzie wymieniane przy jakich szczelinach i na jakiej wysokości, więc niezbyt widzę sens tego wywodu

Wymiana 2 cm sześciennych na sekundę to naprawdę mało. Potencjalnie wystarcza jedna szczelina o powierzchni 2 cm, przez którą będzie wiał wiatr o prędkości 1 cm/s.
Kamulec pisze:
- wymiana może dotyczyć powietrza z dużą lub małą ilością tlenu

Dyfuzja rozłoży to równomiernie.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

pn lut 28, 2011 12:06 am

Nie zgadzam się, ale nie mam czasu ni chęci dalej dyskutować o termodynamice. Ten temat jest o mechanice D&D, a nie fizyce.
Ostatnio zmieniony pn lut 28, 2011 12:08 am przez Kamulec, łącznie zmieniany 6 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

pn lut 28, 2011 12:38 am

Istoty w D&D nie są ludźmi. Humanoidy przypominają tylko powierzchownie, bo ich budowa wewnętrzna jest podobna do meduz. Nie wiadomo nawet czy oddychają płucami, obstawiałbym raczej że wymieniają tlen przez skórę.
 
Awatar użytkownika
Nevin
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 341
Rejestracja: sob sty 07, 2006 2:04 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

śr mar 02, 2011 11:21 pm

Kołacze mi po głowie jakiś przedmiot magiczny, który widziałem w którymś z podręczników, lub Dragon\Dungeon, ale teraz ni mogę go znaleźć.
Z tego co pamiętam, umożliwiał 5\dzień rzucenie Identyfikacji, w dodatku jakiejś przyspieszonej i jeszcze jakaś inną zdolność miał (to nie był "Monocle of perusal").
Ktoś kojarzy ?


Jakby kogoś interesowało to znalazłem - Dragon 350, Occulus, 5\day natychmiastowa Identyfikacja po 1r rudzie skupienia. Tylko ta cena...
Ostatnio zmieniony wt kwie 12, 2011 12:34 am przez Nevin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Bahior
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 24, 2008 10:30 am

Pytania o magię i przedmioty magiczne

ndz kwie 24, 2011 10:28 am

Hej mam pytanie:
Druid po rzucenia zaklęcia BITE OF THE WEREBOAR [Spell compedium 3,5]

Czar:
BITE OF THE
WEREBOAR
Transmutation
Level: Druid 4, sorcerer/wizard 5
Components: V, S, M
Casting Time: 1 standard action
Range: Personal
Target: You
Duration: 1 round/level
You shake your head, and your face reshapes
itself into the visage of a boar. As this hap-
pens, your body becomes bulkier, and your
shoulders and back bristle with hair.
You gain a +4 enhancement bonus to
Strength, a +6 enhancement bonus to
Constitution, and a +8 enhancement
bonus to natural armor. Your face
becomes that of a boar, and you gain
a bite attack that deals 1d8 points of
damage (or 1d6 points if you are Small)
+ 1-1/2 times your Str modifier. You
also gain the benefit of the Blind-Fight
feat. If your base attack bonus is +6 or
higher, you do not gain any additional
attacks.
Material Component: Four boar
bristles.


Otrzymuje atak z z ugryzienia jako dodatkowy w rundzie czy zamiast swoich normalnych.
I pytanie drugie: czy druid jest w takim wypadku zmuszony do atakowania ugryzieniem czy może korzystać z zwykłej broni.

Z góry dzięki za pomoc.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

ndz kwie 24, 2011 10:59 am

Otrzymuje pierwszorzędny atak naturalny (primary natural attack, to tak jest po polsku?) ugryzieniem. Nie musi go używać, może zaatakować nim i wtedy zadaje te 1k8+1 1/2 S, albo też może wykonać pełny atak bronią i potraktować ugryzienie jako atak drugorzędny, wtedy jednak podlega on karze -5 i dodaje się do obrażeń tylko połowę mod. z S
 
Awatar użytkownika
Bahior
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 24, 2008 10:30 am

Pytania o magię i przedmioty magiczne

sob maja 07, 2011 9:41 pm

To znów ja mam pytanie. Gdy cudowny przedmiot generuje jakiś efekt negowany przez rzut obronny na wole to jakie jest ST odparcia go - chodzi mi tu o moc kopiującą czar.

Dokładniej to chodzi mi o ST przejrzenia iluzji wytwarzanej przez Szatę kameleona (Przewodnik Mistrza Gry).
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

sob maja 07, 2011 10:23 pm

10+1,5 poziomu czaru zaokrąglane w dół
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Re: Pytania o magię i przedmioty magiczne

ndz maja 08, 2011 8:20 am

Kamulec pisze:
10+1,5 poziomu czaru zaokrąglane w dół


Hmm, bardzo dobry sposób obliczania ST. Szybki przede wszystkim.

SRD pisze:
Saving Throws Against Magic Item Powers

Magic items produce spells or spell-like effects. For a saving throw against a spell or spell-like effect from a magic item, the DC is 10 + the level of the spell or effect + the ability modifier of the minimum ability score needed to cast that level of spell.
Staffs are an exception to the rule. Treat the saving throw as if the wielder cast the spell, including caster level and all modifiers to save DC.
Most item descriptions give saving throw DCs for various effects, particularly when the effect has no exact spell equivalent (making its level otherwise difficult to determine quickly).


Zawsze się bierze minimum, czar zamiana siebie to czar 1 poziomu, do którego rzucenia potrzeba inteligencji 11, zatem premia +0. ST zatem wynosi 11.
 
Awatar użytkownika
Bahior
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 24, 2008 10:30 am

Re: Pytania o magię i przedmioty magiczne

pn maja 16, 2011 9:00 pm

Cóż, wygląda na to, że tylko ja ostatnio mam problemy z magia.. no nic.

Poszukuje zaklęcia druida upierzenie w edycji 3,5 wie ktoś gdzie je znajdę?

w ed 3 było one w Władcy dziczy. Przeszukałem spell compedium 3,5 i nie znalazłem go na 4 poziomie druida.

Czar w ramach przypomnienia zamienia druida i chętnych towarzyszy w ptaki - gracze chcą szybciej podróżować.
 
Awatar użytkownika
Kams83
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 60
Rejestracja: śr gru 08, 2010 7:07 pm

Re: Pytania o magię i przedmioty magiczne

ndz maja 29, 2011 10:38 am

Wydaje mi się, że ten czar został usunięty ze względu na swoją siłę, na 4 kręgu jest czar, który podwaja prędkość podróży więc jest znacznie słabszy od upierzenia a krąg ten sam.
 
Shillelagh wielder
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 240
Rejestracja: czw lut 12, 2009 10:34 pm

Re: Pytania o magię i przedmioty magiczne

ndz maja 29, 2011 1:32 pm

Czy czar zmodyfikowany atutem metamagicznym ma wyższy minimalny poziom czarującego czy taki jak czar który nie został zmodyfikowany? Pytanie odnosi się głównie do działania atutu Echoing Spell z podręcznika Secrets of Xen'drik.

Pozdrawiam
Shillelagh wielder
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

ndz maja 29, 2011 4:23 pm

Minimalny poziom czarującego zależy od wykorzystywanej przez zaklęcie komórki.
 
Shillelagh wielder
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 240
Rejestracja: czw lut 12, 2009 10:34 pm

Re: Pytania o magię i przedmioty magiczne

ndz maja 29, 2011 5:02 pm

Złe wieści, ale i to lepsze od niewiedzy :? Dzięki za odpowiedź!

Shillelagh wielder
 
Vesemirus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 41
Rejestracja: ndz wrz 04, 2005 3:11 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

śr cze 22, 2011 12:44 pm

Pytanie o inwokacje Warlocka ed 3,5 - czy mozna łączyć Hideous Blow i Eldritch Glaive?

W opisie Hideous Blow jest napisane, że można zastosować do: "melee attack"

A Eldritch Glaive jest traktowana jako: "melee touch attack"
 
Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 880
Rejestracja: wt paź 10, 2006 4:35 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

śr cze 22, 2011 12:52 pm

Rzucenie Hideous blow to wykonanie ataku w akcji standardowej. Jeżeli ten eldrith cleive nie jest akcją natychmiastową ich połączenie jest nie możliwe.

W teori jak by ci się jakoś udało przyśpieszyć eldritch gleive w tedy w teorii byłoby to możliwe.... Jednak standardowo nie jest.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

śr cze 22, 2011 1:52 pm

Ale do jednego blasta można zapakować tylko jedną eldritch essense i jeden blast shape. A obie te inwokacje to blast shape'y, jeśli dobrze pamiętam. Więc nie da rady.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

śr sie 10, 2011 11:04 pm

Poszukuję niskopoziomowego zaklęcia wtajemniczeń (najlepiej z 1 lub 2 poziomu), które zapewnia premię do testów charyzmy czy umiejętności o nią opartych (zwłaszcza dyplomacji).Będę wdzięczny za pomoc.
 
karpik777
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: sob gru 11, 2004 6:43 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

czw sie 11, 2011 1:08 am

Zauroczenie osoby (I poziom), Splendor Orła (II).
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Pytania o magię i przedmioty magiczne

czw sie 11, 2011 1:18 am

Nie i nie, te znam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość