Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

śr sie 31, 2011 6:42 pm

Szczur, na nawet nie pomyślałem, że może chodzić o bitwę jutlandzką. Bardziej się spodziewałem się takiego rozkazu podczas wojny chińsko japońskiej, bo chińskie statki były konstrukcyjnie przygotowane do taranowania.

Earl:
- Kardynał diakon: tytularnie związany ze starą diakonia rzymską
- Kardynał prezbiter: tytularnie związany z parafią rzymską
- kardynał biskup: tytularne biskupstwo podmiejskiej "diecezji" koło Rzymu: jest ich 7.

O to ci chodziło w pytaniu skąd się wywodzi ten podział?
Ostatnio zmieniony śr sie 31, 2011 6:46 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

śr sie 31, 2011 7:30 pm

Zgadza się generalnie. W zasadzie powinieneś jeszcze dodać, że te 3 kategorie biorą swój rodowód z pierwszego okresu chrześcijaństwa i związane są z ich rolą pełnioną wobec biskupa Rzymu. Diakoni pomagali biskupowi w sprawowaniu obrzędów liturgicznych, dbali o oprawę nabożeństw, zaopatrzenie w niezbędne akcesoria, porządek wśród wiernych itd. Prezbiterzy wyznaczeni byli do asystowania biskupowi przy nabożeństwach, głoszenia Słowa Bożego, udzielania sakramentów, zastępowania go w pracy duszpasterskiej. Biskupi natomiast zostali ustaleni jako zwierzchnicy 7 skupisk chrześcijańskich wokół Rzymu i zobowiązani do składania raportów biskupowi Rzymu ze swojej działalności administracyjnej. Zważywszy na to, że pozycja biskupa Rzymu - zwierzchnika największego skupiska chrześcijańskiego w ówczesnym świecie - jako głowy chrześcijaństwa w zasadzie nie była podważana w świecie zachodnim, to i jego najbliżsi współpracownicy (diakoni, prezbiterzy i biskupi) z czasem zyskiwali coraz większe znaczenie aż na ich podstawie wykształciła się elita całej hierarchii katolickiej.

W każdym razie zadajesz pytanie.
Ostatnio zmieniony śr sie 31, 2011 7:31 pm przez earl, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

śr sie 31, 2011 8:15 pm

earl szczerze mówiąc nie byłem pewien czy o to chodzi, dlatego tak troszkę wzmiankowo wspomniałem. Bym pokopał dalej jeśli chodzi o historię tych tytułów.

Moje pytanie:
Który z przywódców komunistycznych był brytyjskim szlachcicem?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

śr sie 31, 2011 8:41 pm

Rozumiem, że masz na myśli przywódców w tych krajach, gdzie komunizm stał się panującą ideologią?
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Re: Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

sob wrz 03, 2011 8:04 am

earl pisze:
Rozumiem, że masz na myśli przywódców w tych krajach, gdzie komunizm stał się panującą ideologią?

Tak. Był oficjalnym komunistycznym przywódcą państwa komunistycznego.

Cóż, nie wiem czy pytanie się okazało zbyt trudne, ale w razie czego dam podpowiedź.

Ów przywódca komunistyczny rządził krajem w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1965 -89.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

sob wrz 03, 2011 12:43 pm

Trudne jak diabli. Niby znam wszystkich przywódców komunistycznych w Europie i większość z innych stron świata, ale w żadnej internetowej biografii nie wyczytałem, że któryś z nich miał brytyjskie szlachectwo. Ale skoro podałeś daty, to jedynym, który pasuje jest Nicolae Ceausescu, dyktator Rumunii.
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

sob wrz 03, 2011 1:32 pm

Tak o niego chodzi. Kawaler Orderu Łaźni (4. w kolejności ważności). Jako obcokrajowiec nie mógł jednak posługiwać się tytułem sir. Twoja kolei.
Ostatnio zmieniony sob wrz 03, 2011 1:33 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

Re: Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

sob wrz 03, 2011 1:36 pm

Nie powiedziałbym, że był szlachcicem... po prostu Ceaucescu został w 1978r odznaczony Orderem Łaźni i miał honorowy tytuł Rycerza Orderu Łaźni. Przyznanie orderu anulowano w 1989r.

EDIT:
Damn, Klebern mnie uprzedził z wyjaśnieniami. Niemniej, pytanie mocno nieprecyzyjne (ale odpowiedź jak najbardziej na Wikipedii jest).
Ostatnio zmieniony sob wrz 03, 2011 1:37 pm przez Gerard Heime, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

sob wrz 03, 2011 1:50 pm

Następnym razem będę pamiętał, aby patrzeć też na odznaczenia.

Moje pytanie jest banalnie proste:
Proszę podać imię i nazwisko osoby, która w swoim kraju w XX wieku była głową państwa monarchicznego i republikańskiego a także kraj, w którym to się to działo
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

sob wrz 03, 2011 2:09 pm

Bao Dai z Wietnamu?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

sob wrz 03, 2011 2:28 pm

Nie. Bao Dai był cesarzem i premierem.
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

sob wrz 03, 2011 5:18 pm

earl czy chodzi ci o sytuację, że najpierw była monarchia a potem republika? Czy to obojętnie?

Bo jeśli obojętnie to może Ci chodzić o Ahmeda Zogu. Od 1922 roku premier Albanii, od 1925 roku prezydent Albanii by w 1928 zamienić Albanię w monarchię parlamentarną i zostać królem.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

sob wrz 03, 2011 5:48 pm

Obojętnie. Myślałem wprawdzie o Norodomie Sihanouku z Kambodży ale Twoja odpowiedź również jest poprawna, więc zadajesz pytanie.
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

ndz wrz 04, 2011 8:32 am

Podczas wojny koreańskiej gen. Douglas MacArthur wielokrotnie żądał od prezydenta USA Trumana zgody na zbombardowanie mostu na rzece Yalu, przez który szła pomoc chińska dla Korei Północnej. W końcu doczekał się zgody na to bombardowanie, jednakże pod pewnym warunkiem. Ów warunek znacząco utrudniał wykonanie tego zadania od strony taktycznej. Przeinaczony, obrósł nawet do rangi mitu (poniekąd przez słowa gen. MacArthura).

Jaki to warunek? A może i pytanie dodatkowe, pomocnicze: jakim mitem "obrósł" tamten rozkaz?
Ostatnio zmieniony ndz wrz 04, 2011 9:25 am przez Klebern, łącznie zmieniany 5 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

ndz wrz 04, 2011 4:06 pm

Czy chodzi ci o to, że z uwagi na zakaz naruszania mandżurskiej strefy powietrznej możliwe w teorii możliwe było atakowanie tylko koreańskiej strony mostów (zresztą, dopiero po otrzymaniu nieprecyzyjnych meldunków od McArthura ;) ), bez przelatywania nad samą rzeką przez FEAF, co skutkowało wymuszeniem określonej trasy przelotu przez "Aleję MiGów" (przynajmniej dla bombowców innych niż nurkujące Marynarki) ?

Nota bene - mostów nie mostu ;)
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

ndz wrz 04, 2011 4:12 pm

Szczur, właśnie o to mi chodziło. Mitem zaś było, że w treści rozkazu wprost nakazano bombardowanie tylko części koreańskiej. Co niektórzy powielają ów mit, jako przykład najgłupszego rozkazu w dziejach historii wojen nowożytnych.

Jest coś czego nie wiesz z historii wojen? :wink:

W każdym bądź razie Ty zadajesz pytanie.
Ostatnio zmieniony ndz wrz 04, 2011 4:23 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

ndz wrz 04, 2011 10:15 pm

Szczur niejeden raz udowodnił, że na sprawach militarnych zna się jak mało kto.
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

pn wrz 05, 2011 4:59 pm

Jako że ostatnia ciekawostka sprawiała kłopoty, to teraz coś prostszego :)

Był to największy masowy, kombinowany lądowo-morski ostrzał artyleryjski przed IWŚ, momentami dochodzący do 2000 dział różnego kalibru i typu. Niemniej pomimo zgromadzonych sił i masy amunicji, żeby prowadzić go przez kilka dni, zakończył się olbrzymim rozczarowaniem nie spełniając nawet po części oczekiwań.
O jakie wydarzenie chodzi i na czym polegało rozczarowanie?



Wazeliniarze :P Po prostu ciekawostki z wojskowości to mój konik. Plus mam ze 3-4 półki książek pod ręką jak siedzę w domu ;-)
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

pn wrz 12, 2011 1:32 pm

No to po tygodniu podpowiedź - chodzi o wydarzenie podczas wojny krymskiej.
Ostatnio zmieniony pn wrz 12, 2011 1:32 pm przez Szczur, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

pn wrz 12, 2011 1:56 pm

Pewnie chodzi o ostrzał Sewastopola w kwietniu 1855 roku przez siły brytyjsko-francusko-tureckie, który miał doprowadzić do szybkiego zdobycia twierdzy, a okazało się, że broniła się ona jeszcze przez 5 miesięcy.
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

pn wrz 12, 2011 4:22 pm

Tak, chodzi o zmasowane bombardowanie Sewastopola, które według założeń ówczesnych wojskowych miało całkowicie zniszczyć rosyjskie umocnienia (i umożliwić tym skuteczny szturm), jednak okazało się, że fortyfikacje ziemne Rosjanie są w stanie odbudowywać w ciągu nocy, niezależnie od tego ile w dzień zostanie narobionych zniszczeń. Po zdobyciu Sewastopola zniszczenia fortyfikacji wynosiły zaledwie od 2% do 14% (w zależności od źródła).

Twoje pytanie :)
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

wt wrz 13, 2011 11:04 am

To patrząc na I WŚ tamto doświadczenie niczego generałów nie nauczyło.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

śr wrz 14, 2011 7:14 am

Podobno rzadko który dowódca po wygranej wojnie uczy się czegoś nowego, gdyż uważa, że to co było dobre parę lat temu, może być dobre dziś i jutro. Co innego przegrany - ten stara się naprawić popełnione błędy i szuka nowych rozwiązań.

A moje pytanie jest takie:

W którym XX-wiecznym państwie istniały obok siebie 2 równorzędne rządy posiadajace 2 premierów?
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

śr wrz 14, 2011 11:05 am

Niezdolność do nauki wydaje się być wymaganiem klasowym dla większości zawodowych wojskowych ;)
Jeśli chodzi o fortyfikacje to jeszcze przed Sewastopolem były takie same efekty, tylko za każdym razem powtarzała się śpiewka 'teraz mamy nowsze działa, to wystarczy', w I i II WŚ było to samo. Heh, zresztą Niemcy mieli problem z XIX Fortu IX w 1939 roku pomimo doświadczeń z lat 1914-1918 jak się tego typu fortyfikacje zdobywa ;)


@earl - Polska? :D
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

śr wrz 14, 2011 3:17 pm

Szczur - hehe, faktycznie tak czasem wygląda, ale niestety chodzi mi o formalne istnienie dwóch równorzędnych rządów z 2 premierami.
Ostatnio zmieniony śr wrz 14, 2011 3:24 pm przez earl, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

śr wrz 14, 2011 3:27 pm

Francja doby komuny paryskiej?
Ostatnio zmieniony śr wrz 14, 2011 3:27 pm przez slann, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

śr wrz 14, 2011 7:54 pm

earl jedno pytanko: chodzi ci o państwo jednolite administracyjnie?

Bo parę takich państw z dwoma rządami to było. Jedno nadal istnieje Chiny. ChRL i Republika Chińska uznają się za Państwo Chińskie, tylko, że mają dwa rządy.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

śr wrz 14, 2011 11:51 pm

Slann, a od kiedy komuna paryska to XX wiek?
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

czw wrz 15, 2011 7:04 am

Mall, źle przeczytałem wieki?
Jak XX to do CHin dochodzą Francja i Włochy. I Hiszpania
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

ndz wrz 18, 2011 8:44 pm

Hej, wybaczcie za milczenie ale od czwartku ran0 byłem za granicą i dopiero wróciłem dziś po południu.

@ Klebern

Chodziło mi o jedno państwo, w którym istniały 2 równorzędne rządy i 2 premierów. Wprawdzie władze Chin Ludowych i Tajwanu uznają się za władze całych Chin, niemniej jednak de facto są to 2 różne organizmy państwowe.

@ slann

Komuna Paryska to rok 1871 a więc wiek XIX. W Hiszpanii natomiast w czasie wojny domowej nie było 2 rządów tylko jeden oraz przywódcy rebelii.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość