Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Pytania techniczne

czw sty 31, 2013 6:22 pm

To jeżeli będę miał 2x512 i 2x1024 to jak je powkładać żeby było najlepiej?
 
Awatar użytkownika
divibyzero
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: sob paź 27, 2012 2:11 pm

Re: Pytania techniczne

pt lut 01, 2013 1:43 am

Specu pisze:
divibyzero pisze:
Dual Channel polega na tym, że pamięci muszą pracować symetrycznie (jedna w niebieskim, jedna w białym), ale warunkiem koniecznym są IDENTYCZNE kości pamięci.


Nic bardziej mylnego. To że jedną kość masz np. 400mhz a drugą 333mhz, nie oznacza, że nie masz dual channel. Kości pamięci zawsze muszą pracować synchronicznie, więc lepsza zniży sie wydajnością do gorszej. Dual Channel jest w teorii dla sparowanych pamięci, ale nie ma takiego wymogu. Dual Channel uruchamia się poprzez instalację pamięci w odpowiednich slotach. Tylko dlatego tak jest, ponieważ stare intelowskie pamięci typu RamBus krzaczyły się, stąd takie rozwiązanie. Jedyny warunek który trzeba spełnić - identyczna pojemność obydwu modułów

firefly pisze:
A w czymn ta technologia jest lepsza, że ram działa szybciej czy jak? Czym się to objawia?


Ano tym, że w dual channel masz dwa kontrolery po 64bity adresacji zamiast jednego. Dzięki temu można lepiej zarządzać pamięcią w systemie (niestety w windowsie do tej pory wychodzi to kulawo, co jest dowodem ułomności produktów M$). W standardowym użytkowaniu komputera (gry, biuro, multimedia) różnicy nie zauważysz żadnej. Przy cięciu filmów, pracy z photoshopem itp - różnica może wynieść 15-25% na korzyść Dual Channel w zależności od modelu procka.

W takim razie przepraszam i dzięki za profesjonalnie rozszerzenie wypowiedzi ;)

@firefly, jeśli będziesz miał 2x512 i 2x1024 to jak na mój gust nie ma najmniejszego znaczenia gdzie je powkładasz, skoro Specu twierdzi że warunkiem koniecznym jest identyczna pojemność modułów. Teoretycznie najlepiej byłoby tak:
Zakładając, że masz 2 typy pamięci: typ A (2x512MB) i typ B (2x1024MB)
- slot niebieski: A
- slot niebieski: B
- slot biały: A
- slot biały: B
Przy czym najlepiej by było, gdyby wszystkie pamięci były identyczne (A, A, A, A)
Ostatnio zmieniony pt lut 01, 2013 1:45 am przez divibyzero, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Pytania techniczne

pt lut 01, 2013 1:51 pm

Dobra, mam nowe kostki, ale nie jest wcale dobrze.
1. Po wpięciu wszystkich 4 kostek niezależnie od konfiguracji komputer zacina się na ekranie ładowania biosu
2. Po wpięciu tylko nowych kostek (lub jednej) tak samo
3. Na starych działa
4. Jak od razu po włączenu komputera, zanim cokolwiek pojawi sie na monitorze klikam f2 (bios) dochodzi losowo do jednej z dwóch sytuacji (przy obecności nowych kostek, na starych jest ok):
a. Takie cos sie pokazuje i zacina https://dl.dropbox.com/u/90144700/2013- ... .36.06.jpg
b. Takie cos sie pokazuje, i wchodzi do biosu https://dl.dropbox.com/u/90144700/2013- ... .36.34.jpg

Jak widać w obu przypadkach (na screenach była wpięta jedna nowa kość) wykrywa poprawnie ilość ramu. Na około 20 prób raz pojawił się pasek ładowania systemu, jednak wtedy też się zacięło. Pytanie - co robić?
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Pytania techniczne

wt lut 12, 2013 10:18 am

uszkodzony ram, standardowy błąd C1, czyli nie przechodzi self testu.
Ram generalnie jest do wymiany (sklep powininen od razu dać nową sztukę a tamte zabrać, bo ram nie ma numerów seryjnych)
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Pytania techniczne

pt cze 21, 2013 10:39 am

Witam, proste pytanie:

Mam w kompie pamięci DDR1 . Chcę dokupić kartę graficznąw której pamięć jest ddr3. Dodam że złącze karty pasuje. Czy to oznacza że karta nie zadziała, czy może technologia ramu nie ogranicza pamięci w karcie? Proszę o szybką odpowiedź
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Pytania techniczne

wt paź 01, 2013 1:07 pm

Witam, mam pytanie:

Posiadam przeglądarkę firefox. Kiedyś na starym kompie, posiadając również firefoxa miałem taki bajer, że po wpisaniu w pasek adresu np "polter forum" firefox sam uzupełniał adres i od razu wchodził na stronkę. Mało tego, wpisując (przykład z życia) "buty hd" przeglądarka automatycznie znajdywała stronę tej firmy, i wchodziła na nią (czyli pewnie jak był jakiś oczywisty wynik wyszukiwania, to samo wchodziło). Teraz w obu wypadkach wywala mi stronę google, i wyniki wyszukiwania wpisanych fraz. Jak ustawić, żeby działało to tak jak wspomniałem?
 
Awatar użytkownika
Adeptus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 135
Rejestracja: sob lip 13, 2013 12:39 pm

Pytania techniczne

sob maja 10, 2014 9:44 pm

Co prawda, jak patrzę na datę posta osoby powyżej, to wątpię, abym w miarę szybko uzyskał odpowiedź, ale spróbować nie zaszkodzi.

Zastanawiam się nad kupnem laptopa i rozważam dwie możliwości:
http://www.neonet.pl/lenovo_b5400_59_399263.html
http://www.mediaexpert.pl/notebooki/not ... ,id-221600

Niby Toshiba jest dużo bardziej opłacalna - ma lepsze parametry przy niższej cenie, ale...
1. Pasuje mi to, że Lenovo jest z Windowsem 7, gdybym kupił model z Windowsem 8, to zapewne i tak bym musiał dokupić Windows 7, więc cenowo wychodzi mniej więcej tak samo.
2. Nie wiem, czy to jest normalne, żeby lepszy komputer kosztował o tyle taniej? (No niby do Lenovo dają zainstalowany windows 7 + windows 8 na płycie, więc może stąd ta różnica). Może te Toshiby są jakieś lipne? Albo cena wskazuje na to, że coś jest z tym produktem nie tak?

Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie.
Ostatnio zmieniony sob maja 10, 2014 9:52 pm przez Adeptus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Senthe
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1116
Rejestracja: śr mar 05, 2008 1:07 pm

Pytania techniczne

wt maja 20, 2014 12:01 pm

Właściwie po czym wnioskujesz, że Toshiba jest "lepsza"? W Lenovo masz dysk SSHD (drastycznie poprawiający wydajność), matową matrycę i lepsza markę. W Toshibie więcej RAMu i więcej przestrzeni dyskowej (IMHO te 250GB różnicy i tak w rzeczywistości jest bezużyteczne), przy czym jedno i drugie jest teraz tanie jak barszcz. Co do systemu, na upartego można kupić komputer bez systemu albo tylko z tym odpowiednim, to raczej kwestia negocjacji z odpowiednim sklepem (może niekoniecznie oddziałem dużej sieci, ale w jakimś mniejszym powinna być możliwość dogadania się).
Ostatnio zmieniony wt maja 20, 2014 12:02 pm przez Senthe, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Adeptus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 135
Rejestracja: sob lip 13, 2013 12:39 pm

Pytania techniczne

sob maja 31, 2014 11:21 am

Dziękuję za poradę. Co prawda, nie skorzystałem, bo dopiero teraz, po zakupie, zorientowałem się, że ktoś mi odpowiedział... Ale i tak wybrałem Lenovo, czyli chyba zgodnie z twoją sugestią. Tak, uważałem, że Toshiba jest lepsza od Lenovo ze względu na RAM i twardego, ale ostatecznie uznałem, że procek i karta graficzna ważniejsze (bo nie wymienię), a te w Lenovo były minimalnie lepsze.
 
Awatar użytkownika
wysłannik
Moderator
Moderator
Posty: 668
Rejestracja: śr cze 09, 2010 10:54 am

Re: Pytania techniczne

sob lis 22, 2014 8:52 am

Znajomy ma taki oto problem z grą, konkretnie chodzi o Dragon Age Inkwizycja:
Gra nie chce mi się odpalić. Wyskakuje komunikat: "Your computer does not meet the minimum requirements for playing this game. Intel HD Graphics GPU does not support DirectX 10.0 which is required."
Jeśli dobrze zrozumiał, chodzi o to, że gra uruchamia bez karty NVIDIA. Zainstalował nowy sterownik NVIDII i dalej nic. Klikał na skrót i wybierał "uruchom z procesorem->procesor NVIDIA" i też nic.
Ma kartę graficzną GeForce GT 520 M i jest 1 GB a minimalne wymagania to 512 mb.
Resztę parametrów komputer spełnia. Czyli karta jest niekompatybilna? Jakieś pomysły co z tym fantem zrobić?
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Pytania techniczne

sob lis 22, 2014 6:21 pm

Pokombinować ze sterownikami NVIDII (zgaduję, że toto jedzie już na NVIDIA Optimus?). Może nie najnowsze, tylko ciutek starsze pomogą? Albo sterowniki od producenta laptopa? Albo aktualizacja BIOS laptopa?

Miałam podobny problem w moim Dell Vostro 3450, rozwiązała go aktualizacja BIOS laptopa która wprowadza ręczne przełączanie między kartami. Mniej wygodne niż automat, ale za to nigdy nie zawodzi.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Pytania techniczne

sob lis 22, 2014 8:59 pm

Proponuję wyłączyć zintegrowaną kartę graficzną.
Ostatnio zmieniony pt sty 16, 2015 7:15 am przez Kamulec, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Gigi
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lip 01, 2013 12:49 pm

Pytania techniczne

pt gru 19, 2014 5:55 pm

Odinstaluj sterowniki w trybie awaryjnym
Wyczyść resztki po sterownikach tym programem: http://www.dobreprogramy.pl/Driver-Clea ... 11540.html
Zainstaluj nowe sterowniki

Jeżeli to nie pomoże, to spróbuj raz jeszcze wykonać powyższe kroki, ale z inną wersją sterowników.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Pytania techniczne

ndz gru 21, 2014 10:02 pm

Do Nvidia Optimus raczej nowszych sterowników nie znajdziesz.
Na tej karcie w DA:I nie pójdzie. Problem nie leży w ilości pamięci, lecz samym układzie graficznym.

Dla DA:I minimalne wymagania odnośnie grafiki to: 512 MB, AMD Radeon HD 4870, NVIDIA GeForce 8800 GT. Musi być więc minimum na pokładzie minimum nVidia GT555M, żeby gierka poszła.

http://www.dragonage.com/#!/en_US/news/ ... s-revealed
Ostatnio zmieniony ndz gru 21, 2014 10:03 pm przez Specu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
wysłannik
Moderator
Moderator
Posty: 668
Rejestracja: śr cze 09, 2010 10:54 am

Re: Pytania techniczne

pn gru 22, 2014 10:18 am

Nie wiem, co ten znajomy w końcu wykombinował, ale ostatecznie chciał wymienić grafikę i wychodzi na to, że to będzie dobry ruch.
Dzięki serdeczne za pomoc.

Temat zostawiam otwarty na wypadek dopowiedzenia czegoś odnośnie ostatnich pytań, proszę jednak o zadawanie kolejnych w osobnych, odpowiednio nazwanych tematach tak, by osoba szukająca pomocy w podobnej kwestii mogła skorzystać z już udzielonej odpowiedzi.
Kamulec
Ostatnio zmieniony pt sty 16, 2015 7:16 am przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
hoonorequs
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pt lut 06, 2015 12:57 pm

Pytania techniczne

sob lut 07, 2015 6:59 pm

do N Optimus przecież są sterowniki,
Ostatnio zmieniony wt lut 10, 2015 3:40 pm przez Lord Xan, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Pytania techniczne

ndz lut 08, 2015 1:47 pm

Są, ale nie są aktualizowane. Masz to dostałeś z systemem i tyle. Żadnego nowszego sterownika nie ma poza tym który dostarczany jest przez producenta wraz z kompem. Czasami z okazji aktualizacji biosu może być coś nowszego w postaci hotfixa, ale też nie musi.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości