Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Burko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1813
Rejestracja: śr cze 11, 2008 11:09 am

czw cze 04, 2009 1:09 am

Ciekawa sprawa. Ja bym obstawiał, że musi poczekać do 4 poziomu.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

czw cze 04, 2009 11:44 am

Przeglądając ponownie całe te rytuały, nasuwa mi się taki ciąg rozumowania:

1. Żeby odprawić rytuał należy ów rytuał opanować.
2. Żeby opanować rytuał trzeba go mieć w księdze, mieć odpowiedni poziom i poświęcić 8h na medytacje.
I teraz, nasza mądra księga (PH p.296) mówi nam:
"If you gained a ritual by creating its book yourself or by obtaining it as a class feature, you have already mastered it.".

Wydaje mi się, że to oznacza, że invoker może używać tego rytuału od 1 poziomu, mimo iż poziom rytuału jest 4.

Niestety nie ma żadnej pewności, czy coś się nie zmieniło, albo, że są jakieś inne zasady w innym miejscu, które przeczą przytoczonym tutaj.

Burko, dlaczego skłaniałbyś się ku opcji czekania?
 
Awatar użytkownika
Burko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1813
Rejestracja: śr cze 11, 2008 11:09 am

czw cze 04, 2009 11:38 pm

No ja bazowałem na tym fragmencie
"Each ritual has a level. You have to be that level or
higher to perform the ritual from a book or to copy it."

Oraz mamy z opisu klasy zasady szczegółowe.
"You own a ritual book, and it
contains two rituals of your choice that you have mastered:
Hand of Fate"

Więc mamy nadpisanie jedynie wpisanie do książki, a nie możliwość odprowienia. Dla mnie to wygłada, tak, że Hand of Fate został dopisany do ksiązki podczas szkolenia pod okiem mistrza, który też pomógł w jego technicznym opanowaniu (mastered), ale postać ma jeszcze zbyt mało mocy (za niski level), żeby rytuał mógl się powieść.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pt cze 05, 2009 12:15 am

Czyli muszę mieć odpowiedni poziom by móc opanować rytuał (master ritual) i odpowiedni poziom, by go odprawić?

Czy jest jakaś errata albo FAQ, który to porusza?
 
Awatar użytkownika
Burko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1813
Rejestracja: śr cze 11, 2008 11:09 am

pt cze 05, 2009 12:40 am

Wiesz dla mnie tu jest sprzeczność w zasadach bo jest jeszcze

"As long as you have the ritual’s book handy, you can perform a
mastered ritual whenever you want."

Według mnie autorzy nie przewidzieli w tym miejscu jeszcze sytuacji, że będą dawać postaciom na niskich levelach, opanowanych rytuałów z wyższych poziomów.

Choć z drugiej strony, myślę, że intencją dania tego rytuału na 1 poziomie, jest by mógł być on odprawiany na pierwszym. Bo inaczej to lekki mętlik się robi.
 
Awatar użytkownika
ConAnuS
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1137
Rejestracja: śr lip 06, 2005 10:11 pm

pt cze 05, 2009 12:43 am

Imho możesz.
Nie po to dostajesz go na 1 lvlu, żeby czekać z używaniem do 4-go.
Zresztą zgodnie z zasadami możesz używać rytuału, jeśli masz go "mastered".
I normalne warunki "mastered" to:
1. "studying it for 8 uninterrupted hours"
2. "You must have the Ritual Caster feat"
3. "your level must equal or exceed the ritual’s level."
Nie, że mastered + te warunki tylko samo "mastered".
W tym przypadku nie spełniasz 3 warunku ale jak wiadomo szczegółowa zasada ma pierwszeństwo przed ogólną.
W tym przypadku jest, że masz mastered Hand of Fate, czyli możesz go używać bez problemu.

Możliwe, że nie jest to do końca jasne z powodu o którym Burko napisał ale intencje twórców są chyba jasne. Dać ten rytuał na 1 lvlu żeby go używać.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pt cze 05, 2009 7:37 am

Burko pisze:
Choć z drugiej strony, myślę, że intencją dania tego rytuału na 1 poziomie, jest by mógł być on odprawiany na pierwszym. Bo inaczej to lekki mętlik się robi.

No niby tak, ale z drugiej strony taki np. Rage Strike barbariana jest od 1 poziomu, ale dostępny de facto od 5.
 
Awatar użytkownika
Bajer
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: wt cze 01, 2004 11:40 am

pt cze 05, 2009 10:28 pm

Suldarr'essalar pisze:
Czy invoker, który dostaje rytuał hand of fate może go używać od pierwszego poziomu, czy musi czekać aż będzie mieć wystarczająco wysoki poziom?

Tak, może go używać od razu. Poziom rytuału wskazuje tylko, że nie możesz go opanować, dopóki nie awansujesz na ten poziom. Postać go już zna, wiec może go używać.

Suldarr'essalar pisze:
No niby tak, ale z drugiej strony taki np. Rage Strike barbariana jest od 1 poziomu, ale dostępny de facto od 5.

Nie w PHB2. Dostajesz go dopiero na 5 lvl.
 
Awatar użytkownika
Dinin
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 153
Rejestracja: ndz sty 09, 2005 8:29 pm

czw cze 25, 2009 9:21 pm

mam pytanie dostyczące podstawowej mechaniki - kiedy mam opisaną moc (np. Righteous Brand) mam ustęp Hit: 1 [W] + Strength modifer damage and...

Co oznacza to "W" w nawiasie kwadratowym? Bo coś cieżko mi idzie z mechaniką tej edycji ;(
 
Awatar użytkownika
ConAnuS
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1137
Rejestracja: śr lip 06, 2005 10:11 pm

czw cze 25, 2009 9:25 pm

[W] oznacze weapon czyli obrażenia z broni.
Np. w przypadku długiego miecza przy formule 1[W]+ mod. str obrażenia będą wynosiły 1k8 + mod str. Przy sztylecie będzie to już tylko 1k4 +mod str.

@Down: Dokładnie. A co do bolesnej przesiadki to fakt. To całkiem inny system, dużo zmian. Ale imho warto, bo jeszcze nigdy mechanika systemu nie sprawiała mi tyle radości (no może poza Earthdawnem).
Ostatnio zmieniony czw cze 25, 2009 9:39 pm przez ConAnuS, łącznie zmieniany 2 razy.
 
Awatar użytkownika
Dinin
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 153
Rejestracja: ndz sty 09, 2005 8:29 pm

czw cze 25, 2009 9:29 pm

ok, dzięki wielkie

czyli jak np. dostanę na 21 levelu 2 [W] i będę miał sztylet, to zadam 2k4 +Str obrazeń?

Kurczę, przesiadka z 3.5 boli ;P

edit: kolejne pytanie

Jeśli zaokraglamy w dół (np. dodając połowę poziomu aby określić RO) to co robimy np. w przypadku 1 poziomu? Dodajemy jeden czy nic? (bo jak rozumiem, na 2 poziomie na pewno dodajemy 1, a na 3 chyba też 1 - 2 dodamy dopiero na 4, tak??)
 
Awatar użytkownika
Królik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 201
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 8:42 am

sob cze 27, 2009 9:51 pm

Dwa głupie pytanka.

1. Czy biorąc multiclass feat możemy brac paragon path'y z klasy multiclasującej??
2. Gdzie jest opisane jakie zmiany będzie miała postac po zmianie w licza czy wampira?? Znalazłem dwa rytuały zmiany i jeden z graczy chce je wykorzystac na kumplach.
 
Awatar użytkownika
Tolekd
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: wt gru 16, 2008 6:13 pm

ndz cze 28, 2009 12:11 pm

[/quote]2. Gdzie jest opisane jakie zmiany będzie miała postac po zmianie w licza czy wampira?? Znalazłem dwa rytuały zmiany i jeden z graczy chce je wykorzystac na kumplach.

Znajdziesz je w DMG w rozdziale 10

Co do pierwszego pytania to nie jestem na 100% pewien ponieważ jeszcze nikt nie osiągnął 11 lvl, ale raczej można wybierać inne paragon path'y.
 
Awatar użytkownika
ConAnuS
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1137
Rejestracja: śr lip 06, 2005 10:11 pm

ndz cze 28, 2009 1:11 pm

Jeśli zaokraglamy w dół (np. dodając połowę poziomu aby określić RO) to co robimy np. w przypadku 1 poziomu?
Zawsze zaokrąglamy w dół. Czyli bonusów "za half lvl" na 1 lvlu nie ma. Na 2 mamy +1, na 3 +1, na 4 +2 itd.
1. Czy biorąc multiclass feat możemy brac paragon path'y z klasy multiclasującej??
Tak (źródło PHB str. 208)
 
Aramil Tanatriel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 54
Rejestracja: pn paź 27, 2008 9:20 pm

ndz lip 05, 2009 8:02 pm

a ja mam pytanie jak działaja w tej edycji walka dwoma brońmi.. tzn. np. jak mam moc dającą mi 2 ataki to mogę atakowac 4 razy czy tylko 2? czy ma znaczenie czy w wymaganiach mocy jest liczba wymaganych broni?
 
Awatar użytkownika
Tolekd
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: wt gru 16, 2008 6:13 pm

ndz lip 05, 2009 8:48 pm

1. Jeżeli masz moc dającą 2 ataki to atakujesz 2 razy, chyba, że użyjesz action pointa :wink: wtedy możesz zaatakować 4 razy.

2.Tak w opisach mocy jest napisane ile i jakie bronie są wymagane. Patrz opis mocy takich jak Twin Strike lub Dual Strike.
 
Awatar użytkownika
Dinin
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 153
Rejestracja: ndz sty 09, 2005 8:29 pm

śr lip 15, 2009 6:09 pm

Kolejne pytanie. W części poświęconej czarodziejowi znajduje się ustep o księdze czarów, sugerujący, jakoby czarodziej mógł przygotowywać czary po odpoczynku (utility or daily). O co dokładnie w tym chodzi??
 
Awatar użytkownika
Bajer
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: wt cze 01, 2004 11:40 am

śr lip 15, 2009 6:19 pm

Czarodziej w przeciwieństwie do innych klas posiada księgę czarów, która umożliwia mu zapamiętanie więcej czarów daily oraz utility. Innymi słowy, kiedy zyskuje nową moc daily lub utility, wybiera sobie dwie znane moce (zamiast jednej jak wszyscy inni), a później wybiera, którą zapamiętuje (i tylko tej mocy będzie mógł używać w walce).
 
Hroost
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz gru 13, 2009 2:53 pm

Re: Pytania o mechanikę 4. edycji D&D

ndz gru 13, 2009 3:02 pm

Mam pytanie; czy w 4ed mozna do postaci gracza stosowac szablony? w stylu dolaczyc do niej licha lub vecna ascetica? prosze was o odp :)
 
Awatar użytkownika
ConAnuS
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1137
Rejestracja: śr lip 06, 2005 10:11 pm

Re: Pytania o mechanikę 4. edycji D&D

ndz gru 13, 2009 3:16 pm

Wedle moich informacji szablony (w takiej postaci w jakiej były w 3 ed) może dołączać tylko do BNów. Wynika to oczywiście z różnej budowy mechanicznej BG i BNów. Są poza tym pewne atuty (teraz nie pamiętam konkretnych nazw) dające namiastkę szablonów ale to już zdecydowanie nie to samo.
 
Hroost
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz gru 13, 2009 2:53 pm

Re: Pytania o mechanikę 4. edycji D&D

ndz gru 13, 2009 3:25 pm

czyli mowisz ze totalnie to schrzaniono?? przeciez to jest poza logika, owszem czasem szablony sa przesadzone, ale to jest troche dziwne ze nie mozna trak zrobic...;/
 
Awatar użytkownika
Królik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 201
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 8:42 am

Pytania o mechanikę 4. edycji D&D

ndz gru 13, 2009 3:35 pm

Według mnie jest to możliwe, bo nigdzie nie jest napisane że nie. A pozatym jest rytuał zmiany w wampira czy licza (nie pamiętam teraz). Ogólnie masz 50% szans że można :razz: .
 
Hroost
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz gru 13, 2009 2:53 pm

Re: Pytania o mechanikę 4. edycji D&D

ndz gru 13, 2009 3:41 pm

w zasadzie jak sie jest DM to mozna wszystko z lekkimi przerobkami :) wg mnie mozna miec taki szablon, byleby go wywazyc, poza tym faktycznie masz racje - NIE ma zakazu stosowania tego, wiec a contrario mozna :) mam racje? :razz:
 
Awatar użytkownika
ConAnuS
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1137
Rejestracja: śr lip 06, 2005 10:11 pm

Re: Pytania o mechanikę 4. edycji D&D

ndz gru 13, 2009 4:06 pm

czyli mowisz ze totalnie to schrzaniono??
Odpowiadam tylko w kategoriach mechanicznych w oparciu o materiały WotC. Nie oceniam moralnego aspektu zrobienia szablonów takich jakim są. :wink:

MG owszem może je zmodyfikować. Ale wtedy w zasadzie pytanie czy 4 ed przewiduje użycie szablonów na BG nie ma większego sensu, ponieważ MG może wszystko. Nawet i szablon "robocop" domowej produkcji może na postać wrzucić jeśli taka jego wola. :)

Powtórzę: Imho szablony jako takie są dla BNów.
Są atuty które niejako zmieniają rasę czy typ i są dla BG. Np. Vampiric Heritage (dostajesz nalepkę "vampire", encounter power "Blood Drain" i niewielkie dodatki do skillów). Ale "szablonem" to bym tego nie nazwał. :wink:
Ostatnio zmieniony ndz gru 13, 2009 4:07 pm przez ConAnuS, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Hroost
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz gru 13, 2009 2:53 pm

Re: Pytania o mechanikę 4. edycji D&D

ndz gru 13, 2009 4:16 pm

hmmm te atuty mnie zaciekawily.. moglbys mi troche przyblizyc ich lokalizacje? :) poczytalbym je sobie...co do lisha to mozna poczekac na 21 lv i do wizzarda walnac epic patha archlich to wiem, ale chcialbym generalnie troche wiecej klimatu wycisnac z czworki, ale mimo wszystko wolalbym w ryzach systemu - innymi slowy stworzenie template to tylko ostatecznosc, zatem te atuty.. napisz mi prosze tylko gdzie ich szukac... :)
 
Awatar użytkownika
ConAnuS
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1137
Rejestracja: śr lip 06, 2005 10:11 pm

Re: Pytania o mechanikę 4. edycji D&D

ndz gru 13, 2009 5:03 pm

Są to atuty z serii "bloodline". Według Compendium są "vampire bloodline" (8 sztuk) i "deva Bloodline" (3 sztuki), czyli coś dla wielbicieli anielskich i mhrocznych klimatów. Obydwie rzeczy ukazały się w Dragon Magazine. (do Devy w 374, do vampire Dragon Magazine Annual 2009)
 
Awatar użytkownika
Burko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1813
Rejestracja: śr cze 11, 2008 11:09 am

Pytania o mechanikę 4. edycji D&D

pn gru 14, 2009 10:59 am

Potwierdzam istniejace szablony nadają się tylko dla potworów, ale w mechanice postaci istnieje wiele machanizmów, które mają sporo możliwości dostosowania postaci do własnych wizji. Dla przykładu wspomniane już atuty bloodline, zawsze można stworzyć własne podobne do tych przedstawionych. Pozatym można wykorzystać mechnaizm multiclass, zasadniczo istnieją wersje do multiclasowania z bronią, więc jak ktoś by się bardzo uparł można by pomyśleć np nad opcją multiclass licz:) No i na koniec mamy paragon path i epic path. Tu tez można wymyślić takie, które de facto będa nakładały odpowiedni szablon na rase, nawet są przecież oficjalne rasowe paragon path, nic tylko eksperymentować.

Ja wiem, ze to nie to samo, bo każdy powergamer chciałby mieć i zwykły paragon path i szablon a najlepiej kilka:) No ale coś za coś:)
 
Hroost
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz gru 13, 2009 2:53 pm

Pytania o mechanikę 4. edycji D&D

pt gru 18, 2009 9:34 pm

Dzieki Wam za pomoc, faktycznie atuty bloodline sa niezle :0 i rasa Shadar Kaiz Dragon Magazine Annual jest bardzo ciekawa:)
mam jeszcze jedno, z pozoru proste pyt ale coz; czlowiek sie dopiero uczy.. otoz gdy wizzard uczy sie utility lub daily powera nowego, do spellbooka trafia jeszcze jeden i teraz mozna sie nauczyc tego drugiego po extended rest; ale tu rozumiem ze daily powers mozna zastepowac jedynie tymi z podobnego poziomu, a nie wyzszego (na co wskazuje tabela ze strony 29 PH - instytucja replace daily attack powera) ale co z utility?? dzialaja per analogiam tak samo?? czy mozna je zastapic wyzszymi?? poza tym teks z wyjasnienia umiejetnosci Spellbook jest niejasna dosc... ;/

moglibyscie pomoc?? :wink:
 
Glorenthal
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 7:16 pm

Re: Pytania o mechanikę 4. edycji D&D

pn maja 03, 2010 1:11 pm

Czy w 4e istnieje jakieś mechaniczne wsparcie dla tworzenia nieumarłych, golemów, homunkulusów i tak dalej? W 3.x był na przykład atut na końcu monster manuala, jeśli chodzi o golemy. Nieumarli też gdzieś byli opisani, jeśli się nie mylę to nawet w PHB.
Druga sprawa to szablony licza, vampira, pomroka - nie znalazłem ich ani w monster manualu, ani w FR:CG.
Jeśli ktoś się orientuje, gdzie takowe znajdę, będę wdzięczny za informacje.

EDIT: szablon licza i wampira znalazłem w DMG, jednak mam pytanie odnośnie punktów życia: jeśli mam, dla przykładu Hit points: 8 per level + constitiution score, to znaczy, ze jak wezmę ten szablon, to postać zachowuje swoje dotychczasowe punkty życia i dostaje 8+kondycja punktów za poziom szablonu, czy wszystkie HP są zastępowane przez te z szablonu? I jak to jest później z dalszym awansowaniem? Postać zdobywając następny poziom dostaje punkty życia dla szablonu (na przykład licza) czy dla swojej klasy (na przykład warlocka)?
Ostatnio zmieniony pn maja 03, 2010 1:54 pm przez Glorenthal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

Pytania o mechanikę 4. edycji D&D

pn maja 03, 2010 1:50 pm

W 4E gracze nie mogą (nie powinni) stawać się nieumarłymi. Szablony są tylko dla przeciwników i wszystkie znalazły się w Przewodniku Mistrza Podziemi - dotyczy to również szablonu licza. Rytuał umożliwiający jego pozyskanie znalazł się w Księdze potworów przy opisie liczy (s.177 w wydaniu oryginalnym).

Dotychczas nie ma - i raczej nie będzie - łatwego sposobu tworzenia "stałych" sprzymierzeńców; niektóre klasy (np. invoker, artificer) posiadają dostęp do mocy przyzywających/tworzących sojuszników - aniołów, konstruktów - na czas spotkania, czyli do ok. 5 minut.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość