Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
 
RG

Pytania techniczne

czw sty 26, 2006 10:19 am

Wprawdzie ten temat nie dotyczny gier komputerowych, ale mam prośbe do userów forum, którzy się na kompach dobrze znają.

Mam problem - czasami komputer sam mi się wyłącza i ponownie włącza. Za pierwszym razem myslałem, że chwilowo prądu nie było, ale po kilku takich samoistnych wyłączeniach i włączeniach stwierdzam, że coś jest nie tak. Scan systemu od robali, wirusów i błedów systemowych oraz sprawdzanie dysku wykazuje mi, że wszystko jest ok. Pytam więc, co może być przyczyną tych wyłączeń i włączeń kompa???
 
Awatar użytkownika
ghoulas
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 313
Rejestracja: wt paź 28, 2003 12:42 pm

czw sty 26, 2006 10:31 am

Jeżeli komputer robi tak zwany twardy restart to moze to być przyczyna uszkodzenia plyty glownej, rozkreć komputer i zerknij na kondensatory, jezeli ich góry są wybrzuszone (spuchniete) to płyta do wymiany. Na wszelki wypadek przejedź jeszcze pamieć jakims testerem pamieci np. Gold Memory.
 
Awatar użytkownika
starlift
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3112
Rejestracja: wt mar 18, 2003 12:00 am

czw sty 26, 2006 10:44 am

Wyczysc wiatrak na procku i karcie graficznej. IMHO sie przegrzewa. Zwlaszcza jesli masz tak przy grach lub duzym obiciazeniu.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw sty 26, 2006 11:21 am

Stuknij od gory w obudowe. W miare mocno, ale bez przesady. Jak sioe zresetuje, rozkrec i popatrz, czy gdzies nie zwisa luzny kabelek, ktory zwiera, jak sie go poruszy.
 
RG

pn sty 30, 2006 8:16 pm

I juz po kłopocie. Rozebrałem kompa i:
- płytka na szczęście jest w dobrym stanie
- wiatraczek był cały w pyle, więc go wyczyściłem
- kable zwisały sobie i ocierały się o wiatrak na płycie głównej, więc kabelki troszke poprzenosiłem.

ghoulas, starlift, Seji - dzięki. :wink:
 
Awatar użytkownika
Tenebrae
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pn sie 01, 2005 5:04 pm

wt sty 31, 2006 1:24 pm

To ja mam też przy okazji takie małe pytanie:
Problem dotyczy też natury techniczenj a konkretnie monitora. Grając sobie nagle monitor sam się wyłączył a potem włączył i obraz był ubarwiony czerwienią. Po tygodniu minęło i było normalnie. Jednak ostatnio znowu to samo się powtórzyło i mam obraz o natężeniu koloru niebieskiego :( . Tak, tak- sprawdzałem wszystkie kable czy są dobrze włożone i do końca ale nic!! Nawet pofatygowałem się i rozebrałem cały zestaw na czynniki pierwsze, potem złożyłem z dokładnością zegarmistrza i... i nic! Pomocy :) . Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

wt sty 31, 2006 1:35 pm

Ja bym zawiozl do serwisu. Zrobi Ci sie pewnie trak pare razy i wiecej sie nie wlaczy.
 
Awatar użytkownika
starlift
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3112
Rejestracja: wt mar 18, 2003 12:00 am

wt sty 31, 2006 3:15 pm

Zmien karte graficzna.

Albo sprawdz monitor na innym kompie.

Ale jak dla mnie to karta graficzna sie przegrzala i swiruje. Kup nowa i bedzie dobrze. Ale sprawdz na pewno czy to jej wina. :)
 
RG

wt sty 31, 2006 3:57 pm

To i ja coś podpowiem. U kumpla było dokładnie tak samo. Raz normalnie a raz z takim czeronawym zabarwieniem. I wiecie co sie okazało??? Kabel prowadzący od monitora do kompa był popsuty, a konkretnie jakieś spięcia tam były. Wymienili mu kabelek i po kłopocie. Tylko on miał tak na monitorku tym "wielkim" z lampą z tyłu. Ja miałem też coś kiedyś podobnego na starym monitorze, tyle że u mnie to były biała poświata. I pewnego pieknego dnia gdy włączyłem kompa monitorek sie spalił. :)
Ostatnio zmieniony wt sty 31, 2006 7:43 pm przez RG, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Tenebrae
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pn sie 01, 2005 5:04 pm

wt sty 31, 2006 7:26 pm

Ok. Skocze do serwisu bo mam jeszcze gwarancje. Swoją droge w przedłużaczu też mam podłączoną lampe.Nie wiem- w każdym razi dzięki za pomoc.
 
RG

pn lut 13, 2006 2:28 pm

I znowu mam to samo. Restart. Wszystko w środku jest wyczyszczone, płytka wygląda na całą, kable nigdzie nie zwisają. A Od wczoraj znowu to samo. Czy może być jeszcze jakaś przyczyna tego restartowania się kompa? Sprawdziłem czy nie mam robali lub wirusów - 0. Co jest?
 
Awatar użytkownika
ghoulas
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 313
Rejestracja: wt paź 28, 2003 12:42 pm

wt lut 14, 2006 9:14 am

I znowu mam to samo. Restart. Wszystko w środku jest wyczyszczone, płytka wygląda na całą, kable nigdzie nie zwisają. A Od wczoraj znowu to samo. Czy może być jeszcze jakaś przyczyna tego restartowania się kompa? Sprawdziłem czy nie mam robali lub wirusów - 0. Co jest?


Scandisk i sprawdź czy niema bad sectorów na plikachu systemowych, do tego jeszcze sprawdź programem testujacym pamieć to są najczęściej przyczyny twardego restartu kompa.
 
Awatar użytkownika
Rincewind
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 747
Rejestracja: pn mar 29, 2004 8:56 pm

wt lut 14, 2006 10:02 am

Ja bym w pierwszej kolejności zmienił zasilacz na wiekszy tak z 450W. Miałem podobny problem gdy grafika brała za dużo energi i komp sie sypał. Powiedz tylko ile i jaki sprzet masz podlaczony (procka nie musisz podawać bo ciagnie marginalne ilości enerjgii)
 
Awatar użytkownika
ghoulas
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 313
Rejestracja: wt paź 28, 2003 12:42 pm

wt lut 14, 2006 10:05 am

Rincewind pisze:
zmienił


Rince co ty tak zaraz ze zmienianiem wszystkiego wyskakujesz. Przeciez niekazdy lezy na forsie. Najpierw trzeba przeprowadzić testy czy cos nie jest uszkodzone bo Twoim sposobem to chyba najlepiej przy każdej awarii kupowac nowego kompa.
 
RG

wt lut 14, 2006 10:11 am

Wiecie, poważnie zastanawiam się nad nowym kompem - bo ten juz mi nie wystarcza: 1,2 AMD, 256MB SD-RAM, jakaś głupia płyta główna, 64MB geforce 2, brak muzycznej tylko zintegrowana, karta sieciowa. A do kompa mam podłączone: modem, drukarkę, monitor, kable usb do komórek, mysz i klawiaturę. I to wszystko. Zakończyłem scandiska - niby ok. Bad sectorów tez nie mam.

Czy ktos może mi powiedzieć, jaka konfiguracja jest obecnie najmocniejszą z dostepnych na rynku i ile może kosztować?
 
Awatar użytkownika
Rincewind
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 747
Rejestracja: pn mar 29, 2004 8:56 pm

wt lut 14, 2006 10:37 am

Nei no juz nie gadaj że zmiana zasilacza to poważny wydatek. Wiem że nie każdego stać na nie wiadmo jak dobry sprzet ale akurat zasilacz to koszt kilkunastu/dziesieciu złowych.

Poza tym moza pożyczyć żeby sprawdzić czy jest sens, bo inaczej tego nei sprawdzisz, a z własnego doświadzenia wiem że za mało wydajny zasilacz jest czestym powodem takich kwiatków.

Royal - a ile chcesz wydać bo to podstawowe pytanie. Moge ci złożyc kompa za 1000 i za 3000 zł.
Ostatnio zmieniony wt lut 14, 2006 10:40 am przez Rincewind, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
ghoulas
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 313
Rejestracja: wt paź 28, 2003 12:42 pm

wt lut 14, 2006 10:38 am

Poszukaj na sieci oprogramowania Gold Memory - świetny skaner do pamieci skan trwa cos koło 1 godziny ale zato wyjdzie czy niemasz błedow na poziomie RAM'u.

EDIT:

Rince.. dobry zasilacz to wydatek rzedu 90-150zł a nie kilkunastu złotych
Ostatnio zmieniony wt lut 14, 2006 11:22 am przez ghoulas, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Fungus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 871
Rejestracja: śr paź 08, 2003 3:54 pm

wt lut 14, 2006 10:58 am

Rincewind pisze:
(procka nie musisz podawać bo ciagnie marginalne ilości enerjgii)


Sie nie zdziw. Procek ciagnie calkiem sporo - a jeszcze wiecej zalezy od czestotliwosci taktowania.
 
Awatar użytkownika
Rincewind
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 747
Rejestracja: pn mar 29, 2004 8:56 pm

wt lut 14, 2006 11:51 am

Pomyliło mi sie z napieciem :razz: Jenak przyznasz że najwiecej ciągną dziś kary graficzne.

Nie mówie o dobrym zasilaczu tylko o takim, który działa. Choc nie każdy musi mieszkać w warszawie i mieć ogormna gielde pod reką.
 
Awatar użytkownika
ghoulas
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 313
Rejestracja: wt paź 28, 2003 12:42 pm

wt lut 14, 2006 12:12 pm

Rincewind pisze:
Nie mówie o dobrym zasilaczu tylko o takim, który działa.


Zasilacz z drugiej reki sprawdzisz czy działa dopiero jaki ci spali płyte główną (albo i nie spali :P )
 
Awatar użytkownika
Rincewind
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 747
Rejestracja: pn mar 29, 2004 8:56 pm

wt lut 14, 2006 12:52 pm

No tu pojawia się dreszczyk przygody. Tyle ża na giełdzie w wawie wystawiaja sie autoryzowane sklepy, czesto berz oficjalnej siedziby, ze sprzetem o sporo niższe jcenie.
 
RG

wt lut 14, 2006 1:01 pm

I sie flejm zrobił. jedno pytanie i sie kłóca o zasilacze i giełdy. :razz:

Co do kompa - narazie mnie interesuje taka mocna konfiguracja, żeby na 3 latka starczyło bez potrzeby wymiany. Komp ma służyć do giercowania, oglądania DVD i buszowania po necie. Pieniądze - myślę że w granicach od 2 do 3tyś. zł. Rincewind - co byś proponawoał? Narazie to są plany. Do niczego sie nie zobowiązuję. :wink:
 
Awatar użytkownika
Rincewind
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 747
Rejestracja: pn mar 29, 2004 8:56 pm

wt lut 14, 2006 2:10 pm

Obudowa ze 200zł
Płyta socket 775 jakaśtam obsługujaca HT i zintegrowana karta dźwiekowa 300-500zł
Procesor - tu masz do wyboru kilka opcji w zależności od tego do czego komp bedzie wykozystywany. Mozesz kupic celerona D albo semptrona bo są tanie i wystarcza do wiekszości gi3er bez super efektów albo np pentium 4 dwu albo jedno rdzenowy czyli za dwurdzeniowy 600 - 1000zł
albo jednordzeniowy od 500 - do nawet 4000 :razz: tu musi po prostu zerknac co ci pasuje i czy wolisz Intela czy AMD
Grafika to też wedle uznania ale nie kupuj jakichś niesamowicie drogich układów. Polecam Nvidie 6600GT na pci-e, bo na agp juz chyba nie dostaniesz a na nowszych płytach zlacze pci-e jest juz standardem.

Do 3000 można miec naprawde niezłego kompa.

wejdź sobie na np komputronik.pl bo maja niezle opisy sprzetu i całkiem przyzwoite ceny.
 
RG

wt lut 14, 2006 2:14 pm

Dzięki Rincewind. Od dziś trwa akcja o kryptonimie "Dobić kompa". Musze mieć przecież powód do jego wymiany. :razz:

A geforce 256MB może być? Chyba wybrałbym AMD - jaki polecasz?
 
Awatar użytkownika
Rincewind
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 747
Rejestracja: pn mar 29, 2004 8:56 pm

wt lut 14, 2006 2:42 pm

Nie lubie AMD ani Ati (grafika) bo bywają niestabilne i czasami śmiesznie mogą się zachowywać z różnymi programami. Gforce 6600GT jest w opcji 256 i kosztuje o ile mnie pamiec nie myli 800 zół a jest naprawde dobra karta której osobiscie używam :wink:
 
Kastor Krieg

wt lut 14, 2006 3:02 pm

Od siebie mogę tylko powiedzieć, że
a) żadne "obcinane" układy pokroju Celeronów nie nadają się do grania (relacja cena - wydajność jest bardzo kiepska);
b) obecnie praktycznie nic z oferty Intela nie przebija średniej klasy AMDków w w/w relacji ceny do wydajności;

Powyższe, oczywiście, przy założeniach, że grać będziemy w gdy dziś high-end'owe i chcemy, by komputer nadawał się do bezstresowego obsługiwania nowych tytułów jeszcze co najmniej z pół roku do roku (w optymistycznym wariancie). Są maniacy (myself included), którzy godzą się na konieczność dłubania w konfigach / driverach et consortes, by na AMD 1,2 Ghz z 512 SDRAM 100Mhz i GeForce 4 MX 64Mb wyciągać 25-45 fps w Doomie3. Czasem się daje, czasem nie. Dawno takiego szajsu jak płyta K7S5A firmy ECS nie widziałem, gdyby nie fakt że nie wydałem na tego kompa ani grosza, dawno latałaby przez okno :evil:

Podobnie, bajery typu podwójnych kart, czy inwestowanie koniecznie w PCIExpress to raczej wyrzucone w błoto pieniądze.

Dobry dysk to podstawa (np. 160 Gb Barracuda 7200.7 z 8Mb cache), na ATA kosztuje około 240 złotych, na SATA jest droższa o śmieszne 20 PLN.

Do tego markowe pamięci, możliwie wysoko taktowane, dobrana pod procesor płyta główna i karta graficzna z mniej więcej 3/4 rejestrów wydajności na dzień bieżący, byle ze sporą możliwością podkręcania.

Zaoszczędzisz IMO tyle, by kupić sobie do tego np. nagrywarkę DVD (DVD+-R/RW, DVD-RAM, CD-R/RW), bardzo dobre LG kosztuje góra 150-160 PLN. Albo coś fajnego typu tunera telewizyjnego.

Ach, jeszcze jedna rzecz. W miarę możliwości unikajcie wbudowanych kart dźwiękowych. Z osobistego doświadczenia wiem, że lubią obciążać układ płyty, siać przepięciami, spowalniać działanie gier. Na giełdzie / Allegro prościutki klon SB 128 kosztuje góra 25, a odbiera mnóstwo stresu. Odciążenie płyty przez kartę Ethernetową (zamiast korzystania z wbudowanej), czy w ekstremalnych przypadkach kontroler USB (ja np. mam 1.1 i musiałem dokupić kartę PCI z kontrolerem USB 2.0, to już jednak 90 złotych) jest naprawdę zauważalne.

Oczywiście, nie jestem specem, a jedynie userską lamą, więc znawcy proszeni są o kulturalne sprostowania ("w00t, u l4m3 ph00l!!!11" :razz:).
 
Awatar użytkownika
ghoulas
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 313
Rejestracja: wt paź 28, 2003 12:42 pm

wt lut 14, 2006 3:02 pm

Rincewind pisze:
bo bywają niestabilne i czasami śmiesznie mogą się zachowywać z różnymi programami.


Osobiscie zawsze kupowałem AMD'ki teraz mam do niego Saphire Radeona i nigdy niezauważyłem by się dziwnie i niestabilnie zachowywał. Jedynym minusem AMD jest ilość wydzielanego ciepła. Największą zaś zaleta to Cena.
 
Awatar użytkownika
Fungus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 871
Rejestracja: śr paź 08, 2003 3:54 pm

wt lut 14, 2006 3:27 pm

Rincewind pisze:
Nie lubie AMD ani Ati (grafika) bo bywają niestabilne i czasami śmiesznie mogą się zachowywać z różnymi programami.


Akurat od calkiem dlugiego czasu to wlasnie Intel ma wiecej problemow niz AMD. Do tego kiepski stosunek wydajnosc/cena, poza tym Intel profiluje procki raczej pod inne zastosowania niz granie i ogladanie filmow.


Kastor Krieg pisze:
inwestowanie koniecznie w PCIExpress to raczej wyrzucone w błoto pieniądze.


PCIExpess zdecydowanie lepiej miec, jesli kogos stac.


Kastor Krieg pisze:
Do tego markowe pamięci


Tu warto uwazac. Makowe pamieci makowym pamieciom nierowne, i czesto wydaje sie sporo kasy na pameic wcale nie lepsza od no-name. Te naprawde pewne sa z kolei koszmarnie drogie, i oplacalnosc ich jest z tej rpzyczyny dyskusyjna (zwykle bardziej sie oplaci inny element poprawic).
 
RG

wt lut 14, 2006 3:34 pm

? Wiecie, im dłużej to czytam, to wiekszy metlik mam w głowie. Raz Intel, raz AMD. Raz markowe, raz nie markowe. Kurde - zamiast mi pomóc wpedziliscie mnie w załamkę. :razz: STOP - co w końcu wybrać.
 
Awatar użytkownika
ghoulas
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 313
Rejestracja: wt paź 28, 2003 12:42 pm

wt lut 14, 2006 4:08 pm

Athlon 64 3200+ s.939 Venice BOX
665,00
Gigabyte GA-K8NXP9 nForce4 s.939, Dual
585,00
Sapphire X800 GTO 256MB PCI-E FireBlade
685,00
Seagate ST3160812AS 160GB sATA II
309,00
NEC ND-4550A 16x DVD-RAM OEM Black
165,00
Midi ATX Tracer Tro-626 Libra Ivory
155,00
DDRAM 1GB 3200 PC400
295,00
Nec 3.5' 1.44MB
39,00

Całość: 2898,00 - sklep we Wrocku - ale część części można znaleźć taniej

IMO dobry sprzęt do grania - chyba że chcesz taniej bo musisz się jeszcze z monitorem w 3000zł zmieścić.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości